Do českých kin míří Berani, cenami ověnčený snímek islandského absolventa pražské FAMU

Do českých kin míří Berani, cenami ověnčený snímek islandského absolventa pražské FAMU

Islandské drama Berani, snímek o síle bratrského pouta a lásce ke zvířatům, vstoupí do českých kin 12. listopadu. Jedná se o druhý celovečerní film režiséra Grímura Hákonarsona, absolventa pražské FAMU, kterému nechybí nic, co mají fanoušci islandských filmů rádi: syrové prostředí, ironie a absurdní humor, umně vklíněné do žánru dramatu.

Snímek byl ve světové premiéře uveden na letošním ročníku mezinárodního filmového festivalu v Cannes v prestižní sekci Un Certain Regard, kde v nabité konkurenci vybojoval hlavní cenu. Na začátku října vyhráli Berani hlavní cenu za nejlepší film také na mezinárodním filmovém festivalu v Zurichu. Na letošním ročníku MFF Karlovy Vary byli Berani uvedeni v nesoutěžní sekci Horizonty.

Berani jsou příběhem dvou bratrů, kteří spolu 40 let nepromluvili ani slovo, ale teď musí společně čelit epidemii klusavky, která zasáhne jejich milovaná ovčí stáda. Film má za sebou úspěšnou cestu po světových festivalech a na začátku září si jej Island zvolil jako svého reprezentanta v boji o Oscara.

Sám režisér o snímku řekl: „Film se z velké části zakládá na mých osobních zkušenostech s venkovany a kulturou venkova na Islandu. Oba moji rodiče vyrůstali na venkově a mě tam posílali téměř každé léto až do mých 17 let žít a pracovat. Díky tomu mám podle mě docela smysl pro příběhy, postavy a vizuální jazyk těchto islandských venkovských oblastí. Vždycky mě přitahovaly příběhy z venkova a Berani nejsou prvním filmem, který jsem v tomto prostředí natočil.

Grímur Hákonarson (nar. 1977) absolvoval FAMU – Filmovou akademii filmových umění v Praze v roce 2004. Poprvé získal mezinárodní pozornost se svým absolventským filmem Slávek the Shit. Byl vybrán do sekce Cinéfondation na Filmovém festivalu v Cannes v roce 2005 a vyhrál 12 cen, mj. „Stříbrného Huga“ na Mezinárodním filmovém festivalu v Chicagu. Jeho další krátký film Wrestling, který se poprvé promítal na filmovém festivalu v Locarnu v roce 2007, patří mezi vůbec nejúspěšnější islandské krátké filmy. Získal 25 festivalových ocenění z celého světa.

BERANI | Hrútar

Kiddi pije a rád střílí. Gummi nepije a nestřílí. Zarostlí jsou oba stejně. Kiddi a Gummi jsou bratři, kteří spolu už 40 let nepromluvili ani slovo, a jediné, co oba sdílejí, je láska k ovcím. Jednoho dne Gummi pojme podezření, že Kiddiho výstavní beran je nakažen smrtelnou klusavkou. Nad rodinným plemenem ovcí, životní pýchou obou bratrů, se začnou stahovat mračna. Film citlivě vypodobňuje bratrské pouto, které i po desetiletích vzájemných neshod zůstává silné. Nechybí mu nic, co mají fanoušci islandských filmů rádi: syrové prostředí, ironie a absurdní humor, umně vklíněný do žánru dramatu. Snímek absolventa FAMU Grímura Hákonarsona si z Cannes odnesl hlavní cenu sekce Un Certain Regard. Více informací o filmunaleznete na www.aerofilms.cz/berani.

Soutěž o vstupenky:

Soutěžíme o 2×2 vstupenky na projekci 14. listopadu 2015 od 18:15 v kině Světozor.

Výherci soutěže (budou osloveni emailem):

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: