Západní a jižní Evropa

Kanárské ostrovy – treking (Gomera, La Palma, Tenerife)

Pavel

Ahoj,
chystám útěk před deštivou zimou na kanáry. Chtěl bych poprosit všechny, kteří mají nějaké zkušenosti s pohybem po zmíněných ostrovech s batohem a se stanem o jejich tipy, co určitě jako nevynechat (třeba méně známá místa) a kam naopak není třeba. Treky, zkušenosti se stanováním, osvědčený místa, ochranáři, místní, voda, stopování atd.
Díky moc, rád jsem potom doplním své zkušenosti

Zkušenosti čtenářů

El Canario

Ahoj Pavle, Kanáry jsou na zimní výlety jako stvořené. Nám se nejvíce libila La Palma. Lze tam pěkně trekovat uvnitř Caldery i okolo ní, to je delší trek na několik dní. Je tam i chata. Velmi pěkný je trek La Ruta de los Volcanos (El Pillar-Fuencaliente). Stejně tak jsou krásné treky na zeleném severu ostrova v Los Tilos (tunely, barranky, kaňony) a jejich okolí. Spali jsme na obecních tábořištích nebo grilovacích místech, která jsou zdarma nebo za symbolický poplatek. Tam je vždy voda. Jejich přehled je na webu. Např. Barlovento, El Pillar (přístup autem). Míst na spaní lze najít poměrně dost, stačí zajít někam do lesa. S vodou je to slabší, i když třeba na hřebeni v polovině Ruty de los Volcanos najednou byl pramen, který není ani v mapě.

La Gomera je jen tak na 2-3 dny, pěkný je výlet po lesním NP Garajonay a rozhled z kopce Garajonay. Ale na La Palmu to nemá.

Teneriffe nabízí také pěkné treky, je o tom celý průvodce. Výstup na Teide je klasika, ale výživné treky s možnostmi táboření v lese se najdou např. i v západní části (Anaga) i jinde. Na Teneriffe je však výrazně více turistů než na La Palmě. Pro pohyb po obou ostrovech bych doporučil kombinaci půjčené auto (denní výlety) a autobus (pro delší treky).

Pavel
El Canario:

Ahoj, díky, weby ještě určitě projedu, hlavně ohledně těch tábořišť.z toho co jsem zatím viděl, je pro mě la palma taky nejzajímavější. prosím tě, ten kemp v kaldeře, jsem četl něco o nutné rezervaci dopředu, je to pravda, nebo to není potřeba?

El Canario
Pavel:

Ahoj, podle mne je kempík v kaldeře dostatečně prostorný, ale může být. Kvůli spaní na tábořišti El Pillar si také teoreticky musíš zajet pro povolení dolů do města na Státní lesy. Nechali jsme to být a správce se nás každý den ptal, zda máme povolení. Řekli jsme, že jsme prošvihli otevíračku kanceláře (což byla pravda) a on řekl hmh tak to zkuste zítra. No a takhle to probíhalo celý týden. Dole na začátku městečka El Paso jsou veliké turistické informace, kde vědí co a jak.

Nejlepší je podle mne sever, Los Tilos a okolní rokle, zelená džungle a dramatické kaňony provrtané dlouhými tunely pro pěší. Ač se to nezdá, na La Palmě lze klidně strávit víc než týden trekováním a krajina bude pokaždé jiná.

Určitě doporučuji koupit si mapu 1:30 000 od Freytaga. Je super. Hodí se i průvodce po trecích, vyšel myslím v němčině.

Martin J.
El Canario:

Dobrý den,

chci na zimu na Kanáry(ideálně Fuerteventura) a zajulo mě povídání o možnostech přespání v kempech. Můžete mi prosím poslat odkazy na weby, kde jsou takové informace uvedeny? Psal jste o nich,ale nebyly tam ty odkazy.

Děkuji předem a přeji krásný den.

Martin

Pavel K.

Ahoj, taky uvažujeme o Kanárech, říkali jsme si jaak se stravováním. Nejspíš asi vařit na lihovém vařiči, plynový nemůžeš sebou vzít do letadla. Zajímalo by mě, jestli jsou na ostrovech nějaké obchody, kde by se plynové bomby daly sehnat.díky

El Canario
Pavel K.:

Ahoj Pavle,

my jsme vařili na plynu. V Santa Cruz de Tenerife v hypermarketu měli standardně kartuše (snad Carrefour, Intersport nebo podobný řetězec). Mám univerzální vařič MSR, tak si už nevzpomínám, zda se závitem Primus nebo Camping Gaz. Ale byly to klasické závitové kartuše, nikoliv ty napichovací. Teoreticky by je mohli mít i v Santa Cruz de La Palma nebo v El Pasu, ale tam už to je trochu risk. Na Gomeře bych už je nesháněl vůbec. SC de Tenerife je ale tutovka. Jinak lze vařit na ohni na vyhrazených grilovacích místech. Většinou se jedná o zastřešená místa s ohništěm a lavičkami. Skvělé.

Jinak co se týče jídla, tak jsme na La Palmě paradoxně postrádali v obchodech místní čerstvé ryby (s výjimkou SC de La Palma). To nás nemile překvapilo, tak jsme nakonec museli grilovat „jen“ maso.

Martin Janda
El Canario:

Ahoj,

máte někdo aktuální zkušenost s dostupností propan-butanových kartuší kompatibilních s VARem (např. Coleman) někde na Tenerife? Intersport tam je, psal jsem jim, ale neodepsali.

Barraquito
Martin Janda:

Ahoj, aktuálně jsme koupili kartuše Primus (myslím za €9 za velkou) v železářství v San Isidro (Tenerife), kousek od letiště Sur na Tenerife. Zmíněná ferretería je k nepřehlédnutí přímo dole v obci na kruháči s dálnicí.

Pavel K.

Ahoj,
chystáme se na Kanáry na přelomu dubna a května,na 2týdny.Zatím řešíme letenky. Chceme navštívit Tenerife a La Palmu. Mezi ostrovy se asi přesunout letadlem, vyšlo nám to kolem 2tis.není to zrovna málo,ale nevím kolik by stál trajekt a taky ten čas je drahý.Tak bych se chtěl zeptat,kolik času si nechat na který ostrov. Jestli na každý týden nebo se dá některý stihnout za kratší dobu a nechat si na některá místa víc času.

Lůca
Pavel K.:

Pavle, co se týče trajektů, zkus třeba tento odkaz https://ssl.directferries.com/ferry/secure/multi_price_detail.aspx?stdc=DF10CZ&grid=0&rfid=379&retn=True&curr=2&psgr=1 , většinou ti to při zadání konkrétní cesty navrhne cenu (někdy není dostupná). Jinak ti doporučuji přečíst cestopisy, jak tady na HS, tak i různě na webu, je jich spousta a uděláš si tak obrázek, kde jak dlouho pobýt a za čím jít.

Lůca:

Ahoj,díky, jsem rad za rozumnou odpověď.Kouknu na to.P.K

standa

Hele,zkus to větronem lítá na vzduch….

Pavel

ahoj, přidávám info z únorové cesty po kanárech:
v zimě je zde trochu chladněji než by člověk čekal, zejména pak na horách, díky vlhkosti někdy i dost nepříjemná zima. +-od 2000m v noci mrzne, moře taky není na koupání.mezi ostrovy se dá bezproblémově přepravovat trajekty (armas je levnější a dávají slevy do 26let) po gomeře a la palmě se dá v pohodě cestovat pomocí autobusů, ceny okolo 2 až 5e ze delší cestu. kam nejezdí busy, se dá v pohodě i stopovat. gomera je pěkná, ale la palma má vyšší hory, víc dramatická, rozmanitá, jsou tam super stezky (mapy i značení dobrý). stanování v pohodě (do kempu v kaldeře je potřeba rezervace, bud na netu nebo v informačním středisku parku, kemp je zdarma), voda v terénu není vůbec. dobrá věc jsou zona recreativa, což jsou veřejné místa na pikniky, kde mimo pár stolků je často i kouhotek s vodou a dá se tam hezky přespat. vařili jsme na benzíňaku. výstup na teide na tenerife – pro výstup na samotný vrchol je potřeba se několik týdnů předem zaregistrovat, ale do 9h ráno se dá na vrchol vyjít bez povolení (strážce přijíždí až první lanovkou v 9h), chata pod vrcholem byla v zimě překvapivě v provozu, stála 20e 🙁 na vrchol to pak je z chaty 1,5hodiny. celkově mě kanáry dost překvapily, super příroda, za měsíc jsme podnikli ale 5 třídenních treků, tak přeji šťastnou cestu, adíjo

Pavel
Pavel:

jo a ty trajekty stojí od 20 až 40e za osobu, dá se to najít na netu

Pavel K.
Pavel:

Ahoj,
my letíme 21.4 na 2 týdny. Stihnout bysme chtěli Tenerife a La Palmu, radši ať se nehoníme přesuny po ostrovech a užijeme si to. Určitě na Pico, stránky o rezervaci jsem už našel. taky jsem to četl, že se bez do 9hod.bez povolení. Takže,když budu chtít na východ slunce z chaty tak ho nepotřebuji? Jak to je s ubytováním na chatě,potřebovali jste dopředu rezervaci?
Zatím nemáme průvodce tak hltám info z netu. Četl jsem,že na La Palmu není v češtině. Jinak na tenerife jsem v obchodě nějaký viděl. Mapy snad od kompassu. Jak často jezdí ty autobusy, není to třeba jednou za den?
zatím díky, možná tě ještě budu otravovat 🙂

Sarka
Pavel K.:

Ahoj, měla bych na prodej průvodce LP Canary Island v AJ, je to nejnovější edice z 2012 za 400 Kč plus poštovné. Kdyžtak se ozvi na mail.

Pavel
Pavel K.:

My jsme mysleli, že ta chata bude zavřená :)nás tam bylo ale 15, v dubnu možná bude víc lidu, nevím, z chaty v pohodě na východ slunka. a ty busy hlavně na la palmě jezděj skoro pořád, v infu ti daj jizdní řád, kterej se dá v pohodě pochopit. na tenerife jsme jezdili spíš stopem, třeba do NP Teide jede jeden autobus denně … teide je moc hezká hora, ale celkově je tenerife hrozně turistický (hodně zájezdů s autobusama atd.) oproti la palmě a gomera vůbec, to je hodně ospalej ostrov

Tera

Já jsem byla na přelomu dubna a května na Tenerife – chtěli jsme dát výstup na nejvyšší horu Španělska El Teide, ale už dva týdny před odletem byla povolení „vyprodána“. Pokud byste ale šli zdola (ne od lanovky), tak to lde projít bez povolení. K Tenerife jsem sepsala pár info na svém webu http://www.cestujzababku.cz/tenerife-kanarske-ostrovy.php

Pavel
Tera:

Ahoj, ano, bez povolení k výstupu na samotný vrchol Teide se dá dostat do 9 hodin ráno. To totiž první lanovkou přijíždí strážce a začíná kontrolovat permity. Když spíte v chatě Altavista, všichni vyráží na vrchol na východ slunce, což je tak 1,5 hod výstupu od chaty. Myslím, že ale z 15 lidí na chatě, to povolení neměl nikdo 🙂
několik fotek z naší cesty na Teide, ale i po Gomerě a La Palmě najdete tady http://www.photo-svoboda.cz/index.php/photoCategory/viewGallery/7

Pavel K.
Pavel:

Ahoj, už jsme chvíli doma z Kanárů.Na vrchol Teide jsme šli na východ slunce,spali jsme ve stanu u stanice lanovky, v dubnu ani tolik zima nebyla, spíš na vrcholu,protože jsme tam byli moc brzo.Bylo možné jít nahoru i večer,u lanovky byl jen nějaký člověk údržby, říkal „no problema“.

jan marťan
Tera:

ahoj
jedu pozítří na Tenerife a chtěl jsem hned druhý den vystoupit na Pico del Teide.Ted jsem teprve tady v diskuzi zjistil,že potřebuji permit.může mi někdo lépe popsat postup výstupu?chci jit pěšky třeba od 2tis m .Kde přespím,(mám spacak a karimatku)kudy jít abych nemusel mít permit,v kolik mam kde projít?
děkuji jan marťan

Jarek
jan marťan:

Ahoj, nejjednodušší výstup na Pico Teide bez použití lanovky: Při jízdě po TF-21 směrem od EL Portilio vystoupit ještě před spodní stanicí lanovky, zastávka autobusu Montana Blanka, kde je i malé parkoviště pro několik aut. Z tohoto místa odbočuje prašná cesta, je zde i informační cedule a začíná značená turistická cesta č.7. Toto výchozí místo má nadmořskou výšku asi 2400m. Cesta vede okolo Montaňa Blanka směrem k chatě Altavista (3200m). Výstup k chatě tvá asi 3hodiny. Chata se otvírá až večer a pokud na ní chceš přespat, tak doporučuji si předem přes internet rezervovat a zaplatit. Na internetové stránce mají on-line aktuální obsazenost. Kdo spí na chatě, tak už nepotřebuje žádný další permit pro výstup na vrchol Teide. Většina lidí, kteří spí na chatě vychází ráno na vrchol na východ slunce. Správce ti řekne v kolik je třeba vyjít. Cesta z chaty až na vrchol trvá 1,5 hodiny, je dobré mít čelovku nebo baterku, protože ráno je ještě tma. Asi po hodině se dojde k horní stanici lanovky a od tud už jeto kousek na vrchol. Zde by se asi dalo najít místo na přečkání noci. Je třeba ale hledat závětrná místa, protože je tam hodně větrno. Při naší návštěvě začátkem dubna bylo v noci okolo -5°C. Proto dobré oblečení a rukavice a čepice sebou. V 9h ráno přijíždí ze spoda lanovkou první davy turistů v sandálech a ti, kteří mají permit, tak jdou až na vrchol. Ten permit je zdarma, dá se dopředu získat na internetu a jeho význam je ten, aby se ti lidé nahoře neušlapali. Proto doporučuji vyhnout se době, kdy jezdí lanovka.

Petr

Ahoj, potřeboval bych poradit s dopravou na La Palmě.
Je v Santa Cruz nějaký autobusák? Podle zastávek to moc nevypadá a mapa jim nefunguje. http://www.transporteslapalma.com/transportes/Mapas/HORARIOS.pdf

Díky za info.

Pavel K.
Petr:

Ahoj, Na La Palmě jsme se dopravovali autobusy. Tady je jízdní řád: http://transporteslapalma.com/transportes/Mapas/HORARIOS.pdf , který asi máš a v infocentru nedaleko přístavu trajektů je chlapík který ti se vším poradí. Autobusák tam snad není, staví to v ulici kousek od přístavu.

Petr
Pavel K.:

Díky Pavle, potřebuju se dostat co nejrychleji z letiště do hotýlku v Los Llanos. Přiletím ve 20h a na recepci jsou do 20h 😀 Jde mi hlavně o přestup v Santa Cruz, jezdí to do Llanos ze stejného místa?

Petr:

Myslím si, že jo. To hlavní centrun je dole, pak to hned strmě stoupá. S dopravou z letiště ti neporadím, jeli jsme trajektem, ale nebude to daleko. Bude to jen těch pár zastávek za sebou v ulici. Kousek dál byla benzínka.

Martin
Petr:

To je zrale na taxi.

Dana

Dobrý den, mohu se zeptat, zda je pravda, že jedna část Tenerife je slunná bez deště a druhá hodně deštivá??

Letíme za týden a moc by mě to zajímalo, protože jsme tuto skutečnost nevěděli a chtěli bychom se případně podle toho zařídit.

Děkuji za odpověď, Dana 🙂

Dorada Sin
Dana:

Ahoj, jo na podzim si vezměte deštník, teď tam dost prší.
Na Tenerifě je nejdeštivější SZ, sever a SV ostrova. Jih u moře je pak suchý. Obvykle mezi 900-1900 m prší, ale nad tím a pod tím je často sucho. La Palma a El Hierro je pak totální nočník.

Viz. http://www.aemet.es
Odkaz na kempy – hledejte „zona de acampada“. Přehledy jsou na stránkách Cabildo de Tenerife.

Magda

Ahoj,
nevíte někdo, jak je to na kanárech s lékařskou péčí? Myslím dostupnost, kvalita. Jsem v 5 měsíci těhotenství a plánuji jet s kamarádkou na Gran Canaria. Ubytování přes couchsurfing, přesuny stopem nebo busy (jak drahá je místní doprava?). Na místě chceme udělat nějaké lehčí treky – dokud ještě můžu, bojím se, že se novorozencem už to tak lehce nepůjde 🙂 Co si o tom myslíte? Jeli byste tam v těhotenství? Rizikové destinace jsem vyloučila a Kanáry myslím, že by mohly být OK – myslím v případě nějakých nenadálých komplikací.
Díky Magda

grancanariaforum.cz
Magda:

Ahoj Magdo!

Lékařská péče je na Gran Canaria na úrovni naší republiky, je zde síť státních zdravotních zařízení Centro Salud, kde platí naše mezinárodní karta pojišťovny a péče je zdarma, tedy vyjma klasických příplatků na léky. Jsou zde i soukromí lékaři, kde se samozřejmě platí, ale pokud se pojistíš na cestu, po návratu ti většinu nákladů pojišťovna proplatí. Centro Salud je v každém větším městě, zde na jihu je to Maspalomas, Mogan, Puerto Rico. Z kvality péče bych tedy obavy neměl. Riziko pátého měsíce těhotenství posoudit neumím, ale s nenadálými komplikacemi pokud nebudeš daleko od civilizace by si tady měli poradit. Jsou zde desítky tisíc turistů a velmi bohatých penzistů, takže lékaři odpovídají této úrovni.

Co se týká dopravy tak autobusy nejsou drahé a jezdí skoro všude, více najdeš na jejich webu http://www.globalsu.net/.

Další informace k ostrovu najdeš na webu http://www.grancanariaforum.cz.

Vladislav
Magda:

Ahoj,
jezdím často do Maspalomas. Mám tam koupený jednopokoják,byt. Zdravotnictví je tam jako u nás v evropě, dostupné ana urovni. Autobusy jsou tam taky dostupné 6 eur do Mogán např. Kdo to tam pozná zamiluje si to tam. Držím palce.

lada

Zdarec,chtěl bych se v těch končinách jen tak poflakovat sólo,nedělá mi problém spát pod „širákem“
a čím méně lidí bude,tím lépe.Jsem celkem odolný a i když mě je 50 jařin,chci vystřelit do těchto míst v únoru a měsíc být v neznámu.Jsem nějak vypálenej a potřebuju to jako sůl.Budu někomu ve voku,když sem tam zkusím chytit nějakou fišlu a třeba si ju připravit na ohýnku? Samozřejmě se budu snažit ju klohnit na rychlovku někde za bukem.
Zkusil to někdo?

Tom

Letenka na Tenerife z Prahy za 4 700 Kč http://www.jaknaletenky.cz/tenerife-7180kc.html

Pavel K.
Tom:

Ahoj, nevím co je fišla, asi bych potřeboval slovník:-) jen pokud chceš někde čundrovat po Kanárech, asi se podívej jak je to s pobytem ve Španělsku,ale asi ten měsíc je v pohodě.S tábořením opatrně, radši na místech k tomu nebo fakt s rozumem, bylo by škoda aby čechy měli ve světě za blbce co neumí nic jinýho než podpálit les…

Pavel

Ahoj přátelé.

Na níže uvedený odkaz na YouTube budu postupně nahrávat videa ze zimního pobytu (Únor 2013) na ostrově Tenerife.

Bude to taková všeho-chuť = Los Cristianos, Las Americas, Las Galletas, Candelaria, Santa Cruz, Puerto de la Cruz, Teide, Guimar, Karneval atd. Pokud se tedy někdo na Tenerife chystá, může se na videa kouknout a udělat si alespoň rámcovou představu z onoho místa.

Dopředu nutno upozornit, že :

– kvalita FullHD videa je nic moc (natáčeno z ruky a převážně při chůzi)

– videa jsou vesměs bez střihu (alespoň si můžete udělat ucelenou představu jak to na těch místech vlastně doopravdy vypadá)

– komentář k videu je nekvalitní a nemotorně namluven (komentář byl namluven rovnou při natáčení a nebyl namluven dodatečně jako se to většinou dělá)

Odkaz na YouTube : https://www.youtube.com/playlist?list=PLVq5evgkW9MmVvgIt6i03_-G18eS9UoJP

Martinkac
Pavel:

Ahoj, uměl by někdo poradit jak je to na Tenerife s kempováním a vodou?
Našla jsem nějaké weby s oficiálníma kempama, tam píšou že se musí dopředu žádat o povolení (myslím že online)..neví někdo jestli je to povolení nutný? plus jestli jsou třeba nějaké tábořiště s vodou, ale bez povolení?:)
Diky, Martina

El Canario
Martinkac:

Ahoj! s kempováním i vodou je to na Tenerifě v pohodě. Pokud piknikovací místo nemá vodu, je to uvedeno v poznámce. Na webu Cabilda najdeš přehled piknikovacích míst, kde je prakticky možné spát (oficiálně ale jen na vybraných místech). S permitem se netrap, jeho získání je pro krátkodobého cestovatele prakticky nemožné (digitální podpis, žádost týden dopředu apod.). Pokud stan sbalíš do nějakých 8 hodin, tak nikdo nepřijede. Ale i kdyby, tak je to maximálně uklízečka. Na hřebenu pohoří Anaga je pěkná nová horská chata, kde lze levně spát pod střechou (10 až 15 eur za osobu). Nicméně ve vyšších polohách, kde se většina míst nachází, je třeba počítat i s velmi nepříznivým počasím (zima, prudký déšť, vichříce)!!! Zažili jsme několikrát na Kanárech vítr přes 100 kmh a byla to dost soda!

PavelH

…jo a koukám, že tu už jeden Pavel je… takže já budu PavelH

Lubos

Neletel by nekdo ted nekdy na kanary?rad se pridam,Forteventura,tenerife,,asi kamkoliv.733529676 Lubos

Ondra
Lubos:

Ahoj, Luboši, já tam jedu v září, ty už jsi tam asi byl, že? 🙂
Sehnal jsi nakonec někoho, případně kde?

hynek

Ahoj, chystáme se se ženou na La Palmu a Tenerife 22.11.-2.12., na netu píší, že v toto období jsou zde časté deště. Je to opravdu tak zlé? Doporučovali by jste změnit termín? Díky za odpověď .

Jan

Ahoj, rád bych se zeptal na jednu věc. Chystám se na Kanárské ostrovy a zjistil jsem, že tam mají dvojí ceny za dopravu např. mezi jednotlivými ostrovy. A nějak nemůžu nikde vygooglit přesné vysvětlení, jak se věc má. Abych měl poloviční náklady např. na trajekt, potřebuji carne de residencia temporal – certifikate of residence. Budu nějaký čas na Tenerife a budu tam zřejmě někde ubytovaný a budu se chtít přesunout na La Palmu. Mohu toto osvědčení nějak získat a případně kde a za jakých podmínek?
Díky za odpověď, už jsem byl opravdu bezradný

petr
Jan:

Ahoj, k ziskani residenta bys musel byt na Kanarech delsi cas a myslim i platit social, tzn pracovat a mit trvale bydliste. Ptal jsem se na ty dvoji ceny pritelkyne, je z La Palmy a pry je to spravne ze maji slevu jenom mistni, plati dane a nekdo musi k doktoru na Gran Canarii treba kazdy mesic…a je to jasne…

Jan

Ahoj, díky, ptal jsem se spíš proto, že k tomu vůbec nikde nemůžu sehnat informace a protože mi při bookování trajektů mezi ostrovy vybíhají pokaždé různé ceny a vysvětlení, co tam k tomu občas vyběhne, mi nedává úplně smysl 🙂

Michal

Ahoj, jak je to s tím spaním pod širákem nebo stanováním mimo campy na Tenerife? Většinou jsem se dočetl, že to není povoleno, ale jde to v nějaké rozumné míře? (bez ohně a bordelu). Jsou nějaká místa k tomu určená, případně není někde mapa nebo seznam? Jak to tam vypadá s přírodou v lednu/únoru? (je hmyz aktivní, kvetou rostliny)? Díky za odpovědi! 🙂

petr

Ahoj, se stanovanim neporadim ale hmyzu je ted podstatne mene, hlavne much. Nektery plevel zacina pomalu kvest, za mesic zacnou mandlone a vse ostatni. Samozrejme napr ibisky apod kvetou stale. Prosinec az unor muzou byt dost nizke teploty, zhruba od 500m na morem dost neprijemne. Ja jsem skoro 800m a rano tu bylo posledni tyden 4-6st, dnes 10 (La Palma). Pico del Teide by melo byt ted pod snehem a pristupne, urcite pekny zazitek. Stastnou cestu

Petr

Ahojte, prosím Vás, nevíte přes koho letět na La Palmu? Chystám se tam v létě a hledám nějaké rozumné letenky a nemůžu se dostat pod 12 000,- Kč. Díky moc za pomoc.Petr

petr

Obcas ma akcni cenu Thomson Fly z Gatwicku, Transavia z Amsterdamu, nebo Iberia Express z Madridu. Nikdy jsem se ale nedostal pod 4tis za jednosmer. Naposledy jsem letel z Prahy s Csa do Madridu a dale s Iberii na LP za 5tis. A celkem pohodlne to navazovalo. Lepsi je kupovat tak dva tri mesice pred odletem.

Lenka

Ahoj všichni, jen se chci zeptat jestli náhodou někdo nemáte nějakou mapku, kde by byly vyznačeny grilovací místa na Tenerife. Jedeme tam pod stan, tak jsem si říkala, že by bylo ideální to vždycky navečer zapíchnout na těchto místech. Kdyžtak mi ji prosím pošlete na mail: [email protected] děkuju mockrát

Peťána

Ahoj všichni, přidávám info z naší lednové cesty 2017 po La Palmě, třeba se někomu bude hodit 🙂 Byli jsme na La Palmě s přítelem 11 dní, cestovali jsme busem nebo pěšky. Bus poměrně spolehlivý, jen na mapce není poznat že 100 se dělí na tři segmenty – A, B, C, tudíž se musí přestupovat v Barloventu a Puntagordě, cena skoro pokaždé okolo 4eur/2os. za jakkoliv dlouhý úsek. Plynové kartuše jsme nepotřebovali, ale předpokládám, že v Santa Cruz na hlavní tur. třídě by se daly koupit v outdoorovém obchodě, který tam byl. V některých kempech, ač jsou zadarmo, chtějí registraci – př. El Pilar – registrace v El Pasu, v Barloventu je poplatek na místě. Spali jsme několikrát načerno, protože dokumenty nebyly pro nás možné získat na místě. Z Roque de Los Muchachos jsou na ceste dvě chaty (útulny), ale při výstupu z El Jesus už to k nim vychází na nějakých 30km a přes 2000m převýšení. Cesta z El Jesus do Los Canarios je na cca na 3 dny. Ohledně vody – kohoutek je i na Roque de Los Muchachos, v El Pilaru také, na chatách si nejsem jistá. Jídlo v supermarketech je lehce dražší oproti ČR, v restauraci, kterých tam moc není, kolem 10-15eur/os., místní kuchyně nás však moc nezaujala, ale rozhodně si dejte barraquito (káva s likérem 🙂 )  a rum Aldea Ron Miel (sladký, spíše likér). Příroda je krásná, různorodá – prales, vulkanická cesta,… Z Tazacorte se dá vyjet lodí i na delfíny a kulohlavce – nejlevněji za 25eur. Pokud chcete vyrazit, určitě to stojí za to! Cestování zdar 🙂

Ahoj, kartuse se da za koupit v Santa Cruz de la Palma v ulici Calle Garachicho. Hledali jsme to tu hodinu nez nam konecne nekdo poradil spravne.

stanko

ahoj lidi,
chceme vyrazit v lednu na kanary i s nasimi detmi- 3roky a 1,5 roku
spali bysme venku na tech grilovacich mistech.
je to tam v klidu?cestovani a prespavani s detmi? i co se tyce pocasi?neprsi tam moc?
sleduju ruzne stranky o pocasi, ale je to tezko no
dekuju moc za info

Mirek
stanko:

Na pobřeží Teneriffe  v pohodě, ale tam nejsou grilovací místa. Ve vnitrozemí v  horách je velký rozdíl teplot mezi dnem a nocí, k ránu v lednu běžně pod nulou. Deštivo může být na pobřeží, ale mraky bývají nízko a plochy kolem Teide bývají stabilně nad mraky. Doporučuji  půjčit si auto, nechat děcka spát v autě a v případě špatného počasí vyjet nad mraky a na přenocování sjet zpět k moři. Deštivější je severní pobřeží.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: