Turecko

Turecko-Autem

Petr

Ahoj.
Chtěl bych podniknout cestu do Turecka autem.Mondeo kombi,max 4 osoby.Zkušenosti z cestování jsou,ale neumím se domluvit.Byl by někdo kdo by se přidal.
Termín květen,červen.
Kapadokie,města,parky,moře atd.
Petr 44,stř.čechy.

ps:budu rád i za raduu.Co ,jak za kolik atd.

Zkušenosti čtenářů

Tomáš

Zdravím Vás,
chci taky takto jet do Turecka a tak odepisuji.
Rád bych jel na cca 15dní- bez spěchu,ale napište prosím kolik času Vy na to chcete mít.Před listopadem jsem tam byl na ,,montáži,, ale nebyli jsme leckde a tak mě to tam táhne.Naposled jsem tam byl cca před 12 lety soukromě bez auta.Jel bych sám,žena už takto cestovat nechce.Jsem sice o generaci starší než Vy…
Tomáš

valasek

Možná se tam někde potkáme. Taky se letos chystám do Turecka, na motorce. Rád bych ho objel kolem dokola. Takže teď sonduji kam jezdí př. cestovky, čtu cestopisy a průvodce od Lonely Planet a The Rough Guide. Takže na šťastný návrat! v

Petr

Dobrý večer Tomáši.
Měl bych v plánu tak na cca.14 dní.
Podívat se do Istambulu,přes Ankaru do Kapadokie,poté kolem Antalye ,soutězka Saklikent,Termessos,zajet na Pmukkale,kolem pobřeží k Canakkale,trajektem na druhou stranu a domu.
Zatím jsme dva, já a kolega 50.Myslím že jazyková bariera pro vás není problém.
ps:od kud jste ?

[email protected]

Milan
Petr:

.. a jak to vidíš finančně? Jakej rozpočet by byl odhadem? Kde chceš nocovat a pod.. Máš už nějaký přesnější itinerář? Ono to sice je ještě daleko,ale čas letí..

Petr.I
Milan:

Pro Milana.
Ahoj.Viděl bych to tak na cca.10000 kč.V tom počítám naftu,ubytování,stravu.i když si nějaké jídlo povezem s sebou.Takže vařič.Kde to bude možné tak nocovat ve stanu,a občas penzion.
Přesnější plán není,jen to co je napsané o něco víše.
Jestli se chceš ještě na něco zeptat,tak meilem.Ahoj
[email protected]

Milan
Petr.I:

…já bych rád jel autem do Turecka, jen nevím jak mě to vyjde s časem ( volnem) a taky přemýšlím jestli není moc ty čtyři lidi v autě..to je pak větší předpoklad hádek..zvlášť, když se lidfi neznají a jet 14 dní v autě..no, popřemýšlím a dám vědět..zatím díky Petře.

Laky

pánové byl jsem v Turecku mnohokrát a to i autem.Najezdil jsem tudy mnoho kilometrů,ale jet do této země ve čtyřech lidech malým autem a chtít tuto zemi poznat blíže za 14 dní je holý nesmysl,protože za čtrnáct dní se buď nikam daleko nedostanete,nebo strávíte čas na cestě v autě,aniž byste něco pořádně poznali.No a v poslední řadě,nemáteli auto na plyn,tak vás náklady na benzín vyjdou tak vysoko,že bych zato mohl koupit 20 zpátečních letenek a ještě mi něco zbude.Tak to včas zvažte,jestli je to ta správná cesta jak poznat skutečné Turecko,kde je opravdu co k vidění.

Laky 46, stř.čechy

Petr
Laky:

Ahoj, byli jsme tam s kámošem předloni, nejezděte autem, jeďte místníma busama a vlakama a loděma:)je to mnohem zajímavější a levnějšímnohem

Standa
Petr:

Byl jsem v Istanbulu naposledy v roce 2010, kdy jsme byli na dovolené v Bulharsku . Pamatuji si, že se už tenkrát platilo hodně za naftu. Myslím že 40,-Kč za litr na naše. Jinak vízum není třeba na dálnici se platí mýto.

Milan
Laky:

..díky za názor pánové..já to zvažuju jak jet.. Jinak aautem jsme už byl v Portugalsku, loni v červnu na Sicílii, jasně, letecky to vyjde levněji..ale autem je to zase dobrý v tom, že si můžeš vézt víc věcí a změnit itinerář apod..
Je jasný, že každej má pravdu..jen se rozhodnout..))

Laky
Milan:

To máš sice pravdu,já taky nejraději jezdím autem,pokud mám dostatek času na cestu.Ale jet takovou dálku na čtrnáct dní??? Jen na cestu tam a zpět potřebujete minimálně 4 dny a to se znalostí jazyka a nebo alespon místních poměrů.Takže kdy chcete tuto zemi ještě stihnout poznávat? No a s tou čáskou 10 000 bych si teda v případě jízdy autem nebyl vůbec jistej.Asi vůbec netušíte kolik stojí skutečná cena nafty v Turecku, a to není vše co se na cestě platí za poplatky.O penzionu bych vůbec ani tím pádem neuvažoval a jídlo si vemte raději na celou dobu pobytu.Pak už zbývá jen doufat,že se vám na cestě nic nepřihodí a nikdo po vás nebude chtít zaplatit za neznalost místních zákonů.:-)Přesto přeji pohodovou jízdu.A kdybyste měli skutečně zájem se něco dovědět,tak mi klidně napište konkrétní dotazy.
Hezké cesty za poznáním přeje Laky

Roman
Laky:

Ahoj. Ja v Turecku ziji a pracuji. Benzin a nafta tady stoji skoro jako u nas. Autem bych taky nejel.Kdyz uz tak na mesic,ale na 14 dni se to nevyplati. Jidlo si brat nemusite,je to tady levne, za 50 Kc slusny levny zdravy obed i s pitim.Ale ubytovani je to tady pomerne drahe.

Laura
Roman:

Ahoj a smím se zeptat, kde tam v Turecku žiješ a pracuješ? Ráda bych nějaký čas pobyla v Ankaře, hodilo by se mi nějaké Tvé info.

Michal
Roman:

Dobry den,chci se zeptat jestli mi muzete poradit?kolik trva priblizne cesta autem z ostravy do alanye?jestli treba prespat cestou v bulharsku?a ten most v instanbuku se plati normalne jako na dalnici myto?tomu moc nerozumim.dekuji za odpoved.Muj email je [email protected] dekuji

Jan
Laky:

Ahoj Laky,píšeš docela zasveceně o Turecku a tak se tě chci zeptat na určité věci po cestě v Turecku.Mám obytné auto s který jsem projel EVROPSKÝ KONTINENT cca300tis km a teď se chci pustit i do Turecka.Sháním informace jak na cestu do Turecka tak i info po turecku.Mám z hruba připraven okruh okolo 3500 km a předpokádám ho projet cca 2měsíce,jsme s manželkou už v důchodu tak si to můžeme dovolit.Přesto se jedná o měsic červenec a srpen 2013.Pomužeš li my s prodiskutováním dej prosím tě vědět a já mám skyp,tak bychom to někdy probrali.Jan

Petr
Jan:

Ahoj, byl jsem tam letos na přelomu července/srpna, sice s batohem na zádech a stopem, ale možná bych taky mohl něco poradit)

Drahomíra Losová
Jan:

Dobrý den, našla jem Váš příspěvek a třeba nám pomůžete.Jsme také důchodci,máme tedy dostatek času a rádi bychom jeli v polovině srpna do Turecka.Chceme jet přes Bospor po západním pobřeží na jih a zpátky.Předpokládám, že jste Turecko už navštívili a můžete nám poskytnout dobré rady.Děkuji za odpověd D.Losová

Petr

Pro Lakyho.
Kolik stojí 20 zpátečních letenek do Turecka ?
Nápad jet do Turecka autem ,mě napadl až po přečtení několika cestopisu ,a rad od lidí kteří do Turecka jezdí.Např.http://www.turecko.org/index.html,(http://www.desperado.cz/turecko/autem-po-turecku/).Cena ubytování a jídla se dá sehnat levněji než u nás,vyšší cena se dá předpokládat(vzhledem k dani v Turecku)jen za naftu.I když v čr.taky ceny rostou.Auto má spotřebu cca.6 litru nafty,a byly by jsme v autě 4.
Do Istanbulu to je 1750 km,většinou po dálnicích.
To dva řidiči ujedou nonstop.(zastávky na odpočinek,jídlo ,wc).
Ahoj Petr

laky
Petr:

Pro Petra,
Předloni jsem jich koupil 20 za 6000 Kč,ale pravda to co bylo není ted.Dnes bych za jednu letenku nedal více jak 1000 Kč.To je docela běžně dostupná cena pro toho kdo nemusí letět v pevně stanovenou hodinu a den.Do Istanbulu je to asi 1950 km(přes Srbsko)a 2100 km(přes Rumunsko)mám to změřeno už po několika cestách a to jste jen na začátku.To co píšete,že chcete vidět v Turecku je dalších přinejmenším 2000 km pojížděk.Sumasumárum je to min. 6000 km.Při spotřebě
6 litrů jsou náklady na naftu při dnešní průměrné ceně
44 Kč na litr asi 16000 Kč,takže se jen stále jako jiní snažím Vám vysvětlit,že je škoda strávit čas místo poznáváním krajiny a lidí,pojížděním v autě.Nevím co potřebujete na 14 dní cety po Turecku za zavazadla,že musíte k vůli tomu jet z domu autem,ale já jezdím na 2 měsíce s malým baťůžkem,takže si myslím,že půjčit si auto až na místě a ušetřit ve vašem případě čas není až tak špatná myšlenka.

laky
laky:

Ještě jedna dobrá rada.Řádně si pojistěte auto,poněvadž každý majitel auta,který se svým vozem překročí hranice,musí také zemi s vozem opustit.Jinak zaplatíte nemalou částku při opuštění země,nebo jako se stalo mému parťákovi loni,nebude majiteli automobilu povoleno opustit zemi.Bez znalostí řeči a prostředí pak nemáte šanci udělat pak nic jiného než nakonec zaplatit.Neberte to jako strašení,ale jako dobrou radu a způsob jak se vyvarovat zbytečných následných komplikací.

laky
laky:

omlouvám se za chybu v ceně nafty,uvedl jsem přepočet u ceny benzínu.Nafta je asi o 6 korun na litr levnější,ale i tak je to na můj vkus dost.

market
laky:

Ahoj, chtela bych se zeptat, kde se da sehnat letenka do Turecka do 2000,-Kc (ci za 1000,-Kc!), jestli mate zkusenost (laky). Je to mysleno z Vidne ci Nemecka? Hledala jsem pres vyhledvace a vzdy to z CR vyslo nejmene 4000,- Kc 🙁 Diky moc!

lakyp
market:

Ahojky,
koukal jsem před chvilkou a to jen zběžně na ceny letenek do Turecka.Aniž bych se nějak déle zaobíral hledáním,tak jsem našel letenku se společností germanwings ze Stuttgartu za 2390 zpáteční do Istanbulu v měsíci červnu.Pokud by tě zajímala cena letenky třeba v březnu,tak jsem našel za 1380,-.Ceny letenek se každý den mění a není pravda jak si spousta lidí myslí,že když si ji koupí s předstihem,tak bude levnější.Opak je pravdou a chceli někdo levnou letenku,musí pro to něco udělat.Je to o tom každý den ,nebo aspoň týden projet stránky různých společností a vědět odkud jsou a kam nejčastější lety a kde jsou velké přestupní uzly.Snad ti to pomohlo aspoň trochu a když budeš potřebovat,klidně se ptej na co potřebuješ.Mám Turecko projeté křížem krážem,mám tam spoustu přátel a známých a umím už snad docela obstojně i řeč.:-)

market
lakyp:

Merhaba, diky moc za odpoved. Super, jestli se da do Turecka letet za tak priznivou cenu, ja se tam vzdy trmacela po zemi 🙂 Je mozne pres nejaky web najit treba nejlevnejsi spojeni i s prestupem primo z CR? Do Turecka ted planuji jet, pokud bude moznost tak i pracovne. V Turecku jsem stravila rok na studijich a porad me to tam tahne… 🙂 Z nostalgie chodim na kurz turectiny, tak by to chtelo vyzkouset 🙂

laky
market:

Ahoj Markéto,teda jestli je to tvé jméno:-)

Bohužel z Prahy můžeš levně letět jen v případě,že by si náhodně narazila na levnou akční letenku,ale za dobu co navštěvuju pravidelně každý rok Turecko jsem na relativně levnou letenku narazil jen jednou s clik4sky,a to už bohužel není.Létalo se dobře taky z Bratislavy,dokud nezkrachovala společnost sky europe.Takže nyní nejčastější levné lety hledej v Německu a v Maďarsku.Jinak koukám,že máš k Turecku stejně vřelý vztah jako já.Taky už několik let navštěvuju kurz turečtiny a stejně jako ty se rozhoduju,jestli letos v rámci sebevzdělávání neodjedu za prací do této krajiny.

Roman
market:

Z Nemecka je to levne to je pravda,ale dostat se tam vyjde draze a to jak busem tak vlakem.Takze i ta drazsi letenka z Prahy te kolikrat vyjde nastejno jako letenka levna z Nemecka.A jeste musim dodat,ze anglicky se domluvite pouze v turistickych oblastech. Jinde jsou na tom hodne spatne,zlate Thajsko nebo Uganda.

Karla
market:

Pro Market. Lítám do turecka přes Condor.de a průměrná cena letenky 60 euro. Dají se sehnat i levněji. Karla

Helena

Milí cestovatelé,předloni jsme navštívili Turecko s CK.Byli jsme překvapeni krásnou přírodou,spoustou památek,velmi milými lidmi a v neposlední řadě bezpečnou zemí.Hned jsme si řekli,že příští rok jedeme znovu,ale sami autem.Protože jsme důchodci,máme dostatek času,takže jsme tam pobyli celý měsíc.Cesta tam je opravdu dlouhá,ale bez problémů.Jeli jsme přes Ukrajinu,Bulharsko,Rumunsko.Základní potraviny jsme měli s sebou,spali v autě ve volné přírodě.Jen jednou v kempu v Kapadokii,a to jen z nostalgie/se zájezdem jsme tam také nocovali,nádherný kemp/.Jazykových znalostí či lépe neznalostí se nebojte.kromě Istanbulu,Alanye a Antalie se stejně domluvíte jen turecky nebo spíš rukama.Jeli jsme v termínu 8.5. až 8.6.,všude málo turistů,u moře jsme měli pláž jen pro sebe.Prostě paráda,rádi na tu velkou pohodu vzpomínáme.Doporučení pro Vás,leťte a na místě si půjčte auto,ale stejně na takovou nádheru je 14 dní málo.Zdravím,přeji šťastnou cestu.

Petr
Helena:

Díky p.Heleno.
Pujčení auta v Turecku,vyjde docela draho.Jak jsem již psal ,tak za Renault Megane chtějí turci na 14 dní cca.19000 kč.A to už je celkem dost,když v Americe o dost větší automobil vyjde na 14 dní 8000 kč.
Petr

laky
Petr:

Nevím kde jsi přišel k tak vysokým cenám,ale já si půjčil velkou dodávku za 1000,-Kč na den a osobní velký pohodlný vůz,i když už si nepamatuji značku mě vyšel na 600,-Kč na den.Z tvých reakcí ale cítím,že ses dávno rozhodl jet svým autem.Takže přeji jen aby jste v pořádku odřídili cestu tam a šťastně a plní zážitků zvládli i cestu domů.

Klára

Turistům velmi pomůže, když se naučí několik desítek základních tureckých slovíček a větiček, jsou i v některých knižních průvodcích.

Petr

Aktuální cena letenky do Istanbulu v našem termínu se pohybuje od 6500 kč,pujčení auta od nejlevnější autopujčovny(měl jsem od nich auto několikrát Amerika,Austrálie )vyjde od nejlevnějšího Renault clio
12500,-kč až po Renault megane 19000 kč.
To plus mínus na těch 14 dní vyjde včetně benzínu ( Megane)na 12500 kč,na osobu ,při obsazeném autě 4 osoby.
Se svým autem to udělám za 6000 kč,na sobu.Opět 4 osoby.Do Istanbulu a zpět bude ale delší,a horší cestování.
Kdybych měl cestu podniknout v jednom až třech osobách,pak bych volil letadlo a pujčení auta na letišti.Ale ve čtyřech se to už nevyplatí.

pavel
Petr:

Turecko jsem absolvoval několikrát ať už autem tak letadlem z německa i Prahy cena nikdy nebyla pod 4300,-kč Takže uváděná cena 1-2000,.kč je k smíchu.Za sedm jsem nikde žádnou takovou cenu nenašel.Za další si musíte připočíst cestu do D.nebo A. zaplatit parkoviště a zjistíte že s vám vyplatí letět z Prahy.Autem to vycházíjenom do Ist.cca 18OO km celkem 36OOkm t.j.při prům.spotřebě 7 lt 250 lt,cca10000,-kč plus poplatky a jste na 14000,-kč.Dále v centru istanbulu nezaparkujete aniž byste se nevystavovali odtažení.Na další cestu na jih si připravte cca to samé.Za jídlo co si povezete s sebou si nejsem jist že provezete přes hranice a i když to zkusíte můžete zaplatit slušnou pokutu.Nebud´te paštikáři tam si nakoupíte co potřebujete za babku.přeji šťastnou cestu
Pavel

Marci
pavel:

Vloni v cervenci jsme leteli z Antalie do Prahy za 1200,– (pouze zpatecni).

Karla
Petr:

Ahoj Petře. Už víte,kdy chcete do turecka vyrazit? Já jedu okolo 14 května směr Antalya. Cestu tam jsem spočítala se všemi poplatky na 450 euro. Mám auto na benzín.V turecku bydlím,takže vím co mě čeká.Karla

Helena

Prosím paní,které jsem slíbila poznatky z cest po Turecku,ať se mi znovu ozve.V Thajsku se nám dostal do počítače vir,takže jsem přišla o Vaši adresu.Dík

jan Šťovíček

Pokud chcete jet autem, tak samozřejmě jeďte autem a přijímejte rady jen pro cestu autem… ano,je to drahé, ale stejně jako letecká přeprava to má spoustu výhod i nevýhod. V roce 2005 jsem projel Turecko myslím si dostatečně důkladně asi za 30 dní. A 14 dní je málo,musíte si vybrat,jestli vás zajímá spíš západní nebo východní turecko – tedy od Istanbulu zhruba po Kayseri, nebo od KAyseri po Ararat (přes Istanbul musíte,takže ten můžete navštívit při obou variantách)
Co se týče jazykové briéry, pro účely vaší cesty postačí umět pár výrazů a hlavně číslovky,zbvytek namalujete nebo vyjádříte nonverbálně. Angličtina se dá využít jen na Turecké riviéře, zčásti na pobřeží černého moře,v Istanbulu a pod Araratem – v turistických střediscích.Nahodile se lze domluvit německy,hodně turků v německu pracovalo a umí.
O své cestě jsem napsal knihu Chomout trojského koně,kde jsou všechny aspekty automobilového cestování po Turecku detailně popsány. Za důležité považuji, že cena PHM na informačních cedulích bývá uvedena výrazně nižší, než je pak ve skutečnosti.
Opakovaně jsem autem projížděl Tureckem v roce 2009 směerem na Sýrii a nic se celkem nezměnilo.
Hodně štěstí a trvejte si na svém…

Gusta
jan Šťovíček:

Dobrý den pane Šťovíčku.
Chtěl bych příští rok , asi v květnu, také navštívit s manželkou Turecko autem. Pročetl jsem celou tuto diskusi. Uvědomuji si, že tento způsob cestování není z nejlevnějších, ale nám to takhle vyhovuje. Autem jsme volní. Máme v něm vše nejnutnější co ke kempování v přírodě potřebujeme. Kde se nám líbí, tam si zastavíme, uvaříme kafe, jídlo, odpočineme si a nebo omrkneme okolí. Už jsme takto 2x projeli Skandinávii,(tam také není zrovna levný benzín)a letos Maroko.

A protože je manželka ke všemu neznámému trochu podezřívavá, tak jsem se chtěl zeptat na pár věci.

-Je východní část Turecka-Kurdistán bezpečná?

-Kde všude se dají koupit karty na placení mýtného?

-I když většinou spíme v přírodě, občas se člověk potřebuje okoupat atd. Jak je to s množstvím kempů a jejich cenami. (Pokud o tom máte informace).

-Po odečtení času na cestu nám zbyde asi 17 dní na Turecko. Co doporučujete navštívit.
Jinak to praktikujeme tak, že jeden rok si zemi projedeme tak nějak na nečisto a někdy příště, když už víme do čeho jdeme, tak si naplánujeme přesnější itinerář.

Děkuji Vám, případně jiným cestovatelům za rady, tipy a váš čas.

laky
Gusta:

Dobrý den Gusto

Cestování autem je velice pohodlné, protože člověk má svůj domek na kolečkách stále na dosah, a tak není vázaný na to, kde momentálně zrovna složí své tělo ke spánku. Navíc pokud se mu zrovna někde nelíbí, tak se pohodlně přemístí o kousek dále. Jak jsem už psal v předešlých příspěvcích benzín je v Turecku nechutně drahý. To ale jak uvádíš, není v tvém případě žádnou překážkou, takže ti vlastně nebrání nic, aby jsi vyrazil vstříc dobrodružství.
Za sedmnáct dní se dá už něco poznat a pokud ses ptal na kurdskou oblast, tak musím říct, že za ta léta co tam jezdím jsem se tam cítil daleko bezpečněji a lidé byli mnohem milejší než na pobřeží.
Jazyková bariéra samozřejmě pro ostříleného cestovatele není překážkou přesně do té doby, než se stane nějaká nepředvídaná věc. Turci opravdu až na pobřežní oblasti a větší města angličtinu příliš neovládají a bohužel ne vše se dá dohnat rukama a nohama :-)) Základní fráze v restauracích, hotelích atd. ovládají místní většinou hned v několika řečích, ale pak už budete muset spoléhat jen sami na sebe.
Tím nechci strašit, jen jsem chtěl říct, že do Turecka smíš vjet bez náležitých povolení pouze svým vlastním autem a stejně tak musíš ze země vycestovat shodným automobilem. Jinak ti hrozí peněžní pokuta nebo zákaz opustit do uhrazení náležité částky zemi. Automobil se totiž považuje za prodaný. Jde o to že když se ti někde porouchá a bude dále nepojízdný, tak všechny tyto skutečnosti musíš doložit písemně.
Tady nastává ta situace, kdy potřebuješ tlumočníka, nebo znalost jazyka. Dá se to sice obejít několika vypsanými protokoly a povoleními, ale ty jsou už jen v tureckém jazyce a výjmečně je mají i v angličtině.
No nic v každém případě mě se to za patnáct let poznávání této nádherné země stalo jen jedenkrát.
Cestu na východ můžeš uskutečnit několika způsoby.První je klasicky přes Istanbul a dále jedním ze dvou mostů přes Bospor, druhý trajektem přes Dardanely a v poslední řadě trajektem z Istanbulu do Trabzonu. Poslední cesta je ale zdlouhavá a navíc trajekty vyjíždí mám pocit jen jednou týdně.Kterým směrem se vydáš záleží jen na tobě, protože jde hlavně o to, co chcete v Turecku vidět a zažít.
Pakliže mi napíšeš, kterou z oblastí by jsi chtěl poznat blíže dám ti i typy na výlety a místa, která stojí zato vidět a poznat.
Ubytování v kempech je docela bezproblémové. Kempy najdeš téměř všude a pominu-li riviéru, tak se ceny pohybují kolem 15 TL za osobu. Mimo sezonu někdy i levněji. Jde taky o to jak umíš smlouvat. 🙂
Mášli jakýkoliv dotaz, tak se klidně ptej a já ti rád, na vše co budu vědět, odpovím.
Zatím se měj krásně a přeju spoustu krásných zážitků na cestách za poznáním.

Gusta
laky:

Zdravím laky.
Takže tam pojedeme přes Dardanely. V loni jsme jeli takovou okružní cestu Balkánem okolo Jadranu přes Černou Horu a Albánii do Řecka a tak jsme na jeden den zajeli do Turecka. Chtěli jsme si omrknout, jak se dá dostat do Asie mimo Istambul.Nemám totíž ještě jasno, jak je to s těma mýtnýma kartama.Vzhledem k jazykové bariéře a v tom fofru na dálnici, potažmo Istambulu, nechci znervozňovat turky zablokováním mýtnice.
Proto bychom chtěli jet jihem Turecka k východu a Istambul na zpáteční cestě. Turistické centra a blázinec v nich nemusíme. Raději obdivujeme přírodu.
Po cestě bychom rádi navštívili takové ty profláknuté místa ze kterých bysme pochopili sami oč tady běží.
Nějaké prohlídky s průvodcem, který neumí česky jsou nám na nic!!!
No, a zpátky asi okolo Černého moře. Díval jsem se na automapu, kterou jsem si koupil a jsou tam pěkné kopečky okolo 3 000m. Takže tam může být pěkně. Hory můžem, i když nějaké dlouhé treky si už nedáváme. Zvláště, pokud tam nejsou značené trasy. Manželka má z neznačeného prostředí strach, že se ztratí.
Tady se nabízí otázka. Když si necháme auto někde mimo silnici a vyjdeme si někam do přírody na půl dne. Máme mít obavy z odcizení?

Jak je to teda s těma mýtnýma kartama. Někde jsem tu četl, že při cestě přes Istambul se prodávaji před mostem na pravé straně. Ale kde jinde? A je nějak poznat, jaký kredit na nich ještě zbývá?

Jak už jsem psal, tak máme rádi přírodu. Nemusí tam být notně nějaké pamětihodnosti. Stačí nádherná přírodní scenérie, která potěší oko a fotoaparát a člověk si tam rád na chvíli odpočine.
Chceme vyrazit začátkem května a využít volných dnů, abychom ušetřili dovolenou. Jak je to tam v tuto dobu počasí. Na jihu by to mohlo být dobré, ale sever v horách může asi překvapit. I když tam může být zase teplé proudění od Černého moře.To je moje dedukce!!!
A na závěr: jak je to s pitnou vodou? V Maroku jsme si kupovali balenou vodu, ale jinak jsme jedli téměř vše a nepos…. jsme se. Jak je na tom Turecko???
Je tady moc otazníku, a tak děkuji, pokud mi je pomůžete zodpovědět….

laky
Gusta:

Ahoj Gusto

Koukám že těch otázek bude asi hodně.:-)) Nemáš třeba skype? Můj nick je lakyp a jsem z Prahy. Možná by bylo lepší si o tom popovídat tam. Ale jinak samozřejmě můžu odpovědět i písemně tady na HS, pakliže je to pro tebe pohodlnější.

Gusta
laky:

Zdar laky.
Skype bohužel nemám, ale co půjde odpovědět jednoduše stačí jednou větou. Každopádně dík za tvůj čas.

laky
Gusta:

Ahoj Gusto

Tak teda postupně. Mýtné se vybírá na dálnicích a poplatek je také při přejezdu mostu přes Bospor v Istanbulu, což asi tedy podle trasy,kterou sis zvolil, nebude tvůj případ.Ty si zaplatíš jen za přeplutí Dardanely a pokud se vyhneš při cestě zpět dálničnímu tahu tak nebudeš platit nic, protože přes most se při cestě zpět už neplatí.Jinak úhrada je v Tl nebo dolarech či Eurech.Poplatky za průjezd dálnic jsou účtovány při projetí mýtné brány. V
Turecku jsou zpoplatněny dvě hlavní dálnice. První leží mezi městy
Edirne, Istambul a Ankara. Druhá zpoplatněné dálnice leží mezi městy
Adana, Iskenderun, Osmaniye, Gaziantep a Sanliurfa.
Co se týká auta,tak jsem ho běžně nechával ve městě či vesnici zaparkované a doposud mi ho nikdo nikdy neukradl,takže bych řekl, že je to s krádežeme asi jako u nás.Ale znáš to všechno se může stát jednou poprvé.Snad to nebude zrovna tvůj případ.
V horách je v květnu docela chladno a nahoře je ještě spousta sněhu.Nejkrásnějším pohořím je podle mého názoru Kačkar.Výchozím bodem na výlety by pro vás mohlo být městečko Yusufeli, kde je i spousta kempů. V tu dobu se ale na nějaký dlouhý trek asi ani nedostaneš a bez vybavení už vůbec ne.Dalším pohořím, které stojí zato navštívit je Taurus.Bylo by také dobré si předem prověřit,jaké jsou zrovna v danou dobu na horách podmíky.
Památek a krásné přírody je v Turecku všude spousta.
Namátkou zmíním Dörtkilise,Sumela,Tortum şelale,Ani,Van,Noemova Archa,Tendurek,Göreme,Pamukkale,Efes,Troya,Dilek,
Herakleya,Hasankeyf,Nemrud a tak bych mohl pokračovat do nekonečna.:-) Pokud by si chtěl nastínit třeba takovou asi 14 ti denní trasu, tak se koukni na stránky CK Rajbas, s kterou mimo jiné spolupracuju jako průvodce a tam v sekci Turecko najdeš takový malý návrh mojí cesty.Nějaké info o cestě do Turecka dohledáš taky na mých stránkách.Pokud budeš mít zájem, tak mi pošli e-mailovou adresu a já ti tam zašlu adresu mých stránek.
No a co se týká vody, tak v horách je čistá pramenitá voda a jinak si raději kupuju vodu balenou.Pil jsem i párkrát z kohoutku a nikdy se mi také nic nestalo.
Snad jsem ti trochu pomohl a kdyby tě ještě něco zajímalo,tak se klidně ptej.

Gusta
laky:

laky ale na těch mýtných branách se platí hotově nebo tou kartou, kterou tu někdo zmiňoval?
Jinak dík za info. Musím si vzít mapu a podívat se kde co leží. Jestli to tam najdu?
Já mám takový zhruba plán. Z canacalle přes Troju a pak směrem k Antalay , ale né úplně celou cestu po pobřeží. Pak směr na východ přes Adana k jezeru Van.Potom směr ke Gruzii, kde bycg se chtěl možná na jeden den zastavit a omrknout to pro nějakou příští cestu a nabrat levný benzín a pak podél Černého mořek městu Ünye a pak to stočit k jihu na Pamukalle a pak přes nebo okolo Ankary směr Istanbul. Tam si ještě rozmyslím jestli to risknu a zajedu tam autem. Nejsem si jistý zda, bych se pak vymotal pryč!
v té automapě ty památky moc zakomponovane moc nejsou, tak jestli bys mě mohl trochu nasměrovat co po té mé trase potkám či kde si trochu zajet.
Na ty Tvé stránky se podívám, ale zatím děkuji.
Zdarec Gusta

Gusta
Gusta:

Oprava: cesta zpět ne na Pamukale, ale Göreme.

Gusta
Gusta:

jo a email: [email protected]

Gusta
laky:

Tak mě napadlo ohledně cen benzínu v Turecku, jestli tam jsou také přes víkendy nižší ceny jako třeba v Itálii nebo Skandinávii a všiml jsem si toho i v Rakousku.
Máte někdo takový poznatek?

Honza
laky:

Ahoj taky by jsem poprosil o odkaz na Tvé stránky. můj email [email protected]. děkuji moc

Simona
Gusta:

Ahoj, v Turecku jsme měli půjčené auto na 2 dny a stihli jsme toto: http://www.czechtimes.cz/clanky/240-turecko-vylety-v-oblasti-alanya-antalya
Akorát je blbý, že je dost drahej benzín, ale jinak s půjčením nebyl žádný problém a ježdění autem je trochu větší fofr než u nás (na 50 jedou třeba 110), ale jinak se to dá.

jan Šťovíček:

jsou tam turecke zachody?

Kamila

Turecko jsme absolvovali mikrobusem(8+1) v roce 2010 a dělali jsme zhruba střední část Turecka(Kapadocie atd.)Bylo to super,krásná země,perfektní silnice a malý provoz,policajti si nás nevšímali a dokonce nás turistická policie v noci kontrolovala,zda je vše pořádku (v Kapadocii při nocování „na divoko“).Nafta tam stála cca 40Kč/l,celkem nás to vyšlo s pronájmem mikrobusu,pohonné hmoty,silniční poplatky (ČR-Turecko a zpět) na 6900Kč/osobu!!!(sami jsme si řídili).
Byli jsme tam zhruba 17 dní.Mám z toho velkou prezentaci,takže kdyby někdo měl obzvlášť velký zájem,mohu poskytnout.Jinak nás Turecko opět láká (nabízí tolik atrakcí!!!),takže letos máme v plánu „jihozápadní část“ Turecka a příští rok východní Turecko+příp.kousek Íránu.
Zdraví KR

Martin
Kamila:

Turecko autem doporučuji jen když je vás buď větší počet nebo jste zvyklí na své (dobré) auto. Jinak je lepší letět a na místě (kterémkoli letišti) si auto půjčit. Udělal jsem to už několikrát, na netu se dá sehnat auto typu Ford Focus za méně než 20 EUR na den. Letos nicméně pojedem autem z ČR, je nás 6 a to už se vyplatí. Navíc mám tu cestu rád, strávil jsem v Turecku pracovně přes 10 let a je v tom i nostalgie. Obecně se v Turecku jezdí dobře, mě osobně lépe než u nás, najezdil jsem tam kolem půl milionu km, zaplatil řadu pokut za rychlost a předjíždění (velmi pomalu jedoucích) kamionů přes čáru. Mám ale výhodu, domluvím se turecky. Ale i bez toho se dá řešit skoro všechno, lidi jsou velmi ochotní pomoci a snaží se komunikovat několika cizími slovy nebo posunčinou, případně povolají kamarády, pokud by šlo o něco většího. Několikrát jsem řešil opravy auta v zapadlých vesnicích (například proraženou vanu u jezera Van – nakonec ji místní v malé garáži zavařili tak dobře, že autorizovaný servis ji následně vyhodnotil jako bezvadnou a měli jsme ji na autě několik let). Mohl bych asi psát ještě dlouho, závěr je, že se do Turfecka moc těším, a to i na dlouhou cestu. Pokud by měl někdo přímé dotazy, mohu se pokusit odpovědět ([email protected]).

Lenka
Kamila:

Ahoj Kamilo,
a ostatní co jste procestovali Turecko dodávkou, minivanem apod.:) Nemáte prosím někdo tip na jakou půjčovnu (ideálně z Prahy) se obátit? Oslovila jsem již několik (menší i větší) a dodávky nechtějí/nemohou do Tureca či mimo schengen půjčit. Sháníme něco jako tranzit pro 3 nebo 5,6 lidí. Určitě by mi pomohlo i orientační vyčíslení nákladů na poplatky po cestě atd.Děkuju L

Václav

Ahoj, chtěl bych se zeptat, jestli by byl nějaký problém jet do Turecka se škodovkou 120? Myslím tím, jestli se vůbec s takhle starým autem do Turecka může….

Petr
Václav:

Ahoj.
Nevidím v tom problém.Auto to určitě zvládne.Za komunistu se jezdilo škodovkama ( Š 100) i do bulharska.Vlstní zkušenost.A na horších silnicích.
Alespon se o auto nemusíš bát 🙂

Kelfka
Petr:

Ví někdo, jaká je aktuální cena nafty v Turecku ?

Roman

Ahoj, turecky merhaba. Chtěl bych poradit ohledně cesty do Turecka. Benzin tam se už blíží našim 50kč. Jestli chcete jezdit mimo hlavní cestu, tak doporučuji si udělat itinerář na Google Earth. Tam prakticky nejsou ukazatelé cest (obcí). Co se týče památek tak můžu odkázat na můj kanál na You Tube. Stačí zadat: rommik84 a potom kliknout na autora a vybrat si co Vás zajímá. Jelikož jsem už značně v pokročilém věku, tak si půjčuji auto raději v místních půjčovnách a dá se usmlouvat na 25euro na den.

Baba

Ahoj. Nemáte někdo doporučení na spolehlivou půjčovnu aut pro Turecko ? Už mne moc nebaví srovnávat internetové nabídky se zamlčenými dodatečnými náklady. Máme na druhou půlku září letenku do Ankary a zpáteční z Izmiru a mezi tím čtrnáct dní volna. Dík.

Radek

V Turecku jsem byli autem v létě 2012. Auto na hranicích zapsali do pasu – jsem vlastníkem, takže nebyl žádný problém. Nebyla ani žádná kontrola zavazadel. Do Turecka jsem překročili hranice na malém přechodě Malko Tarnovo (nedaleko Burgasu). V Istanbulu jsem zažili pondělní ranní zácpu, kdy se několik hodin popojíždělo do centra. Jelikož jsme mysleli, že se dá most zaplatit kreditní kartou nebo hotově, žádnou kartu jsme si nepořizovali. Až u závory jsme zjistili, že mýto se platí jen spciální kartou. Řidič za mnou mi kartu půjčil. Projel jsem, kartu jsem mu (pěšky) vrátil a chtěl zaplatit. Nic si nevzal. Do Ankary jsem jeli po placené dálnici. Kartu jsme si vyřídili před první mýtnicí. Nebylo to hned na mýtnici, museli jsem někam sjíždět. Jelikož neuměli anglicky, byla s nimi složitá domluva. Nakonec nám kartu dali a zaplatili jsme její dobytí. Do Ankary vede vedle placené šestiproudé (tří pruhy v každém směru) dálnice i neplacená čtyřproudá (dva pruhy v každém směru) silnice, která často vede i podél placené dálnice. Nevýhodou je, že vede skrz města. Jeli jsme po ní zpátky. Benzín stál cca 50 Kč/litr, nafta cca 44 Kč/litr. Na několika benzínkách měli naftu v „akci“ a vyšla pak do 40 Kč/litr (dokonce brali karty). U benzínu jsme to nikde neviděli.
Letos se přes Turecko autem chystáme do Íránu. Takže uvidím, co se od té doby změnilo. Na této stránce:
http://www.expedice-apalucha.cz/cestovatelske-info/turecko-elektronicke-mytne.html
uvádí, že se vloni změnil mýtný systém.

Radek

Právě jsme se vrátili autem z Turecka, přes které jsme jeli do Íránu a zpět. Cestování autem po Íránu popíši ve zvláštním příspěvku v sekci týkající se Íránu. Cestou tam jsme jeli přes Turecko po trase Edirne-Istanbul-Ankara-Siva-Erzincan-Erzurum-Dogubayazit-hraniční přechod do Bazarganu a zpět po trase Dogubayazit-Diyarbakir-Elazig-Malatya-Kayseri-Ankara-Istanbul-Edirne. Po zkušenostech před dvěma lety, kdy jsme jeli na Kavkaz, víme, že vedle placené šestiproudé dálnice Edirne-Istanbul-Ankara vede (často téměř souběžně) i neplacená čtyřproudá silnice D100, jejíž nevýhodu je, že vede přes města a semafory, jinak se na ni dá jet bez problémů 120, a to i ve městech, kde navigace ukazuje omezení rychlosti 50 km/hod. Jet 120 km/h na 50 můžete snad jen v Turecku. Platili jsme jen přejezd přes most v Istanbulu, a to do Asie (v opačném směru je to bez poplatku). Pro přejezd jsem použili most Bogazici (druhý most je severněji a jmenuje se Fatih Sultan Mehmet Koprusu, na ukazatelích se ale používá jen zkratka F.S.M. Koprusu). Potvrzuji, že platí informace z
http://www.expedice-apalucha.cz/cestovatelske-info/turecko-elektronicke-mytne.html
Museli jsme si zakoupit samolepku HGS, která se lepí pod sklo. Přejeli jsme most a těsně před mýtnými branami vpravo je budova, kde ji prodávají. Stojí 35 tureckých lir, jestli jsem to správně pochopil 5 lir je za samolepku a 30 je kredit. Berou i eura, samolepka pak stojí 16 eur, na dvacetieurovku mi vrátili 10 tureckých lir. Musí se vyplnit formulář s jménem a registrační značkou auta. Při průjezdu mi to odečetlo 3,4 liry, takže by to mělo stačit na cca 8 průjezdů. Jelikož se v nejbližší době do Turecka nechystám, tak pokud by měl někdo zájem, samolepku mu můžu prodat, mělo by tam být 26,6 lir kreditu. Nevím, zda to kontroluje registrační značku nebo zda tam jsou ty kamery, jen pokud byste chtěli projet bez placení. Silnice jsou v Turecku celkem poměrně služné, zejména ta trasa na Ankaru a pak přes Sivas na Erzurum. Pokud silnice na některých místech není ještě čtyřproudová, tak ji téměř na všech úsecích rozšiřují na čtyřpruh. Horší byla situace na trase přes Kayseri, kde sice silnice byla většinou čtyřproudová, ale asflat tam byla taková ta směs tekutého asfaltu s kamínky, takže značky pozor odlétající kamínky tam nebyly zbytečně. Téměř pokaždé, když Vás někdo předjel (většinou více jak 120 km rychlostí) jste dostali zásah a museli jste zkontrolovat přední sklo, zda to nebylo do něj, ale jen do kapoty. Policisté nás stavěli jednou při cestě tam ve východním Turecku ve dne a jednou při cestě zpátky v noci. Platí stále jejich policejní systém, že si kužely stáhnout dva pruhy do jednoho, omezí rychlost a pak si nějaké auto vyberou. Pokaždé byli překvapeni, že jsem cizinci, mysleli si, že staví místní. Při cestě tam jsem jim dal doklady od auta a řidičák, chvíli to studovali, pak se mě na něco ptali turecky a když viděli že jim asi turecky neodpovím, tak mě pustili. Při druhém stavění, hned jak policista si všimnul cizí značky, tak nás pustil dál. Ve východním Turecku už nejsou přes den ty klasické check pointy žandarmy jako před deseti lety. Ale čas od času je u silnice stopka s nápisem žandarma. Ve dne ale u ní nikdo není. V noci nás ale žandarma na jednom check pointu zastavila. Zastavila všechny suta, náklaďáky i autobusy. Papíry od auta ani řidičák ji nezajímaly, chtěla otevřít kufr, pak nás ale bez problémů pustili dál. Mnoho aut v Turecku už svítí i ve dne. Při předjíždění je tam zvyk, že na Vás zablikají dálkovými světly, což znamená buď „uhni mi z rychlejšího pruhu do pomalejšího“ nebo „předjíždím tě, zůstaň v pomalejším pruhu“. Před dvěma lety ve dne zatroubili a dálkové používali jen ve dne, nyní se mi zdálo, že troubení už nepoužívají a používají i ve dne dálková světla. Nejhorší je průjezd zácpou Istanbulem, kdy to trvá celou řadu hodin, a to jak ve dne, tak i na večer. Turci na rozdíl od Íránců. Jak uvedu ve zvláštním příspěvku, se chovají i v zácpě celkem civilizovaně s výjimkou, že nechtějí pouštět před sebe, ale to se prosazuje jen pomalu i v ČR. Kráter sopky Nemrut dagi u jezera Van je autem bez problému dostupný. Od města Tatvan až k ústí kráteru vede nová asfaltka. V rámci kráteru jsou silnice z nějakých dlažebních kostek (aspoň to tak vypadá) a posypané nějakým jemným štěrkem. Při cestě do kráteru a v rámci kráteru je potřeba si dát pozor na ovčácké psi, které útočí na všechno, i na auto. Pokud si na něco ještě vzpomenu, tak to doplním.

Milan

Ahoj, v srpnu mám v plánu cestovat služebním autem s rodinkou na dovolenou mimo jiné i do Turecka. Rád bych získal nějaké zaručené informace jestli nebudu mít při vjezdu do Turecka problém. Někdo píše, že pokud řidič néní vlastníkem vozidla, tak ho do Turecka nepustí. Příjde mi to jako nesmysl, ale nerad bych se kvůli toho vracel z Tureckých hranic domů.
dík za každou správu.

ivano
Milan:

Musíš mať notárom overený súhlas od firmy na používanie auta. Stačí v angličtine. Potom bez problémov, na hraniciach mi to ale vždy kontrolovali.

Martin

Ahoj cestovatelé, letos se chystám jet na motorce přes Turecko do Gruzie. Jelikož bych chtěl dojet do Istambulu autem a motorku na vleku chci se zeptat, zda s tím na Tureckých hranicích nebude problém. Někde jsem četl, že mě tam s motorkou na vleku nepustí.Děkuji za dpověď

Jarda

Jaké doklady k pasu pořebuji pokud s námi cestují vnoučata? A ještě jaké doklady pro psa . Děkuji

Mirek

Petře zdravím,
nechtěl bys trochu obměnit? Auto půjčit v Turecku a projet černomořské pobřeží od Gruzie po Sinop a zpět vnitrozemím ? Jukni na mapu.
Nemohu nikoho sehnat. Mirek 58.

Mirek:

Odpovídáš na víc než 3 roky starý inzerát.

Honza

Chystám se autem v září do Turecka.V roce 2005 jsem byl autem v Istanbulu a tehdy se dalo mezi celnicemi na hraničním přechodu Kapitan Andreevo v bezcelním prostoru natankovat palivo za nižší cenu.Je táto možnost i nyní po vstupu BG do EU? Dále by mě zajímalo, zda je nutný mezinárodní řidičský průkaz, protože v r.2005 jsem jej měl,ale nikdo to nekontroloval.

petr

Chtěl bych podniknout cestu do Turecka autem.Mondeo kombi,max 4 osoby.Zkušenosti z cestování jsou,ale neumím se domluvit.Byl by někdo kdo by se přidal.

David
petr:

Ahoj ,plánuji jet do Istanbulu s rodinou 1.nebo 2.8.2015 na 14 dní .Třeba by jsme mohli jet společně .

Dušan

Chceme vyrazit v Srpnu autem do Alanye.Nejdál jsme byli v Istanbulu.Zajímá mě,jak to probíhá na Tureckých hranicích před Edirne,Kolik času strávím na hranicích?Dále jak to vypadá s kvalitou silnic od Istanbulu do Alanye ,Je tam ctyřproudovka?Kolik mě bude asi stát dálnice z Edirne do Alanye?Jak je to s čerpaním lpg po cestě?Dá se natankovat u hlavních tahu,nebo je třeba sjíždět a hledat?Budu rád za všechny věcné připomínky k cestě a k tématu.

Petr

V soucasne dobe se nafta v Turecku neprodava. Je treba natankovat v Bulharsku.

RomaN

Byl jsem v Turecku autem letos na prelomu května a června 2019.LPG všude bez problémů.Ceny 3,19-3,8TRY  ,benzín kolem 7TRY, nafta kolem 6TRY

Franta

Ahoj všichni kdo pojedete do Turecka autem.Dělali jsme velký okruh Tureckem z Bulharska(děs)jsme jeli po severní straně pobřežím Černého moře,až do Sinopu.Potom směrem na jih přes centrální Turecko až ke Středozemnímu moři,dále po pobřeží s měr Canakale,Edirne,Bulharsko,Srbsko,Maďarsko.Rakousko,Česko.Celkem 8300 km,po Turecku cca 5000 km.27 dní,nafta 24 kč,Turecko je perla (Capadokie,Koporůlů kaňon),památek a zajímavostí nespočet,stačí si je projet na Google,ať víte kam a co chcete vidět.Za celou dobu žádný problém s bezpečností a to jsme spali v divočině i v kráteru sami.Turci jsou neobyčejně vstřícní a ochotní(pořeboval jsem 2x opravit pneu)žádný problém ani čekání.Po takových dálnicí jsme ještě v Evropě nejeli(6 pruhů + odstavný a stoupací)silnice I třídy je jako naše dálnice,samozřejmě okresky a účelové cesty jsou horší.Celkový dojem nad očekávání a doporučuju všem cestovatelů.Jeli jsme VWT4 v obytné úpravě.

turecko autem pohoda 11 tis km

prekvapeni jak to bylo v vse v pohode. i kdyz jsme omylem spali v ve vojenskem  zone-cvicaku ,vsichni pratelssky .hoddny ..tahani auta po desi traktorem taky v pohode…rozhodne 100 x lepsi ne bulharsko nebo rumunsko .
priste jedem jeste dal.

david

no ja byl i s rodinou momentalne dva roky po sobe v turecku u egejskeho pobrezi,co se tyce nafty tak 5.6 krat kurs coz z turecke nafty nyni ddela nejlevnejsi v evrope.jidlo za pusu a tzo jsme bydleli v 5 hvezdickovem hotelu s bazenem.neni momentalne lepsi destinace nez turecko,coz se cen tyce..,,.v cervenci vyrazime do armenie skz van a podobne speky.takze kdo se chce pripojit,radi prijmem.mame ovsem 8 letyho kluka,takze spise nezli na vystup na ararat,ktery snad zvladnu chceme domluvu,kudy a kam.mame mitsubishi outlander,ktery taktez neco zvladne.minuly rok jsme po turecku ujeli asi 9000 km,dik..nafta je po opusteni madarska v prumeru za 25 kc….

david

ty potapany dalnicni znamky tam vyresili elekronicky,dodnes mam nalepenou ogs znamku tureckou,je to cip,zajedu na nejblizsi benzinku a zaplatim v prumeru 20 kc za 100 km.no nezavazne …z brna jsem v edirne za 18 hodin to z hodne prestavkama na kafe a decku jidlo,no vyjizdim v 10 vecer  a pokazde,2krat, jsem tam byl ve 3 odpoledne,ubytovani v edirne doporucuji booking.com,ale platim tak 2300 se snidani,pak pres mosty a hura do asie…

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: