Střední Asie

Zima na podzim – trekování zejména v Kyrgyzstánu

Ymi

Mám pár dotazů ohledně plánované cesty. Předem díky za odpovědi.

1. Zná Kyrgizstán podzim tak jak ho známe od nás? Četl jsem že je tam celkově málo stromů a ještě míň těch listnatých. Jeli byste za podzimem do Fergana Valley? Řeč je spíše o první polovině kalendářního podzimu, říjen, začátek listopadu. Nevim jestli kyrgyzstánci znají toto dělení a také a zda a jak ho mají posunuté.

Zkušenosti čtenářů

Ymi

2. Je trekování v Tian-Shanu s ohledem k možným výkyvům počasí a sněhovým bouřím v tomto období nebezpečné? Jak se připravit a nic nepodcenit?

Libor
Ymi:

To asi záleží hlavně na zkušenostech, jak vysoko budeš a jestli se tam vůbec dostaneš. Sněhu asi nebude moc (klima je sušší), ale výše už nějaký ano. To pak může být nebezpečné podobně jako na přelomu října a listopadu v Tatrách, když napadne sníh.

Libor

Nevím, co čekáš za odpověď. Když tam nejsou moc listnaté stromy (teda kromě ovocných v sadech), nebudou ani barevné listy na podzim. Jinak 4 roční období určitě mají podobně jako u nás.

Do Ferganské kotliny bych jel (pokud vůbec) spíš do Uzbekistánu (Kokand) než do Kyrgyzstánu. Oš je dobrý jako zastávka cestou, ale nevím, co tam očekáváš. V roce 1998 jsem Ferganskou kotlinou projížděl vlakem z Andižanu do Taškentu (což už teď asi nejde, protože trať vede Tádžikistánem) a nijak mě nezaujala. Okolní hory ani nejsou vidět.

Libor:

Je nám jasné, že ráz krajiny ve Ferganské kotlině je trochu mírnější, ale také zde roste více stromů a je zde tepleji.

Libor:

Koukal jsem na oblast kolem Kanas Lake mezi Tien Shanem a pohořím Altai a třeba tady konkrétně se zdá být podzim velmi krátký, podle některých zdrojů vrcholí již koncem září.

Ymi

Otázku ohledně barevného podzimu bez listnatých stromů podpořilo, spíše než neschopnost logického uvažování, přání slyšet o neuvěřitelně krásném, barevném kyrgyzském podzimu, nehledě na absenci listnatých stromů.

Ymi

3. Tien-Shan, Fanské hory, Pamír. Kde je tou dobou (říjen, začátek listopadu) větší zima. B) Asi těžko srovnávat, kde je to hezčí, proto se zeptám spíše, kam byste jeli vy trekovat se stanem a proč? Slyšel jsem, že do Kyrgyzstánu v posledních letech jezdí mnoho čechů a slováků, když koukám na google na obrázky, zdá se mi Pamír a Fanny lépe zdokumentované, fotky jsou zde o třídu hezčí, jak si to mám vysvětlit? Jezdí do Tajikistánu více turistů než do Kyrgistánu?

Libor

Na to, abys šel trekovat koncem října a v listopadu do těchto hor, bys měl být drsný a zkušený. Koncem září do středních poloh Fanek by to bylo výborné (i s barevnými břízkami), ale výše už asi neprojdeš:
http://www.pohora.cz/tadzikistan/fanske-hory-znovu-lakaji-turisty-a-horolezce-petr-ludvik-z-tadzikistanu-13-11-2006/

Nebyl jsem ve Fankách ani na Pamíru, ale rozdíl ve fotkách si vysvětluju tak, že Fanky jsou nejhezčí v regionu, mají hodně jezer a jsou také vyšší než kam se běžně v Kyrgyzstánu chodí na treky. Pamír se vůbec nedá srovnávat. Ten tak leda s oblastí u Chan Tengri, ale to sis asi nevygoogloval. Do Tádžikistánu jezdí řádově méně turistů než do K.

Ymi
Libor:

Pročítal jsem i zahraniční weby a asi dost záleží na konkrétní sezóně. Někdy není v půlce října nad 4500 m ještě žádný sníh, jindy napadne už o několik týdnů dřív. Chce to počítat s tím, že v oblastech nad 3500 m (vysoké pasy, ledovcové oblasti) je v říjnu opravdová zima se sněhovými bouřkami reálnou hrozbou. To srovnání hor Pamíru s Khan Tengri moc nechápu, v čem spočívá ta podobnost? Ráz krajiny, teplotně? Myslim, že oblast kolem Khan Tengri je ovlivněná počasím ze sibiře, které se zde částečně zadržuje o tyto hory. Pamír je jižněji a je celkově chladný kvůli nadmořské výšce a nikoliv kvůli vlivům počasí, které tam jdou. Ale nevím. Je to chybná domněnka? Jinak děkuji za všechny odpovědi.

Libor
Ymi:

To srovnání jsem myslel jako ráz krajiny, vysoká nadmořská výška, velikost ledovců, když jsi srovnával fotky. Domnívám se, že většina lidí lidí chodí do Pamíru buď na Pik Lenina a okolí, případně Štít Korženěvské nebo jede po Pamir Highway (o ničem jiném, co by se navštěvovalo, jsem neslyšel).

Ymi
Libor:

4. Jak je to s vodou v těchto horách. Z Gruzie z Kavkazu mám zkušenost, že byl potok na každém kroku, jenom jednou se nám stalo, že jsme šli půl dne bez vody, takže nebylo třeba tahat s sebou velké zásoby, což bylo příjemné. Výše bylo zmíněno, že je v těchto horách méně srážek, něco asi půjde z ledovců, ale ty nejsou všude.

Libor
Ymi:

A byl jsi na Kavkaze koncem října nebo v listopadu? Já ne, ale myslím, že potoků (asi kromě ledovcových) moc ve vyšších polohách neteče, protože je zásobuje hlavně tající sníh. Když je i přes den pod nulou, sníh netaje. V létě je v horách Kyrgyzstánu potoků dost. Ve Fankách je i hodně jezer, tak snad nebudou už moc zamrzlá.

Ymi
Libor:

V létě, na přelomu července-srpna pouze krátce Omalo-Tusheti a kousek. Tedy celé ve výšce kolem 2000-2500 m pouze sedlo Acunta bylo trochu výš. Potůčky byly všude jen ledovců tam mnoho nebylo. Šlo tedy o podzemní vodu. Ten Tien-Shan a Fanské hory jsou řádově o něco výš, to je jasné, teoreticky by to mohlo znamenat víc vody z ledovce (pokud taje) míň podzemní. Teď jde o to, jestli tam vůbec jsou podzemní prameny, tedy voda, která neteče ledovců a jestli i na ty má vliv roční období?

Ymi
Libor:

Asi se zatím ptám příliš obecně, jak se to bude blížit, začneme promýšlet konkrétní túry. Když ono to pak často dopadne úplně jinak, minulý rok jsme jeli do Svanetie, ale první Mašrutka vyrážela až další den a tak jsme nasedli do jiné a jeli úplně jinam, na zmíněný trek.

Ymi
Libor:

Co je však již nyní jisté, je termín: poslední týden v září až první týden v listopadu.

Kamila

Doporučuji si před odjezdem přečíst knížku od Sveta Krna: Od brehov Issyk-kulu po Pamír.

Ymi

5. Je lepší si brát veškeré zásoby jídla s sebou z ČR, nebo lze dokoupit na místě? Nemusíme mít žádnou speciální expediční stravu, naopak, ale pouze s chlebem a sýrem si to dlouho neumim představit. Zvažujeme variantu na prvních 10-20 dní něco vzít a zbytek pak dokoupit nebo vzít na celých 5 týdnů a část někde nechat a pak se pro ní vrátit. Předpokládám, že nějaké mapy bude možné sehnat vždy na místě?

Libor

Jídlo se samozřejmě dá dokoupit, ale nebude asi takové, jaké bys možná chtěl, třeba rychle uvařené jako předvařená rýže, bramborová kaše. Čínské nudlové polévky ale mají. Rybí konzervy, obyčejné sušenky, zeleninu také. Muesli z ovesných vloček asi nemají.
Na mapy na místě bych se nespoléhal. Jestli někde nějaké jsou, tak v Karakolu.

Libor:

Maj čínské polívky, jupííí! Nic víc nepotřebuju skoro. No dobře, dobře… moc energie z toho člověk nemá, ale je to rychlé a teplé.

Ymi
Libor:

Mám v počítači ty staré ruské vojenské, co lze stáhnout z netu, ale tisk jedné vyjde tak na 250 Kč a gps ani čtečku mít nebudeme. Domnívám se, že na místě by mohly být levnější. Ale budou tam mít i mapy třeba fanských hor? V Karakolu asi těžko že?

Libor
Ymi:

Info z roku 2009:
http://slavomirhorak.euweb.cz/tadzikistan-cestovani.htm
Mapa Fanských hor je ke stažení na stránce http://mapy.mk.cvut.cz, jinak ji lze sehnat v cestovní kanceláři Atlantida v Taškentu. V Dušanbe nelze sehnat nic.

Když ji nemají ani v Dušanbe, tím spíš nebude jinde v Tádžikistánu. Vytiskni si ji černobíle, když je barva drahá.

Ymi
Libor:

To je fakt, že mě to nenapadlo už dřív, u téhle mapy to zrovna vůbec nevadí bude-li černobíle. Jinak ten odkaz na mapu už je zastaralý, tady je aktuální http://www.horyinfo.cz/gallery.php?akce=obrazek_ukaz_interni&media_id=5795

Tak sme se vratili celkem zivi takze kdyby neco, rad podam info

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: