Střední Asie

Uzbekistán – víza po příletu

Luca

Na stránkách jedné agentury, která zprostředkovává víza do Ubekistánu jsem četla, že občané zemí, ve kterých není uzbecký konzulát ani ambasáda mohou žádat o víza po příletu. Má s tím někdo zkušenosti? Přece jen by nebylo příjemné nechat se „otočit“ hned po příletu do Taškentu 😀
A jak je to v tom případě s pozváním? Může být normálně zprostředkované od agentury?

Zkušenosti čtenářů

Tom

Skusenost s vizum po prilete v taskente nemam, vzdy som ho mal dopredu spravene, ale neviem, nemal by som z toho dobry pocit ist tam bez neho.
Co sa tyka pozvania, tak cestovky ti ho vybavia seriozne, ja som to riesil (ako mnoho inych ludi) cez STANTOURS a vsetko prebehlo hladko, zaplatil som, oni poslali listy mne, na ammbasadu vo Viedni, tam uz o tom vedeli, tam sa zaplatilo za viza a bolo. Nebolo to zlozite len je to somarina tolko byrokracie, holt ale aj o tom je Stredna Azia 🙂

bneu

ahoj, přečti si to tady http://www.bneu.estranky.cz/

Lucka

Nevím, jestli jsi se už vydala na cestu, ale pro všechny případy:) Vízum po příletu je úplně v poho, jen MUSÍŠ MÍT vždy zvací dopis do země (dělají to různé agentury). Zvací dopis musíš mít vždy, i v případě, že by sis vízum zařizoval v předstihu ně některé z ambasád. Uzbekistán je úžasná země, moc jsme si to tam užili. Místní jsou neskutečně přátelští a milí lidé. Opravdu doporučuji!!! Své postřehy a zajímavé tipy jak na Uzbekistán najdeš i na mém blogu. Posílám odkaz:)

http://bit.ly/1jIpZCz

Ať se ti líbí a klidně piš o další info, my tam byli naprosto nadšeni:) Lu

Lucka

Děkuji za upozornění a posílám opravu! Od března už zvací dopis opravdu nepotřebujete (máte z pekla štěstí!:)

Od 6.3.2014 je Česká republika zařazena do skupin států se zjednodušeným vízovým režimem. To v praxi znamená, že velvyslanectví a konzuláty Republiky Uzbekistán budou od 6.3.2014 zpracovávat žádosti českých občanů o uzbecká víza v průběhu 2 pracovních dnů, přičemž den podání žádosti se nezapočítává, následovně : Čeští občané žádající o uzbecká vstupní víza za účelem obchodní cesty či turistiky nemusí zajišťovat pozvání zvoucího subjektu v Uzbekistánu potvrzeného MZV Uzbekistánu, či předkládat voucher uzbecké cestovní kanceláře. Dostatečné je deklarovat obchodní či turistický cíl cesty ve formuláři žádosti o vízum.

http://www.mzv.cz/tashkent/cz/uz/cestovani/viza_rezim_vstupu.html

Vypadá to však, že povinnost registrace ubytování stále platí … chjoo. Čus! Lu

Jirka

Má tu někdo letošní zkušenost s vízama po příletu? Pustí mě vůbec na palubu, když nebudu mít vízum a ani potvrzení? Chtěl bych jet vlakem z Kyrgyzstánu, kam přílétám, tak snad bych mohl požádat o vízum až na hranicích? Má s tím někdo prosím zkušenost?

Jan
Jirka:

https://www.timaticweb.com/cgi-bin/tim_client.cgi?ExpertMode=TIDFT/UZ/VI/IS/ID48996&user=KLMB2C&subuser=KLMB2C
Takže se dají získat po příletu do Taškentu, a to musí být dopředu vyřízená a schválená. Jednodušší je zřejmě si sjet do Vídně s potvrzeným hotelem.

Libor

Jestli letíš do Kyrgyzstánu, proč by tě nepustili na palubu? Jestli do Uzbekistánu, tak to bych se dost divil, že by tě pustili. Na hranicích ti vízum nejspíš nedají, ale zkušenost nemám, protože jsem jen projížděl, což do 3 dnů šlo v roce 1998 bez víza. Režim vydávání víz je teď zjednodušený, ale pořád dost složitý.

Vlakem se asi nesvezeš (jedině úsek Andižan – Kokand). Z Oše do Andižanu se dostaneš podle tohoto busem a minibusem od hranice (což jsem také absolvoval):
https://www.lonelyplanet.com/thorntree/forums/asia-central-asia/topics/osh-to-tashkent
Z Kokandu do Taškentu vede vlak přes Tádžikistán, což tehdy projet šlo, ale teď už asi ne.

Slavomír Horák
Libor:

Vízum po příletu je sice podle nových pravidel možné, nicméně na letišti v Taškentu nejsou schopni vydat víza ve zjednodušeném formátu (poslední ověřená informace teď ze srpna) a budou vyžadovat pozvání od cestovní kanceláře.

Tímto opatřením se však neruší povinnost registrace (ať již na OVIRu či v hotelích). Logika je však taková, že zjednodušená pravidla pro vydávání víz platí pro účely cestovního ruchu a jako turistu Vás nemohou například zaregistrovat u někoho doma, musíte být registrovaní přes hotel. Samozřejmě lze leccos obejít a je vhodné mít potvrzení z hotelu alespoň na některé dny, pokud by Vás kontrolovali.

Přejezd hranic (viz předchozí příspěvek) je v případě Uzbekistánu možný pouze s přestupem na hranicích (tj. dojet na hranice, překročit pěšky a najít dopravu na druhé straně, což obvykle nebývá větší problém). Přeshraniční vlaky byly dávno zrušeny (kromě spojení UZB-KAZ-RUS, které je však pro místní dopravu značně zdlouhavé a problematické.

Petr

předevčírem jsem se z UZ vrátil. Poprvé jsme žádal o vízum až v Taškentu a zvací dopis chtěli. Letěl jsme přes Istambul a už na letišti v Istambulu chtěli vidět vízum, nebo pozvání. Ale chlapík za mnou pozvání neměl ( Keňan) a docela jej školili. Nevím bohužel, jak to dopadlo.

Kateřina

My byli v Uzbekistánu 5/2014 a vyřizovali si víza ve Vídni. Chtěli zvací dopis a celkem dost nás potrápili, než víza vydali. Po příletu do Taškentu jsme potkali slovenské manžele, kteří si chtěli vyřídit víza na letišti, ale bohužel příslušný „stánek“ byl uzavřen – tudíž zůstali v pasti – ven z letiště se nedostali a úředník pro vydání víz k nenalzení. Nevím, jak dopadli, ale gratulovali jsme si, že jsme nepodlehli pohodlí a raději si víza vyřídili dopředu.

Jana Vavřincová

Dobrý den, prosím Vás, chtěli bychom s manželem jet příští květen do Kazachstánu, tam již vízum není a poté asi letecky do Uzbekistánu. Máte prosím někdo nějaké aktuální informace ohledně získání víza bud v Kazachstánu nebo na letišti v Taškentu? Jsme již starší pár, nechceme přílíš riskovat.Děkuji všem  za všechny informace případně na mail [email protected]

Slavomír Horák
Jana Vavřincová:

V Kazachstánu by mělo jít víza získat buď na ambasádě v Astaně nebo na konzulátu v Almaty (obojí fungovalo vloni). Bez LOI to sice nemám vyzkoušené, ale teoreticky by to mělo jít. Bohužel doba na vydání takového víza se může klidně protáhnout na 1-2 týdny, tudíž to může narušit Vaše cestovatelské plány.
Pokud jde o získání víz na letišti, potom je potřeba zvací dopis (LOI) od některé uzbecké cestovní kanceláře, kde bude jasně stanoveno, že místo vydání víza je letiště Taškent (jinak Vás nemusejí pustit do letadla). Toto je třeba uvést již při konverzaci s cestovní kanceláří. S tímto potvrzením (který bude mít souhlas uzbeckého MZV) můžete požádat o vízum na konzulárním úseku v Taškentu. Někdy to však chvíli trvá, než tam přijde někdo zodpovědný.
Třetí možností je vyřídit si vízum ve Střední Evropě (Vídeň, Berlín) bez pozvání, osobní žádostí nebo korespondenčně.
Jenom upozorňuji, že Kazachstán po českých (a slovenských) občanech nadále vyžaduje vízum, které však lze získat bez pozvání v Praze (nevím, jak v Bratislavě).

Peter Kmet
Slavomír Horák:

Kazasske vizum sa da ziskat na ambasade Kazachstanu v Bratislave, Gundulicova 6, 81105Bratislava, +421 2 32661242/3.

Honza

V loňském roce jsem byl v Kazachstanu na turistické vízum a překračoval jsem hranici do Kyrgyzstanu. Kazaši tvrdili, že Česká republika má bezvízový styk s Kazachstanem na dobu 14 dní, poté musí občan ČR překročit hranici a znovu mu otevřou vízum na 14 dní. Tak jsem to vyzkoušel /měl jsem v záloze vízum do Uzbekistanu a Tajikistanu / a opravdu. Za dva dny jsem se vracel pres stejný přechod a Kazaši mě dali do pasu vstupní razítko bez toho že bych měl platné vízum,já pokračoval dál po Kazachstanu do Uzbekistanu. Bylo by dobré to někde ověřit, nikde jsem to oficiálně nenašel.

Slavomír Horák

Přiznám se, že něco podobného je pro mne novinkou a nemám tuto informaci potvrzenou. V tomto případě se mohlo jednat o dvě možné situace: 1) Kazaši to vzali jako pobyt v příhraniční oblasti Kyrgyzstánu, na což mají vzájemnou smlouvu KZ-KG. S ohledem na vylíčení případu se mi to však nezdá. 2) Jednalo se o neohlášené zkušební období.
Jinak víza by měla být zrušena přinejmenší přístí rok na výstavu EXPO 2017 (alespoň po dobu konání výstavy). Uvažuje se o zrušení víz k 1.1.2017. Ale podobných dat již v minulosti padlo několik a výsledek je zatím stejný. Česká republika je mimo několik zemí OECD (momentálně 19), které vízum od minulého roku skutečně nepotřebují. Vízum zatím potřebují i držitelé českých diplomatických pasů (na rozdíl od Slovenska, Maďarska, SRN aj.).

Petr

Proč by jako měla být zrušena víza kvuli tomu, že v Astaně v Kazachstanu je EXPO? Nesmysl!

Jakub
Petr:

Ahoj Uzbekistan spiustil e-viza. Je to asi 14 dni. Pred tydnem jsme to prubli a funguje to perfektně. Vizum hotovy do tretiho dne. Potřebujete fotku pasovka v elektronicky podobě a fotku pasu. Cela sranda stoji 20 dolacu.
e-visa.gov.uz
tak good luck!

Micka
Jakub:

Ahoj Jakub, tiez sa chystam do UZB, prosim k tym elektrinickym vizam je potrebny aj pozyvaci list od miestenej CK?? Dakujem

Frca
Petr:

Ahoj, máte někdo aktuální zkušenost  s evizy a hlášením pobytu v Uzbekistánu ? Chceme se příští rok potulovat půjčeným autem a spát nadivoko pod širákem, nebo ve stanu, takže potvrzení ubytování mít nebudeme – je to stále problém, nebo už ne? (V Gruzii a Kyrgyzstánu to bylo v pohodě)  Díky.

Slavomír Horák
Frca:

Víze do UZB stejně jako registrace jsou bohužel (jako mnohé jiné v této zemi) poněkud zmatečná. Prezident nařídil suštění vízového systému i elektronického systému registrace, tak je to jakoby spuštěné, ale málo funkční.
E-visa teoreticky funguje, i když také ne všechny žádosti systém vezme. Teoreticky funguje i elektronická registrace, ale zatím lze vyplnit formulář a není úplně jasné, co se stane dále (ještě v červenci nebylo možné získat potvrzení registrace ani platbu). Registraci to chce udělat ihned po vstupu do země. Navíc není zcela jasné, jak bude možné se registrovat bez zadání alespoň nějaké adresy.

Zdeněk

Zdravím. plánujeme cestu do Uzbekistánu. Mám trochu bordel v tom jak obdrřet víza. Zatím plánuji ,že si pořídím ten zvací dopis a pak nevím jestli zažádat o víza po příletu a nebo raději poslat pas do vídně. Jaké jsou vaše zkušenosti a rady? Děkuji

Zdeněk:

Tak jed to Tadzikistanu.

Milan

Uzbecke e-visa jsou tady: http://evisa.mfa.uz/evisa_en/
LOI uz neni potreba.
Ovsem mate nekdo zkusenost, jestli se takto da ziskat visa pro nekolikanasobny vstup (potrebuju 2x)?
Dalsi dotaz, da se to resit postou, nebo se musi jet na ambsadau osobne?
Diky

Frca

Ahoj Slavomíre, děkuji. Mohl bych být tak smělý a poprosit Tě, pokud bys měl nové informace, o jejich uveřejnění na tomto vlákě ?

Frca

Ahoj Slavomíre, děkuji. Mohl bych být tak smělý a poprosit Tě, pokud bys měl nové informace, o jejich uveřejnění na tomto vlákě ?

Frca

Ahoj Slavomíre, děkuji. Mohl bych být tak smělý a poprosit Tě, pokud bys měl nové informace, o jejich uveřejnění na tomto vlákě ?

Take bych se primluvil.  Mam jet do Uzbekistanu v rijnu a komunikace s ambasadou vazne.  Informace o e-visu jsou ne uplne jasna (kde se plati, kde se udeli, plati na multiple, prechod hranic po zemi atd.).  Dekuji predem za kazdou informaci.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: