Střední Amerika, Mexiko a Karibik

Yucatan – půjčení auta

Eva

Ahoj, chystáme se na 11 dní cestovat po Yucatanu (přílet do Cancunu). Kvůli časovému presu uvažuji o půjčení auta. Máte s tím někdo zkušenosti? Je to tam bezpečné? Nebo jsou lepší busy?
Můžete někdo doporučit, co všechno se dá za těch 11 dní stihnout? Díky moc

Zkušenosti čtenářů

pdmlynek

Někdy jsem jel z Cancúnu autobusem, někdy autem.  Oboje jde.  Záleží na Tvým cestovním stylu, co chceš vidět, jak chceš cestovat, kde chceš přespávat.
 
Je to bezpečné?  Ano, je.  Silnice jsou rychlé, pohodlné, a není riziko přepadení jako v jiných částích Střední Ameriky.  Vláda si to velice hlídá, a považuji bezpečnost na Yukatáně jako za úspěch Mexické vlády (jen to porovnej co se děje v Puerto Vallarta, dřívější turistické středisko které je považované za nebezpečné).
 
Auta jsou normální, moderní; není to jako před 25 lety, když jsem si vypůjčil auta ve kterém se nepracoval tachoměr a musel jsem volant držet 90 stupňů aby auto nesjelo ze silnice.
 

zepteeee
pdmlynek:

Pravidelně objednávám auta přes https://hespac.com/rentalcz.htm zatim to vždy bylo bezchybne. Voucher na email do 15 minut od rezervace.

pdmlynek

Ohledně co stihnout za 11 dní?  Neznám Tvůj cestovní styl, takže nemůžu moc poradit.
 
O tom co tam můžeš vidět bych mohl naspat stranky.  Někteří můžou nasat celé knihy.  Ku psi, ne si vypůjč průvodce Yukatánem.  Až budeš mít konkrétní otázky, tak je sem dej, a mi Ti rádi pomůžem.

Eva
pdmlynek:

Díky za odpověď. Průvodce už mám (Lonely Planet-Yucatan), chtěla bych vidět klasiku – Tulum, Cobá, Chichen Itza, Uxmal, Merida, ale taky nějaká místa, kde nebudou davy turistů a kromě památek i přírodu a treky (pokud jsou). Nevím, co všechno se dá reálně zvládnout. Radši jezdím místní dopravou a všechno si organizuju sama, ale tentokrát není moc čas, proto jsem se ptala na auto. Pokud bys mi mohl doporučit něco mimo tu klasiku, budu ráda. A jestli máš nějaké tipy na ubytování (levnější až středně drahé, žádné velké hotely), budu ještě radši:-) Díky moc

Eva:

Pravidelně objednávám auta přes http://rentalc?rs.com zatim to vždy bylo bezchybne. Voucher na email do 15 minut od rezervace.

Eva
pdmlynek:

Ještě mě napadá, jestli bys neměl tip na levnou půjčovnu aut:-)

pdmlynek

Zní to že jsi docela dobře připravená, a že víš co chceš.  Gratuluji.
 
Je vidět že Ti hlavně jde o Májské archeologické zóny.  Já to taky miluji a rád se tam vracím.
 
Jestliže pojedeš autem, tak můžeš si jet podle Tvého času, jak se Ti bude chtít.  Znamená to, že můžeš jet na místa které nejsou moc navštěvována.  Ale na druhé straně nejsi s místními lidmi, a musíš se starat o auto.
 
Jestliže pojedeš autem na 11 dní tak bych doporučil udělat okruh Cancún > PdC > Tulúm > Chetumal > Xpujil (Rio Bec oblast) > Campeche > Uxmal (Puuc Pohoří) > Merida (& Celestún?) > Chichen Itza > Valladoid > Coba > Cancun.
 
Jak víš tak Chichen Itza je jedna z 3 nejlepších a neznámějších míst na Májské archeologické zóny.  Je to velice rušné.
 
Ale daleko rušnější je Tulúm.  Prý asi 6 miliónů turistů navštíví Tulúm za rok (asi tolik jako Prahu).  Problém je že Tulúm má jen 3 hektary, takže to je hlava na hlavě.  My jsme to řešili tak, že jsme tam byli první ráno, hned jak se to otevřelo.  Za hodinu, když tam jel jeden autobus za druhým, tak jsme vypadli.
 

pdmlynek

Puuc Pohoří je nádrerné.  Výhoda je, že to máš docela dost zón blízko sebe: Uxmal, Labná, Sayil, Xlapak, Kabáh, Xculoc, atd.  Některé jsou větší, jiné menší, ale je to pěkné.
 
Rio Bec oblast, kolem Xpuhil, taky má mnoho zón blízko sebe.  Některé jsou dost zapadlé v džungli kam nikdo nechodí.  My jsme tam byli jednou bez auta, šli jsme po náměstí v Xpuhilu až jsme narazili na někoho kdo by nás zavazl skrz džunli do Hormiguero.  Jestli chceš vidět zapadlé místa jako Indiana Jones (mimo braní suvenýrů), tak jeď do Rio Bec.
 
Mimo těch zón o kterých jsem už psal, tak taky se nám líbila Cobá, Edzná, a Kohunlich.  Ale budešsi muset vybrat co chceš vidět.

pdmlynek

Jestliže pojedeš autobusem, tak si udělej cestu: Cancun > PdC > Tulúm > Chetumal > Belize City > San Ignacio > Tikal (& Uaxactún?) > Belize City > Ambergris Caye > Chetumal > Cancun
 
Můžeš toto taky udělat s autem, ale je to trochu komplikované auto dostat do Belize a pak do Guatemaly a tak jestliže toto je první cesta tam, tak bych to s autem nedoporučoval.  Jestli chceš vědět jak tam jet autem, tak dej vědět.
 
V Belize City mimo karabské kultury tam moc není, a je to taky jedno z nenebezpečnějších měst na světě, tak ani nemá cenu se tam zastavovat; je to jen transtní místo.
 
Tikal je asi nejlepší Májská zóna.  Strav tam alespoň 2 dny.  Nedělej to jako day trip z San Igancio.
 
San Ignacio/Santa Elena je město kam jezdí baťůžkáři.  Je to centrum pro západní Belize.  Co tam je vidět si můžeš najít v LP, ale nejlepší je Actun Tunichil Muknal (ATM).  ATM je sice drahá záležitost navštívit, ale bude to asi nejpamátnější místo kde jsi v životě byla.
 
Na Ambergris Caye (San Pedro jak tomu říkají místní) se dostaneš letadlem nebo lodí.  Leť z TZA a né z BLZ; bude to pro Tebe rychlejší, pohodlnější, a levnější.  Lítá to každou hodinu od 7:30 s oboumi aerolinkami (Maya Island Air a Tropic Air).  Kup letenky jak tak příjdeš a né předem (my je koupil 5 minut před odletem).

pdmlynek

Ohledně vypůjčení auta:
 
CUN je nyní velké letiště (druhé nejrušnější v Mexiku, víc rušnější než PRG), a vypůjčení auta na CUN letišti je stejné jako kdekoliv na světě.  Všechny mezinárodní autopůjčovny tak jsou, a ceny nejdeš na jakýmkoliv rezervačním website.  Vypůjč si podle ceny.
 
Žádná z mezinárodních Ti ale nedovolí jet z Mexika do Belize či Guatemaly.  Na to potřebuješ místní.  Jestli s tím chceš radu, napiš.

Michal
pdmlynek:

Ahoj, chcem poradiť ohladom požičania auta aby sme mohli prejisť do Belize a Guatemali.
môj mail je : [email protected]
ďakujem

lucie
pdmlynek:

Ahoj, poradil by jsi mi prosim ohledně  půjčení auta v cun, s tím, že bysme chteli jet i do guatemaly? jak ho nejlépe pojistit, kde půjčit..četla jsem, že pojištění na yucatanu se navztahuje pokud budeme v guatemale?děkuji za info
[email protected]

pdmlynek
lucie:

Ahoj Lucie—
My jsme si vypůjčili auto od American Car Rental, http://www.america-carrental.com/ , ale taky je http://www.cancuncarrental.com.mx/ a pod.  Možná že jsou taky jiné místní.
 
Nemají na letišti v hale žádnou přepážku, ale budou na vás čekat s cedulí poblíž.
 
Když si rezervuješ auto, tak jim musíš nahlásit jestli chceš s ním jet do Belize či Guatemaly.  Protože to trvá pár dní než dostanou správné povolení na vývoz auta přes hranice, tak nemůžeš jen jim to nahlásit když přiletíš.
 
Samozřejmě nic neplať když si děláš rezervaci; plať zálohu jen při vypůjčení auta, a pak se to vyrovná když auto vrátíš.
 
Protože toto není žádná mezinárodní autopůjčovna, tak musíš si prohládnout to auto víc pečlivě než normálně.  Naše auto sice bylo docela nové, a vše vypadalo dobře, ale po hodince jsme zjistili že nemělo vodu na ostřikování předního skla.  U jedné pumpy za tu vodu chtěly ohromné peníze (grigos mají prachy tak je oškubáme), ale my jsme si to koupily za pár šupů ve Walmartu ve Playa del Carmen.

Juraja_hip

Byli jsme na Yucatánu v listopadu na 6 dní. Jednoznačně půjčit auto na letišti, žáden autobus! Po odbavení tam jsou kiosky iks-půjčoven a nahánějí zákazníky s nabídkami, pár přepážek navštívit co a za kolik nabízejí. Dávat pozor co si dohodnete do smlouvy, jsou velice akční. My jsme vybrali nakonec DOLLAR a absolutní spokojenost.
Nejezděte zbytečně po celém Yucatánu, jsou to obrovské vzdálenosti a někdy velice únavné. Užijte si raději v některých lokalitách dvě noci. Pozor na ležící policajty, jsou všude, i tam kde by to nikdo nečekal a kolikrát nejsou vidět, takže pak je to nepříjemný veleskok!
Rychlost je omezená ale místní to normálně porušují, i turisté, ti ale mají někdy smůlu když si je policajti vymáknout a skasíruji. Poznají podle značky že auto je z pújčovny a hurá za turistou si přivydělat mastnou pokutou…
Nevím jak jsi na tom finančně, ale rozhodně na 2 noci zajet trajektem s autem na ostrov Cozumel, nádherný! Tulum minimálně 2 noci, Cancun 2 noci, nebo 3 s lodním výletem na ostrov Mujeres, k tomu noclehy v Meridě na 2 noci, Campeche 1 a už je skoro po výletě…
Doporučuji ráno v 8 být v Dzibilchaltun a rovno do jezírka než dojdou ostatní turisté. Památky si užívat časově, jsou drahé vstupy tak ať to není jenom na skok jak my nebo místní cestovky.

remarx
Juraja_hip:

ahoj, kolko ste platili penazi na den? nepametaš si nahodou? diky za info

remarx
remarx:

pardon, kolko penazi za rent car na den. diky

Marek

Vyřizovali jsme si půjčení auta v Čechách přes Ofran – rezeračka se dá platit kreditkou i převodem z účtu, jako garanci kreditka nebo dostatečná částka na účtu v případě nějakýho problému.

pdmlynek
Marek:

Jo, vidím že Marek inzeruje na každým vlákně.  Možná že Ofran je poctivá společnost, ale ve skutečnosti nikdy není potřeba platit za rezervaci auta předem.  Já to nikdy nedělám.  Není to vůbec potřeba a není o očekávané.
 
Navíc, toto je Mexiko.  Posílat peníze někam do států 3. světa se mi nelíbí.  Toto není Evropa nebo Severní Amerika.  Když tam přiletíš, a řekneš jim že jsi už za auto zaplatil, tak co se stane?  Řeknou Ti, my nic takového zde nemáme, nemůžeme najít vaší rezervaci.  Když už jsi jim zaplatil, a mají tvé peníze, tak proč by Ti něco vypůjčili?  Navíc, i kdyby byli poctiví, tak Ti dají to nejhorší auto, protože už mají Tvé peníze a nemáš na vybranou.

Vladislav

Zdravím všechny, kteří projeli Yucatán a rád bych se optal na to auto.
Plánujeme 10-12 dnů na projetí půjčeným autem a na kolik mě ta asi tak vyjde /4 osoby a auto střední třídy/, půjčovné, kauce a pohonné hmoty.
Děkuji za jakoukoliv informaci, radu a nebo odkaz

Andrea
Vladislav:

Nejlepsi bude auto z pujcovny.

pdmlynek

Vladislave, toto si můžeš najít na jakékoliv cestovní stránce, jako např. kayak.com nebo Travelocity.com .  Jinak nezapomeň, že jestli si auto vypůjčíš od jakékoliv mezinárodní autopůjčovny (Hertz, Avis, Budget, Dollar, Thrifty, National, Europcar, Alamo, Sixt, apod.), tak nemůžeš s ním jet mimo Mexiko.
 
Přeji Ti štěstí.  Na 10-12 dnů projet Yucatán (něco jako CUN > PdC > Chetumal > Rio Bec oblast (Xpujil, Chicanná, apod) > Campeche > Puuc pohoří (Uxmal, Sayil, apod) > Mérida > Chichen Itza > CUN) jestli se nebudete nikde moc zbytečně zdržovat, je akorát.

Petra
pdmlynek:

Ahoj,
vidím, že se v tom hodně vyznáš 🙂 Chceme si půjčit auto na 15 dní, přímo na letišti v Cancunu po příletu, hledám na rentalcars…jaká společnost je dle Tebe spolehlivá, co čtu, tak ti levnější mají většinou špatné hodnocení. Uvažejeme Hertz nebo Mex.
Plus nevím, jak je to s vyzvednutím auta, zda je přímo na letišti, nebo se musíme někam dostat, popřípadě jak?
 
Děkuji

pdmlynek
Petra:

Díky za pochvalu.
 
Máš dva druhy autopůjčoven: velké mezinárodní řetěze, a místní autopůjčovny.
 
Velké mezinárodní řetězy které jsem viděl že mají přepážky na letišti v Cancún kdryž jsme tam byli naposledy byly: National, Thrifty, Dollar, Europcar, Avis, Hertz, Budget, Alamo, a Advantage (přepážky z prava do leva než vyjdeš z haly ven).  Ale CUN se pořád zvětšuje, tak už to možná je jiné.  Mají to udělané stejně jako na jakémkoliv velkém letišti na světě: buď si do auta půjdeš pěžky, anebo mají shuttle který Tě tam zaveze.
 
Místní půjčovny přepážky na letišti nemají (alespoň neměli když mi jsme tam byly), což je podobné jako na jiných letištích na světě.  Počkali na nás s cedulí s mojím jménem u východu, a pak nás odvezli pár km do jejich autopůjčovny.  Klapalo to dobře.
 
Skoro vždycky si půjčujeme auta od mezinárodních autopůjčoven.  Víme že ty auta jsou nové, že se o ně starají takže se nepokazí, že jestliže se pokazí tak jen zavolám kdekoliv jsem a oni mi dají jiné auto, a že jestli mám problém s účtem tak se o to můžu postarat když už budu doma.  Jo, stojí to víc než místní.
 
Místní autopůjčovny využíváme když přiletíme někam kde nejsou mezinárodní autopůjčovny (např. na Euluthera), nebo když místní autopůjčovna nám povolí udělat co nám mezinárodní nepovolí.  Z Cancunu jsme chtěli jet do Belize, což žádná mezinárodní autopůjčovna nedovolí, a tak jsme si vypůjčili od místní autopůjčovny která to povolila.
 
Rozdíly mezi National, Thrifty, Dollar, Europcar, Avis, Hertz, Budget, Alamo, Advantage, Sixt, Enterprise, a podobnými mezinárodními autopůjčovnami je pro nás nulový.  Já si vypůjčuji podle ceny.
 

Dabulienka

Ahojte
Koncom oktobra ideme na 25 dní do Mexika aj my. Najprv obísť Mexiko City, Teotihuacan možno Puebla…a potom by som sa chcela presunúť na Yucatán (Cancún, Playa del Carmen, Tulum, Bacalar…) .
Má niekto skúsenosti / dá sa požičať auto aj s vrátením do iného mesta? Napríklad beriem z Meridy ale vracian do Cancúnu?
Našla som že to ide iba u veľkých firiem..a za to pýtajú strašné pálky

Je vidět že Ti hlavně jde o Májské archeologické zóny.  Já to taky miluji a rád se tam vracím. Jestliže pojedeš autem, tak můžeš si jet podle Tvého času, jak se Ti bude chtít.  Znamená to, že můžeš jet na místa které nejsou moc navštěvována.  Ale na druhé straně nejsi s místními lidmi, a musíš se starat o auto.

petr

Zdravím,
chtěl bych se zeptat jak se tváří v autopůjčovnách na debetní karty? Bohužel kreditní nemám a ani mít nebudu. děkuji  Petr

pdmlynek
petr:

Je to stejné jako kdekoliv jinde na světě.  Když nemáš kreditní kartu, ale máš jen debitní kartu, tak Ti zablokují určitou částku na účtu.  V tom případě si musíš zajistit, že máš na účtu dosti peněz né jen na zaplacení nákladů za dovolenou, ale taky na zablokovanou částku.  Jak vysoká je zablokovaná částka?  Nevím, protože každá autopůjčovna to má trochu jinak, ale nepřekvalo by mě kdyby to bylo někde mezi 500 – 2000 EUR či USD.  Zeptej se autopůjčovny než odletíš.

Petra

Super,  díky moc za rychlou odpověď!
A máme se bát vysoké kauce při pujčení, našla jsem od 530 -2000 Dolarů, což je celkem pálka, ale pokud se mi to vrátí vše zpět, asi v tom problém není…
 
Vím, že musíme vše nafotit, zkontrolovat a pročíst, než někam vyrazíme 🙂
 

David

Ahoj, chtěl bych se zeptat, jestli je možné si vypůjčit v Cancunu auto a dostat se s ním až na Kostaricu a zase zpět. Nebo je to nemožné. Děkuji i za nějaký tip, jak nejlépe tuhletu cestu absolvovat.

David

Ahoj, chtěl bych se zeptat, jestli je možné si vypůjčit v Cancunu auto a dostat se s ním až na Kostaricu a zase zpět. Nebo je to nemožné. Děkuji i za nějaký tip, jak nejlépe tuhletu cestu absolvovat.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: