Střední Amerika, Mexiko a Karibik

Panama – byl tam někdo?

Denis

Ahoj,

chystáme se v prosinci do Panamy a tak si pomalu zjišťuji, na co bych se měl připravit. : ))

Je to někdo, kdo v Panamě byl a cestoval? Rád bych se hi poptal na pár otázek, kdyby měl chuť.

Díky moc,

D.

Zkušenosti čtenářů

David G

Ahoj
byl jsem před dvěma rokama, napiš co bys potřeboval vědět.

Mi
David G:

Ano, Bocas del Torro , Sixaola , pruplav dole i nahore …… tak se ptej 🙂

Denis
Mi:

Ahoj,

sorry za pozdní odpověď – zajímalo by mě hlavně.. no, co vlastně.. asi:

– stačí mi $, nebo čím se tam platí?
– jak hodně je v zemi nebezpěčno? už jsem někde byl, ale v latinské americe nikdy
– co je nejlepší, co bych si neměl nechat ujít?

díky,

Denis

David G
Denis:

Platí se všude dolary, je to oficiální měna Panamy.
V Panama City ve starém městě a v některých čtvrtích jsem měl dosti nepříjemné pocity a určitě doporučuji dávat pozor, kam člověk jde, nejen v noci. Nebezpečný prý je i Colón, ale ostatní části Panamy mi připadaly naopak zcela bezpečné.
Jinak, záleží nas tom, co tě zajímá – já jsem tam byl za přírodou a ta je fajn. Hned u Panama City je třeba dobrý národní park.

Denis
David G:

ok, díky za info.. no, však uvidím, jaké to tam bude.

co nějaké dobré jídlo, doporučil bys? něco, co se jí na ulici, nebo tak? co jsi měl nejraději.. : ))

Pedro
Denis:

Ahoj,
určitě si dej kuře se smaženým banánem a jak píše David zajímavé místo je Bocas del Torro. Autobusem do Almirante (docela hnusná díra) a od tam lodí na ostrov Bastimentos.

DG
Pedro:

Jídlo mě nijak nenadchlo – nejčastěji je to smažené kuře a hranolky.
Jinak sis asi přečetl průvodce, ale moje komentáře jsou: El Valle – fajn, příjemné, David – nic tam není, Portobello – fajn, malé městečko; Isla Grande – velké zklamání; Panama City staré měst fajn, Boquete – slabé, treky v národních parcích kolem dobré.
Měj se
David

mimi
Pedro:

náááhodooou, Almirante je úžasná díra! A když vlezeš na loď, ty chatče a přesto je to úžasný! 🙂

ivana výborná

Oficiální měna USD je pouze v Equadoru. Doporučuji vám, nedat na rady a určitě si vyměnit dolary za tamní měnu, myslím, že to byly Bolívary, ale už nevím. Pořád pak utratíte daleko méně, než když neustále platíte dolarama. Doprava je tam velice levná, z letiště Panama City vyjděte ven, přejděte přes parkoviště a trávu na protější silnici a nastupte do autobusu, který jede doleva – do centra. Tam se platí čtvrťák (tj. 25 centů).Pojedete busem asi hodinu. Určitě si neberte taxika, vzali by si asi tak 10 dolarů. Já byla na kanále Miraflores, zajímavé, ale zklamalo mne jak je uzoučký. Stará Panama Antigua je půvabná, baráky ještě z doby, kdy se stavěl průplav, to je zač. 20. století, leckdy stojí jen čelní zdi, všude dosti špíny, dětské gangy, radši mezi ně nechodit, nicméně mne tam bavilo vše procházet.Taxík tam stál 6 dolarů, to je moc. Předem velice o ceně smlouvejte – že pojedete jiným. Panama je tanker hadrů, ale my si tam nevybereme. Mně byla hrozně milá i tím chaosem, lidmi, vedrem, prostě fajn. Doporučuji si dát cibulovou polévku se sýrem a k ní toast, dobré kafe. Jeďte přes David do Boquete. Tam se obraťte na pana Feliciana, to je průvodce na BARÚ – vulkán 3500 m. Vychází se na něj ve 24.OO, na vrcholu jste ve 13.00 a v 18.00 zpět u rouvru. Stojí to 40 USD – fantastický výstup. Já v Boquete sama procházela desítky kilometrů mezi kávovými plantážemi, mluvila s místními peones. Bezva. i.v.

David G
ivana výborná:

Místní měna jsou „balboa“ a jsou trvale v kurzu 1:1 k USD.
USD se používají běžně a legálně jako zcela zastupitelná měna k místním balboa.

Pepa2

Knižní průvodce LP Panama je špatně hodnocený, doporučuje se šáhnout po vydavateli Moon, důvody se dočtete na Thorntree foru. Byl jsem v Panamě na 3 týdny v listopadu 2008.

Panama City (PC) letiště – na bus jít raději za světla a s malým batohem, busy bývají plné, jsou to školní US busy jak známe ze seriálů Simpsonovi, málo prostoru pro nohy. 25 centů je sazba po celém PC. Doporučuje se všechny v letadle předběhnout a sprintovat k imigračním, pak máte větší výběr taxiků :-D.Share taxi cca 10USD, záleží na počtu lidí a vyjednávacích schopnostech. Vlastní taxi cca 20-25USD buď nelicencovaný před halou nebo z odletového patra, kde taxi přijede a hned odjete a bude rádo za kšeft – trpělivost přináší ovoce, kdo chce nejnižší cenu.

PC ubytování – guesthousy (často mají jen studenou vodu a v tom vedru to tak ani nevadí) mají veškerý info o tom co dělat v Panamě. Nabídky lodí San Blas, tůry v Darienu, Boquete aj. všechny mají webové stránky, z domova si lze udělat drobnou přípravu.

San Blas – strávil jsem 5 nocí u indiánů na ostrově v LP knize pojmenované jako ostrov Robinson, spalo se v chajdě na tvrdé posteli, elektřina jen z akumulátoru na hoďku večer, záchod na moři (nyní už mají septik), koupelová očista u barelu s dešťovou vodou, stravování 3x denně a výlet denně po okolí, dobrá komunikace s místními obyvateli a ostatními turisty cca 8 dalších lidí. Oblast jsem navštívil 2x poprvé na ostrov Robinson na začátku (letecky z PC) a podruhé nakonci dovolené (džípem z PC a zpět) na 4 noci na jachtu Andiamo http://theandiamo.com/ a plavba do vzdálenějších míst v západní části San Blas, a ještě přespání na ostrově Porvenir. Dodnes na tuto oblast rád vzpomínám, při další návštěvě Panamy rozhodně nevynechám. Indiáni jednomu z turistů rozmlouvali návštěvu Colonu (jedeň mlaďas od nich tam žil několik let, z komunikace vyplynulo, že viděl a zažil co se tam s turisty děje), i přes to, že hlavní trasy jsou plné policajtů, ti pod drogami (a není jich málo) mohou udělat velmi těžké přepadení (třeba podříznout hrdlo).
Boquete – v roce 2008 na podzim přišel monzun, bylo špatné počasí, trek nešel uskutečnit, tak aspoň jsme navštívili jednu z kávových plantáží, prohlídku stojí za to uskutečnit (Bocas del Toro vyhlásil stav ohrožení, ani se tam nešlo dostat).
Las Lajas – pláže na jih a jihovýchod od města David, velmi dlouhé pláže s možností surfování

Bezpečnost obecně – PC má pár míst velmi nebezpečná za bílého dne, nám se stalo, že jsme v oblasti náměstí 5. května vystoupili z busu, hned nás jedna paní při výstupu upozornila, ať hned raději jedem pryč, přešli jsme ulici a tam to samé nám sdělil těžce oděný policajt se samopalem a zastavil nám taxi

Romana

Zdravím cestovatelé, chci se zeptat, zda nejedete někdo do Panamy v rozmezí 1.3-17.3.2018 a mohli bychom spojit síly a procestovat tuto krásnou zemi spolu nebo jen na pár dní. A pokud tento vzkaz čte i někdo, kdo už v Panamě byl, tak by jsme byli vděční, za cenné informace i rady a tipy na cestování 🙂
Děkujeme předem 🙂

Jan
Romana:

Platí se všude americkými dolary – bankovkami. Kovové americké mince nepoužívají, mají své. Jednodolarová bankovka je nahrazená mincí v hodnotě 1 balboa. Jednodolarové mince vůbec neberou. Krásné je přístavní město Portobello na karibské straně. Je zapsané v UNESCO. Nezapomenutelná je jízda vlakem podél kanálu.

pro Honzika
Jan:

UNESCO? A co ma byt? Inteligentni zeme jako treba Izrael v teto „organizace“ vystupuji. Proc?

Jan
pro Honzika:

Nic nemá být, líbilo se mi to. A proč v této organizaci vystupuje Izrael? To není otázka na mne. 🙁

pro Hozika
Jan:

Omluva za preklep. Misto „v“ melo byt „z“.  Proc z teto organizace vystupuje Izrael? Protoze Izrael je jedna z poslednich inteligentnich zemi. Na co je stupidni UNESCO? To, ze je neco zapsane v UNESCO tak se pred tim mam p*srat?

Jan
pro Hozika:

Myslím si, že postoj Izraele je dán přijetím Palestiny do UNESCO. Určitě není třeba dráždit tlusté střevo a konečník. Jen když je něco zapsané na seznam památek UNESCO, může se to líbit většině cestovatelům. Já osobně to primárně nevyhledávám, ale zmínil jsem to. Jak píšu, je to pěkné městečko.
Ty překlepy se občas dějí, teď zrovna jsem Hozík, ale to nevadí. 😉

Jan:

Jem psychicky vycerpan proto ty preklepy. Za to muze HS! a UNESCO!

Sofie

Prosím neporadil by mi někdo kam máme určitě zajít v Panama City, když máme jen pár hodin? Máme tam totiž jen delší mezipřistání, takže času málo, ale když už máme možnost nakouknout, tak bychom se nechtěli zdržovat hledáním a uvidět maximum, co se dá. Vypadá to na chvíli večet a pak tak kolem oběda návrat na letiště. Pokud máte tip na vhodné ubytování v nějaké oblasti nejlíp v centru, ale kde se večer nemusíme bát, budu vděčná.

Frankie
Sofie:

Doporučuji ubytování v klidné části El Cangrejo (hotel Eurostars Panama, levný, bezpečný včetně okolí, přitom 5hvězd). A co za tak krátký čas vidět ? Casco Viejo (historické centrum) a pěší promenádu Cinta Costera (Avenida Balboa) vedoucí mimo jiné právě do Casca Vieja směrem od uvedeného hotelu.

tiburon
Sofie:

Hostal Entre dos Aguas, spali jsme tam tři noci s třemi dětmi. Nedaleko je stanice metra Vía Argentina. Z letiště Tocumen cca 30 min, není-li zácpa.

Sofie

Děkuji  🙂

Leos

Ahoj v pripade otazek na Panamu nebo jestly chcete pruvodce muzete me kontaktovat 774606490
Moznost pruvodce i na okolni zeme Kostarika….i Mexico.

Pavel
Leos:

Ahoj Leoši,ještě je aktualní tvoje nabídka na otázky a odpovědi ve státě Panama?  Odlítám 27.3.2020
Pár info bych uvítal. Uvádíš tel. je to do CZ
Děkuji Pavel z Ostravy

Michal
Pavel:

Ahoj, pokud nezrušili lety a chceš se na něco zeptat, tak dej vědět. Vrátili jsme se před 14 dny, byli jsme tam 21 dní. Já jsem celkem nadšen. 🙂 kdyžtak na [email protected] a pošlu telefon, ať to tu neláká. Mám kdyžtak jednu Metrobus kartu ještě nabitou na cca 4 dolary, kdybys chtěl bus a metro z letiště a na popojíždění po městě. Užijte si to! Michal /Brno

Monika

Ahoj všichni našli jsme levné letenky z Mnichova a rádi bychom s přítelem navštívili Panama City popřípadě i další místa jako Antigua. Radi bychom se koukli také po Mnichově, je někdo kdo by se přidal? Letenky jsou za super cenu https://www.levneletenky.org/znovu-v-prodeji-air-europa-panama-levne-letenky-panama-city-11490-kc ale rádi bychom je koupili co nejdříve, kdyby se někdo rád pridal tak pište 🙂

Tereza
Monika:

Ahoj Moniko, jak to nakonec dopadlo? Letite? Ja budu v Paname zacatkem unora….tak pokud by se nahodou shodoval termin, rada se potkam a muzem spolu podnikout treba nejaky vylet 🙂

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: