Spolucestování Evropa

Finsko – Norsko – Švédsko

Jerry

Přeji krásný večer všem Chtěl bych se zeptat zda někdo neuvažuje o cestě autem co nejdál na sever 🙂 kam přesně ještě nevím, už jsem procházel mapy, a doladím to 🙂 asi je to na domluvě, a po cestě si užívat krásy okolí a projet se tam kde je něco zajímavého, spát ve stanu nebo v autech –  jen jsem si říkal, že kdyby jelo více aut nebo více lidí mohla by to být celkem zábavná akce 🙂
Moc děkuji 🙂  když tak prosím dejte vědět 🙂
a také vše nej do nového roku 🙂 hodně zdraví, pohody a bezpečné návraty domů 🙂

Zkušenosti čtenářů

Hanka

Ahoj  Jerry a kolik ti je a kolik by mělo být tvým novým parťákům?

Jerry
Hanka:

Je mi 41  a kdokoli by se rád přidal – je vítán 🙂

Ivca

Zni to zajimave, mam rada skandinavske zeme, budu rada, kdyz se dozvim vice co se tyce veku a priblizne poctu lidi. Ctyri jsou nejlepe nebo pak 8 kvuli autum.

Jerry
Ivca:

Krásný večer 🙂 mne táhne aktuálně na 41, ale myslím že věk není až tak postatný 🙂 teda asi pod 18 let raději ne 🙂 a nad 70 také raději ne 🙂 ale kdo ví 🙂 v létě mne na kole předjel děda co jel na ukrajině a ja jel celkem rychle 🙂 takže asi je to o tom jak se lidé cítí 🙂 Tak jako tak bych rád kdyby to nebylo jen nastoupit do auta a dojet co nejvýše a pak zpátky 🙂 chtělo by to zahrnout i výšlapy a návštěvy zajímavých míst a krásných výhledů , udělat fotky a mít nové zážitky a tak 🙂 Pokud by vás cokoli napadlo můžeme nad tím přemýšlet 🙂 Když počítáme že do auta se vleze cca 5 lidi tak by bylo asi nejlepší kdyby tam jeli 4 aby se tam dalo normálně existovat 🙂  a když pojede 8 můžou jet auta dva, nebo když každy bude chtít jet svým autem tak pojede 8 aut 🙂 je to jen na domluvě 🙂

Jakub

Cesta na sever je zajimavy navrh. Dejte info na jakubmatous7(a)gmail.com

Jerry
Jakub:

Jak budou nové informáce rád je pošlu 🙂

Martina
Jerry:

Ahoj Jerry. Je mi 43 let na kole tě určitě nepředjedu ale za volantem bych vystřídat zvládla.  Skandinávské země mě už dlouho lákají.

Ivca

Super, tady je na mne kontakt. Budu se tesit. rive24 (et) centrum.cz

Jerry

Krásný den všem 🙂 tak počkáme do konce měsíce Ledna, kdyby to ještě někoho zajímalo a potom to dořešíme 🙂 děkuji za kontakty pošlu vám všechny možné informace přes email 🙂 Moc děkuji a hezký nový týden 🙂

Tomáš

Zdravím, rád bych se dozvěděl více. Švédsko a Norsko jsem navštívil již dva roky zpátky. Více mě tedy nadchlo Norsko, co se týče příírody a výletů. Nejseverněji jsem byl však jen v Trondheimu. Rád bych se ale podíval až na Norkapp.

Jerry
Tomáš:

Tak jsem to myslel 🙂  dostat se až na Nordkapp 🙂 dál už to nejde, teda – leda si vzít lodičku 🙂

Sara

Ahoj,
taky bych se moc rada pridala, ale zalezi na terminu kvuli studiu. Pokud uz tedy mate nejake blizsi info ohledne planovaneho odjezdu, budu rada.
Dekuju a hezky den:)
email: [email protected]

Markéta

Ahoj Jerry,
ráda se přidám. Kdy by jsi chtěl vyrazit? Na jak dlouho?
Krásný nový rok, Markéta

Jerry

Krásný den všem, připravím web kam dám všechny informace co jsem získal, a pošlu vám odkazy i na emaily co jste tady nechali 🙂 Přeji všem moc krásný nový týden

Katka
Jerry:

Zdravím, severské země by mě taky zajímaly, zatím z nich mám procestované jen Dánsko. Na jak dlouho by cesta asi měla být? Budu ráda za poslání odkazu na [email protected]. Díky!

Jerry
Katka:

Krásný den, počítám tak 9 – 10 dní, už jsem připravil podrobnějí info, jen to nahodim na web a přidám tady odkaz 🙂

Martin

Ahoj taky bych se rád přidal .Pokud bude info posli na [email protected]
dik

K

Ahoj, mohla bych také bližší info? Pokud by mi seděl termín, tak bych se přidala. 🙂
[email protected]

Václav

Ahojte. Já bych vyrazil také, ale počítám alespoň 3/4-7 týdnů. Rád bych na lofoty. Vzal bych velkého Galaxy i motorový nafukovací člun k prozkoumání vodních ploch. 4tyři lidi se vejdou ke mně do auta vč mne. Kdo z vás má více času, napište. prokes.v (at) gmail.com

Jerry

tam kde jsem měl emaily jsem poslal vše včetně fotografii kde bychom se podívali tady posílám jen výpis promiňte za chyby, fakt se mi to nechce pročítat zda jsem se někde nesekl v gramatice 🙂
 
KRÁSNÝ DEN VŠEM 🙂 vychází to asi takto 🙂 no bude to dost náročné 🙂
Mrkně te se a dejte vědět co si o tom myslíte, vím je to šílene ale je to reálné 🙂

Termín – červen nejlépe odjezd 19 června? Nebo tak nějak? To můžeme upravit podle potřeb 🙂

Den 1)

Start Praha
Cíl – Preikestolen

Vyjíždí se ve čtvrtek dopoledne – v 10:00 – příjezd – příjezd v 04:00  ( celkem 1600 km ) odhad časový – 16 – 18 hodin
Nemá smys tady moc zastavovat jde předevěím o norsko, řidiči se mohou prostřídat, otázka zní jak pojede trajekt
Takže podle toho se pak příjezd upraví.

Den 2)

Podle příjezdu se pak upraví odpočinek a výlet na Preikestolen nebo Klerag

Výlet první 🙂 -> Stavanger

Centrum norského ropného průmyslu nabízí mnoho muzeí a galerií. Mezi nejzajímavější muzea patří muzeum konzervování či emigrace. Staré město, historická čtvrť nabídne pohled na historické domy z 18. století.
Nedaleko naleznete přírodní vyhlídku Preikestolen, která se nachází ve výšce 600 m nad hladinou Lysefjordu a která poskytuje dechberoucí výhled. Má 25 x 25 metrů a je jednou z největších vůbec.
Další známý přírodní úkaz nese jméno Kjerag. Jedná se o horu sterá se tyčí na konci Lysefjordu. Je známá kamenem, který je zakleslý mezi dvěma skalami. Na kámen o objemu 5 m3 se můžete dokonce postavit a udělat zajímavou fotografii.

Večer přejezd  do Trolltunga  – 4 – 5 hodin cesty ( 200 km daleko )

Nocuje se  🙂

Den 3)

Výlet druhý 🙂 -> Trolltunga
Jedná se o kámen, který trčí ve výšce 700 m nad jezerem Ringedalsvatnet. K tomuto skalnímu útvaru vede dlouhá a náročná trasa, na kterou se je třeba dobře připravit.

Přespí se na místě a brzo ráno se vyráží dále 🙂

Den 4)

Trolltunga -> Olavsgruva

Celý den se jede – výjezd cca kolem 5ti rána délka cesty 11 hodin, vzdálenost 650 km

Příjezd kolem 16 hodiny příjezd a prohlídka města

Výlet třetí 🙂 ->  Røros

Městečko, které je zapsánu na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Nachází se zde více než 300 let staré dřevěné domy, které využívali horníci. Můžete zde také navštívit také důl Olavsgruva.

Někde na půlce cesty z Olavsgruva do Trondheim přespíme ráno pak budeme pokračovat.

Den 5)

Olavsgruva -> Trondheim

Vyjede se ráno cca kolem 5 – 6 hodiny ( délka cesty 3 hodiny – vzdálenost 170 km ) příjezd přibližně v 9:00

Výlet čtvrtý 🙂 -> Trondheim
Město je světoznámé především kvůli zachovaným barevným dělnickým obydlím, která ční nad hladinou řeky Nidelva. V Trondheimu se také nachází největší skandinávská katedrála Nidarosdomen, historický most Gamle Bybro či různá muzea.

Výlet po městě popř. Po muzeích, vyjíždíme kolem 14 hodin směr Bodo
Cestou někde přespíme na příhodném místě počítejme 8 hodin pro spánek a odpočinek
cesta trvá  13 hodin a vzdálenost 800 km

od 14 hodin do 21 hodin cestujeme, pak přestávka na 8 hodin, a ráno vyrážíme v 5 hodin a jedeme do  cca 15 hodiny

Den 6)

v 15 hodn přijedeme do Bodo – prohlídka města , čekáme na trajekt někdy k večeru se přesuneme na Lofoty

Výlet páty 🙂 -> Bodø

Na severu, již za polárním kruhem, se rozkládá město Bodø. Je zajímavé tím, že zde končí norská železnice. Můžete zde navštívit například Norské letecké muzeum či využít jednu z nabízených výprav, například tu, kde si vyzkoušíte rybaření.

Přespíme někde na druhém břehu před Lofottr –  cesta i s trajektem trvá 4 hodiny,

Den 7)

Vstavámé kolem 8 hodiny a vyrážíme do města na výlet

Výlet šestý 🙂 -> Lofoty

Souostroví, které se nachází v severní části země, je známé především díky rybolovu. Dřevěné sušáky ryb, malebná rybářská obydlí a především hory, které vystupují z moře, určitě nadchnou. Výchozím bodem pro cesty na Lofoty bude letiště Harstad/Narvik.

Kolem 12h pokračujem v cestě asi do 21 hodiny pak spíme a ráno pokračujeme v cestě.
cesta 9 hodin

Den 8)

Přespíme někde na cestě tam kde dojedeme, pak ráno budeme pokračovat

trasa z Lofot do Alta ( Celá cesta travá cca 12 hodin takže pokud ujedeme 9h minulý den, budeme mít do cíle 3 hodiny cesty )
Příjezd do Alta kolem 10 hodiny prohlídka města jen na pár hodin 🙂

Výlet sedmý -> Alta
Město leží v kraji Finnmark, který je jedním z nejdéle obývaných v Norsku. Je zařazeno do seznamu kulturního dědictví UNESCO, protože se zde nachází více než 6.000 let staré skalní rytiny. O těch se více dozvíte v muzeu skalních rytin, které se zde také nachází.

Odjezd kolem 14 hodiny směr – > Nordkapp

Příjez do Nordkapp přibližně v 18 hodin ( přibližně 200 km, odhad 3 hodiny cesty )

Nordkapp
Pro turisty nejsevernější místo Evropy, které se nachází na 71° 10´ 21´´ s. š. (opravdu nejsevernější bod je Kinnarodden). Magické místo nabízí vyhlídku z 300 m vysoké útesy, které ční nad Barentsovým mořem.

Zůstaneme do druhého dne cca do 12 hodin, odpočinek, jidlo, fotky, výlety, čekání na počasí kvůli fotkam atd :)))

Den 9)

Cesta zpátky ( přímá cesta přes finsko estonsko, lotyšsko, litva, poland – Gdaňsk
Odhad vzdálenosti – 2500 km
Délka cesty – 30 hodin + 4 hodin někde odpočinek

Den 10)

Cíl – poloostrov Hell ( trochu se probrat ve vlnách baltu ) přespat když tak a pak pokračovat směr Česká Republika

Den 11)

Příjezd do ČR

———————————————————————————

PÁR STAŽENÝCH INFORMACÍ:

Norsko

V rámci Schengenu se cestuje pouze na občanský průkaz

Nejteplejší měsíce – Červen – jih – 23 – 25 stupňu
Nejteplejší měsíce – Červen – sever – 11 – 13 stupňu

Přibalit si krém s vysokým faktorem  Slunce je ostřejší.

Vízum
Při cestě do Norska se otázkou vízové povinnosti nemusíte zabývat. Postačí vám pouze platný pas nebo občanský průkaz se strojově čitelnými údaji.
Očkování
Žádné speciální očkování není potřeba. Pokud však chystáte delší pobyt v přírodě, doporučuje se očkování proti klíšťové encefalitidě.
Celní předpisy
V různých kombinacích lze do Norska dovést různé množství alkoholu a tabáku, jedná se o tvrdý alkohol do 60 %, víno, pivo a tabákové výrobky. Z potravin pak masné a mléčné produkty do 10 kg.
Domácí mazlíčci musí mít zvířecí pas, čipové označení a platné očkování proti vzteklině (psi musejí být navíc očkováni proti leptospiróze a psince).
V případě peněz se jedná o max. 25.000 NOK.
Absolutní zákaz dovozu pak platí například pro drogy, zbraně, rostliny, exotická zvířata, léky (kromě léků pro osobní potřebu) a další.

Zdraví
Co se týče nemocí, není Norsko rizikovou zemí. Je však dobré zřídit si připojištění, především pokud se chystáte do horských oblastí. V případě zranění máte nárok na ošetření jako každý Nor. Vše však musíte zaplatit, jedná se o částky ve stovkách NOK a posléze peněžní náhradu řešit s pojišťovnou.
V jižní části Norska je nachází dostatek lékáren a nemocnicí, kde vám v případě zdravotních problémů jistě poradí (většina Norů má dobrou angličtinu, takže se nemusíte bát, že se nedomluvíte). Čím dále na sever se budete pohybovat, tím méně narazíte na zdravotní zařízení, je to z důvodu málo obydleného severu. První pomoc lze přivolat na telefonním čísle 113.
Kriminalita
Severské země se řadí k těm nejbezpečnějším na světě. S rostoucí globalizací to v Norsku už nevypadá tak jako dříve, ale pořád je zde bezpečno. Kriminalita se liší v závislosti na velikosti města, takže mezi nejrizikovější patří Oslo a Bergen. Doporučuje se tedy vyhýbat se přistěhovaleckým čtvrtím v nočních hodinách, hlídat si kapsy a zamykat pokoj.
Čím více v divočině jste, tím méně vám hrozí úhona ze strany lidí, naopak si musíte dát pozor na obyvatele lesa.
Důležité kontakty
Hodit se vám můžou následující telefonní čísla:
Hasiči:110
Policie: 112
První pomoc: 113 (Oslo – 22932293)
Velvyslanectví ČR v Oslu: +47/22 12 10 31 (Nouzová linka:+47/92611283)
Jak cestovat po Norsku
Samozřejmě ideální způsob dopravy po Norsku je vlastní či půjčené auto, dostanete se ke všem přírodním krásám, můžete zastavit u jakékoliv vyhlídky (a že jich po cestě bude!) a nemusíte být závislí na nepříliš frekventovaném spojení veřejné dopravy.
Na delší vzdálenosti využije častou a na místní poměry relativně levnou leteckou dopravu. Autobusy a železnice jsou sice na vysoké úrovni, ale nedostanete se s nimi úplně všude.
Ideální pomocník pro plánování dopravy (nejen autobusové, ale i vlakové, lodní a kombinace různých prostředků) je norská obdoba IDOSu Rutebok.no, případně 177nordland.no pro cesty po severních částech země.

Autem
Norské silnice jsou opravdu na dobré úrovni, platí zde standardní pravidla, jak jsme zvyklí u nás. Maximální rychlost na dálnici je zde však jen 90 km/h a opravdu ji není dobré překročit. Pokutu dostanete i za překročení rychlosti o 1 km/h. Hodnoty se pohybují ve stovkách až tisících NOK.
Také je nutné si při delších cestách dobře rozvrhnout čas. Cesta totiž ubíhá velmi pomalu. Jednak proto, že silinice jsou klikaté a na mnoha místech vás také čekají trajekty přes fjordy (většinou jezdí 24 hodin denně, ale mnohdy i s hodinovými intervaly) a také proto, že se jistojistě každých pár kilometrů budete zastavovat u dechberoucích vyhlídek.
Alternativou předvším při cestování ve více lidech je zapůjčení auta. Ceny se liší s každou společností, při týdenním zapůjčení se ceny pohybují okolo 3.000 NOK v závislosti na typu vozu. V případě využití auta je potřebné zjistit si rozdíly předpisů a dopravních značek. Ceny benzinu se pohybují okolo 50 Kč/litr a řadí se k nejdražším na světě.

Norská koruna
Místní měnou je norská koruna (NOK). Existuje ve formě mincí o hodnotě 1, 5, 10, 20 korun. Bankovky pak mají hodnotu 50, 100, 200, 500 a 1.000 korun.
Při převodu norské koruny na české koruny násobíme třemi čili 1 NOK = 3 Kč.

Směnárny a platba kartou
Zakoupit norské koruny můžete běžně v České republice. V Norsku je to samozřejmě také možné ve směnárnách, hotelech či bankách.
Dle našeho názoru je dobré platit kartou. Ta se dá využít prakticky všude od placení jízdenek po běžné nákupy. Je však dobré mít u sebe nějakou hotovost. Především v horských oblastech, kde nemusí mít platební terminál. Problémem někdy bývá to, že podniky přijímají pouze norské kreditní karty, pak nezbývá než zaplatit hotově.
Kolik co stojí
Norsko je několikanásobně dražší ve srovnání s tuzemskými cenami. Potraviny jsou přibližně třikrát dražší (to se však projevuje na jejich kvalitě). Velmi drahé jsou taxi, hotely a výlety. Ceny za dopravu jsou také poměrně vysoké, ale u studentů a mladistvých do 26 let (youth) lze využít slevy.
Příklady cen:
Lístek MHD – 90 NOK/den, 270 NOK/týden
Taxi – ceny se liší dle firmy, obecně je taxi tak drahé, že se nevyplatí ho využívat
Jídlo v restauraci – 300 NOK a více
Jídlo ve stánku – 100 NOK a více
Pivo na baru – 45–90 NOK, v obchodě 20–35 NOK
Spropitné a smlouvání
Spropitné je v Norsku stále trochu novinka. Je úplně dobrovolné a dává se za velmi dobré služby.
Ceny jsou konečné, v Norsku se tedy nesmlouvá.
 

Jerry

Krásný den všem  + – jsem počítal náklady:
 
takže jsem se na to díval a raději jsem tu cenu trošku zvedal, takže skutečnost by měla být tak o 10 – 15% nižší

To by se ale vidělo až se pojede 🙂 nicméně by se platily pak jen skutečné náklady za naftu, mýtné, trajekty. Takže by to mělo být nižší 🙂

Celkem to dělá 8300 km

vzal jsem v potaz různé ceny nafty takže nakonec to vyšlo na auto – 20 850 kč za palivo
Cena trajektu, mýt, dálničních poplatků a spoplatněných mostů vyjde na auto – 9100 kč
Celkem tedy jsou náklady na jedno auto – 29950 kč

Pokud bychom jeli v autě 4 což si myslím je lepší než 5 🙂 tak by byla cena pro jednoho – 7 487,5 kč ( osoba v autě počítám se spotřebou 6 litru na 100 km )

Pokud by se jelo v 5ti lidech pak by cena na osobu vyšla – 5990 kč ( ale musíte počítat že cestovní komfort bude ta tam :)))

Ikdyž v mém autě by to asi až tak nevadlo mam plnohodnotné sezení pro 3 vzadu, no ale tohle záleží na domluvě 🙂

Když by někdo měl 7mi místné auto vychází to vychází takto ( počítám s větší spotřebou cca 9 litru na 100 km  ) 5 900 kč za osobu v autě

Co se týče jídla – Snídaně a večeře společné ( na oběd asi svačinky co se připraví ráno ) + co si kdo koupí – tzn odhadem jídlo na 11 dnů na jednoho človíčka by vycházelo – 1100 kč ( ale tohle se probere až později 🙂

Opotřebení auta asi řešit nebudeme 🙂  nebo se můžeme domluvit že se něco přispěje
Ale pokud chcete jet autem rozhodně by to chtělo vyměnit olej před cestou 🙂 přeci jen cca 9 tis km je kus cesty 🙂

no a tak více informací už asi nejsem schopný sehnat 🙂 kdyby cokoli klidně se ptejte 🙂

Snad to takto bude stačit 🙂

Olda

Jerry, držím palce ať to vyjde! Přidal bych se hned, ale letos jsem si zahraničí víceméně zakázal, tak třeba příští rok. Ideálně pokud by se taky podařilo nasbírat větší partu lidí. Pokud vyrazíte, budu moc rád za postřehy apod. Před pár lety jsem taky plánoval cestu na sever, ale sešlo z toho nakonec. Hodně jsem si početl tady: http://www.e-cestujte.cz/cesta-na-nordkapp-pobalti.htm
Tak hodně štěstí při plánování a potom i na cestě. Budu to tady ještě sledovat co se domluví. 🙂

Drátek

My vyrážíme směr norsko 4.8. a návrat asi 28.8. cestování nízkorozpočtové, cesta je cíl cesty. Trasa se bude upravovat cestou podle počasí a nálady. kdyby se chtěl někdo přidat. Jedem s dcerkou skoro 7 letou tak klidně přiložíme maminku s prckem nebo klidně i bez. Klidně se ozvěte a domluvíme se.
[email protected]

Marián

Ahoj,
kto by mal záujem o fínske laponsko a kareliu, plánujem auto trip. Mám dve miesta v aute, prípadne privítam cestovateľov s vlastným autom. Termín apríl-máj (4-5mesiac) cca 2 týždne.
info: suomi(zv)mail.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: