Spolucestování Asie/ Australie

Vietnam bez zkušeností

Lea

Ahoj, ráda bych dostala pár užitečných rad od zkušených cestovatelů, kteří navštívili Vietnam. Zatím je to spíš nápad, ještě nevím přesně kam, jen mě okouzlila zátoka Ha Long. Hlavně bych ráda věděla, kdy je nejvhodnější doba pro návštěvu. Z toho co jsem vyčetla mi nejlépe vychází říjen, ale ráda si nechám poradit + další zajímavá místa, odkazy atd. případně nějaké spolucestující.Jsem naprosto bez zkušeností, takže za vše budu vděčná :-).

Zkušenosti čtenářů

Zbyněk

Ahoj Leo
Minulý rok jsem cestoval měsíc po Vietnamu, tak nějaké informace můžu poskytnout včetně Lonly planet. Vše by se sem fakt nevešlo, tak jestli chceš tak písni Kontakt: [email protected] tel 725614040 Ahoj Zbyněk

Tomáš a Zuzka

Ahoj, sme dvaja študenti LF vBrne (kluk a holka), a mame kupené letenky na termin 14.6-13.7.Chystame sa teda na nízkorozpočtovy mesačný výlet so všetkym všudy, budeme putovat po krajine s 15 kg batohom na zadech. Chceme vidiet jak more, tak hory, džunglu, ale i pamiatky v Hanoji či Hočimin.meste .Taky pestrofarebný vylet.Ak by si šla s nami tak musiš ratat s trochou dis-komfortu,ale vse v ramci primeraneho nebezpečí.Doležita je prevence v ockovaní. S nakladmi musiš ratat kolem 15 000 letenky, 1800 viza, od 3-5000 ockovanie , podla toho co chces, plus outdoor. výbavu, a taky nejake kapesne…treba ratat s 30 000 sumou. Najlepsie bude ak by sme pokecali cez skype? lykozrut224

S pozdravom Tomáš

Přemysl
Tomáš a Zuzka:

Zdravím, jsem sám, ve VN budu 19.6. – 31.7. V osmém roce jsem tam pár týdnů pracoval, od té doby se tam na prázdniny vracím. Mám tam téměř rodinné zázemí, Hanoj a Tinh Gia, ale dostat místní do hor, neřkuli džungle, je téměř nemožné, takže vaše cestování mi zrovna sedí. Místům jako Ha Long a Sa Pa se raději vyhýbám, ale jsou tam i jiné lokality, které Lonely Planet nezmiňuje, budete tam sami, za levnější peníz a s ještě nezkaženými lidmi. Mohli by jsme se v Hanoji setkat, já zůstanu nejspíš opět na severu a naplánovat něco skrz džungli. Já se tedy už druhý rok neočkuji, komárů jsem viděl více tady a tam pouze v hospodě, tedy v bia hoi. Antimalarika na malárii stejně nefungují a jsou akorát drahá, to spíš žloutenka by se v tom jejich bordelu dala chytnout. Jedna snad dobrá rada pro všechny: kupte si místní SIMku, mně tam Go karta O2 stejně nefungovala a volání do Čech zhruba za cenu volání po Čechách v síti O2, tedy něco přes 3Kč/min. Pokud máte zájem : [email protected], skype mám též.

rendule
Přemysl:

Ahoj Přemku,

doporučil bys mi prosím nějaká krásná né moc profláknutá místa severního vietnamu? plán máme necelé 3 týdny, i ve spojení s laosem. kontakt na kamaráda by se mi možná také hodil. kdyžtak písni na mail [email protected]

děkuji.

pavel

Ahoj, byl jsem tam loni. Ted jsem z toho dopasal cestopis a po mensich upravach ho dam na web. Tak se na nej podivej. Myslim ze by ti mohl pomoci. Pocitam ze by tam mel byt tak od kvetna/11. KDybys mela nejaky dotazy ozvi se….

pavel
Mira

Ahoj všichni,
neplánujete někdo Vietnam nebo jinou část jihovýchodní Asie na podzim, říjen či listopad? Bohužel bych mohl tak na 14 dní, max. 3 týdny, více zaměstnavatel nedovolí.:(

Lea
Mira:

Taktéž zdravím všechny :-), já jsem již pracující, takže dovolenou přelom červen červenec si vzít nemůžu, škoda. Neobáváte se počasí, má tam být právě období dešťů? Počasí mi stále vrtá hlavou, nerada bych, aby mi celý pobyt pršelo. Myslela jsem spíš říjen na 3 týdny. Jsem z VČ, [email protected]

Mira
Lea:

Ahoj,
taky preferuji podzim, nejlépe listopad, kvůli počasí. V tento termín tam jezdí i poznávačky s cestovkama. Viděl bych to tak na 3 týdny, ideálně tak, aby tam byly zahrnuté státní svátky 28.10. a 17.11, kvůli úspořené dovolené:) Jinak já jsem od Brna, 32 let. Písnu Ti email.

agnes
Mira:

Ahoj, jaky mate plan cesty.Jedu zatim sama do Vietnamu ve stejnem terminu 27. 10./18. 11. 2011. z Prahy zdravi Ag

Přemysl

Já učím, jindy než konec června, červenec a srpen nemohu. Období dešťů – hold klima se asi mění, byl jsem tam v této době 3x a sucho, téměř nepršelo, nepamatuji se, že bych kvůli dešti musel být třeba celý den někde schovaný. Občas se stane, že spadne deka, spousta vody a za chvíli je zase hezky, srážky se vykazují průměrem, proto jsou v létě vyšší, neznamená to, že pořád prší. Vedro tam tedy je, ale v horách nad 1000 m/n.m už je poměrně příjemně. Outdoorové vybavení bych tam nebral (stan, karimatka), rovinu v džungli stejně nenajdete, možná hamaku, nejlepší je přespat u domorodců, za stovku i s jídlem, u těch co se tím neživí, jinak je to dražší, najít oblast vyloženě bez lidí, je dost velký problém, lidská obydlí jsou tím pádem téměř všude.

Markoff

Halong Bay nie je ktovieake terno, mozno na vietnamske pomery, ale take skaly su k videniu hocikde v Thajsku (Krabi) ci obdobne na pevnine v Yangshuo/CN, Ninh Binh/VN alebo Vang Vieng/LA, je to ale pekne miesto akurat by som si od toho nejako vela nesluboval, 1 day trip je z Hanoi od 14USD, 2 day/1N 28USD, 3d/2N bol 38USD ak si dobre pamatam to posledne

co navstivit vo vietname je lahko zhrnut trebars od severu na juh
okruh (na motorke z Hanoi do) Sapa
Hanoi
Halong Bay
Ninh Binh
Danang
Hue
Hoi Ann – par uliciek, staci par hodin, chramy My Son v okoli su fajn
vynechat Nha Trang – o nicom turisticke plaze
asi vynechat aj Mui Ne – tiez nic moc plaze oproti zvysku SEA, Vietnam NIE JE plazova destinacia, ich more je naprd!
Dalat
Saigon (+Cuchi tunely)
Delta mekong

no a uvidis tym vsetko podstatne viac/menej turisticke z VN

mne sa najviac pacilo v Ninh Binh, Hanoi a Hue, v Sape som nebol pocul som na nu chvalu (podla fotiek to vyzeralo ako v Cine kde som bol)

na nejake ockovanie pre Vietnam sa vyser, nikde ho nepotrebujes, bacha na pocasie na severe Vietnamu je to uz pomerne blizke v Europe takze v zime je tam tiez dost velka zima

pri leteckom vstupe do Vietnamu si mozete vybavitn predpripravu na viza vopred cez net a potom uz len zaplatit na letisku, pri vstupe po pevnine si musite najprv vybavit viza na ambasade, visa on arrival neexistuju vo Vietname

moj cestopis z Vietnamu zacina tymto clankom (na konci clanku je vzdy odkaz na nasledujuci alebo si treba otvorit trebars archiv z daneho mesiaca 9/2010):
http://www.markoff.biz/pivot/entry.php?id=1288

fotky mam tu
https://picasaweb.google.com/106275281201272772800
zacinaju albumom z 23.9.2010
https://picasaweb.google.com/106275281201272772800/JourneyFromNanningCNToHanoiVN

Markoff
http://www.markoff.biz

Mira
Markoff:

Ahoj,
díky, ty informace se budou hodit.
Mira

Daniela
Markoff:

Krásné fotky!!! Zavzpomínala jsem si taky: Koh Panghan,Koh Tao,Perhentiany (ty byly bomba vloni)…. Prostě nádhera….snad nás Vietnam nezklame,letíme 30.6.2011. Můžu se zeptat,kde by byly ve Vietnamu srovnatelné pláže jako jsme zažili na Perhentianech nebo Koh Tao??? Podle diskuse Nha Trang nic moc,proto máme zamluveno ubytování na Velrybím ostrově,ale pak budeme nějaký čas v Nha Trangu,někde prýcca 30km nad Nha Trangem je větší klid a klidnější pláže (?). Díky za odpověď,Daniela

Daniela
Markoff:

Koukla jsem na fotky….překrásný. Hned jsem si zavzpomínala na Padang Bay na Bali,Perhentiany v Malajsii(oba překrásný i s těmi varánky 🙂 ), a taky na Koh Tao a Koh Panghan….letos Vietnam (30.6.2011) Jen dotaz,zda jsou ve Vietnamu někde srovnatelné pláže jako třeba na Perhentianech???? Díky za info.
Daniela
[email protected]

Markoff
Daniela:

Daniela, obavam sa ze ta musim sklamat, Vietnam NIE JE plazova destinacia ak chces naozaj pekne plaze, pekne plaze najdes na Filipinach, Indonezii, par ostrovoch Malajzie a povedzme aj niekde v Thajsku, v Kambodzi a Vietname ich urcite nehladaj. Vietnam odporucam kvoli krasnej prirode a sceneriam, takze tiez zaujimavej historii, ale kto chce ist k moru tak tomu vazne odporucam zvolit inu krajinu ako Vietnam. Z toho co som siel pozdlz pobrezie od Halong Bay do Nha Trang a Mui Ne to nevyzera byt inde lepsie, aj ked sa mi expati tam zijuci na inom fore dusovali ze musis ist vzdy na motorke tak 20-30km od turistickych miest a ma to tam byt udajne lepsie, moja skusenost vravi ze vo Vietname take pekne more ako na Perhentianoch, Padangbai a inde nenajdes, takze radsej zniz ocakavania.

Markoff
http://www.markoff.biz

Renáta
Markoff:

Musím souhlasit,
s plážemi jsem byla zklamaná. V Nha Trangu jsme jeli na ostrov Hon Mun. Tam byl křišťálové moře, korály, ryby a jiný viditelný podmořský život.

Petr

vloni jsem byl ve Vietnamu moc super napiš a řeknu více já byl v září a počesí super na severu už v říjnu dost prší čus mám tam čecha a můžu doporučit čus

Palo

Mila Leo,
je samozrejme OK, ze ti pisu hlavne ludia, ktori mali dobre skusenosti, ale neda mi, aby som ta trosku nevaroval. Ja sam som pred navstevou Vietnamu cital v diskusiach (aj tu) dost negativnych reakcii ludi, co tam boli a bovoril som si: pche, nejaki amateri, co boli prvy krat v JV Azii, nezvladli miestny folklor a teraz fnukaju. Ale prisiel trest za moju pychu.
K veci: napriklad Ha Long, ktory ta zaujal, je totalne masovy turisticky Disneyland, takisto aj vsetky ostatne atrakcie v krajine. V tychto miestach nie je jednoduche absolvovat to v pohode a individualne, pretoze vsetko ma podchytene turisticka „mafia“. Skoro ani nemas moznost vybrat si, ci to das sama, alebo nejakym sposobom organizovane. Velmi neprijemne miesta, bohuzial kvoli obyvatelom, ktori navstevnika vobec nerespektuju ako cloveka. Chvilu kludu si neuzijes. Opakujem: ludia su neskutocne otravni a nedaju ti ani minutu na oddych.
Boli sme tam mesiac a je jasne, ze sme nasli aj miesta, kde bol klud – napriklad pri bicyklovani na vidieku, potom uplne na juhu delty, alebo pri hraniciach s Kambodzou. Ale inak bol Vietnam jedina krajina, odkial som sa tesil domov a. A aj ostatni z grupy mali ten isty nazor. Ani po 3 rokoch bohuzial neprevazili pozitivne spomienky a pol roka som mal problem zajst na vietnamsku trznicu Olomoucka kvoli nakupu ryze a inych potravin, co som predtym robil s radostou. 🙂
Ak ti mozem odporucat, hlavne, ak ides do JV Azie prvy krat, vyber si nieco ine, kde si uzijes autentickejsiu atmosferu, milsich ludi a obcas si aj oddychnes. Barma, Laos+Kambodza, Indonezia, alebo dokonca aj to 100x prevarene Thajsko (niektore oblasti) ti toho daju viac, nez len pocit ze si iba chodiaca penazenka.
Tak a teraz – smelo do mna! 🙂

borek
Palo:

Palo, diky za komentar, nebudu se urcite do tebe poustet, jelikoz kazdy nazor v diskuzi ma svoji vahu a me ten komentar i pomohl. V JV Asii jsem jeste nebyl, nicmene rad bych Kambodzu v cervenci i z duvodu, ktere jsi vypsal.

Vašek
borek:

Leo
Je pravda, že co příspěvek to jiný názor, musí se to poznat na vlastní kůži. Při své letošní cestě do Vietnamu jsem taky lovil zde informace a dospěl jsem k názoru, že se musím připravit na vše dle momentální situace. Ve Vietnamu jsme byli s manželkou celý měsíc v lednu a unoru. Jinak mohu doporučit Jirku Zajíce co tam žije a provede tě všude kde jsou zajímavá místa u něj na severu spojení na něj je http://www.vietnamtravel.cz, Naše cesta a zážitky jsou popsané na těchto stránkách v článku batuškářem po 50. Pokud budeš mít zájem napiš na můj email, pošlu ti i zbytek článku jak to bylo od Sapy až dolů po ostrov Phu Quoc.

Daniela
Vašek:

Chystáme se 30.6.2011,letíme z Hanoje dolů do Hočimina ,potom Nha Trang a protože chceme větší klid,zamluvili jsem si asi 5nocí na Velrybím ostrově.Nakonec Ha Long.Mám pocit,že Indonesie,případně Thajsko a Malajsie,kde jsem byli vloni, jsou klidnější „destinace“,ale má se zkusit všechno :-).Už se moc těšíme.Daniela

Dita

ahoj, letos jsme navštívili Jižní Vietnam, především ze zdravotních důvodů našeho čtyřletého syna, vzhledem k tomu, že se tam jeho stav zlepšil, rozhodli jsme se, že se tam vrátíme v září na delší čas..do toho nám do cesty přichází také myšlenka na Bali…protože máme v plánu tam pobýt cca osm měsíců, rádi bychom část času trávili i na Bali. Hledám lidičky, kteří případně dlouhodoběji pobývají Vietnamu, nebo se tam budou chystat v době od září 2011 do května 2011 nebo na Bali. Zřejmě budeme poměrnou část trávit v okolí Saigonu, vzhledem ke studiu akupresury na místní klinice Asijské medicíny.
S Bali nemáme zkušenosti, ani kontakty. Pokud je tu někdo, kdo by mohl doporučit oblast vhodnou i pro dítě a ještě lépe případné doporučení na léčitele, šamana…uvítíme jakou koliv zkušenost z obou zemí. Pokud má někdo jakou koliv jinou zkušenost s léčením v Asii, uvítám ještě více. [email protected]

Daniela
Dita:

Ahoj:pokud budeš chtít nějaké info o bali,napiš na můj email,ráda se podělím. Daniela

Markoff

vietnamci su siroko daleko v okoli znami pomerne neprijemnym spravanim, ale pozor – nedajte sa znechutit kontaktom s ludmi pracujucimi v turizme ci ludmi ktori vam chcu nieco predat, normalni vietnamci sa za nich myslim hanbia. odporucam precitat si moj cestopis z vietnamu ktory by ta mal pripravit na to ako sa ti vsade snazia uctovat vyssie ceny a vsade na teba pokrikuju otravni mototaxikari. odhliadnuc od snahy uctovat vyssie ceny skoro VSADE (po case clovek zisti co je nepremrstena cena alebo si rovno pozri Naklady u mna) ktore sa dajj riesit otazkou na cenu zakaznika a nie predavaca je Vietnam velmi zaujimava krajina s peknou krajinou, historiou a extremne lacna, takze vazne sa treba povzniest nad to ako sa ta snazia v kjse v stankoch natiahnut, zjednavat treba pochopitelne stale, ale s vedomim ze cestovanie prakticky vsade inde v SEA ta vyjde drahsie ako vo vietname (ano aj v kambodzi a laose kde su jedla oproti vietnamu riadne predrazene, na nakup chipsov v obchode tam clovek moze zabudnut, detto pamiatky su lacnejsie vo vietname…)

problem vietnamu je mentalita ludi ktori poslednych tisic rokov bojovali s kazdym s kym mohli ci uz cinanmi, francuzmi, americanmi alebo inymi a asi z toho prameni vacsia uzavretost a odstup k cudzincom ako inde. na druhu stranu su vietnamci cechom a slovakom narozdiel od thajcov blizsi tym ze sa.nepretvaruju ako vas maju radi a nelezu vam do zadku takze viete ze mate byt na pozore,naproti tomu thajci sa na vas budu v kse hsmievat a tvarit sa ako ohromni kamarati a popri tom sa vas budu snazit tiez kazdu chvilu natiahnut s tym rozdielom ze to ale nie je skoro vzdy ako vo vietname. okrem uctovania predrazenych cien je ale vietnam krajina JEDNODUCHSIA na cestovanie ako thajsko, ludia hovoria daleko viac anglicky, na kazdom jednom obchode je ulica a vsetko je v latinke a vo vietname neexistuju vsetky mozne druhy podvodov ako v thajsku ktore by som naozaj ako prvu krajinu v azii neodporucal, najlepsie su suverenne filipiny a potom by som odporucal asi zacat skor vietnamom ci malajziou a podvodnickym usmievavym thajskom az za tymito krajinami. co sa tyka vyspelosti je vietnam na urovni thajska co je na zamyslenie opat ked sa vezmu ich vojny zatial co thajci si narozdiel od susedov zili kludne a to ze ich bol vietnam schopny tak rychlo dobehnut vravi cosi o vietnamskom zmysle pre obchod (zjednat sa da uplne vsetko!) a pracovitosti oproti thajskej lenivosti, je to taktiez velmi turisticka krajina ako thajsko ale predsa len take hrozne to vo VN nie je

ak sa nedate znechutit ludmi od ktorych nieco kupujete ci vam nieco chcu predat a budete sudit vietnam podla vietnamcov ktorych sami oslovite najdete peknu krajinu lacnu na cestovanie, vacsina ludi sa necha znechutit ludmi v stankoch a turizme. ja som na tom bol obdobne ale s odstupom casu to take zle nebolo a ludia sa obdobne otravni ako v thajsku. na druhu stranu kambodza a laos sa tvaria ake su lacne ale realita je taka ze su drahsie ako ich vyspeli susedia na zaade a vychode, tak si vyber ci chces neprijemnych predavacov vo vietname, totalne falosnych usmievajucich sa thajcov alebo nemastnych neslanych laosanov a kmerov kde vsak zaplatis za horsie sluzby ako vo vietname ci thajsku rovnake ci vacsie peniaze (laoske busy, laoske a kambodzske jedlo a indonezske ubytovania patria medzi tie najhorsie dealy v Azii s najhorsim pomerom cena/vykon (value), Laos by som odporucil na kupenej/pozicanej motorke, v ich busoch sa clovek akurat naserie, zlata India oproti tomu)

Markoff
http://www.markoff.biz

Renáta

Já tedy přihodím také pár info do disiskuze, jelikož Voetnam byl naše první destinace s krosnou, LP v ruce, bez zajištěného ubytování a jízdenek předem. Projeli jsme od Hanoie k Mekongu.

Vrátili jsme se 11.5.2011 a tak shrnuju pár poznatků a zážitků – pro lidi, co se ptali.
Podotýkám, že jsou to moje pocity, zážitky a rady. A naleznete je provizorně zde:
http://www.indie.nafoceno.cz/VIETNAM-52011.html

kimi

Zdravim,
ideme do Vietnamu v oktobri a chceme ho prejst od severu na juh. Mame sa dat zaockovat proti japonskej encefalitide (ked chceme navstivit aj Sapa alebo ine miesta vo vnutrozemi), neviem ci su tam v tomto obdobi komare… ??

Dakujem

Jaromir
kimi:

Ahoj, já se tam chystám v té době taky, má rozohodně být období bez dešťů – nejlepší čas pro cestu tam:-) My jedeme 7.11. – 25. 11.2013) a hledáme ještě jednoho – dva parťáky.

Michal

Ahoj, chystáme sa do Vietnamu cca na dva tyzdne. Budeme v Saigone asi 06.02., predtým ideme po Kambodzi. V pláne máme cestovanie na požičaných motorkách, ak máte nejaké rady, budeme vďační.

Jakub

Ahoj všem, koukám že jsou tady poměrně starší data, je to zde stále aktuální? Moc rád bych navštívil Vietnam, resp. sem rozhodnutý tam na podzim odcestovat zhruba v polovině listopadu. Mohl by mi někdo nahodit nějaké dobré užitečné rady prosím.. Popřípadě je někdo kdo by se chtěl přidat?   [email protected]

michal

Cau Jakube, napsal jsem email. M,

Milena

Ahoj vsem, v pulce cervna se chystame na 2 tydny do Vietnamu.Je tu nekdo, kdo by se podelil o zkusenosti a rady?

Mirek
Milena:

Ahoj Mileno, jestli mas zajem tak se ptej na [email protected]

Jenda
Milena:

Ahoj, právě jsem se vrátil z měsíční cesty po Vietnamu 23.2-23.3. Jeli jsme celá rodinka, 2 dospělí a 2 děti 3 a 5 let. Spoustu informací jsem čerpal od Zdeňka který má pěkné stránky Vietnamista.cz. V  drtivé většině případů souhlasím s tím co píše. Z mého pohledu je Vietnam přátelská zěmě, lidi byli na nás milí a to hlavně na děti. Cestování je velmi jednoduché a pohodlné. Většinou ti ho zajistí přímo v hotelu. Z hotelu tě vyzvednou a dopraví a dodávkou na autobus. Ve větších městech funguje dobře UBER (kup si Vietnamskou SIM). Ubytovacích kapacit je dost, většinou jsme sháněli až na místě. Někdy kvůli pohodlí a jednoduchosti (dětem) přes Agodu aspoň první noc. Motorka/moped se dá půjčut všude za cca 100Kč. Vymění ti Eura i Dolary. Zaskočily mě bankomaty. Myslel jsem že limit výběru mám nastavený ve své bance. Není to tak, většina bankomatů ti dá pouze 2 miliony Dongů (necelé dva tisíce), některé 3 miliony, jeden mi dal i víc než 3 miliony. Vzhledem k tomu že jen českému vydavateli platím 100kč za jakýkoliv výběr+% z částky je výhodné vybírat větší částky. Vnitrostátní letenky jsou velmi levné. Čím méně turistické místo tím milejší lidé. Příroda super, jídlo super, moře nic moc (mezi Nha Trang- Danang)Hodně se staví, Vietnam se bude měnit. Na 26 dní pobytu nám stačilo cca 35 tisíc Kč
Honza

L.

Za necele 2 tydny letim na dovolenou do VN.Nekdo nejake „prakticke rady“, z vlastni zkusenosti?

Josef

Zdravím,
letím do Hanoi 8.4.19 – 3.5.19 plánuji tak týden pobýt a pak něco málo cestovat. Je mi 68 a sháním někoho adekvátního věkem na spolucestování. A.J. mizivě, znám Ň.J. a Š.J. což mi předpokládám v těchto končinách bude k ničemu. Byl jsem už po vlastní ose v Thajsku a na Srí Lance bez zvláštních problémů. Pokud máte někdo zájem ozvěte se ve dvou se to lépe táhne. Díky Josef z Moravy.

Expat ve VN

Ahoj, ve vietnamu bydlím a to konkrétně v HCMC, mám svou práci online ale jsem schopný vám zajistit něco, co se blbě shání nebo zkrátka nemáte zkušenost. Například simkarty – zařídím ty nejlepší, ubytko, informace, motorky, nějaký poradenstký vstupní servis, předám své letité zkušenosti se životem tady ve vietnamu, a to v hoči minovo městě. whatsapp: (+420602799279) , apple id: [email protected] , email dostal (@) lead7.cz

pavhro

Se svou partnerkou jsme navštívili Vietnam v 11_19. Pohybovali jsme se v oblasti severní, Hanoi, Ninh Binh, Mai Chau, Lake Song Da, Cát Ba a střed Da Nang, Hoi An. Souhrnně mohu říci, že naše očekávání nebylo naplněno a byli jsme zklamáni. Očekávání krásné přírody se nenaplnilo. Jídlo moře ano :-). Idilické rýžové políčka v reálu hodně zaostávají za vyumělkovanými fotkami. Jezera jsou krásná. Život menšin, ano, je to zajímavé, ale mi stačí to vidět chvilku a navíc, menšiny např. v Thajsku žijí povětšinou jako vzor pro ostatní, tedy většina, zde je bordel vidět hodně často.
Ano, oblast Ha Long a Cát Ba je fajn, ale to bylo tak vše.
V Yen Bai nás čekalo velké rozčarování v podobě, že půjčovny skutrů byly zrušeny.
Vietnamci jako lidí je kapitola sama o sobě. Doprava v Hanoi a dalších městech stojí za to :-). Asi všichni jsou slepí, a proto na sebe alespoň troubí, a to v kuse :-)). Bezohlednost, starat se jenom o sebe je výrazný rys, ale na straně druhé jsem byl velice příjemně překvapen ochotou pomoci u teenagerů, a to bezprostřední, bez vize inkasování odměny, což u starších je hlavní důvod, proč se na Vás usmívají.
Z pohledu cen. Ano, je levně, ale i draho. Tam, kde se trošku hýbou turisté se velice rychle naučili využívat a zneužívat turisty. Na straně druhé musím s úklonem potvrdit, že když se na něčem domluvíte, tak to platí a je naplněno.
Jídlo samozřejmě záleží na oblasti, ale souhrnně hodnotíme kladně, až velice kladně. Ale pozor, na rozdíl od Thajska a jiných jsme musel dvakrát sáhnout po smektě! Bohužel velice často místo domácích nudlí používají nudle instantní, nejspíše „čínské“.
Vietnam je socialistickou zemí, takže to je „pěkný“ návrat, úředník a státní zaměstnanec je bůh. Zde je to ale navíc okořeněno podnikáním, takže část lidí směřuje do kapitalismu a část do komunismu :-)).
Když si například kupujete na vlakovém nádraží lístek, dáma za sklem se tváří nanejvýš důležitě a nakonec Vám vrátí o 10 Kč méně s tím, že to je cizinecký poplatek, který nikde není uveden :-)) a podle hromádek desetitisícovek vidíte, že nejste první.
Když máte přijít na stanoviště autobusu, jste důrazně upozorněni, aby jste tam byli o půl hodky dříve, potom tam jak péro stojíte na slunci a řidič vás vpustí až v přesný čas 😉
Doprava, k mému překvapení funguje poměrně dobře, přesně. Doporučuji letadla, autobusy, vlakům se z daleka vyhnout, pokud tedy nejste hraví a nechcete se zapojit do hry „zabij si svého švába“. Já skončil na 27, partnerka 12. Ochránci zvířat prominou, ale pohled na spící vietnamku, které se švábi promenádují po vlasech mi moc spát nedávalo 🙂 🙁
Mají svělou mobilní a datovou síť a opravdu za jiné ceny, než u nás a i wifi je snad všude.
Mám destinace, kam se rád vrátím, Kanáry, Kypr, Thajsko, Jihoafrická i Bulharsko, ale Vietnam jsme zařadil do skupiny druhé.

alda
pavhro:

Ahoj, Vietnam je trošku adrenalinové cestování (včetně kom.úředníků) není to na klasickou dovolenou. A tak se to musí brát. POZOR – Vietnamci jsou velmi ohleduplní a troubením upozorňují na možný střet na silnici.  Při těch tisících vozidlech by se nebylo čemu divit. Ale nestává se to. Nejde o použití klaksonu ve vzteku jako v Česku.Udělali jste chybu, měli jste se z Hanoje přesunout na jih do Ho Chi Minn City (Saigon) a vyrážet do okolí, např. delta Mekongu je úžasný zážitek. Plovoucí vesnice, tržiště a zahrady v okolí. Pokud jste byli v Hanoji, navštívili jste původně francouzské lázeňské městečko Sa Pa a nejvyšši vietn. horu Fan Si Pan? Tam je hodně minorit a velmi zajímavé u nich nějaký čas bydlet.Obrovský rozdíl mezi jihem a severem má prapůvod ve francouzské a americké přítomnosti po 2.sv.válce.PS Bankovka 10.000 je 10 českých kaček, to nikdo neřeší…PS 2 odhaduji vás správně na mladší nezkušené cestovatele? 😉

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: