Spolucestování Asie/ Australie

BALI-čtěte než tam odjedete, kéž bych i já !!

Elena Bémová

Byli jsme letos v únoru s přítelem na 16 dní na Bali, měli jsme od bookingu zarezervovaný hotel v Kutě a neskutečně se těšili na ten nádherný ostrov. Měla jsem načtené všechny průvodce a informace. Chtěli jsme si půjčit auto a zajet si na místa, které jsem měla vybrané, krásně si užívat ten ráj na zemi, papat čerstvé ryby, nadýchat historii a spoustu romantiky s mou láskou…. Když jsme ale přijeli na hotel byli jsme totálně znechucení davy turistů a bordelem co se válel na zemi, chtělo se mi brečet, protože jsem se na naši vysněnou dovolenou strašně těšila. Pláž přecpaná, jak kdybych byla v Bibione. Půjčili jsme si auto a i když je můj přítel výborný řidič, tam se řídit nedá. Jezdit po druhé straně-ok to by šlo, ale mají jiné předpisy, ty nepsané, za které nás místní policie dvakrát za den skásla a hádat se nemá smysl, jen jsme si navýšili pokutu, jak jsme později zjistili. Navíc všude je milion mopedů, hází vám myšky, předjíždí zprava zleva, stojíte v pruhu který jede rovně-zelená rozjedete se rovně- z naší levé strany skupina mopedu co odbočuje doprava, 10 cm před čumákem auta, brzdíme-přece je nesrazíme -policie si nás bere stranou stojí nás to 600 kč,až mnohem později se dovídáme- jedeš rovně musíš dát výstražné světla aby ti na mopedech věděli, že jedeš rovně…. A mnohem víc nesmyslů… Něco jako navigace, zde neexistuje jen mapa, značení v ulicích téměř není a protože je tam milion turistů není se koho zeptat místní umí anglicky velmi špatně a znají slova typu good price a číslovky… říkají right a ukazují vlevo… jedem do Tanah Lot. Cesta děs běs, u Tanah Lot 5 autobusu s turisty jdeme v davu lidí, kouknem na zavřený chrám a davem jdem zpět k autu, hmmm na fotkách byl milionkrát hezčí a bez turistů a otravných prodejců nabízejících stále to samé. V restauraci si dáváme rybu, nic moc a drahá jako v čr. No dobrý, jedeme dál… Nejedeme- pokazilo se auto, voláme do půjčovny, nikdo to nebere.., za půl hodiny to vezmou a chtějí vědět kde přesně jsme. No kde ? Jedem z Tanah Lot a odbočili jsme na jídlo značení není, šílené !! Snažíme se zastavit místního, který vysvětlí, kde jsme, už stojíme 3 hod na slunci u polí a čekáme-zpocení znechucení. Za hodinu přijždí někdo na mopedu a hodinu se hrabe v autě a pak nám řekne- finish. Jsou hodní-ten den nepočítají pronájem auta, nevadí ty peníze dáváme za taxi z Tanah Lot do Kuty. Konec, chci do pokoje brečet a jet domů… Píšu to kamarádce a v zápětí od ní dostávám kontakt na sestru její kamarádky- holku z česka, co žije na Bali. Volám jí, je milá, říkám co se nám událo, jak jsem znechucená a co jsem si představovala, dává užasné informace a zajišťujě nám svoji kamarádku z Bali.

TADY SE TO LÁME !!!!!! A MILUJEME BALI !!!!!!
Hned ráno, přesně podle domluvy nás vyzvedávají, krásná češka Alice a balijka namixovaná s čínou Dian, obě strašně milé, povídají si s námi, Dian zná i pár českých slov ! Od té doby nádhera, Dian nám zrušila hotel v Kutě a našla ráj mimo turisty, za levnější ceny, než byly na booking. Vozil nás řidič, vzali nás na nádherné osamělé pláže, nádherné opuštěné chrámy bez turistů uprostřed pustin, vyšlapali jsme si na sopku a tůra po rýžových polích s koupáním v průzračné řece s vodopádem byl můj nejkrásnější a nejromantičtější zážitek v životě. V restauracích mají 2 jídelní lístky-stejné jídla,různé ceny. Místní za lacino, turista zaplatí. Dianka nám objednala a řekla, že jsme přátelé, co jí přijeli na návštěvu a měli jsme balijské ceny taky. Holky nás vzali do skvělých restaurací, čerstvé ryby a speciality za úžasné ceny. Alička nás pak vzala do vesniček, kde jsme si nakoupili přímo od výrobců a usmlouvala nám ceny na minimum, takže jsme božsky nakoupili. Vysvětlila nám zvyky i tradice, pochopili jsme, že co jsme na začátku viděli jako bordel, jsou košíčky s květinami a dobrotami, co každý den dávají bohům, který je díky tomu hodný na ostrov :-), a když ho někdo rozšlápne působí to jako bordel, ale večer to uklidí a dají nové… Nakonec jsme se od Dianky nechali vozit all inclusive, vycházelo to asi na 80-100 dolarů na den, což bylo legrační, vzhledem k tomu, že jsme nic neplatili, jídlo, pití, vstupy, auto, pokuty, benzín… Když jsme si to pak počítali, co jsme díky holkám ušetřili za jídlo, hotel, auto a pokuty, vycházelo to stejně, jako kdyby jsme zůstali v Kutě jedli v místních restauracích a platili dál pokuty.. !!! Nesrovnatelné s tím co jsme zažili, viděli a dozvěděli se, bez těch dvou andílků bysme se na ty místa nikdy nedostali, ani nepoznali ten reálný život kouzelných balijců.

Varovaní pro všechny co cestují na vlastní pěst. Na Bali je sice několik nemocnic a sanitek, ale jsou obrovské zácpy a sanitkám není kam uhnout, proto, když nedej bože někoho srazíte na mopedu (což je bohužel běžné, neboť cesty jsou úzké ve špatných stavech a jejich pravidla jsou jiná- mopedáři se chovají nevypočitatelně a podle svých předpisů) sanitka pro zraněné jede hodiny, nebo vůbec a policie je přísná a nekompromisní !!! Auto nedoporučujem půjčovat, jsou ve špatných stavech a pojištění si musíte vyjednat zvlášť, není automatické!!
Žádná nemocnice nemá záchranou helikoptéru, takže nevydávat se do hor ani na sopky bez místního člověka !!!! Jsou nebezpečné a pomoci se nedovoláte.

Jinak Bali je nádherný, romantický, voňavý ostrov, s přenádhernou kulturou a přírodou. Jen člověk musí vědět, jak ty místa najít.

Pokud někdo chce dávám čísla na andílky: ALICE +62 819 163 80294, DIAN +62 878 907 11111 nebo email [email protected]

V lednu se tam chystáme znova a od holek si necháme zajistit vše ! Můžete jim napsat i sms před příjezdem a domluvit se na hotelu.

Krásný pobyt na Bali přeje Elena

Zkušenosti čtenářů

Renáta

Milá Eleno,
po přečtení tvých peripétií mám dost smíšené pocity. Na jedné straně s tebou sice soucítím, ale na druhé straně mi tvé představy a jednání připadají dětinské.
1/ pokud chceš poznat život místních, NIKDY se neubytovávej v super hotelu s AI v tom největším letovisku
2/ asi jsi špatně studovala informace před odjezdem, jinak by jsi se dočetla, že než auto je lepší moto.
3/ že turisté vždy platí více a musí se smlouvat
4/ pokud si nepřivstaneš, budeš mít davy turistů u památek
A nechat se vozit 100USD po ostrově, to už je na mě moc. Nicméně, každý jsme jiný a co láká jednoho nemusí lákat druhého a naopak. Ne každý se umí o sebe postarat. Alice si asi dobře vydělala a ty jsi byla spokojená. To je důležité.

J

Nice obchodni inzerce, ted jsem opustil Bali a nechat si vozit prdel po ostrove za 100 dolacu, kde hotelovy pokoj stoji 3-5 dolacu a litr benzinu za 10kc je opravdu k smichu. Holt kdyz se clovek neumi postarat sam o sebe musi za to platit. A existujou lepsi destinace nez preplnene Bali.

Pavel

Hehe, poprvé v Asii? Renáta už většinu řekla, snad jen:
1. Kuta je turistické peklo, to každý ví!
2. Motorka je skutečně základ – nepotřebuješ řidičák a můžeš si dělat do slova a do písmene co chceš.
3. Restaurace? Nemá to smysl, musí se hledat, jedl jsem na Kuta za 11.000 rupií, ale nevím, jestli „warung“ je to pravé pro tebe.
4. 100 USD za vození? Za 100 USD jsem žil v Indonésii tak týden.
Ale i já musím zdůraznit, že to co bylo dobré pro mě, nemusí být dobré pro každého. Stačí si jen vybrat, ptát se, smlouvat a trochu s tím bojovat.

Ivan

A zazvonil zvonec a pohádky byl konec. přeci jen se to takhle tváří jako docela naivně roztomilý příběh, s tou omáčkou okolo, hihihi. Skoro se nechce věřit tomu, že někdo kdo se nechá vozit za kilečko denně má potřebu se o to hnedle po návratu podělit se čtenáři zrovna HS a né Blesku. :o).A ty boží nákupy – achich. Ale budiž. Hezký den !

pavel II

fakt trapný. zůstat u bibione a raději nikam nejezdit!

Petr Daubner

Hmmm, tak článek se tváří tak, že bych mu skoro i uvěřil a pouštěl se do diskuse s „naivními“ cestovateli. Spíš bych to ale šacoval na prachsprostou obchodní inzerci, protože kdo by jinak dával čísla na své kamarádky na veřejný web, že? Jenom myslím, že dávat takovýto inzerát na stránky o nezávislém cestování nebude mít moc velký efekt, i když na druhou stranu taková reklama pisatele nic nestojí. Jinak na Bali se mi líbilo moc, a to i v té opovrhované Kutě. A ten „bordel“ na ulicích(obětiny) mi přišel roztomilý 🙂

Linda

I já musím souhlasit s názory všech, jelikož na stránky HS chodím často a ráda si čtu články a cestopisy, tento mě min. zarazil, slušně řečeno… Na Bali jsem byla před několika měsíci, cestuji již mnoho let, a i když jsem navštívila Kutu, půjčila si auto, bydlela v apartamentu a jedla v nejrůznějších restaurací dostala jsem se se sumou 100 dolarů, tak za dva týdny…. byl to ráj a já si ho neskutečně užila se vším, co k této zemi neodmyslitelně patří…

jarda
Linda:

Jooo,kdo umí ten umí a kdo nééé ,tak ať platí 100 doláčů za den.Za 5ti týdení cestu centrální Amerikou,se vstupy do parků,na sopku,trajekt na Utilu,jídlo ,ubytování,dopravu atd.jsem zaplatil 650.-doláčů.

MartinT.
Linda:

Tak to jsi, Lindo, kouzelnice, stejne jako Elena. Jako realne se mi jevi vydat 100 dolaru za cca 3-4 dny (samozrejme nepocitam rezim prezivani, ale primereneho cestovani, s pujcenim motorky, levne restaurace, nizsi trida ubytovani). Co se tyce pokut – ano, policie pouziva taktiku „Oslíčku, otřes se“… a kdyz z nekoho vypadne hned 300 000 Rp za pribrzdeni, tak maji holt solidni vydelek a s jidlem jim roste chut. Ja jsem v Indonesii platil pokutu/ uplatek pouze jednou, za to, ze jsem vyrazil na sve nove motorce s falesnou znackou. Stalo se mi, ze jsem na Bali s policistou diskutoval 20 minut o tom, ze pribrzdenim na krizovatce pred odbocenim doleva jsem neomezil plynulost silnicniho provozu (byl slaby odpoledni provoz), kdyz kolem projel treti beloch, pochopil, ze mu utikaji ksefty…

Elena

Pardon, já chtěla jen pomoct lidem jako jsem já, mám ráda své pohodlí, před mopedem dám přednost klimatizovanému luxusnímu džípu, restaurace mám ráda čisté s dobrým jídlem a bezpečnost je pro mě na prvním místě. Cena nám přišla adekvátní ke službám, kterých se nám dostalo. První dny nás oběd stál 220tis a večeře přes 300tis, ano- nejedli jsme ve stáncích ani špinavých restauracích, ani nebydleli v „hotelu“ za 3 dolary, takové cestování mi nic neříká. Pronájem auta na den byl 250 tis+ benzín. Náš den nás v průměru stál 770 tis- cca 1600 kč bez vstupů a benzínu. Vstupy na Kecak (140tis) a Barong ani jinam jsme neplatili, nestáli řadu. Sarongy jsme nemuseli kupovat- čistý jsme dostali. Před restauracema jsme nemuseli hledat parkování, vystoupili jsme před vchodem, ráno nás v autě čekali místní dobrůtky a pití. Nic jsme nehledali, nestrávili dovolenou pokus omyl. Prostě jsme jen řekli co chcem vidět a že chceme mimo turisty a dovolená byla nádherná. My byli spokojení.

Oliv
Elena:

Hůůů, tak to je reklama jak fík! Zkus možná jiný web, protože nevím, kolik lidí tady se svou pomocí oslovíš… Mám takový dojem, že valná většina tu má na den úplně jiný rozpočet a nezakládá si na luxusním džípu a restauracích a naopak „hotel“ za 3 dolary je běžný standard 🙂 O přípravách na cestu před cestou ani nemluvě!!!

jeff
Elena:

Taky mám rád luxus, ale nemám na něj a i kdybych na něj měl takhle bych necestoval, zajímá mě skutečnej život a lidé ne pohlednicové vyumělkované situace jak vystřižené z nějakého katalogu CK…ale jak říkám money talks:-).

Katka
Elena:

Ahoj, jestli si to opravdu celé sepsala, abys někomu pomohla, tak je to fajn, ale na blbém místě. Z diskuzního fóra se dá odhadnout, jaký typ cestovatelů sem chodí… pravděpodně ti, co se před cestou informují, informaci si umí najít a mají nějaké zkušenosti s individuálním cestováním. Prostě tu asi tvé dobré rady nikdo nevyužije. A jestli jde o reklamu, tak si zvolila velmi nevhodný kanál, tady to spíš pobaví 🙂

KKK
Elena:

Vidím, že finance nejsou problém. Pokud byl Bali test cestování do zahraničí, zkuste lepší destinace. Jeď příště třeba na Velikonoční ostrov a Francouzskou Polynésii, to jsou u nás TOP hodnocená destinace (je to nejdál a finančně nejnáročnější + díky tomu je tam nižší návštěvnost), případně pokud je víc času tak skákat po ostrovech v Oceánii – tak jako to udělal Petr Daubner – taky si tu rýpnul :-D.

Petina

Já se pobavila dost, dokonce jsem to četla dvakrát. A souhlasím s ostatními, promiň, ale tohle tady fakt nepatří…..Jinak začínám být nervozní, že já pořád nesehnala parťáka na Nový Zélad :-))))

Petr Daubner

Jo jo, zkrátka zkus jiný web. Jinak tento způsob cestování, jak ho popsala Elena, mi nic neříká a ani na něj nemám a neláká mě, ale ať si každý jezdí jak chce, jsou to jeho peníze a když má někdo rád pohodlí, proč ne. My ostatní chudí cestovatelé musíme holt jen závidět. Já teď jezdím po Austrálii s rozpočtem 30 dolarů na den nebo spíš méně, a to je Austrálie neporovnatelně dražší než Indonésie, což je pravděpodobně nejlevnější země světa…

Dino
Petr Daubner:

Uzasny jak jsi to srdceryvne popsala,tem holkam urcite nezavolam ani nahodou,uz jen z principu.Mohla si to podat ferove-z tohoto se mi chce blejt,sakra nejde mi tam dat smajl

MartinT.
Dino:

Je fakt, že se Elena vyjadřuje malinko opovržlivě o „šetřivém“ způsobu cestování a vytkl bych i značnou naivitu ve svém počínání (nezjistila si různé informace předem a byla překvapená, že na Bali je hodně motorek a hlavní „atrakce“ jsou obklopené rozlehlými parkovišti a stovkami stánků – tady se na to poukazuje každou chvíli), ale je otázkou, co bylo dříve, slepice nebo vejce. Už včera jsem se ozval proti absurdním řečem (Linda), že za 100 doláčů se na Bali dá vyžít 14 dní (ano, když chodíte pěšky a spíte pod širákem). Dneska se tedy přidám k tomu, co říká „turista“. To, že tady „jeff“ razí svůj způsob, na to už jsem si zvykl, názor nemění jak korouhvička. Ale že tady někdo chce honem „blejt“, je trochu silná káva. Petře D., kde jsi zjistil, že Indonésie je nejlevnější země na světě? To rozhodně není, inflace pádí každým rokem, turistické služby se zdražují, ubytování pod 10 dolarů třeba v Ubudu za levný pokoj už se dá těžko sehnat, už proto, že tam není už v mimosezóně liduprázdno. Indonésie je levná jenom díky velmi silné koruně, která vliv sílící rupie oslabila. Jinak, Indonésie byla tuze levná naposled někdy před 5-8 lety, porovnám-li kupní sílu Kč vůči Rupii a vemu-li v úvahu faktor růstu cen… Levné jsou stále „neturistické“ služby – například lokální doprava, ale kromě trvale nízkých cen letenek na hlavních domácích tratích jde vše nahoru. Takže ti, kterým se tu chce „blejt“ – ať už obrazně nebo doslova -dělají dost možná z nouze ctnost (kyselé hrozny?). Ano, Elena tady dělá trochu reklamu, její výlety bych pořídil možná za třetinu… ale nezdá se mi, že by byla za hranou nějakého nevkusu.

turista
MartinT.:

k tematu levna by se mozna jeste slusel adodat druh astrana mince, ze Indonesie neni levna pro domaci v oblastech, ktere jsou pro zivot dost podstatne /dobre vzdelani a kvalitni zdravotni pece/ – z jejich pohledu diky za kazdou Elenu, kter aje ochotn autratit sto dolaru za den

MartinT.
turista:

Ano, s tím naprosto souhlasím, s obojím mám i jisté zkušenosti (jakožto příležitostný přispěvatel na tamní vzdělání i zdravotnictví). Mohli bychom se tu bavit třeba o tom, proč Indonésie dost značnou část rozpočtu věnuje na subvencování cen benzínu (Indonésie, bývalý člen OPEC, už několik let není soběstačná v těžbě ropy) a ne na sociální účely. Kvůli tomu, že „solidarita“ se projevuje v Indonésii zejména v řečech, nikoliv v činech (a to zejména ze strany středních a vyšších vrstev)? Taková akademická diskuse by tu ale asi nikoho nezajímala. Hlubší poznání souvislostí života v dané zemi nejsou něco, co by „běžného čtenáře HS“ příliš vzrušovalo, hraje se tu většinou hra na minimální výdaje, nikoliv maximální poznání.

Dino
Petr Daubner:

Martine mozna jsi trosku najivni,nemyslis?precti si ten clanek jeste jednou!Ja bych to typoval ze v realu ani zadna Elen neexistuje,je to neuveritelny jak mavnutim proutku je vse(bordel,davy lidi…)najednou krasne(vcetne cesky Alice)a dokkonale,jak jim vypravely mistni tradice….proste tohle je pro mne shit prvni tridy,ale pokud ti to nevadi jak ti nekdo maze kolem huby,prosim-co clovek to original.Vubec jsem nehodnotil styl udajne Elen,at si cestuje prvni tridou a spi v sedmickovem hotelu s otrokem,je mi to uplne jedno,jen mam rad ferovost,jsem si temer jisty ze Elen je jedna z tech holek co napsala,bohuzel to se nikdy nedovim,protoze jezdim po svete vetsinou pripraven a preji holkam povedenejsi marketingovou reklamu,hlavne na jinem foru nez HS.

MartinT.
Dino:

Může to tak být, ale nevíme to, takže nám to nepřísluší hodnotit. Reklama formou doporučení od člověka ze stejné zájmové skupiny je potenciálně účinná, proto se to asi vyplatí zkoušet i pod pseudonymy. Může to být ale i pravda… každopádně rozpoznání komerčních prvků je věcí pro redakci, kterou tyto věci očividně příliš nevzrušují. Mimochodem, nedávný rádoby dojemný příběh z Jemenu, kde redakce svolila s reklamou formou článku na frontpage, kde autor apeloval mj. na dobročinnost čtenářů, se mi nezdál košér. Jelikož tu ale žádná pořádná pravidla pro uveřejňování reklamy formou obsahu nejsou, nedají se ani porušovat. Takže se, myslím, můžeme bavit v dobré víře, že autorka příspěvku je reálná a ne kopie sama sebe – však on si potenciální klient udělá obrázek sám.

Palo
Dino:

Prosim Vas, nerozculujte sa! Mozem potvrdit, ze Eleny + ich boyfriends v dzipoch existuju!
Verte mi, zazil som ich peknych par desiatok. Pracoval som 10 rokov v outdoorovej cestovke a vyse 10 rokov jazdim s batohom po Azii. Je zabavne stretnut takych ludi na cestach, ale nie je ziadny dovod ich odsudzovat a povysovat sa. Dovody tu uz boli vymenovane. Hlavnym je ten, ze aj miestni obyvatelia si takto dobre zarobia. A priznajme si, ze z nas, beznych batuzkarov az taky vyvar nemaju.
To Dino: Nemyslim si, ze MartinT. je naivny. Dobre pozna indonezsku realitu a dava konkretne rady v diskusiach. A aj to, co tu zatial popisal, bolo k veci.

turista

Sice si Elena vybrala web, kde její rady těžko dojdou sluchu, ale tak aby se jí alespoň někdo zastal
– osmdesát dolarů na den na Bali není úplný úlet, ale cena
odpovídající tomu, co si vezme místní cestovka, pokud by vám připravovala program, individuálně i s pronájmem auta s řidičem to lze sice zvládnout levněji, ale každý si může své peníze utrácet za co chce
– skromný rozpočet je sice fajn, držím se ho taky, ale není to žádná volba, nýbrž v téměř ve všech případech nutnost odpovídající stavu peněženky, takže tento způsob cestování nestojí morálně výš než ten, který popisuje Elena
– rozpočet pár dolarů na den je sice fajn, ale pokud do místní ekonomiky napumpujete několikrát výš , místní se určitě nebudou zlobit – na toto téma např. naposledy thajský ministerský předseda, který říká, že Thajsko musí zvýšit počet tzv. kvalitních turistů
– poznávat zemi můžete , ať už bydlíte v pětihvězdičkovém hotelu nebo guesthousu, záleží jenom nakolik máte otevřené oči a nakonec se stejn ědozvíte více o sob ěnež o dané zemi, neboť z povahy věci se prostě při cestování setkáváte s omezeným okruhem lidí, většinou lidmi, kteří se nějakým způsobem pohybují v turistickém průmyslu nebo baťůžkářskou komunitou. takže výsledek se od Eleny zase tak výrazně neliší, jenom je to za míň peněz

Dino

Ani bych nehodnotil,spis konstatoval,kdyz se podivas uz na ten nazev tematu-jasny zamer jak upoutat co nejvice ctenaru,slo to napsat uplne jinak-s nenapadnym odkazem na ceskou komunitu,Elen(pokud existuje) jednoznacne doporucim cestovat jen s CK.Osobne jsem loni potkal v Riu de Janeiru jednoho cecha- Ondru,u ktereho jsem bydlel 2dny,dostaval jsem info z prvni ruky,bylo to 100m od Copacabany-tak pokud by se to nekomu hodilo: kavanrio@hot­mail.com , tel./+55/2182078892 je to pohodovej kluk a to bydleni je supr za smesny penize.Kdyby to Elen napsala treba takhle,tak verim ze to projde bez jakekoli reakce,spis pozitivni ve stylu dik za odkaz: http://cestovatele.orbion.cz/dino/ treba si tam nekdo neco vybere.

Jenda

Vůůbec nechápu proč z toho máte všichni (nebo skoro) třetí světovou, proč jste se do ní tak pustili. Napsala co chtěla. Napsala o cestování. Kde někteří z vás, berou tu drzost jí psát, že je na špatné adrese? To si osobujete právo nařizovat, co má kdo dělat, co a kam má psát ?? Hedvábná stezka se prezentuje jako cestovatelský portál a NIKDE zde nevidím, že sem nesmějí psát lidé, co jezdí po Indonésii s rozpočtem 100 USD na den. Vy snad to někde vidíte ?? Nebo svými příspěvky chcete ukázat, jací jste borci, že dokážete jezdit s prázdnou kapsou ? Že jste prostě lepší ? A v čem teda jste lepší ?

Dino

Osobne se mi nestava ze bych na vysnene dovolene brecel a chtel domu jen proto ze je tam bordel a dalsi lidi,ale vsechno dobre dopadlo a pohadky je konec,pokud nezemreli ziji na Bali i s andilky dodnes.Ty penize nehodnotim,je to opravdu kazdeho vec.

Jenda

a jestli je jí dejmetomu 19 let a byla poprvé mimo Evropu ? Někdo se zřejmě rodí s batohem v Asii a někdo se musí učit, no.
když jsem se ubytoval s matkou (62 let) v jednom hotýlku (levném) v Jordánsku, rozbrečela se. Ten pokoj, ty postele, ty deky…a nejlepší byla koupelna – díra v zemi coby WC a nad ní kapající sprcha. V mládí máma mohla tak do SSSR a do Jugoslávie (s potížemi), tak neznala realitu jiných zemí.
Já zase na dovolené dostal ledvinovou koliku a řeknu vám, taky to nebylo to pravé. Prostě nedá se myslit na všechno, naplánovat všechno, předejít všemu špatnému.
Vzpomeňte si na svojí první cestu mimo Evropu !

MartinT.
Jenda:

Moje máma rovněž obrečela v jednom momentě návštěvu na Lomboku – kvůli otázce, jak někdo může žít zároveň v tropickém ráji a zároveň obklopen odpadky. (Lidé z Lomboku by asi brečeli v Praze z jiných důvodů). A mimochodem – já měl slzy na krajíčku v jednom špinavém, zaprášeném ne hotelu, ale brlohu v Surabayi, kde mi zpruzený „recepční“ odmítl dát čisté povlečení na zatuchlou matraci, měl jsem po horečce dengue a byl na kraji se silami, takové vypjaté chvíle se stávají. Závěrem: Trochu bych tedy toleroval odlišnosti i proces učení ostatních, zejména pokud je v tom jistá upřímnost, byť si za různé nesnáze často můžeme sami..

Dino

Vzpominam,byl to Mauritius-byly jsme vykuleni z zivotni urovne ale nadseni a vysmati ze se nam podarilo tam dostat za 1/3cenu oproti CK,bohuzel dotycna Elen pise jak vsechny pruvodce a informace procetla…tohle je ale vsechno v pruvodcich popsano,nezlob se je to proste smyslena pohadka se zaverecnou reklamou.Celkem by mne zajimalo kolik lidi si tento link s nadpisem ‚ctete’precetlo.Tot vse.

Renáta
Dino:

Jééé, Mauritius, tak to jsme na tom stejně. Poté co jsem vyhodila kačky za dovolenou s CK co Thajska, a zírala jsem, jak je tam vše levné, jeli jsme za na Mauritius. http://www.mauritius.wbs.cz
Žili jsme si tam docela fajn skoro 3 týdny. Jezdili po ostrově,poznávali ostrov, lidi, koupali se v teplém moři a sbírali (ne lovili) mušle. Za ubytování jsme sice dali víc, to proto, že moc neumím anglicky, tak jsme bydleli u češky. Hodně mi to dalo a poznala jsem, že se dá ještě levněji. Asi na to člověk musí přijít sám a postupně. Ale občas po luxusu a All Inclusiv zatoužíme. Pak si řčeknem, škoda peněz. Anglicky neumím o moc líp, ale troufli jsme si na Indii,
http://www.indie.nafoceno.cz a naši hoši bravůrně zvládli sami řídit auto, a to není Bali,
letíme do Vietnamu a plánujeme jižní Afriku a nyní se snažíme co nejlevněji, ale přesto si užít a být spokojeni.
Obdivuju Petra Daubnera a jiné dobrodruhy, jak pendluje po světě, ale spát pod širákem a stopovat, bych asi měla strach (zatím ?) Doufám, že se k tomu jednou dopracuju.

Matěj

Neznáte náhodou někdo Sorong-Papua a okolí?
Bali je fajn a je jedno ,za bydlíš za deset nebo tísíc dolarů.M

MartinT.
Matěj:

V Sorongu jsem byl v roce 2002, ovšem jen ve městě a nejbližším okolí (na „pevnině“), jestli se ptáš na Raja Ampat, tak jsem pouze projížděl z Ternate trajektem na Papuu. Co se týče cestování na Raja Ampat, tak asi moc neporadím… v téhle oblasti zrovna 100 USD za den padne i při nízkorozpočtovém cestování, půjčení lodi není rozhodně zadarmo. Pokud myslíš okolím Sorongu i širší okolí, jako severní Moluky nebo na východě oblast Manokwari, tak ano, nějaké informace mám.

kuba
Matěj:

mateji, jestli chces info ohledne sorongu a west papua, napis mi na jakub (tecka) zvonicek (zavinac) gmail com
 
kuba

Ivan

Na zahraničních diskuzních fórech reklamu rovnou mažou, ale tady snad nehrozí, že by někdo uvěřil, že je to skutečný zážitek….

surf-bali

Zdravíme všechny, nabízíme levné ubytování na Bali, v domě s bazénem, v jižní části poloostrova Bukit, cca 10min od letiště. Veškeré info a kontakty na http://www.surf-bali.cz ALOHA

surf-bali

Zdravíme všechny, nabízíme levné ubytování na Bali, v domě s bazénem, v jižní části poloostrova Bukit, cca 10min od letiště. Veškeré info a kontakty na http://www.surf-bali.cz ALOHA

Stana Gabriel
surf-bali:

dobry den,dotaz na ubytovani v rijnu 2018 -4.-5.-6.10.prosim cenu za jeden pokoj jsme 2 a chceme na 25dni procestovat Bali i nejaky tip na auto s ridicem na tyden 10dni dekuji

Stana Gabriel
surf-bali:

dobry den,dotaz na ubytovani v rijnu 2018 -4.-5.-6.10.prosim cenu za jeden pokoj jsme 2 a chceme na 25dni procestovat Bali i nejaky tip na auto s ridicem na tyden 10dni dekuji

Stana Gabriel
surf-bali:

dobry den,dotaz na ubytovani v rijnu 2018 -4.-5.-6.10.prosim cenu za jeden pokoj jsme 2 a chceme na 25dni procestovat Bali i nejaky tip na auto s ridicem na tyden 10dni dekuji

Stana Gabriel:

Je to 6 let stare. Proc si nenajdes ten web?

Marek

Přečti si i toto http://bali.unas.cz/bali/ … ne každý má takové zkušenosti.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: