Severní Afrika

Egypt – Kahira

Sisi

Ahoj, ma nekdo jakekoli tipy, rady, postřehy z Kahiry? Rada bych tam letela cca na tyden. Budu rada za jakekoli info od letiste az po pyramidy, či co jiného dělat/nevynechat, kde ne/bydlet…
Predem mooc diky

Zkušenosti čtenářů

Jenda

nevím příliš co tě zajímá… ale nezapomeň na středověkou Káhiru, čili islámskou. Je to jediné město ze třech (Damašek, Bagdád), které má zachovalé staré islámské stavby, jinde je tatarské nájezdy zničily.
Samozřejmě pyramidy, Egypstké muzeum (nebo jak se jmenuje, ono mi teda připadalo trochu jako skladiště a trochu jako nádraží, fůůůra věcí, ale nijak zvlášť to uspořádané nebylo, hlavně ne chronologicky) a také koptskou čtvrť.

Ladislav

Pěkný den,
zajímala by mě bezpečnostní situace? Konkrétně mám zájem po vlastní ose a hromadnou dopravou z Hurghády do Káhiry, zde pobýt tak tři dny ( pyramidy, atd.. ) a odsud pak vlakem do Luxoru, zde opět pobýt pár dní na vlastní triko. Omezení, rizika? Budu rád za jakoukoli informaci. Mockrát díky

karlos
Ladislav:

Ahoj, uskutecnil jsi tu cestu?
Mohl bys mi dat nejake doporuceni a rady?
Prosim te,jaka je bezpecnostni situace pro cizince na sinaji? pokud bych tam jel s batohem stopem?

Premyslim nad letem do egypta a odtud se presunout stopem nebo verejnou dopravou do kahiry a pak pres eljat do jordanska.

Popr. nejake dalsi info k prekazkam na celnicich apod by se mi taky hodilo…

Dekuji za rady a informace
kajos

kamens30(zavinac)seznam.cz

Sisi

Z Hurghády do Káhiry bych letěla. Dostat se do vlaku je často problém – nechtějí brát cizince. (možná zkusit nějaké menší nádraží, nebo poprosit někoho místního ať Vám lístek koupí a pak se snažit nevičnívat tj žádné turistické sandály a obří krosna). Autobusem kolem Nilu by nemusel být prolém (dá se i lodí). Jak je to ale s cestou Hurghada – Safaga – Kena bych také ráda věděla O:) (okolo Suezského zálivu si to už vůbec nedovedu představit – kromě rezortů tam nic neni, pochybuji, že by tam něco jelo.)

Lucie

ahoj, Egypt jsem projela sama hromadnou dopravou ve 2015, stravila jsem tam celkem 3 mesice a nemela zadny problem. Vsude se da dostat normalne autobusem, vlakem popripade sdilenym taxi. Krome tradicnich Kahira, Luxor dpoporucuju i Aswan nebo pokud mate vic casu tak oazu Siwa a na Sinaji pak nocni cystup na Mt. Sinai a potapeni v Blue Hole v Dahabu 🙂

pdmlynek

Nemám čas si popsávat všechno co máš vidět; na to si musíš koupit průvodce, ale jen pár poznámek:
 
(1) Já myslím že týden na největší město v Africe, týden je akorát.  My jsme to udělali za 3-4 dny, a i když jsme fofřili, tak to bylo na nás dosti náročné.  Myslím že budete mít se tam nádherně.
 
(2) Samozřejmě že pyramidy a archeologické museum se musí navštívit, ale co mě vážně příjemně překvapilo bylo staré Islamské město. Je tam toho tolik vidět, a je to tak nádherné, že se domnívám že asi polovina času v Kahiře by měla být v Islamském městě.
 
(3) Kahira je dosti velká, a dosti těžko se po ní cestuje, tak myslím že nemá cenu být ubytovaní na jednom místě.  Jako, jestliže by jste byli ubytovaní v Islamském městě, nemělo by cenu jet na den na pyramidy a pak se v noci vrátit, a další den zase vyjet někam do Gizy.  Trvá to tak hodinu a půl či 2 jedním směrem.
 
(4)  Taky doporučuji jet na den či dva na pyramidy a vykopávky na jih od Gizy.  Abusir, Saqqarah, a Dahshur.  Udělali jsme pyramidy v Gize a Saqqarah jeden den, Abusir a Dahshur druhý den ale bylo to dosti nabytý; 3 dni by byly lepší.
 
Good luck!

karlos

Ahoj,
prosim te, tcedstovali jste taxikama neho verejnou dopravou?
chci to projet bez cestovky a bez vyletu od agenta.

Mohl bys mi dat nejake doporuceni a rady?
Dekuji za rady a informace

pdmlynek
karlos:

Chápu Tě.  My taky cestujeme bez cestovky a bez agenta.  Když to dělám sám, tak to víc prožívám; kdybych měl být veden za ručičku, tak by to nebylo ono.
 
Z letiště, mezi hotely/hostely a k pyramidám mimo Kahiry (jako např. Abusir, Dahshur, Saqqarah, atd.) jsem jeli autem.  Vypůjčili jsme si ho na letišti když jsme přistáli, a vrátili na konci když jsme letěli dál.  Jak jistě víš, řízení pod Kahiře ale i v Egyptě není jednoduché; já to udělal protože jsem si to chtěl schválně zkusit.  Bylo to dobré, ale jestliže bych to dělal znovu a chtěl bych být jen v Kahíře, tak bych spíš se převážel veřejnou dopravou či taxíkem.
 
Ohledně místní dopravě si musíš něco přečíst sám; bylo to pro mě trochu matné.  Problém je, že autobusové mapy, jízdní řády, atd. moc nejsou k mání; místní lidi to znají takže to nepotřebují, a cizinci místními autobusami moc necestují.  (Alespoň mi to tak připadalo; chtěl bych se mýlit).
 
Taxíky pracují stejně v Kahíře jako kdekoliv jinde na světě.  Taky Tě budou chtít okrást, protože jsi cizinec; jestliže umíš si poradit s taxíkami v Praze, tak ti Kahířské taxiky nebudou problematické.
 
Taky existuje veřejná doprava která je něco mezi autobusem a taxíkem.  Jsou to mikrobusy, tak 10 či 15 lidí.  Po městě jsme všude chodili pěšky, a jen párkrát jsme se svezli mikrobusem.  Nejsem si jistý jak to pracuje, ale všimnul jsem si že po hlavních ulicích jezdili tyto neoznačené mikrobusy, a na větších křižovatkách či náměstí z nich a do nich vyskakovali lidi.  Tak jsem taky přistoupil, zeptal jsem se v arabštině jestli jede tam kam jsem mířil, nabídnul jsem 10 liber (jo, vím že to bylo víc než pro místní), a on že ano, že tam jede.

pdmlynek
karlos:

Jestli by jsi neměl auto, a chtěl by jsi navštívit pyramidy a jiné historické vykopávky mimo Kahiru, tak je to jednoduché.  Chodí to jako kdekoliv jinde ve světě: majitelé či pracovníci v hotelu/hostelu si přividělávají tím že jsou naháněči.  Dovedou Ti najít jakéhokoliv doprovodce archeologických vykopávek, i s dopravou.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: