Práce/pomoc v zahraničí

Něco málo o práci a životu v Norsku..

Katarína

Než jsem začala cestovat, byla jsem vděčná za každé informace, které jsem se mohla dozvědět od někoho, kdo v zahraničí žil a co se na internetu zkrátka najít nedá. Proto jsem se rozhodla podělit se s vámi, kteří uvažujete o práci a životě v Norsku (zemi skoro zaslíbené) nějaké základní informace a mé poznatky :).

Vždycky, když se mě někdo začne doptávat na Norsko, představuje si to trošku, jako Hurvínek válku. Úplně stejně jsem to vnímala ale i já, než jsem trochu prozřela. Pravdou je, že je hlavně sever Norska úplně nádherná část země. Je tam široké sportovní vyžití v zimě i létě. Nehledě na různé přírodní jevy, jako je polární záře (při polární noci) v zimě nebo půlnoční slunce v létě (při polárním dni), většina severu je myšleno za polárním kruhem a výše.
Pokud jde o lidi, tak všeobecně můžu říct, že jsou Norové hodně přátelský a tolerantní národ (i když našly by se nějaké kuriozity :D), hlavně pokud se týká přistěhovalců a těch tady není málo (je tady pomalu více černochů a muslimů, než Norů). Nejsou to ale vůbec ti též imigranti, o kterých se teď v ČR píše v každých novinách. Sever Norska, je místo s téměř nulovou kriminalitou. Je tady běžné, že tu lidi nezamykají baráky, auta, kola nechávají opřené jen tak o zítky..
Angličtina je tady na hodně vysoké úrovni. Je to dáno tím, že tady neznají dabing, takže všechny filmy a seriály jsou v originálním jazyce. To je taky důvod, proč mluví perfektně anglicky 80-letá babička, stejně tak jako 6-leté dítě nebo kterákoliv prodavačka v obchodě za pultem. Nemají problém mluvit anglicky, nejsou zase takoví patrioti, jako třeba Francouzi.
Pokud dostaneš tzv. norské rodné číslo, díky kterého můžeš v Norsku pracovat a zůstat delší dobu, tak máš na půl vyhráno. S tímto číslem máš stejné sociální benefity, jako rodilí Norové (v případě nezaměstnanosti sociální podporu, nemocenská je tady hrazena 100% a mnoho dalšího).
Pokud jde o norské příjmy. Nepsaná min. mzda se tu pohybuje okolo 150Noků/hod. (1NOK=3Kč), takže nějakých necelých 500 Kč v gastronomii, uklízecích spol. atd. Je to hrozný paradox, ale jde říct, že Norové jsou všeobecně docela nevzdělaný národ, je možné setkat se často s tím, že má někdo jenom základní školu a není to tak nepředstavitelné, jako u nás. Stejně tak vysokoškolsky vzdělaných lidí je tam taky velmi skromně. Jde říct, že na jediné univerzitě, která tady je, tak studuje většina cizinců – kteří za studium dostávají třeba stipendium 8000 NOKů, aby nějak přežili (po vystudování potom vracejí nějaké malé procento).To znamená, že pokud tady příjde nějaký kvalifikovaný člověk ze zahraničí, tak třeba v oboru IT si vystačí jenom s perfektní angličtinou a pobírá třeba plat okolo 50.000 Noků/měs. Pokud se jedná už o nějaké jiné odborné práce, tak je nutné domluvit se Norsky.
To byly ty pozitivní věci, jedné strany mince, která se k většině lidí z ČR dostane a je to hlavní důvod, proč se chtějí do Norska dostat jenom kvůli úplně nepředstavitelným mzdám… 🙂 Jsou tady věci, které ale nemají šanci třeba z internetu v ČR zjistit a všechno poznají teprve tehdy, když tady stráví nějaký čas..
Je možné, že budeš spadat do nejméně výhodné daňové sk. (nejhorší = bezdětný, svobodný bez závazků, jako je hypotéka atd.), takže daň včetně všech odvodů se pohybuje okolo 40%. Za celou dobu jsem nepřišla úplně na to, jestli je nějak zohledňována daň z rodné země, ale každý rok mi vracejí docela velké sumy.
Ze zkušenosti můžu říct, že sever Norska a jih jsou dva úplně rozdílné světy. Na severu je úplně jiná mentalita a mnohem lépe se tu hledá práce, všude dojdeš pěšky. Na jihu okolo Osla a dalších větších měst, ač je to paradox, tak je to docela velký problém, nehledě na to, že jsou tam teď docela problémy s imigranty, je tam docela velká síť mafie, platy stejné, ale náklady na život dvakrát větší.
Pokud chce dorazit člověk do Norska a nemá tady žádné vazby, kontakty, u někoho u koho by mohl přečkat pár dní/týdnů možná měsíc, než si najde práci a vlastní bydlení tak jsou náklady až nepředstavitelné pro průměrného Čecha. Když přijedeš a chceš strávit noc/popř. více v nějakém nejlevnějším hotelu, zaplatíš za noc tak 500 Noků. Nájmy se tady pohybují nejnižší (kdy třeba sdílíš studentský byt s koupelnou i kuchyní a někdy nemáš pokoj ani sám pro sebe), tak se cena pohybuje od 3000 Noků/měs. – hodně lidí si řekně, beru to nejnižší, ale po pár týdnech je to vážně náročně, zvlášť co mladí Norové stráví pátky a soboty dost bujarým způsobem a pokud chodíš do práce a jsi unavený, nemáš moc šancí orazit si :). Potom je tady varianta, kdy si najdeš apartmán (pokoj, záchod + koupelna jenom pro tebe) v nějakém rodinné baráčku (paneláky tu nejsou). Tam se cena může pobyhovat od 3500 – 8000 Noků/měsíc. Nejhorší na tom ale je, že chtějí skládat depozita ve výši 3-4 násobku měsíčního nájmu. To je důvod, proč musíš do Norska přijet s kapitálem tak 100.000 Kč. Pro Tvou představu, chléba tady vyjde tak na 150 Kč, mlíko 60 Kč, vajíčka i 100 Kč atd., co je tady paradoxně levnější než u nás, je zdravá výživa, WASA knackebroaty za 8 Noků nebo cottage cheese atd. Emotikona smile. Co je tady taky dosti náročné a co středoevropan nezná, je polární noc. Neznalý člověk si řekně, že se tomu v pohodě ubrání, ale občas na Tebe padne takový splín a pokud jsi tady úplně sám, tak je to někdy dost náročné. Stejně tak může být ubíjející, když se ti pořád nikdo neozývá ohledně pracovní nabídky a ty vidíš, jak šílené výdaje máš s bydlením, jídlem a kapsa se pořád vyprazdňuje. Taková prům.i max. čekací doba na práci je ty 2 měsíce. Pokud máš šteští, ozvou se ti třeba hned po příletu, je to všechno jenom o tom, že pokud dostaneš (po 6 měsících – všude povinné) smlouvu na dobu neurčitou, můžeš docela s Norskem (trošičku někdy občas) vyběhnout, ale vzor pro tyhle „špatné praktiky“ Ti ukazují samotní Norové :). Doktoři jsou tady dost benevolentní, takže řekneš že Tě nepředstavitelně bolí záda a dostaneš nemocenskou třeba na 3 měsíce a to je okamžik, kdy firma hledá nějaké záskoky a dává příležitost na práci. Ohledne počasí, já jsem bydlela vždycky u Fjordu, tzn. že tam je teplota mnohem vyšší než ve vnitrozemí (díky oteplení Golf.proudem). Takže v zimně tady může být asi jako u nás do těch -10°C, 24 hodinová polární tma tady začíní koncem října a trvá někdy do konce ledna. Letní teploty jsou tady max. do 20°C spíše tak 18°C. V červenci, když jsme jezdili na moře na ryby, tak jsi se třeba bez zimní bundy neobešel. O nějakém letním čvachtání v moři nemusím ani psát :).
Jak najít práci.. je nutné roznést své životopisy + motivační dopisy do firem, kde by tě pro začátek zaměstnali jenom s angličtinou (inzeráty s nabídkou práce tu nejsou, všechno si musíš oběhat sám a čekat, až si někdo vezme třeba ten sickdays, stává se to docela běžně), tak bys mohl případně čekat z domu, protože když už se někdo rozhodne ti zavolat a pozvat na job-interview, tak to znamená, že Tě berou a na místě se dořeší jenom formality.
Tromso je studentské město, takže počátečním problémem je, že je tady hodně mladých, který chtějí pracovat a už méně pracovních příležitostí (velkou výhodu můžeš mít, že jsi dostupný bez jakýchkoliv požadavků na pracovní dobu, oni mají pro začátek zase výhodu, že mluví norsky). Je tady výhoda, kousek od města je lyžařské středisko, kde budou ve velkém nabírat personál (vlekaře, prodej lístků, instruktory atd.), stejně tak, jako v lyžařském středisku ve Švédsku, které je asi půl hodiny od Narviku a tam by mohli poskytnout i nějaké ubytování.
Pro dlouhodobější pobyt (rok a dále) s vyhlídkou na nějakou lepší pracovní pozici s lepším platem je nezbytné naučit se norsky, myslím si, že se to vzhledem k tomu, co Norsko všechno nabízí docela vyplatí. Nedá se říct, že by to byl nějak extrémně kompikovaný jazyk a na nějakou základní komunikaci se jde dostat už po 2 měsících intenzivnějšího samostudia, za 6 měsíců už mluvíš docela plynule a rozumíš (je třeba se tomu ale samozřejmě věnovat, jediná česká kniha na trhu je Norština pro samouky od nakl. LEDA).

Zkušenosti čtenářů

Roman

Parádní článek…moc děkuji, takhle se rozšiřují obzory 🙂

zuzana

Ahoj Katka dobrý článok si napísala, Chcela by som sa spýtať, či by sme si mohli vymeniť emailové adresy, chcela by som sa spýtať na pár veci ohľadne Nórska. Ďakujem

Katarína
zuzana:

Určitě, jaký máš e-mail ;)?

Katarína

To mě těší a jsem moc ráda, že můžu šířit norskou osvětu dále :)).

zuzana

Môj email je [email protected]

zigi

ahoj katarina prosim te mohla bych se zeptat na par info ohledne Norska tady je muj email : [email protected]

Lucie

Ahoj, měla bych taky spoustu otázek..mohly bychom se nějak spojit? třeba mail?

Michal

Vďaka za článok, užitočne info, citave.

jana

Ahoj Katarína,
ikdyž mi táhne  na 50-sát, ráda si pročítám zajímavé, blogy, články a pod. ze  světa a  musím říci,že ten Tvůj se Ti skutečně povedl a mě zaujal. Být  mladší , tak bych  snad i  našla odvahu a  vydala se do  dálek . Člověk jakoby napůl byl s Tebou v Norsku 🙂  Hezky  napsané,ukázaný život, ceny, co  člověka  kde  čeká, nač si dát pozor….. skutečně pěkné čtení.
Děkuji a  hodně  štěstí ať jsi  kde jsi  J.

Radim

Tento příspěvek byl redakcí smazán jako nevhodný

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: