Oceánie

Cestovani po Oceanii

Martina

Ahoj,
chtela bych se zeptat, kdy je nejlepsi rocni obdobi na navstevu ostrovu v Tichomori? Rada bych se na cestu po otrovech vydala cca v breznu 2016 na 3 mesice.
Mate nejaka doporuceni, jak se nejlevneji presouvat mezi soustrovimi? Potrebovala bych pomoci se sestavenim itinerare, kdy, kam a jak 🙂 Zacatek cesty by byl na Novem Zelande.
Diky.
Martina

Zkušenosti čtenářů

Libor

Ahoj, nejlepší je naše léto, kdy je v jižním Tichomoří sušší období viz statistiky:
západ Fidži (podobně ostrovy na SZ): https://en.wikipedia.org/wiki/Nadi#Climate
návětrná strana Fidži: https://en.wikipedia.org/wiki/Suva#Climate
Ploché ostrovy souostroví Tonga mají méně deště, takže od dubna asi O.K.:
https://en.wikipedia.org/wiki/Tonga#Climate
Samoa: https://en.wikipedia.org/wiki/Apia#Climate
 
Přesuny mezi souostrovími asi jedině letadlem, pokud nemáš vlastní jachtu nebo se k někomu takovému nepřidáš. Mezi souostrovími v rámci Tonga jezdí trajekt, ale asi cca jen 1x týdně a ne moc spolehlivě, i když z cestovatelského pohledu zajímavě:
http://thefamilywithoutborders.com/24-hours-ferry-trip-vavau-tonga-2014-07-15/
Kratší vzdálenosti mezi ostrovy lze přejet na trajektu nebo na menší lodi.
Posílám své 12 let staré zápisky z Fidži a Tonga pro inspiraci, co tam navštívit. Předpokládám, že Havaj v rámci této cesty neplánuješ, a se zbytkem Oceánie neporadím.

Jan

Martino, jaro je nejlepší v Mikronésii. Z Nového Zélandu na Guam a prozkoumat i Severní Mariany (stačí ESTA), pak letadlem na Palau a prohlédnout si přírodní krásy tohoto mladého státu. Z Palau na Yap, což už je Mikronésie. Tam za návštěvu určitě stojí i ostrov Pohnpei a Nan Madol. Pak přelet na Marshallovy ostrovy a jen tak se poflakovat. Přelet na Kiribati – atol Tarawa a načerpat zážitky z pozůstatků velké bitvy o Tarawu. To už bude pomalu léto a můžeš začít objevovat Jižní Pacifik. Doporučuji Fidži jakožto výchozí křižovatku. Na Tuvalu to léta z Nausori (letiště u Apie), další mezinárodní lety jsou z Nadi. Samoa je nádherná. Pozor na Americkou Samou je třeba si předem zajistit vstupní povolení nebo americké vízum. ESTA neplatí! Pak je zajímavá Tonga. No a z Fidži pak na Šalomounovy ostrovy, Vanuatu (doporučuji ostrov Tanna), Novou Kaledonii a Wallis. No a pak přes Fidži a Soul do Prahy, protože začíná podzim.

Eva

Ahoj Martino,
kdyby ti to trochu časově vycházelo, určitě zvaž návštěvu Tongy v čase, kdy tam migrují velryby – ideál srpen/září, ale dá se prý i červenec a snad i konec června. Ze Zélandu tam koupíš letenku za pár dolarů a plavání s velrybami je něco úžasného. Když tak mrkni na blog: http://jsmenaceste.blogspot.ca/2015/11/tonga-plavani-s-velrybami-na-ostrove.html

Frankie

Právě jsem se vrátil z toulek po Tonze, Samoji, Šalamounových ostrovech (Guadalcanal), Tuvalu a Kiribati, má-li někdo zájem o aktuální informace, rád odpovím.

Magdalena
Frankie:

Ahoj, v březnu se chystám do těhle míst. Mohla bych poprosit o jakékoliv informace od ubytování, bezpečnosti pro samotnou holku cestovatelku, domluvy s místními až po místa, který nejsou super turistický a rozhodně stojí za vidění? 🙂 Předem moc děkuji!
([email protected])

Frankie
Magdalena:

Bezpečnost: Tonga, Samoa, Tuvalu a Kiribati – bez jakýchkoli problémů a nutnosti cokoli řešit. Š.O. – pouze ostražitost na tržištích (kapsáři). Ubytovával jsem se v hotelích, ve kterých jsem měl předem zajištěno ubytování. Domluva s místními všude bez problémů, skoro všichni mluví anglicky. Na Tuvalu se ptejte na Sola, ubytovává a zajišťuje vše potřebné hned ve vedlejší budově u letiště. Š.O. jsou podle mě nejméně turisticky objevené, na Guadalcanalu, ale nejsou žádné turistické stezky apod., vše je nutno dojednat s místním průvodcem. Při rozlehlosti Kiribati nejsou jednoduché přesuny.

Magdalena:

Na Samoi (a podobně i na ostatních uvedených ostrovech) není žádné místo turistické (natož super turistické, asi jen v To Sua Ocean Trench potkáš jiné turisty) a za návštěvu stojí skoro všechna místa uvedená v průvodcích (asi kromě Moso’s footprint). V březnu je to navíc mimo sezónu a možná budeš jediná v celém resortu. Pokud nevyžaduješ komfort, perfektní ubytování je v Beach Fales (doporučit můžu tyto: Faofao, Jane’s, Joelan, Satuiatua).

Libor

Naprosty nesmysl!  Byl jsi na Samoi nebo to mas vyguglovane?

Libor:

Jistě že byl, na rozdíl od tebe.

Věra

na přelonu října a listopadu 2016  bych chtěla odletět z Austrálie na Novou Kaledonii.Sháním informace. Podělte se, prosím.
děkuji Věra

Jan
Věra:

A jaké informace?

David

Ahoj,
chystam se na prelomu rijna a listopadu na Palau. Je mozne to tam prezit „na divoko“, tedy pod sirakem? A jak je to spohybem mezi ostrovy, je nutne vzdy byt soucasti nejake skupiny, tedy placene exkurze, nebo je mozne se tam pohybovat volne, treba na vypujcenem kajaku?
Diky

Jan
David:

Ahoj Davide,
kempování jsem tedy na Palau neviděl, ale třeba budeš průkopník. Pod širákem si možná usteleš bez problémů. Pohyb mezi letištním ostrovem (největší) a Kororem je možný přes most a bez poplatků. Jinak na další ostrovy musíš platit vstupné. Můžeš se pohybovat volně, jen si nejsem jistý, že kajak je vhodný. Přece jenom některé vydálenosti jsou velké. Oblast na jih od Kororu je přístupná pouze ve skupině, neboť se jedná o zpoplatněný národní park.

David
Jan:

Dik moc za cenne rady Honzo. Jeste by me zajimalo jestli netusis, jak by se tam dala resit hygiena v pripade toho pobytu „pod sirakem“ (hlavne sprcha).
Nemas o Palau nejaky blog, nebo treba jen verejnou fotogalerii? Pripadne odkazy, ye kterych si cerpal informace ty. Dle toho, co mi nabizi Google, AirBnB a podobne sluzby mi pripada, ze turismus na Palau ovlada vesmes jeden clovek (Na ABnB pdo jmenem Takashi), jehoz web je zalostny (palaunet.com).
Tys mel ubytko predem rezervovane? Kde a za kolik? Jak dlouho predem? A v jakem obdobi si tam byl? Jake se da na prelomu rijna a listopadu ocekavat realne podnebi?
A jeste posledni: s jakym low budgetem se tam da prezit den? Mam na mysli naklady spojene na uspokojeni zakladnich potreb, tedy jidlo a piti 😉
Sorry za tolik otazek, ale mnoho cechu s vlastni zkusenosti z Palau na netu bohuzel neni :/
D.
 
 

Jan
David:

Davide,
moje příspěvky najdeš na blog.hedvabnastezka.cz v sekci Palau. Něco málo ještě mám zde: http://users.fs.cvut.cz/jan.podany/CESTOPISY/2014%20TICHOMORI.pdf
Tak veřejné záchody či sprchy jsme tam opravdu neviděl. Možná v nákupaku na Kororu byly záchody a v muzeích, ale sprchu jsem tam viděl jen v resortech u moře.
Já měl ubytování na doporučení v Cliffside Hotel Palau. Cenově přijatelné a výhodou je, že spolupracuje s resortem, kde se můžeš zadarmo koupat a využívat jejich služby. Snad tam jezdí zdarma i kyvadlovka.
Rezervoval jsem to přímo a asi půl roku dopředu. Já tam byl v lednu. Říjen/listopad by mohlo být slušně, ale počítej s přeháňkami. Déšť bude určitě.
Palau je dražší destinace, bez ubytování, auta a výletů počítej tak 50 USD na den, pokud chceš snídat, obědvat a večeřet.
Klidně se ptej i dál, pokud tě něco napadne.
Já znám osobně jen 5 Čechů, co tam byli. A od dvou jsem čerpal informace já.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: