HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

POSLEDNÍ DISKUSE

Malajsie, Brunej, Filipíny a Indonésie

Malajsie leden 2017

Anna
Anna

Ahoj, zvažuju cestu do Malajsie. Bohužel mi to vychází na leden, což asi není úplně top období. Doba se bude odvíjet od levných letenek :D Ale začala bych v Kuala Lumpur (možná) -> pak Penang (6 dní, nebude to moc?) - NP Penang a okolí. Pak přelet na Senai - má smysl Johor Bahru? - pak určitě Endau Rompin (kolik tak dní?) a postupně cesta zpět do Kuala Lumpur. Ráda bych tam ještě nějak nacpala Cameroon Highlands a Taman Negara, ale na to asi nebude čas. Mám přeletové letenky KL - Penang a Penang - Johor Bahru, ale nebráním se tomu, je klidně vynechat. Nechce se někdo aspoň na část tripu připojit? Ráda bych viděla co nejvíc zvířat a přírody. Další tipy na cestu - co třeba nestojí za to a co naopak nevynechat uvítám. Díky.

22. 10. 2016, 09:43:19
Pavel
Pavel

Zdravím. Malajsie je dobrý tip. Byl jsem tam na přelomu prosince 2015 a ledna 2016 14 dní. Kuala Lumpur (malajci říkají KL) je zajímavé město. Doporučuji projet se nejdříve autobusem Hop in hop on (okružní jízda . stojí 45 RM - tj. 270,-Kč). Ve městě je toho hodně k vidění - Petronas Tower, čínská a indická čtvrť, mešita, sultánský palác atd. Dále doporučuji ostrov Lankgawi. Ubytovat se v hotýlku na pláži, nejlépe Petang Cenai. Nádherná příroda a možnost výletů po ostrově i na okolní ostrůvky. Všude je čisto a není problém se stravováním. Ostrov Penang je velmi hustě zastavěn. V období, kdy tam chceš jet, je na západním pobřeží sezona a na východním období dešťů. Doporučuji průvodce Lonely - vše sedí. Kdyby jsi ještě něco chtěla vědět - napiš. Zážitků bylo mnoho.

15. 11. 2016, 09:13:01
Anna
Anna

Díky za tip na bus po KL. Langkawi bych se celkově asi raději vyhnula - měla by to být spíš turistická záležitost + můj výlet bude hodně lowcostovej. Nakonec mi padla letenka na jih, takže se budu nejspíš pohybovat jen v okolí KL, Cameroon Highlands a snad i Taman Negara, což bude i vzhledem k počasí lepší. Díky za tipy :)

17. 11. 2016, 02:46:09
Petr Z.
Petr Z.

Zdravím, v MAL jsem byl již několikrát, a to v různých ročních obdobích a po celé zemi. KL je docela příjemné město, dle mého s tím propoceným Bangkokem se příliš srovnávat nedá... Na KL je dobré si udělat trošku času, k vidění je tam toho docela dost. Autobus Hop on Hop in je fajn, ale na tom městě je příjemné, že tam skvěle funguje MHD (včetně taxi) a pokud člověk nespěchá a odpočívá (v horku), tak se dá projít hezky pěšky. V polovině ledna 2017 tam opět jedu na dva týdny s otcem, chtěl by to taky vidět :).... Budeme  pouze KL, Melacca a Penang. Pokud se někdo zajímá o asijskou kuchyň, tak penang je jedním z nejlepších míst v JV Asii (lepší je už snad jen Singapore) a kdo má rád "kung pao" tak Hong Kong. Mám na mysli samozřejmě streetfood... Ostrov Langkawi je dobrý, ale neřekl bych, že moc zajímavý... To raději CH a Tamann Negara. Skvělá věc na Langkawi je to, že je to DUTY FREE island, takže tam nakoupíte cigarety, pivo, kořalku, kosmetiku (ne elektronika) za ceny, které se i v Asii těžko překonávají...

17. 11. 2016, 11:03:36
niemandos
niemandos

Ahoj Anno,

já byl v Malajsii v únoru a za 14 dní nepršelo ani jedno. Možná nějaký desetiminutový deštík. CH můžu doporučit. Je tam moc pěkně. Jen si dej pozor na nějaké treky. Chodí tam takový mužíček s nožem a vybírá desátky od turistů. Zrovna když jsme tam byli tak přepadl nějaké rakušáky plus jednu češku. Ted jsem někde četl, že opět řádil. Tak nechod nikam sama nebo aspon ne sama na ty treky, které ma v oblibě. Lankgkawi je skutečně turistický, ale je to velký ostrov, kde se dá bydlet i jinde než v turistických centrech. My tam jeli dorovnat hladinu alkoholu, protože jak píše kolega, je to bezcelní zona. Jinak moře není nic extra, ale koupat se tam dá a pojezdit na motorce (v tvém případě projít pěšky) taky.  Pokud chceš k moři, tak to je jediná možnost. Penang na koupání není a na východním pobřeží je v lednu období dešťů. Nevím jak moc lowcostově chceš cestovat, ale  Taman Negara je taky turistivcká záležitost. Všude ale můžeš bydlet za málo peněz. Nejvíce zvířat uvidíš v Singapuru v zoo. Jsi tam za pár hodin z KL. Já byl v pralese mnohohrát, ale že bych toho moc viděl říct nemůžu. Teda až na opice a ptáky. Nejčastěji vidíš pijavici :))). Musela by ses dostat někam hlouběji, a tam pár dnů pobýt. No ale na to si musíš najmout průvodce, což se zase neslučuje s tvou představou vynaložených nákladů. Sama do pralesa asi nepůjdeš.

Užij si to tam. Malajsie je fakt fajn země. Včetně lidí. I když to není typická Asii. Přece jenom je to jedn z  nejvyspělejších země JV Asie. Lepší je Borneo.

17. 11. 2016, 13:14:39
Anna
Anna

Díky, Borneo chci dát nějakej další rok. Zatím jedu sama, takže se budu muset tomu chlápkovi s nožem nějak vyhnout -:/ Koupání asi i oželím, stejně tak nákupy. Budu se snažit snížit náklady na minimum, ale zase jsem ochotná si připlatit za možnost projít se v pralese. Zatím spíš doufám, že si seženu někoho místního, kdo už v Taman Negara byl a odprůvodcujeme se sami - ty velký turistický skupiny do pralesa se podle mě neslučujou s tím, něco tam vidět. Na druhou stranu chci vidět hlavně zvěř, která bude i na kraji a nebude moc zrhat, takže asi uvidím na místě, kolik mi bude zbývat financí a jaký budou možnosti.

17. 11. 2016, 13:54:39
niemandos
niemandos

Nevím koho myslíš místního. Jako místního malajce. Tomu ale budeš muset taky zaplatit. V Taman Negara jsem nebyl, ale vím, že jsou tam nějaké turistické trasy, které můžeš klidně chodit sama, jsou značené a i nějaké vyhlídky, kde můžeš sledovat zvěř. Já taky nechodím s žádnou skupinou ale přesto jsem toho mnoho neviděl. Cestuju většinou ve dvou. Ale i tak chodíš po turistických trasách, kde je provoz a zvířata se jim většinou vyhýbají. A jinak než po vyznačených trasách se chodí velmi těžko. Porost je hodně hustý, takže bys musela vysekávat cestu mačetou, nebo jít třeba korytem potoka. Obě varianty jsou hodně náročné. Jedině sehnat nějakého místního vesničana, který zná stezky. Nejlepší možnost vidět zvířata je ta, že vezmeš lod a jedeš po řece a brzo ráno a pozdě večer uvidíš zvířata u řeky. To je nejschůdnější řešení. :) Neutíkají většinou jenom makakové. Myslím, že co se týče zvířat, tak je lepší Indonésie. V jejich parcích můžeš ještě vidět volně žijící orangutany a další zvířata. Finančně to vyjde ještě levněji. Malajsie je dost drahá. Já ted letím v únoru taky do KL, ale hned přelétáme na Sumatru, kde je skutečně co vidět. A pro lowcost cestovateel je to daleko lepší jak Malajsie, která je ekonomicky úplně někde jinde. Takže příště nelet na Borneo,ale zkus třeba tu Sumatru :)

17. 11. 2016, 14:23:44
Petr Z.
Petr Z.

Viceméně souhlas kolegou, hlavně co se týče cestování po Taman Negara... Nepočítat s tím, že v pralese bude k vidění nějaký přetlak zvěře. Max. pár opic, divoká prasata, motýli, ptáci, brouci...atd. Za opravdu exoty už se musí mnohem hlouběji, mimo turistické stezky, a to je jenom pro opravdu vybavené a draze zaplacené turisty. Ale na takové seznámení s pralesem to stačí. Jenom nesouhlasím s jednou věcí, že Malajsie je DOST drahá. Ano, je drahá, v porovnání s Indonesií, Kamdodžou, Laosem... V Malajsii dostanete dobrý poměr cena/výkon. Služby na úrovni, minimum smlouvání o dopravu/službu, neobtěžování turistů... Pokud jsem byl ještě studentem, tak jsem samozřejmě byla též lowcost cestovatelem, ale nyní si už i s ohledem na (ne)dostatek času raději trošičku připlatím. Ale pořád je v rozumných dimenzích. Výkon ekonomiky Malajsie je v rámci JV Asie, resp. vyspělého světa, slušný a stabilní. A cenová hloadina je oproti ČR jen o malinko vyšší, nebo tařka stejná.

17. 11. 2016, 15:33:54
niemados
niemados

Já myslel drahá skutečně v porovnání třeba s tou Indonésiií. Myslel jsem to z pohledu lowcost cestovatele, který hledí na každou korunu. V Indonésii , kupříkladu na té Sumatře zaplatí za všechno odhaduji polovinu co v Malajsii. A to jsou teda poloviční náklady, když nepočítám letenku, která ho vyjde o nějakých 1600 Kč navíc, když přeletí z KL. Samozřjemě na Bali to bude dřažší. .Ano Malajsii je stejně drahá nebo maličko dražší jako ČR. Psal jsem, že je Malajsie hezká země včetně milých lidí, ale skutečně to není typická Asie. Můžu srovnávat s Indonésiií, Thajskem a Indií a maličko Nepálem. Malajsie je prostě dál. Ano na cestování je příjemná. Nejsou tam téměř žádní nahaněči, a jiní otravové jako jsou třeba Indonésii, Thajsku o Indii nemluvě. Není tak turistická jako třeba Thajsko. Ale taky tam není taková typická asijská atmosféra. nemůžu si pomoct.

V rámci JV Asie je ale je drahá. za tím si musím stát :)

Já už také nejsem nejmladší. Za studenstkých let jsme spávali na dvojlůžáku 4, cestovali v noci aby jsme ušetřili za ubytování atd.Ted už si taky dopřeju, ale pořád cestuju v s batohem a nespávám až na vyjímky v hotelech.  Běžná měsíční cesta mě stojí kolem 30-35 tis a co jsem to tak počítal tak na té Sumatře to vyjde o 10 tis mín. ŠlO by to určitě i za podstatně míň, ale když já mám rád pivo a na dovolené si ho odpírat nebudu, i když v Asii většinou stojí okolo 70- 80 Kč :((((( Jen na Langkawi ho měli za 11 Kč třetinku:)))) Proto jsem pssal, že se tam vyplatí zajet.

17. 11. 2016, 16:34:48
Petr Z.
Petr Z.

Tak jo, souhlas... Hlavně o tom cenovém srovnání přes pivo... :) Jinak mám také měsíční limit kolem 30K a pro studentíka, resp. lowcostového náružáka, je to hodně. A s batohem jezdím pořád, bez toho to snad ani není ono.

17. 11. 2016, 16:48:23
niemandos
niemandos

Jasně. Pro lowcosta bych to viděl bez letenky tak 5-7 tis na měsíc. No a právě v Indonésii se třeba dá bydlet v Bukit Lawang, což je turistické jak sviňa za 6 dolarů trojlůžák. To máš 50 kč na jednoho. No a jídlo ve warungu za 18 Kč nějaká rýža nebo nudle. To v Malajsii nepořídíš. To pak máš základní  náklady na život 100 - 130 Kč na den, když zrovna necestuješ a jsi v turictickém místě. Jinde to bude ještě levnější:). Pivo je bohužel v Asii drahé. No naposledy jsem byl min. rok v Indii. Musel jsem si zaletet do Goa, kde je taky alkohol levný abych se trošku spravil. V čtyřplushvězdičkovém hotelu v Delhi stála točená třetinka 400 Kč. Zatím nejdražší pivo co jsem v životě pil.  A pak se řekne levná Indie :)))))))

17. 11. 2016, 17:21:29
Petr Z.
Petr Z.

A zrovna bych řekl, že co se týká jídla, tak MAL jednoznačně vede. Ve warungu v INS si dáš opravdu jenom ten lowcost jídlo (např. bakso?) a konec. Kvalita hrozná, mám srovnání jen z Bali a Lombok. Ale v MAL je výhoda v tom, že jeden večer můžeš jíst u Malajce, druhý u Inda, třetí u Číňana...atd. Prostě ta pestrost. A ceny začínají okolo 5 RM... I v KL seženeš točené pivo za 13 RM (0.5 l), ale nějak mi tam ta piva nešmakují...

17. 11. 2016, 18:16:42
ivana
ivana

Anno, napiš mi na maila, zkušenosti s Malajsii bohuzel nemam, chceme letiet v lednu   do Thajska a pak prejezdem v unoru do Malajsie,konec unora  max pulka brezna z KL do Prahy, kazdy tip dobry, diky  ivana48@sentrum.cz

23. 10. 2016, 13:09:31
Pavel
Pavel

Ahoj. Velmi obvyklá trasa je lodí z Puketu na Langkawi (lodní lístek cca 900,-Kč, doba plavby cca 6 hod.). Lan je opravdu hodně turistický, ale klidový a pohodový ostrov. A je tam co k vidění. Doporučuji výlet na okolní malé ostrůvky. Z Lan je možno lodí na Penang nebo letecky do KL. KL je hodně zajímavé město. Pro lidi, kteří se zabývají dopravním stavebnictvím hodně poučné. Z letiště do centra jede rychlodráha (KL expres, cena 55 RM, zpáteční 100 RM a platí 1 měsíc). Všechny služby zde fungují bez problémů.

29. 11. 2016, 14:58:17
niemandos
niemandos

Nepovídej!? Už 55 za jednu cestu. Před třemi roky stála 35. Tak to malajci pěkně podražili. Naštěstí ještě jezdí bus, která stál zpáteční 20 RM, takže ted bude stát max 30.? Za 100 RM si můžeš vzít raději taxi a když budete aspon 2 tak to vyjde levněji :)

29. 11. 2016, 15:54:54
niemandos
niemandos

Tak mi to nedalo, a koupil jsem si Lonelyho Kuala Lumpur. Cesta z letiště stojí pořád 35 RM. Nevím, kde Pavel přišel na ty svoje ceny. Možná si to koupil přes nějakou agenturu :). Pak ano. Vydání Lonelyho je z roku 2016, takže nepředpokládám, že by to zdražili za rok o polovinu. Jo a bus stojí pořád 18 RM. Jedna cesta 9 RM. To pro ty kdo tam letí v nejbližší době. Posledně jsem jel tím vlakem, ale ted zkusím bus, když je to za třetinu ceny, a trvá to jen o 30 min déle.

10. 12. 2016, 17:53:09
Petr Z.
Petr Z.

Jj, cena se nemění. Jezdí to, myslím, dva operátoři (jeden z nich je Airport Coach Sdn Bh) a cenu mají stejnou. V dubnu 2015 jsem jel za jednu cestu 8 RM, protože zrovna měli nějakou akci. Jede to KLIA - KL Sentral, v závislosti na dopravní situaci....

10. 12. 2016, 20:53:52
niemandos
niemandos

To ano. Kvalita a pestrost je jednoznačně na straně Malajsie. Já byl vedle Bali a Lomboku kdysi i na Gilli ale i Floresu, kde bylo opravdu levno. Kus tunaka jsem si tam dával za hodně malé peníze. No už je to 12 let, takže jaké jsou ceny ted nevím. Hlavní jídla v Indonésii sou pokud vím Nasi goreng a Mie goreng. což je vlastně rýže nebo nudle. K tomu dostaneš vajíčko. No pak to gado gado, což je zelenina jestli se nepletu. No vidíš. 5 RM je 30 kč. takže skoro dvojnásobek. Ale Indonésie je proti Indii pořád zlatá. To mi věř :)

17. 11. 2016, 19:42:09
Petr Z.
Petr Z.

Tak tak.... A jsme zpátky u toho poměru cena/výkon! A u nás žádný streetfood (myslím kvalitní) za takovou cenu neseženeš ani náhodou. Takže za mne MAL. A mimochodem, před půl rokem jsem v Arugam Bay na SL jedl porci BBQ tuňáka s obrovskou přílohou (dhál, zelenina, čočka, omáčky, rýže, naan...atp.) za cenu 80 Kč. Nedovedu si představit, kolik by to stálo v ČR. Desetinásobek????

Tak dobrou chuť všem...:)

17. 11. 2016, 20:48:38
niemandos
niemandos

No já ti neberu srovnání cen jídla na ulici mezi Malajsií a Českou republikou. Nevím kolik ted stojí párek v rohlíku, ale to je jedno. Já srovnával Malajsii s ostatními státy JV Asie :). To srovnání s ČR jsi zmínil prvně ty. No třeba až se bude prohánět tuňák v našich vodách místo kapra, taky nebude stát desetinásobek :-). Já si v Brně  dám pořádný hovězí burger za 100 Kč :) Cena ryb je jeden z důvodů proč létám  do Asie. protože je mám rád čerstvé a levné. No ale kolik stojí třeba takové hovězí nebo vepřové v Asii? To už desetinásobek asi nebude, pokud ho vůbec někde seženeš. O tom že bych ho konzumoval když vidím, jak visí v tom horku a mouchy a další hmyz do něj kladou vajíčka ani nemluvím.

Taky přeju dobrou chut :)

17. 11. 2016, 22:20:28
Petr Z.
Petr Z.

Tak tak.... A jsme zpátky u toho poměru cena/výkon! A u nás žádný streetfood (myslím kvalitní) za takovou cenu neseženeš ani náhodou. Takže za mne MAL. A mimochodem, před půl rokem jsem v Arugam Bay na SL jedl porci BBQ tuňáka s obrovskou přílohou (dhál, zelenina, čočka, omáčky, rýže, naan...atp.) za cenu 80 Kč. Nedovedu si představit, kolik by to stálo v ČR. Desetinásobek????

Tak dobrou chuť všem...:)

17. 11. 2016, 20:50:16
Anna
Anna

Ráda bych sehnala někoho místního, kdo by mě vzal mimo normální stezky a kdo se vyzná. Ale to nemusí klapnout, to je jasný, nicméně tam bych si i připlatila. Nechce se mi jen vyhazovat za turistickej výlet s průvodcem po lese v x lidech. Jinak chci vidět ještěrky a hady, takže to taky bude na pohodu. Je mi jasný, že tygra tam neuvidím. V Indonésii už jsem byla (i v lese), Malajsie je jasná volba. Kdyby nevyšla Malay, tak bych spíš zvažovala Vietnam než IndonésiiSpíš když už se tu řeší co je lepší - tak je lepší Taman Negara nebo Rompin?

18. 11. 2016, 02:36:03
niemandos
niemandos

No Indonésie je obrovská a rozdíly jsou tam taky obrovské. Ale pokud jsi rozhodnutá, tak je vše jasné. No na mých cestách jsem viděl jenom gekony a varany. Jinak nic jiného. Myslím že kdysi v Americe ještě leguána. S tím výběrem já neporadím. Nebyl jsem ani v jednom. Vzhledem k tomu že o tom Rompinu jsem nikdy neslyšel a do Taman Negara jezdí prakticky každý, tak můžu jen usuzovat, že Rompín bude mín turistický, tudíž asi levnější. Otázkou je, proč tomu tak je.

18. 11. 2016, 15:20:10
Bořek
Bořek

Má někdo zkušenosti s přepravou Palawan - Borneo? Existuje spojení lodí?

03. 12. 2016, 12:52:00
Anna
Anna

Tak už jsem zpět a jen bych chtěla v rámci toho dotazu doplnit, že leden fakt není top doba na cestování po Malajsii a to ani na západním pobřeží. Pršelo celkem dost, celkem dlouho a dost výrazně, hodně stezek v Cameron Highland bylo zavřených, kempy byly zavřený a obecně se nedalo dostat na spoustu míst. I tak to samo bylo super, zvířat jsem nakonec na tu deštivou bídu viděla dost. S tím, že je Malajsie drahá taky nemůžu souhlasit, krom KL to byla cenově pohoda.

31. 01. 2017, 17:10:29
Petr Z.
Petr Z.

Takže jsem se vrátil v pátek z MAL a musím jednoznačně potvrdit to, co jsem uvedl výše. Tzn. že MAL není drahá. Cestovali jsme s otcem (senior), udělali jsme pouze KL, Penang a Singapur. Vyjma SNG, který je samozřejmě drahý (a dost), bych cenovou hladinu odhadoval na -15% oproti ČR (snad jen v KL byla přibližně stejná). Nám počasí docela přálo, kromě několika malých přeháněk bylo často pod mrakem, ale teplotně příjemně. Kdo to zná ví, že jasná obloha pár set km nad rovníkem není žádná hitparáda.... Možná jen trochu více lidí na cestách (dálkové busy), ale to souviselo s oslavami Nového čínského roku

05. 02. 2017, 07:49:51
Lee
Lee

Dobrý den,

letím příští měsíc do Malajsii a hledám průvodce v češtině. Nemáte ho náhodou? Ráda bych ho od vás půjčila/koupila.

Předem děkuji za odpověď.

Lee

12. 02. 2017, 15:42:11
Petr Z.
Petr Z.

Mám LP Malajsie, Singapur a Brunej (listopad 2016), ale pouze na půjčení...

12. 02. 2017, 20:14:43
Martin
Martin

Ahoj, pár tipů na cestu co jsme byli v Singapuru, Cameron Highlands a Langkawi jsem sepsal zde. Mě jde hlavně o fotky, takže cestování tomu hodně přizpůsobuji :-).

21. 05. 2018, 14:37:20

Ahoj, letos v období červenec - srpen 2018 bych chtěla tak na  18 dni podniknout cestu. Nejspiš letět do Singapuru tak na 4-5 dní a pak do Malajsie nebo na Borneo. Moc bych prosila o radu a Vaše doporučení. Chceme ěco vidět ...ale i hezké koupání a šnorchlování. Na pohodu a dobré jídlo. A nebo úplně jiný ty. V loni jsem byla v KL a na Bali. Děkuji

21. 06. 2018, 18:09:01

Sem vložte diskusní příspěvek.

+   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět

* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů

RSS této diskuze

CESTOVATELSKÝ TWEET

Jediné čo v živote obmedzuje sú bariéry v našej hlave.....
Sponzorováno