HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

POSLEDNÍ DISKUSE

Diskuse k dalším článkům

Dva dny v Bělorusku

Pane Půlpáne,děkuji za velmi krásný a pravdivý pohled na Bělorusko.Sám do této země jezdím asi 12 let a mohu jen potvrdit co jste napsal.Jedná se o stát s bohatou kulturou a ne tak chudý,jak se často traduje. Na doplnění tipu na poznání doporučuji navštívit "Stalinovu linii"-cca 50km od Minsku.Jedná se o dochovalou soustavu vojenských okopů a polního opevnění,která byla určena k zastavení německé armády postupující na Minsk. Tento Váš článek jsem našel vysloveně náhodně,při hledání infa o BY.Ještě jednou díky a pokud jste opětovně podnikl cestu do této země,rád si přečtu další příspěvek. S pozdravem Žatečka
28. 03. 2014, 22:55:52
Zik
Zik
Vy si myslíte, že když jste byl na výletě v Minsku a pár nejnavštěvovanějších památkách, že dokážete posoudit, jestli je Bělorusko nesvobodné? Celá ta rétorika „po chudobě a nesvobodě, o kterých píšou západní média, ani vidu“ je směšná, když soudíte z toho, že jsou budovy v centru Minsku pěkně nasvícené. Vy si opravdu myslíte, že naše vláda kontroluje média a nutí je špinit Bělorusko? Mně samotného Bělorusko jako cestovní cíl zajímá, ale rozhodně bych si nedělal iluze o nějaký demokratičnosti a blahobytu.
09. 04. 2014, 17:26:41
d.
d.
Velky suhlas s nazorom pana Zik-a. Autor clanku o situacii ludskcyh prav skutocne nema potuchy. Najviac ma ohromilo :Je to dobře nebo špatně? Musí každý posoudit sám. Místní tomu nevěnují velkou pozornost a jejich životy klidně plynou dál.". Ich zivoty MUSIA kludne plynut dal. Ti, ktori tomu totiz pozornost venovali su v base.
20. 05. 2014, 19:41:47
Díky za pěkný článek, jen ty ceny za ubytování Vám tam mpoc nesedí. Píšete jak jsou drahé hotely a jak jste si "levně" našel ubytko v soukromí za 60USD. Ono ale stačí kouknout např. na booking.com a zjistíte, že není problém i v Minsku nocovat v hotelu za 300-500,- Kč za osobu a noc.
16. 05. 2014, 23:42:13
Petr
Petr

INFO K CESTOVNIMU  POJISTENI DO BELORUSKA !!

Aby vám udělali vízum v Praze,potřebujete cestovní  pojištění.Na webu uvádí různé pojišťovny,který akceptují.Vybral sem Kooperativu na 12dní.Na ambasádě sem předložil pas ,smlouvu od Kooperativy a vyplněný papíry.Po příletu do Běloruska mi na registraci řekli,že chtějí  cestovní pojištění  přeložený do ruštiny,běloruštiny nebo běloruskou pojištovnu.Ten samej problém měla i polská pětičlenná rodinka za mnou.takže jsme šli do běloruský pojištovny a udělal na těch 9 dní za 20 rublů novou.

Myslel jsem si že to projde na registraci,když paní na ambasádě v Praze se na smlouvu od Koop. podívala a nic nenamítala.Nikde jsem neviděl  napsaný,že by to mělo být přeloženo do ruštiny.Jen že Kooperativu "akceptují"

Když jsem to vyprávěl běloruským přátelům,řekli mi "vítej v Bělorusku" :-)

PS:až  si půjdete koupit vstupenky do agentůry na Belaz,tak at vaši běloruský kamarádi neříkaji u přepážky , že jste turista ze západu ,měl jsem vstup hned o 10 Rublů dražší,než oni ;-)

13. 07. 2018, 20:51:01
Libor
Libor

Co se týče vstupního víza a pojištění tak to vám vše bez problému vyřidí za mírný poplatek Student agency která má snad svou pobočku v každem větším městě ČR.Máte ,ale ušetřenou spoustu času a nemusíte několikrát absolvovat cestu do Prahy abyste potřebné vízum vyřídili a s pojišťovnami mají také smlouvu.

Já osobně jezdím privátně do Běloruska již osm let a za celou dobu jsem již vyzkoušel snad všechny druhy dopravy, podotýkam snad protože stopem jsem to pro jistotu nezkoušel. Nejdráže to snad vycházi přes ČD pak letecky a nejlevněji vlastním autem, musíte sice projet přes celé Polsko, ale mají velice kvalitní dalniční systém, který na rozdíl od Česka dokonce i funguje, problém je až když projedete Warshawou a dáte se cestou na Terespol kde sice otevřeli asi desetikilometrový úsek dálnice ale zbytek musíte, po sice krásné, ale přece jen dvouproudové silnici plné kamionu dojet až k hranici. Pak nastává to pravé vzrušení - hraniční přechod, kde se připravte na několika hodinové čekání a je uplně jedno čí vinou, jestli ze strany Polské celní a pasové kontrly nebo Běloruské , prostě budete čekat ,letos se mi to povedlo absolvovat za pouhé tři a půl hodiny, což je prakticky rekord, protože jsem zde i zažil čekací dobu i přes dvacet hodin a jednou mi dokonce v řadě na výjezdu skončilo vízum a to jsem stál na mostě už od jedenácti hodin a na řadu jsem přišel až v půl třetí v noci, pro letošek měli polští státní uředníci pouhych dvacet minut na odbavení tří aut což je asi výkon.

Jelikož me vzezření nedává pochyb o tom , že jsem cizinec , tak mi nezbývalo než si na to za ty léta zde zvyknout. Je pravda ,že si tady moc anglicky nepokecáte a bez aspoň trošku částečné znalosti azbuky a ruštiny zde asi bez cestovky nemá cenu jezdit, protože se zde s nikým nedomluvite a to by byla veliká škoda. Lidé jsou zde hodně přivětiví a milí a poznat tento skanzen stojí opravdu za to. Mají tady o mnoho levnější energie,bydlení a hlavně PHM , ale při srovnatelných cenách ostatních životních produktů a výši jejich platů(150-250 USD) to zase moc velka výhra není.

Klasické restaurace s bohatým menu zde nehledejte,nejsou tady a těch pár pokusů je třeba ocenit aspoň za snahu. Klasické stalovyje jsou spíše typické pro nás závodní jídelny nebo s trochou nadsázky bývalé bufety na stojáka.

Ubytování se tady dá sehnat již od 10 USD za osobu a noc.

Na závěr chci podotknout, není třeba navštěvovat jen Minsk,Brest ,Hrodno a další vyhlášené turistické památky,zbavit se toho pozlátka, ale je třeba poznat to trochu více do hloubky, poznat i malé vesničky a městečka a hlavně poznat jejich lidi a jejich život.

30. 07. 2018, 11:29:13

Sem vložte diskusní příspěvek.

+   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět

* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů

RSS této diskuze

CESTOVATELSKÝ TWEET

Žiji dnes, zítra být nemusí.
Sponzorováno