HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

DISKUSE

POSLEDNÍ DISKUSE

Diskuse k dalším článkům

Dva dny v Bělorusku

Pane Půlpáne,děkuji za velmi krásný a pravdivý pohled na Bělorusko.Sám do této země jezdím asi 12 let a mohu jen potvrdit co jste napsal.Jedná se o stát s bohatou kulturou a ne tak chudý,jak se často traduje. Na doplnění tipu na poznání doporučuji navštívit "Stalinovu linii"-cca 50km od Minsku.Jedná se o dochovalou soustavu vojenských okopů a polního opevnění,která byla určena k zastavení německé armády postupující na Minsk. Tento Váš článek jsem našel vysloveně náhodně,při hledání infa o BY.Ještě jednou díky a pokud jste opětovně podnikl cestu do této země,rád si přečtu další příspěvek. S pozdravem Žatečka
28. 03. 2014, 22:55:52
Zik
Zik
Vy si myslíte, že když jste byl na výletě v Minsku a pár nejnavštěvovanějších památkách, že dokážete posoudit, jestli je Bělorusko nesvobodné? Celá ta rétorika „po chudobě a nesvobodě, o kterých píšou západní média, ani vidu“ je směšná, když soudíte z toho, že jsou budovy v centru Minsku pěkně nasvícené. Vy si opravdu myslíte, že naše vláda kontroluje média a nutí je špinit Bělorusko? Mně samotného Bělorusko jako cestovní cíl zajímá, ale rozhodně bych si nedělal iluze o nějaký demokratičnosti a blahobytu.
09. 04. 2014, 17:26:41
d.
d.
Velky suhlas s nazorom pana Zik-a. Autor clanku o situacii ludskcyh prav skutocne nema potuchy. Najviac ma ohromilo :Je to dobře nebo špatně? Musí každý posoudit sám. Místní tomu nevěnují velkou pozornost a jejich životy klidně plynou dál.". Ich zivoty MUSIA kludne plynut dal. Ti, ktori tomu totiz pozornost venovali su v base.
20. 05. 2014, 19:41:47
Díky za pěkný článek, jen ty ceny za ubytování Vám tam mpoc nesedí. Píšete jak jsou drahé hotely a jak jste si "levně" našel ubytko v soukromí za 60USD. Ono ale stačí kouknout např. na booking.com a zjistíte, že není problém i v Minsku nocovat v hotelu za 300-500,- Kč za osobu a noc.
16. 05. 2014, 23:42:13
Petr
Petr

INFO K CESTOVNIMU  POJISTENI DO BELORUSKA !!

Aby vám udělali vízum v Praze,potřebujete cestovní  pojištění.Na webu uvádí různé pojišťovny,který akceptují.Vybral sem Kooperativu na 12dní.Na ambasádě sem předložil pas ,smlouvu od Kooperativy a vyplněný papíry.Po příletu do Běloruska mi na registraci řekli,že chtějí  cestovní pojištění  přeložený do ruštiny,běloruštiny nebo běloruskou pojištovnu.Ten samej problém měla i polská pětičlenná rodinka za mnou.takže jsme šli do běloruský pojištovny a udělal na těch 9 dní za 20 rublů novou.

Myslel jsem si že to projde na registraci,když paní na ambasádě v Praze se na smlouvu od Koop. podívala a nic nenamítala.Nikde jsem neviděl  napsaný,že by to mělo být přeloženo do ruštiny.Jen že Kooperativu "akceptují"

Když jsem to vyprávěl běloruským přátelům,řekli mi "vítej v Bělorusku" :-)

PS:až  si půjdete koupit vstupenky do agentůry na Belaz,tak at vaši běloruský kamarádi neříkaji u přepážky , že jste turista ze západu ,měl jsem vstup hned o 10 Rublů dražší,než oni ;-)

13. 07. 2018, 20:51:01
Libor
Libor

Co se týče vstupního víza a pojištění tak to vám vše bez problému vyřidí za mírný poplatek Student agency která má snad svou pobočku v každem větším městě ČR.Máte ,ale ušetřenou spoustu času a nemusíte několikrát absolvovat cestu do Prahy abyste potřebné vízum vyřídili a s pojišťovnami mají také smlouvu.

Já osobně jezdím privátně do Běloruska již osm let a za celou dobu jsem již vyzkoušel snad všechny druhy dopravy, podotýkam snad protože stopem jsem to pro jistotu nezkoušel. Nejdráže to snad vycházi přes ČD pak letecky a nejlevněji vlastním autem, musíte sice projet přes celé Polsko, ale mají velice kvalitní dalniční systém, který na rozdíl od Česka dokonce i funguje, problém je až když projedete Warshawou a dáte se cestou na Terespol kde sice otevřeli asi desetikilometrový úsek dálnice ale zbytek musíte, po sice krásné, ale přece jen dvouproudové silnici plné kamionu dojet až k hranici. Pak nastává to pravé vzrušení - hraniční přechod, kde se připravte na několika hodinové čekání a je uplně jedno čí vinou, jestli ze strany Polské celní a pasové kontrly nebo Běloruské , prostě budete čekat ,letos se mi to povedlo absolvovat za pouhé tři a půl hodiny, což je prakticky rekord, protože jsem zde i zažil čekací dobu i přes dvacet hodin a jednou mi dokonce v řadě na výjezdu skončilo vízum a to jsem stál na mostě už od jedenácti hodin a na řadu jsem přišel až v půl třetí v noci, pro letošek měli polští státní uředníci pouhych dvacet minut na odbavení tří aut což je asi výkon.

Jelikož me vzezření nedává pochyb o tom , že jsem cizinec , tak mi nezbývalo než si na to za ty léta zde zvyknout. Je pravda ,že si tady moc anglicky nepokecáte a bez aspoň trošku částečné znalosti azbuky a ruštiny zde asi bez cestovky nemá cenu jezdit, protože se zde s nikým nedomluvite a to by byla veliká škoda. Lidé jsou zde hodně přivětiví a milí a poznat tento skanzen stojí opravdu za to. Mají tady o mnoho levnější energie,bydlení a hlavně PHM , ale při srovnatelných cenách ostatních životních produktů a výši jejich platů(150-250 USD) to zase moc velka výhra není.

Klasické restaurace s bohatým menu zde nehledejte,nejsou tady a těch pár pokusů je třeba ocenit aspoň za snahu. Klasické stalovyje jsou spíše typické pro nás závodní jídelny nebo s trochou nadsázky bývalé bufety na stojáka.

Ubytování se tady dá sehnat již od 10 USD za osobu a noc.

Na závěr chci podotknout, není třeba navštěvovat jen Minsk,Brest ,Hrodno a další vyhlášené turistické památky,zbavit se toho pozlátka, ale je třeba poznat to trochu více do hloubky, poznat i malé vesničky a městečka a hlavně poznat jejich lidi a jejich život.

30. 07. 2018, 11:29:13
Jirka
Jirka

Do Miru jede vlak, to je bez problému. Horší je, když se chce za den stihnout oba, to tam myslím vychází jediné spojení za den.

13. 02. 2019, 23:17:23

Sem vložte diskusní příspěvek.

RSS této diskuze

CESTOVATELSKÝ TWEET

Cestování? Nejlepší škola života.