HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

POSLEDNÍ DISKUSE

Diskuse k dalším článkům

Moldávie: cestopisy a průvodce

Ahoj, v první polovině září 2014 jsme se s kamarádem Mirou vydali na 14 dní do Moldávie, Podněstří a na západní Ukrajinu. O naší cestě jsme napsali následující blog. Pokud máte jakékoliv dotazy ohledně Moldávie a Podněstří, neváhejte se ozvat. https://doityourway2014.wordpress.com/
24. 03. 2015, 22:10:48
Matyáš Unger
Matyáš Unger

Ahoj,rozhodl jsem se popsat vše co byste potřebovali vědět o cestě do Moldávie (Chisinau) vlastním prostředkem a věřím že to mnohým z vás pomůže. Jediný smysl jak jet autem jet trasu : ( u mě Hradec Králové), Brno, Bratislava, Budapešt, z té (opravdu mi věřte) do rumunského Satu Mare, pak Vatra Dornei, Roman, Vasului a hranice s Moldávií překračujeme ve městě Husi. Od Husi do Kišiněva už vede pouze jediná cesta tudíž nemáte kam zabloudit. Tuto cestu doporučuji těm kteří jezdí rychle a potřebují trip zdolat co nejeefektivněji. Jde to najet na jeden zátah v jednom člověku. Dálničky z peněžního hlediska neřešte. Poplatky za dálnice máte ve všech zemích kterými projedete, tj. slovensko, madarsko, rumunsko a moldávie. Slovensko je za tu nejkratší asi na 10 dní cca 12 euro, zbytek je cca 5e za každou zemi. Určitě si kupte dálničku (chtějte Vignette- čteno "vinět" i v moldávii) hned za přechodem jsou benziny kde je koupíte a vážně ji kupte, protože Moldavani vás na hranici cestou zpět budou kontrolovat jestli jste ji koupili a pokud se na to vyserete, jako já, tak vás tam nechaj hezky na pár desítek minut ztvrdnout, moldavská dálnička stojí přesně 4 eura (aktuální v roce 2017, březen.).URČITĚ NEJEZDĚTE PŘES URKAJINU, zabavují věci a je to moc punk pro evropana. Co se týče cest v moldávii- je to děs běs. Cesta z hranic do kišiněva je dvourpoudovka, ještě relativně ok, ale jakmile vstoupíte do hlavního města, přestávají platit silniční značky a předpisy. Jezděte intuitivně, btw. červená při zahýbání do prava na křižovatce fakt neplatí. Co se týče hranic- madarsko-rumunsko- ukážete pas a jedete dál. Co se týče rumunsko- moldávie tak kontrolují techničák, a green card (zelená karta) a pas- moldávie není členem EU, proto doporučuju (pokud není auto psané na vás) mít empowerment (zplnomocnění). Jde to projet i bez zpolnomocnění ale frajerovi (čti celníkovi) jsem dal dvacet euro aby dělal že je vše ok a přitom auto bylo napsáno na právnickou osobu jejíž jednatelem jsem já. Takže radši zplnomocnění s jakýmkoliv razítkem. Co se týče Kišiněva tak pravidlo číslo jedna je mít zabookovaný hotel (čtěte recenze na netu!!). Noc by se měla pohybovat od 30-50 euro, víc ne. Nebo zkusit třeba air BnB nebo něco podopobnýho. Auto vždy uvnitř areálu. Když to máte na česých značkách tak to není ideální nechávat na ulici. Nic se vám s tím nejspíš nestane, ale budete sakra nervozní jestl tam auto další den bude. Další věc je, abyste nebrali malý hotely. U mě viděli že jsem mladý, hezké auto a dobré oblečení a deset minut na to jsem měl na pokoji slečnu která mi nabízela "masáž"- tzn. vybírejte nějaké větší ubytování s parkingem inside které vypdá seriozně a má recenze psané i v angličtině.Co se týče poslední věci tak v moldávii NEFUNGUJÍ APPLE MAPY takže pokud máte iphone tak radši vemte jeden android s google mapama s další simkou, protože apple vás dovede do Husi a tam končí. Na tohle si vážně dejte pozor, je vážně nahovno se orientovat v kišiněvu po 20ti hodinové jízdě podle nefungujících map a názvy ulic na rozích baráků vážně nečekejte :D . Jinak co se týče jazyka, v moldávii se domluvíte relativně anglicky, není pravdou že jen rusky nebo rumunsky. V nejhorším když nevíte jak se někam dostat tak si mávněte na taxíka, kterých je všude mraky i uprostřed noci, ukažte mu adresu a taxikář vás dovede (klidně když pojedete za ním jako já). Dejte mu 60-80 lei, cca stovka na naše bude spokojenej. Obvyklá cesta taxi přes kišiněv je 40 lei (x1,2, tudíž 60 korun). Pamatujte jednu věc. Moldavani ve městech nejsou přijemní i když všichni chválí moldávii jak jsou všichni vstřícní- není to pravda, jou nepřijemní a ve městě jde cítit určitá frustrace. Další moudro- nejezděte sami- vážně ne, pokud nejste zkušený podnikatel či cestovatel který je schopný fungovat na extrémní hranici vyčerpání tak jezděte ve dvou minimálně. Další moudro: neberte s sebou holku. Pokud jedete jen kluk a holka tak to nedělejte, moldávie má jeden z největších problémů s obchodem s bílým masem a nechcete se dostat do situace kdy někoho unášejí. Další moudro. Než někde za něco zaplatíte tak si vše přepočítejte!!! "na vaše pozdější reklamace nebude brán zřetel" - třeba mě stála noc v kišiněvu přes 4 tisíce korun protože to recepční prostě zkusila a já byl moc k.o. na to počítat auž jsem z ních zpět nic nevytřískal.Moldávie je krásná země a je to něco uplně jinýho než západ. Nechci hanit moldávii jako takovou, na venkově jsou všichni přívětivý a například na byznys je to skvělá země, jelikož mnoho odvětví není zaplněno a pracovní síla je levná (průměrný plat je ve městech okolo 10 tisíc korun). Země je odstrčená od evropy , protože jí vlastně nic nenabízí a tudíž o ní málokdy slyšíme, ale pokud je někdo odvážný a má široké lokty tak zrovna zde je ideální místo k tomu vydělat peníze. K mé cestě. Cestoval jsem sám, v autě bmw 3 (e90) sedan. Cesta mi trvala i se zastávkami 20 hodin. (celou cestu se zamykejte!!). Z rumunska jsem si přivezl vyklepané tlumiče atd. tudíž jedte cestou kterou jsem doporučil na začátku příspěvku. V rumunsku je ve vnitrozemí hodně policajtů ,měří ale jen málokdy, řidiči na sebe blikají a tím vás upozorní na hlídku. Jinak jsem ve vesnicích projížděl kolem hlídek vyexponovanou rychlostí (hodně přes 130 km/h) a nikdo se za mnou nevydal. Hlídky jsou v rumunsku skoro na každých 30 kilometrech. Vždy upřednostněte vlastní instinkt při jízde před pravidly silničního provozu. Nebojte se uplatit policii. V Moldávii je to přímo nutné (úplatek dávejte asi 300 korun a budou spokojení). Východ stojí za to navštívit a nejen jednou, je to zážitek na celý život. Pro ty koho by zajímala cesta, detaily o ní a jak funguje celkově země i ohledně dopravy nebo základů byznysu napište mi na mates.ungr@seznam.cz a můžeme si zatelefonovat nebo napsat. Pokud vás zajímá vyloženě moldávie z pohledu přírody a míst která navštívit tak vám příliš neporadím. Doufám že tohle někomu pomůže. Napsal jsem to, co by mi pomohlo kdybych to před pár týdny před mojí cestou někde zde na foru četl :)Více zde: http://www.domoldavska.cz/diskuzni-forum/

14. 04. 2017, 01:25:49
Václav
Václav

Protože Moldavsko není členem EU ,,,tak je nutný ,,mezinárodní řidičák,,,evropský-vídenský  ,,,,nebo se může jet na náš co platí v EU,,,,já vím že když mě nechytí tak asi můžu ,,ale jaký řidičák mám mít doopravdy ?????  Václav,

20. 02. 2018, 20:47:28
jan_podany
Jan

Auto jsem si v Moldavsku půjčoval a předkládal jsem český řidičský průkaz a vše v pořádku. Policii moldavské auto z půjčovny nezajímalo, nikdo mě nezastavil. Projel jsem celou zemi.

20. 02. 2018, 22:18:46
vaclav
vaclav

No ,,jo to moldavský podnikatel který Vám půjčoval auto asi vůbec neví co je mezinárodní řidičský průkaz,,,,ale policajt znalý zákona asi bude jiného názoru ,,já jsem jezdil po Moldávii dva měsíce svým autem ,,,,nikdo mě nezastavil ,,,,ale jak to má být podle zákona ,,,co když se stane havárka,,,pojištovna bude řešit škodu a možná ,,nebo asi určitě se bude zajímat o řidičák ,,,,  Václav!!!!!

20. 02. 2018, 22:56:36
jan_podany
Jan

Auto jsem si půjčoval v půjčovně na letišti v Kišiněvu a byl jsem ubezpečen, že český řp mi na řízení po Moldavsku stačí. Předpokládám, že mezinárodní půjčovna v dané zemi zná předpisy dané země.

21. 02. 2018, 16:49:11
Roman
Roman

Dobrý den, Honzo, co jste všechno v Moldavsku projel? Máme ho na léto v plánu obytným autem, v kombimaci s Ukrajinou a Rumunskem, tak sbírám tipy.

Díky moc

Roman

11. 06. 2018, 11:03:32
jan_podany
Jan

Dobrý den, Romane.

Vyjížděl jsem z Kišiněva na sever do Orheiul Vechi. Posvátné to místo Moldavanů. Pak jsem putoval dál na sever do kláštera Saharna, tam se mi moc líbilo. Na severu jsem navštívil i město Soroca, kde je krásná Svíce nad městem a u břehu Dněstru pevnost, za návštěvu stojí i geodetický bod u obce Rudi a ženský klášter za obcí Rudi. Na východě jsem navštívil zámek Mimi - vinařský závod. Je to méně turistické než na severu Kišiněva - Cricova, která je vyloženě zaměřené na turisty.

Na jihu se rozkládá autonomní území Gagauzsko s hlavním městem Komrat. Na jihu je i Holubinka, česká osada, ale je to takové nijaké. Jih je hlavně zemědělský.

Pak jsem navštívil separatistické Podněstří, které je pěkné, ale vlastním autem bych tam nejel.

Když to shrnu, pro mne nejkrásnější je sever Moldavska při hranicích s Ukrajinou.

12. 06. 2018, 08:49:06
Katie
Katie

Vašku, já jela normal na svůj řidičák (mezinárodní jsem neměla) a na plnou moc (auto není psané na mě). A v pohodě stačilo. Jela sem z Ukrajiny do Podněstří a pak do Moldávie a Rumunska.

11. 07. 2018, 14:10:12

Sem vložte diskusní příspěvek.

+   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět

* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů

RSS této diskuze

CESTOVATELSKÝ TWEET

Chcete zažít pravý pohřeb? Jeďte do Indie do Varanasi.
Sponzorováno