HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

POSLEDNÍ DISKUSE

Diskuse k dalším článkům

Vyzkoušejte táboření i v zimě! Polárník Václav Sůra radí, jak na to

Zbytečný článek
Zbytečný článek
Jakou zvolit vhodnou izolaci (karimatku a spacák) na sníh? Léta jsem to testoval, zkoušel a teď mám pod spacákem naprosto dokonalou izolaci. Prozrazovat to nebudu, je to moje polárnická „vychytávka“.

Docela by mě zajímalo, proč se tedy člověk s takovým uvažováním vůbec o nějaká moudra dělí. Ještě bych pochopil, kdyby řekl, že nebude zmiňovat konkrétní značku či výrobce, ale že používá jako první karimatku s takovými a makovými vlastnostmi, na ni potom onakou s tím či oním a nějakým koeficientem atd.

Článek je plný všeobecných věcí, které jsou doslova v každém článku na toto téma. A když došlo na jediný skutečně konkrétní dotaz na vybavení, které si vyladil tak, aby to pro jeho používání bylo optimální, tak odpoví takto, tzn. tím ten článek o ničem jen zabije. Super. A důvod? Aby se smál pak lidem okolo, kterým bude od země zima? Nebo je to homemade výrobek a bude si ho patentovat a nechce, aby mu byl "nápad" ukraden? Tož ať se s ním klidně zadusí :P

08. 01. 2018, 14:23:48

Dobrý den, mrzí nás Váš názor na věc, ale i tak za něj děkujeme. Pokusíme se být v budoucnu víc neústupní, jako autorce mi ale přišlo, že má pan Sůra právo své osvědčené tajemství neprozradit. Co funguje jednomu, navíc nemusí vyhovovat jinému, jak sám uvádí, jde o léta zkoušení a omylů. V článku jinak zazněla řada dalších praktických rad, ale samozřejmě kritizovat je vždycky ta snadnější cesta.

09. 01. 2018, 07:10:23
Tomáš
Tomáš

Přesně tak, po tomhle jsem si o pánovi něco pomyslel a přestal dál číst.

09. 01. 2018, 10:05:43
Vítek
Vítek

Pro ty, kteří nechtějí komentovat lidské kvality pana Sůry, ale opravdu je to s těmi karimatkami zajímá, doporučuji otevřít Svět outdooru 2/2016. Na straně 61 je na fotce vidět ležení pánů polárníku (Sůra a Petr Horký) při přechodu jezera Khuvsghul. Odhaduji to na nějakou silnější nafukovačku mezi dvěma obyčejnými pěnovými karimatkami. Hádám, že spodní bude sloužit i jako ochrana proti propíchnutí té nafukovačky, horní pak asi také, na příklad při neopatrném zacházení s nožem při přípravě večeře. Plus lepší izolace jako bonus :-)

09. 01. 2018, 12:11:34
Phil
Phil

fotka ve větším rozlišení: https://1gr.cz/fotky/idnes/16/072/org/JSK64ac92_foto_LedLenser.JPG

13. 01. 2018, 00:42:14
KamilP
KamilP

A pro ty co nechtějí hledat: Do spodu používá alumatku, potom nafukovacku a na závěr penovou karimatku.

21. 01. 2018, 19:53:32
P. Krupka
P. Krupka

Na idnesu to dnes 26. ledna popsal bez problémů... a jsou tam i další zajímavosti!

26. 01. 2018, 11:13:58
Aleš
Aleš

neradí protože nechce slyšet, že zrovne tobě to nefunguje....

25. 09. 2018, 22:07:26
Johny
Johny

Mě by zajímala ta část s dýcháním do spacáku. Chápu, že když je zima a zabalím se do kapuce péřového spacáku, tak vydechuji vlhkost, která spacák během noci namočí a peří už pak na výpravě neusuším. Dvě nebo tři takové noci a ve spacáku bude zima, navíc při každém balení takto vlhkého spacáku degraduje pěří v celé horní části spacáku (vlhkost se roznese). Jak toto řešíte? Nějakou kuklou a tlustou čepicí, takže si pak kapuci nezavíráte? Jak do spacáku nedýchat a být při tom v teple? Děkuji za radu.

08. 01. 2018, 22:44:35
KamilP
KamilP

Svršek spacáku je kolem brady vždycky vlhký, ale k samotnému peří se moc vlhkosti nedostane. Potom jen odloupeš zmrazky.

09. 01. 2018, 21:35:12
Roman
Roman

Zajímaly by mne ty boty do -100°C, kdo je vyrábí a příp. kde se dají koupit ?

13. 01. 2018, 20:47:35
KamilP
KamilP

Pan Sura používá boty Sorel. Do suché zimy doporučuji Mukluks.

21. 01. 2018, 19:50:10
David Onderka
David Onderka

"Léta jsem to testoval, zkoušel a teď mám pod spacákem naprosto dokonalou izolaci. Prozrazovat to nebudu, je to moje polárnická vychytávka..."

(z tištěného Světa outdooru)

Dál jsem už nečetl, takže mi možná nějaké skvělé rady utekly.

17. 12. 2018, 11:29:46

Sem vložte diskusní příspěvek.

+   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět

* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů

RSS této diskuze

CESTOVATELSKÝ TWEET

Kdo čeká od života málo, nedostává nic.
Sponzorováno