HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

POSLEDNÍ DISKUSE

Diskuse k dalším článkům

Nová kniha Smrtící byznys: Jed na krysy v lécích? Realita, nikoliv fikce

ing.František Korvas
ing.František Korvas

Vážená paní,

zaujal mne Váš článek o jedu na krysy.Nemusíte jezdit až do Afriky! Já beru jako lék jed warfarin a se mnou mnoho dalších.Po chvíli hledání na internetu jsem se dozvěděl,že je to vlastně vyhánění čerta dˇáblem.A když jsem požadoval změnu léku na mé kardioložce,tak odmítla s tím,že je to běžná praxe a že změna je finančně nákladná a možná,jen když si náhradu zaplatím sám.Na to ze svého důchodu nemám.Tak jsem dovodil,že když mi naše zdravotnictví ůmyslně ničí zdraví,tak jsem vlastně v Africe taky.

22. 12. 2017, 08:10:47
Martin Macháček
Martin Macháček

Dovolte, abych Váš příspěvek uvedl na pravou míru.

Máte pravdu, že antikoagulanty, tj. léky "na ředění krve", např. warfarin, i řada prostředků na hubení hlodavců obsahují v podstatě stejnou účinnou látku, která způsobuje snížení srážlivosti krve. Rozdíl je v dávce - je známé, že většina léků se při předávkování může stát jedem.

Při léčbě warfarinem chceme snížit srážlivost, abychom tím snížili riziko vzniku krevní sraženiny, trombu, která může způsobit např. mrtvici, infarkt apod. Vedlejším nežádoucím účinkem je ovšem snížená srážlivost i tam, kde ji potřebujeme, např. při drobných poraněních. Dávka se tedy nesmí překračovat.

Hubení hlodavců se dnes většinou provádí také podáváním antikoagulantů v návnadě. Hlodavec nezahyne hned (je známé, že např. potkani mají "ochutnávače" a když ten po požití návnady onemocní, ostatní se jí už vyhnou), ale až po několika dnech na vnitřní krvácení. Stejně by mohl dopadnout člověk, kdyby po delší dobu významně překračoval dávky warfarinu.

Takže prosím - fakt to není spiknutí lékařů proti Vaší osobě, jak se domníváte po svém hledání na internetu. Samozřejmě ten warfarin nemusíte jíst, když si myslíte, že Vám "naše zdravotnictví ůmyslně ničí zdraví", jak píšete. Zvýšíte si ovšem riziko např. mrtvice.

08. 01. 2018, 23:10:35
Miluše Kaňová
Miluše Kaňová

Já mám zkušenost s lékem novějším(!) zvaném Fraxiparin. V injekcích ho dostává asi každý pacient, který leží v nemocnici. Stačí se ale podívat na příbalový leták (na internetu, což v nemocnici bohužel nejde, jste-li ležící pacient) a žasnete, jaké těžké vedlejší účinky ten "lék" na ředění krve má. Když jsem ho v nemocnici odmítala, pan primář mi vysvětlil, jak důležitý výzkum byl prováděn předtím, než se dal tento "nástupce Varfarinu" do oběhu. Jenže nejme blbí a víme, kdo takové výzkumy hradí - samozřejmě farmaceutická firma, která lék vyrobila a tudíž musí být výsledek výzkumu "příznivý". I já po této "léčbě" jsem si připadala v tomto směru jako v Africe.

22. 12. 2017, 08:40:11

Sem vložte diskusní příspěvek.

+   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět

* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů

RSS této diskuze

CESTOVATELSKÝ TWEET

Na Slovensku se bez problémů domluvíte česky.
Sponzorováno