HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

POSLEDNÍ DISKUSE

Diskuse k dalším článkům

ROZHOVOR: S odborníkem na přežití o rizicích na cestách, vaření na vlastní moči i radách pro baťůžkáře

Vašek
Vašek

Dobrý den,

v návaznosti na Váš článek by mě zajímalo, jak se tedy zachovat po uštknutí hadem, pokud se zaškrcení rány nedoporučuje. Přecii jen v některých případech může být lepší přijít o část nohy než-li o holý život.

Slyšel jsem názry a zklidnění se (zpomalení tepu), ale to může být pro amatéra těžko realizovatelné a pokud není možnost včasného podání séra, nevychází mi jiná možnost, než ránu zaškrtit a zabránit tím šíření jedu.

Děkuji za odpověď,

Vašek

28. 03. 2017, 09:21:52
xxx
xxx

Použitia zaškrtenia postihnutej končatiny závisí od druhu jedu. Napr bandáž až jemné priškrtenie sa používa pri neurotoxickom jede. Pri hemotoxickom a použití škrtidla dojde ku kumulácií jedu v postihnutej končatine - jej rozkladu. Preto je vhodnejšie v tomto pripade škrtidlo nepoužiť nech sa jed rovnomerne rozloži po celom tele. Pri uhryznutí hada s hemotox. jedom nezabrani rozkladu ani dodatočné podanie séra. Prevažne hady čelade Viperidae maju hemo. jed. Čeľad Elapidae neuro. Avšak sú tu mnohé výnimky prípadne kombinácia oboch jedov, a to máme aj iné čeľade. Takže pre neznalca je takmer nemožné vedieť o aký jed to mám vlasne v tele :) Kto chce može si skusiť pred cestou pozrieť druhy ktoré sa podielaju na najčastejích uhryznutiach. Na odstaie jedu existujú odsávačky (extractor). Nezabera to uplne a može znížiť množstvo jeduv tele. Ja osobne odsávačku nenosím (minimalizujem) ale ak by mňa (alebo niekoho na kom mi záleži) uhryzol had, tak budem uryznutie odsávať podtalkom ústami. Pretože znížim množstvo jedu v rane (lepšie jed v ustach ako v krvnom obehu). Ja nosím na cestu elastický obvez ktorý možem použiť ako obvez klasický, tak na spevnenie končatiny, ale aj ako bandáž v pripade uhryznutia. Inak, pohryznutu osobu treba udržovať v klude, pretože ak je stresovaná, veľa sa hýbe, pije alkohol... odchádza k rýchlejšiemu prudeniu krvi a tým rýchlejšiemu prúdeniu jedu po tele. Preto najlepšie dať postihnutu osobu ležať s postihnutou končatinou nad uroveň srdca a privolať pomoc, pokial to nie je možné tak s pomaly s postihnutou osobou vyhladať pomoc.

28. 03. 2017, 10:16:18

Děkujeme za rady. Ne vždy je samozřejmě jasné, jak nejlépe zareagovat.

28. 03. 2017, 14:37:52
Vašek
Vašek

Díky za reakci, jenom jedna připomínka.

Dát osobu ležet s postihnutou končetinou nad úroveň srdce není dobrý nápad, protože to urychlí postupování jedu. Něco jiného je, pokud je oběť zraněná a silně krvácí (nemyslím ted kousnutí hadem), potom se dává rána nad úroveň srdce, aby se snížil tlak (gravitace) a krvácení se tím pádem zpomalí ;)

28. 03. 2017, 14:46:39
Vlad
Vlad

Jsem profesionální herpetlog, za hady jezdím po celém světě (94 zemí), pokud hady nevyhledáváte, je malá pravděpodobnost, že se s nimi setkáte, provděpodobnost uštknutí je naprosto nepatrná. Za poslední 3 cesty v Africe jem nenašel ani jednoho hada. Nenechte se zblnout filmy, kde na kždé větvi visí jedovatý had, jsou to naprosté nesmysly. V.J.

17. 04. 2018, 11:20:39

Sem vložte diskusní příspěvek.

+   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět

* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů

RSS této diskuze

CESTOVATELSKÝ TWEET

Kdo čeká od života málo, nedostává nic.
Sponzorováno