Jaromír Modlitba

Jaromír Modlitba

Karavana velbloudu na Tengisu

Jméno a příjmení (a přezdívka)

Jaromír Modlitba alias Mirčus

Na kolik se cítím

Je mi 38let,ale zdaleka se na tolik necejtím spíš o 10míň.

Oblíbené země

Mongolsko na které mám asi nejsilnější vzpomínky,hlavně kvůli nedotčené přírodě v hraniční tajze a dobrým přátelským lidem,kteří žijí ve zdejších horách.Další země Skandinávie,jako Norsko a Švédsko a samozřejmě oblíbená je i moje rodná česká země,kam se vždycky hrozně rád vracím ze svých cest za poznáním a kde je pořád hodně míst k objevování.

Na kterých místech se mi hodně líbilo

U jezera Tsagan Nuur a v horách Ulan Tajgy na řece Šiškid,vodopád Jockfall v Laponsku,Pohoří Jottunheimen(Domov obrů)v Norsku,které se mnou přecházela moje v té době 4-letá dcera Kristýna.

Cesta, které si nejvíce vážím

Expedice Mongolsko sjezd řeky Šiškid(M.Jenisej)a Tengis v roce 2008,neboť jsem tuhle akci plánoval tři roky a stála mě hodně času a obětí,ale zase dokázala to co ještě žádná česká výprava před ní.

Nejdelší cesta

Expedice Mongolsko sjezd řeky Šiškid(M.Jenisej)a Tengis,kdy jsme po vodě pádlovali 460km a po souši se přepravili 5400km a vzduchem 14000km a v sedle na koních 80km za 45-dnů.

Proč cestuji a co mi to dalo a vzalo?

Cestuji proto,že mě koluje v žilách toulavá krev,která se každým rokem z jara probouzí k životu,aby mě přiměla k novým plánům svých cestovatelských snů a nedá mi spát dokuď jí neukojím.Možná je to dáno i tím,že mě už jako 2-leté dítě bral na své horolezecké výpravy můj otec,který je zakladatelem turisticko-horolezeckého oddílu Pěchota a díky němu mám pěkný vztah k horám a přírodě vůbec.Cestování mi dalo především rozšíření obzoru za hranice všedních dnů a potom si také vážím prachobyčejných věcí,jako oheň,jídlo,voda,které jsou v místech bez civilizace kolikráte tím nejdůležitějším v životě.Změnilo u mě otázku priorit,ale na druhou stranu jsem ztratil to nejdůležitější co jsem v životě měl a sice jsem přišel po 15-letech o svojí rodinu a teď musím bojovat o to,abych se mohl vídat alespoň se svojí 6-letou dcerou.

Oblíbený cestovatel, dobrodruh či objevitel

E.Štěrba s jeho knihou Pět Výprav do Asie aneb kde Příroda vládne,neboť je to pro mne průkopník vodáckých Expedic s Matyldou a velice si vážím toho co dokázal.

Cestovatelské Curriculum Vitae

Začal jsem,už jako dítě,když jsem se svým otcem horolezcem a turistou a oddílem Pěchota vyrážel na první výpravy do rumunských hor-Fagaraš a Piatra Cralui nebo na Slovensko do Vysokých Tater a Roháčů.Později jsem pokračoval cestami do Skandinávie a sousedního Rakouska.Také Itálie,Francie a Švýcarska.V Asuánu jsem vstoupil  bránou do Afriky a plul po Lake Naser do Súdánu.Ale opravdu panenskou nedotčenou přírodu jsem našel,až po první výpravě do SZ Mongolska,které jsem od té doby navštívil ještě 5-krát.

Navštívenézemě

Rumunsko,Bulharsko,Maďarsko,Rakousko,Slovinsko,Chorvatsko,Slovensko,Itálie,Francie,Švýcarsko,Švédsko,Norsko,Rusko,Belgie,Holandsko,Německo,Egypt,Sudán, Mongolsko.

Cestovatelské sny a plány

Kanada,Aljaška,Kazachstán,Kamčatka,Nový Zéland.Plánů je hodně,ale ukáže,až čas který z nich budu moci uskutečnit-jeden takovej hodně podobnej tomu poslednímu je splavit na katamaránu řeky Naryn a Kekeremen v pohoří Tan-šan.

Zvláštní záliby během cestování

Rybaření,focení,vodáctví a horolezectví,vysokohorská turistika.

Oblíbená historka z cest

Veselých i smutných historek je spousta neboť zážitky z cestování jsou jimi nabité,ale jedna oblíbená je zážitek z mojí první cesty na koni,kdy jsme jeli s mongolskýma vojákama na koních do hor na řeku Tengis v roce 2005 a oni přijeli na místo srazu o den později s tím,že se jim jeden z koňů splašil a utekl a jim trvalo den než ho našli.Mysleli jsme si,že se před námi jen snaží ospravedlnit z toho,že se někde opili a zapomněli na nás a tak jsme to přešli tím,že si rozebereme koně navážeme naší bagáž a rychle vyrazíme na cestu.Já jsem tenkrát nechtěl vypadat nedočkavě a tak jsem počkal,až který kůň na mě zbyde a vyrazil jsem na běloušovi,který se mě však po hodině jízdy v hustém lese splašil,tak divoce,že mě shodil,ale jedna noha se mě zasekla za pohorku v třmenu a kůň,který se hnal mezi stromy proti ostatním mě táhl za sebou a přitom kopal,aby se nevítaného závaží zbavil čímž jsem dostal ránu kopytem do kolena,tak se mě díkybohu uvolnila noha a vypadnul jsem neb jinak by mě jisto jistě smýkal za sebou dál.Ležel jsem na zemi a myslel jsem,že mám koleno na kaši,ale podařilo se mě po chvilce postavit a pak přijel major vojáků Šugrt a říkal mi,že teď si můžu ze všech koní co tam jsou vybrat toho na kterym budu chtít ject dál.Neb teprve teď jsem se dozvěděl,že můj bělouš byl onen splašený kůň kvůli kterému přijeli vojáci o den později.A já jsem si počkal,až chytnou mého divokého bělouše a pokračoval jsem na něm,až do konce.

Významné expedice a projekty

Poslední významná Expedice Mongolsko-sjezd řeky Šiškid je zmiňovaná právě na stránkách Hedvábné stezky a ještě se objeví na www.hiko.cz svět outdooru.

Autor

Články za švédským lososem,až nad polární kruh,Kalix řeka bílých nocí,Cesta do Pravěku aneb Mongolskem na vlastní pěst,S Mosquitem po Mongolsku.Za nilským okounem na Lake Nasser.A Besedy a diashow o cestování na vlastní pěst v Městské knihovně Děčín.

Osobní www stránky

www.mircusblog.txt.cz 

www.mircusbanda.cz

Osobní poznámka

Cestování je smyslem mého života bez kterého bych nedokázal žít a jsem vděčný za každý den strávený na cestách za dobrodružstvím.

Zkušenosti čtenářů

Petr

Ahoj Honzo, prosím tě mohl by jsi mi napsat nějaké informace o Puerto Maldonado??Někdo to popisuje, že to není ta pravá džungle a někdo to zase chválí…můžeš mi poradit??A nebo někdo, kdo to bude číst??Petr

Honza

Ahoj Petře. Spousta lodgí je v oblasti, kde je to s přírodou nic moc. Když si správně vybereš, budeš spokojený. Prý je v této oblasti více živočichů a ptáků než jinde, protože blízko jsou jak hory, tak pampy.
Na výlety se dá dojet skutečně hluboko do nitra divočiny, ale není to levné…

Monika

Dobry den,
mohu se zeptat, zda mi doporucite nejake tipy na levne letenky?Budete poradat nejaou expedici v obdobi od srpna do prosince tohoto roku v Kolumbii?Dekuji,rada bych se pridala.
Monika

Honza
Monika:

Dobrý den Moniko,
přestal jsem si prohlížet svůj profil, proto tak pozdní odpověď. Ode dneška to napravím 🙂
S letenkami do andských zemí je to loterie – je potřeba kupovat hodně dopředu a čekat na nějakou akci. Nejlépší je letět z Německa, Londýna nebo Madridu. Nejlevnější bývá Kolumbie, občas bývají akce do Peru.
O žádnou výpravu do Kolumbie jste letos nepřišla, ale příští rok mám stále v plánu nějakou expedici v Kolumbii podniknout – zatím to vypadá na duben nebo květen. Sledujte http://www.dojizniameriky.cz/#spolu, případně napište email.

Renata

Ahoj Honzi,

prosím tě v únoru chci jet tak na měsíc do Kolumbie, koupila jsem si už průvodce a snažím si naplánovat cestu. Mohl bys mi ale vypsat nejaká místa Kolumbie, které bych neměla vynechat? Zároveň i místa, které bych v rámci své bezpečnosti vynechat měla?
Ještě bych se chtěla zeptat, jsem na vozíčku a vím, že to tam budu mít o to těžší, a protože jsem byla 2 měsíce v Peru a Ecuadoru, vím, že nemužu počítat s bezbarierovostí. Dokážeě mi říct, jak na mě budou reagovat místní, když budu potřebovat pomoct? V Ecuadoru jsem s tím neměla problém, ale jiný kraj, jiný mrav…
Díky moc

xxRenata

Honza
Renata:

Ahoj Renato,
Kolumbijci jsou podle mých zkušeností nejusměvavější a nejnápomocnější v celé Jižní Americe. Neměj obavy, budou ti jako cizince a ještě k tomu na vozíku pomáhat kdykoliv budeš potřebovat. Čím více budeš komunikovat španělsky, tím větší budeš mít z cesty zážitek.
Co se týká míst, která bys neměla vynechat, tak bohužel nebudu konkrétní, protože Kolumbie je tak obrovská a tak rozmanitá, že si v ní každý najde „svá“ místa. Kdybys chtěla s nějakým konkrétním místem poradit, napiš na email.
S bezpečností na turistických místech je to podobné jako jinde v Jižní Americe – nejhorší to je ve velkých městech. Kolumbijci ale žijí dlouho do noci, takže dokonce i po většině Bogoty není problém pohybovat se i v deset hodin večer.

Luboš

Ahoj Honzo,v listopadu letíme s přáteli do Ekvádoru.Letenky máme z Madridu s přestupem v Miami.Z mnoha stran slyším o tom, že je to na letišti v Miami velmi problematické – není zde tranzit, zdržování imigračními úředníky…Na přestup máme 4 hodiny. Dá se to? A co při cestě zpět? Je třeba mezinárodní očkovací průkaz? Díky Luboš

Honza
Luboš:

Ahoj Luboši. Přes USA jsem kupodivu zatím nikdy neletěl, takže nemůžu radit. Všichni, kteří za mnou přes USA letěli, měli vše naprosto bez problémů – myslím ale, že nikdo nepřestupoval přímo v Miami.
Mezinárodní očkovací průkaz si raději vezmi (zejména pokud pojedete do Amazonie). Jeho vystavení není drahé a velmi výjimečně ho po tobě někdo může požadovat. Hezkou cestu!

Iva

Ahoj Honzo,mela bych na tebe takovou prosbu, pisu bakalarskou praci Kolumbie jako cilova destinace pro turisty z EU, zamereno na prijezdovy cestovni ruch Kolumbie. Zatim jsem nenasla zadne moc vyhovuhici zdroje, nemel bys nejaky tip na internetu ci literaturu, z ceho bych mohla cerpat? A nebo nedal by si mi svuj email a ja bych te kontaktovala s pripadnymi dotazy?
Dekuji predem za odpoved:-)

Petra

Dobrý den Honzo,v červenci se chystám asi na 14dní možná tři týdny do Kolumbie za kamarádem. Zajímá mě pár věcí. Je bezpečné,abych cestovala sama. Kolik tak je potřeba mít sebou peněz. Pojedu do Bogoty,tak mě zajímá,jestli je to tam bezpečné či nikoliv. Děkuji

Silvie

Ahoj Honzo, zitra letime s pritelem do Ekvadoru, kde bychom chteli mimo jine vylezt na Cotopaxi. Muzes mi prosim doporucit, na jakych horach/trekach se predtim nejlepe aklimatizovat? Urcite budeme potrebvoat nejmene tyden a zatim nemame naplanovat, kam vylezt, jake treky jit a kde nocovat, abychom se dobre pripravili. Nemas taky prosim nejake doporuceni na dobreho mistniho pruvodce ci agenturu, kteri jsou poctivi a zkuseni? Moc diky Silvie

Vratislav Hrubý

Ahoj Honzo. Letím na Vánoce do Peru ( mám kus od Iquitos domek) ale chci letět přes Bogotu a Leticii. Z Leticie už cestu znám (ono taky není kam odbočit na řece :)). Jen bych potřeboval pár rad na první dny v Bogotě: Jak se dostat z letiště do města a nějaké prima ubytování na pár dní.
Ty první dny jsou vždycky trochu v chaosu 🙂 PS: nemáš v prosinci nějakou expedici, že bych se na chvilku přidal?
Díky Vratislav

Marek Jelínek
Vratislav Hrubý:

Ahoj Vratislave, chtěl jsem se tě zeptat, ty budeš v unoru ještě v Iquitos? Já za dva týdny letím směr Bogota, odtamtud do Quita z Quita nějak se dostat do Cocy a po řece Rio Napo do Iquitos. Hodil by se nám někdo kdo Iquitos trochu zná.

Richard

Ahoj Honzo, chtěly bychom s kamarády projet Kolumbii na půjčených a nebo koupených motorkách. Je to podle tebe bezpečné? Už jsme takhle projeli JV asii a část Indie a bylo to skvělé. Napadá tě něco co nám to může zkomplikovat? Nebo by jsi doporučil jinou zemi v Jižní Americe? Děkuji Richard

Honza
Richard:

Ahoj Richarde, napadá mě pochopitelně sposta věcí, které by Vám to mohly zkomplikovat 🙂 Ale když nebudete mít smůlu, tak budete mít skvělou dovolenou plnou příjemných setkání a poznáte spoustu nádherných míst. V Kolumbii je relativně dost motorkářů. Jen bych doporučil dvakrát zvážit a zkonzultovat s místními, kdybyste někde mířili mimo hlavní silnice a trasy – to může být hodně nebezpečné. Hezkou cestu! Honza

Jan

Ahoj Honzo, prosím tě. Letím přes Bogotu na San Andrés. V Bogotě 7 hodin na přestup, doporučuješ prohlídku Bogoty za denního světla? Nevíš, jak je to s koupí turistické karty na San Andrés? Pokud víš, kde si ji koupím, popř. až po příletu? A co doporučuješ na San Andrés, vyplatí se vyplout na Providencii? Děkuji za odpovědi.

Klára
Jan:

Ahoj Jane,
 
Bogotu doporučuji navštávit, sama jsem tam strávila 4 měsíce minulýrok učením angličtiny. Rozhodně se pohybuj jen za denního světla, pokud jsi sám a neumíš plynule španělsky. Také bych se vyhnula malým postraním uličkám a okatě neukazovala peníze, doklady a další cennosti, např. hodinky, a to i za denního světla. Bogota je bohužel méně bezpečná. Turistickou kartu ti vydají na letišti, až si p§jdeš pro palubní letenku, už si bohužel nepamatuji, kolik jsem za ní zaplatila, ale bylo to levné. Na San Andrés se zeptej na recepci hotelu, ve kterém budeš, co navštívit. Já jsem byla ubytovaná v El Viajero, který pořádal nespočet výletu a akcí, využila jsem asi čtyři. Bylo to fakt levné. Na Providencii jsem nebyla a bylo mi řečeno, že to zase není až tak moxc odlišné od hlavního ostrova San Andrés.
Snad sejm ti aspoň trošku pomohla. Přeji ti krádné zážitky,
 
Klára

Jan
Klára:

Kláro, děkuji. Letíme ve 4 a španělština není zrovna naše silná stránka.

Klára
Jan:

Není zač! Promin za překlepy, jsem teď v Ekvádoru a trošku bojuji se španělskou klávesnicí 🙂 Jinak v Bogotě jsou super kluby a bary, které je bezpečné navštívit, ale je dobré se do nich a z nich dopravit taxíkem. Ale jak jsem pochopila z tvého příspěvku, tak máš málo času a budeš v Bogotě přes den, je to tak? Rozhodně navštiv Monserrate, odkud je úžasný výhled na téměř celou Bogotu. Na Monserrate je ale lepší si počkat na večerní výhled, ale nevím, zda na to budeš mít čas. Jinak mobil vytahuj na veřejnosti jen minimalně a drž ho vždy pevně v ruce. Ne jednomu z nás se stalo, že mu mobil vytrhli z ruky, když jsme čekali na autobus. Kapsářství je tu na denní pořádku, tak abyste pak neplakali nad rozlitým mlékem, jak se říká:)
Měj se fajn,
 
Klára

Jan
Klára:

Dík, optarnost bude rozhodně na místě. Jinak na Bogotu mám pouze čas od 12.00 do 19.00, tak možná muzeum zlata?

Libor
Jan:

Muzeum zlata stojí určitě za návštěvu (a to na muzea jinak moc nejsem) a centrum města také. Osobně jsem se s kriminalitou nesetkal v Bogotě (za 1 den, 2 noci) ani jinde za 13 měsíců v Jižní Americe. V Bogotě jsem jel i pozdě večer autobusem z nádraží do centra a pak asi 1 km pěšky sám s batohem, ale možná jsem měl jen štěstí.

Klára

Já jsem bohužel takové štěstí neměla a ukradli mi kabelku, ve které jsem naštěstí měla jen telefon a starý foťák a nebyla jsem jediná, komu se to stalo. Takže z vlastní zkušenost radím, aby byl človek obezřetný. Muzeum zlata je úzasné, rozhodně doporučuji navštívit, ale pozor, aby jste neplánovali návštěvu na pondělí, kdy je skoro všechno zavřené!

denisa

Dobrý den, Honzo, mám v hledáčku Kolumbii a po přečtení mnoha článků o Ztraceném městě je volba jásná. Ve Vašem článku píšete, že je vhodné hodně odlehčit batoh. Proto bych se chtěla zeptat – nevíte, zda je možné si u agentur nechat velkou krosnu nebo nějaké věci, aby je člověk nemuse tahat s sebou? Předpokládám, že do Jižní Ameriky pojedu na delší dobu, a tím pádem s hodně vecmi a nějak mi tedy není jasné, kde je můžu po dobu treku uschovat. Díky moc za odpověď!

denisa:

Téměř nikde se na treky nechodí se všemi věcmi, pokud to není přechod hor. Když to nepůjde nechat v agentuře, jistě to půjde v tvém ubytování, kde budeš před trekem. To platí i u treků, které jinde v JA půjdeš bez agentury.

Libor

Ale ona nebude mit zadne ubytovani.

Denisa

Díky za odpověď, snad tedy chytnu dobrou agenturu, u níž to bude možné.

Jirí

Honzo, pravé jsme se vrátili z okruhu Guatemala a Honduras. Rádi bychom v příštím roce do Peru. Na webu jsem našel Vaše jméno, proto se na Vas obracím se žádosti, zda bychom tam nemohli spolu s Vami. Program i termín bychom nechali na Vas. Jednalo by se o malou skupinku cca 6-8 osob. Myslíte, ze by to bylo možné ? Díky za info.

Jirí:

Napište mu raději přímo. Na webu http://www.dojizniameriky.cz má kontakt.

Petra

Urgentni!!!!!! Predat, prosim, MIRCUSOVI!!!!!!!!!!

Prosim Vas o predani me emailove adresy p. J. Modlitbovi. Jsme pribuzni a nevideli jsme se snad sto let :] a neni to chyba nas dvou.

Docasne nejsem v CR a nemam sanci se s Mircusem spojit jinou cestou. Predejte mu tedy, prosim, moji emailovou adresu pripadne i telefon: [email protected]

Dekuji

Petra

Mirčus
Petra:

Ahoj a díky za vzkaz:určitě se ozvu.Mirčus

MatoSK

To mongolsko muselo byt super zazitek…si borec!!az tam clovek pochopi coho vsetkeho je schopny…drzim palce!

Marek Šimíček

Ahoj

Rád bych trochu pokecal o řekách na Sibiři a v Mongolsku… Maličko o mně na http://www.bajkal700.cz Marek

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: