HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

POSLEDNÍ DISKUSE

Diskuse k cestopisům

Nepál na cestě od království k republice

kitty
Do Nepálu se dlouho chystám. Připadá mi ale že většina turistů jde na klasické treky - Everest, Annapurny a pár dalších. Přitom tam musí být spousty dalších údolí a hor. Měla bych tedy dva dotazy. Je dneska bezpečné cestovat kamkoliv v Nepálu? Doporučili byste nějaou oblast, která je zatím masovější turistiky ušetřena? Díky
02. 07. 2009, 08:57:06
Tomáš B., Namasté Nepál
Cestování po Nepálu je dnes zcela bezpečné, již dva roky nebyly zaznamenány žádné problémy. Turistika je hlavním (a jediným) zdrojem příjmů nepálského státu a všichni Nepálci bedlivě dbají na to, aby návštěvníkům jejich země nebyl zkřiven ani vlásek. Vedle klasických treků pod Everest a kolem Annapúren, které jsou už hodně "profláklé" existuje samozřejmě množství dalších možností, jak se dostat do ještě zachovalých oblastí Himálaje. Z nejznámnějších méně frekventovaných treků lze jmenovat např. údolím Rolwaling, pod Káčaňdžengu, okolo Manáslu, Dolpo a mnohé další. Podmínky, jak se do těchto oblastí dostat, se různí. Podrobnější info lze získat na adrese info@namastenepal.cz. V rámci projektu našeho sdružení NETRADIČNĚ NEPÁLEM můžeme rovnéž zprostředkovat cestu po Nepálu přesně dle přání zájemců, kdy platby za služby nejdou na zisk cestovek, ale přispívají na rozvojové projekty v zemi pod Himálajem. TB
02. 07. 2009, 13:00:01
kitty
V Nepálu jsou všechny údolí a treky na povolení anebo jen ty oblíbené? Je možné tam přijet do hor a jít v podstatě kamkoliv?
02. 07. 2009, 13:09:12
Tomáš B., Namasté Nepál
Některé oblasti jsou na povolení, jiné nikoliv, někde je nutné zaplatit pouze vstupy do rezervací. Teoreticky je možné se sebrat a jít kamkoliv, ale předpokládá to znalost terénu či alespoň nepálštiny, protože neexistuje žádná síť značených cest, ani ubytování. Proto je vhodné chodit s místním průvodcem, který se na cestu přeptá, (pokud ji nezná), dohodne nocleh apod. TB
02. 07. 2009, 13:23:21
Tanya
A na kolik ten průvodce přijde? Je to rozdílné podle oblastí a délky treku? Co nosiči, narazila jsem na hodně různé ceny. Dají se najít i narychlo těsně před trekem? Jaká je zkušenost s mapami, dá se jimi řídit všude?
03. 07. 2009, 13:25:22
páva
Dobrý den, zhruba před půl rokem probíhaly útoky na novináře a kancelářské prostory společnosti Himalmedia. Důvodem byl nějaký nelichotivý článek na adresu maoistů. Poté probíhaly menší demostrace a z opačné strany opět útoky na Himalmedia. Jak je to dnes medii v Nepálu. Dělají maoisté stále problémy? Jsou média stále svobodná? díky, pavel
02. 07. 2009, 11:26:29
Tomáš B., Namasté Nepál
Mnoho Nepálců si nově nabytou demokracii bohužel vykládá jako možnost dělat si co chtějí, protože staré zákony neuznávají a nové ještě nebyly uzákoněny. Zejména probíhá vyřizování starých účtů a především někteří maoisté mnohdy stále používají dřívější metody zastrašování a násilí, proti nimž se zdvihá vlna odporu, především v podobě demonstrací a protestů někdy i masových. Média jsou stále svobodná a není důvod se obávat jakékoliv ztráty demokratických svobod, jelikož maostická strana má prostřednictvím své menšinové vlády jen velmi omezené možnosti, jak dosavadní stav zvrátit. TB
02. 07. 2009, 13:13:08
jeff
Nepál je dneska tou turistikou úplně zdevastovanej bez ohledu na to jestli maoisti vybírají/li nějaký prachy, pár "hlavounů" v Khumbu valley jsou dnes opravdoví milionáři s konty ve švícarských bankách, zatím co někde v malé vesničce u Phokary nemají lidi co jíst, není divu, že takový ideologie pak dostávají podporu,stát a maoisti jsou jenom dvě mafie co si rozdělili zemi, zažil jsem jak na jednom místě vybírali peníze maoisti a o sto metrů dál stáli vládní vojáci a platil se vstup do NP. Jestli jsou místa, kde to není profláklý, bojím se, že asi ne, je to opravdu dnes už jen otázka peněz, pokud máš třeba na Mustang a podobný srandy(tedka se trošku slevnily permity). Rozhodně se vyplatí pohybovat se nezávisle a bez průvodce, anglicky mluví skoro všichni nejlepší zážitky mám z oblastí, kam se nesmí(restricted border area),ale to nemůžu doporučit protože je to nelegální. Samozřejmě platí pravidlo, že Anapurně a Evrestu je potřeba se vyhnout, tam je to jenom o byznisu.
02. 07. 2009, 14:28:33
Tanya
Ahojky, také se chystáme letos do Nepálu, rádi bychom Annapurny + něco dalšího - snad Manaslu - může někdo doporučit? Jaká je zkušenost s nosiči - jakou cenu se dá domluvit, aniž bychom se nechali natáhnout? Díky moc předem za reakce.
03. 07. 2009, 13:21:17
Tomáš B., Namasté Nepál
Trek kolem Manáslu patří k nejkrásnějším v Nepálu. Patří k méně navštěvovaným díky omezenému počtu turistů (cca 500 za rok) a také se dostanete až na svahy osmitisícovky. Mohu vřele doporučit, šel jsem ho loni na jaře a myslím, že to nebylo naposledy. Nevýhodou je to, že je potřeba permit, který stojí 75 USD na týden a k jeho získání potřebujete též potvrzení o zaplacení pojištění průvodce, kuchaře a 2 nosičů, jehož cena se pohybuje do 200 USD. Na treku už pak nikdo nezkoumá, zda tento "doprovod" máte s sebou či nikoliv. Na trase treku není mnoho možností ubytování, tudíž se dá jít dvěma způsoby: Zápaďáci si pronajmou hejno nosičů a kuchařů, kteří jim nesou veškerý komfort a vaří, my můžeme zajistit průvodce, který dohodne noclehy u domorodců ve vesničkách mimo hlavní trekovou trasu, kde lidé žijí téměř ve středověku. Pro zájemce, kteří chtějí takto do hloubky poznat život v zapadlých horských vesničkách, je také možné odbočit do postranních údolí. Cena průvodce je cca 15-20 USD na den, nosiči se pohybují v přibližně stejných cenových relacích. TB
04. 07. 2009, 10:17:39
jeff
Určitě stejně hodnotnej trek jako Manaslu je i Dhaulágiri(taky možnost spojit s Anapurnou), akorát je bez poplatků. Škoda jen, že tyto "náročnější"treky jsou čím dál tím víc v módě u movitějších západáků, kteří tam jdou s celým cirkusem a potom to tak vypadá jak na Václaváku. Na to aby si člověk domluvil nocleh a jídlo v nějaké zapadlé vesničce fakt guida nepotřebuje, já rád zaplatím lidem, ale ne nějakejm zprostředkovatelům, kteří si jenom mastí kapsy, to se týká i těch nesmyslnejch poplatků v rámci různých povolení, obyčejnej nepálec z toho nemá vůbec nic.
05. 07. 2009, 09:07:25
páva
já ti nevím. šel jsem tu "profláklou" annapurnu, ale mám tam odtud jen nádherný zážitky a báječné vzpomínky na lidi. možná, kdybych mohl porovnat... mimochodem, je to pár dní co nařídili pracovníkum letiště v kathmandu nosit kalhoty bez kapes :-)
02. 07. 2009, 16:41:59
Vašek Novotný
Vašek Novotný
Jeden z důvodů podpory maoistů je negramotnost někdy i více než poloviny obyvatelstva,nemají vůbec ponětí o kořenech maoismu a některé souvislosti jim nedocházejí. Pobýval jsem ve vesnici, kde většina lidí volila maoisty a o politice jsme museli někdy mluvit šeptem. V Nepálu je to hodně složité, v něčem jsou to hrozní matlalové a nedokží se dohodnout ani na maličkosti. Mimochodem, Tomáši, v květnu tam zase padla vláda (maoistická) a ve volbách zvolené strany se nedokázali na ničem shodnout. Myslím si, že 90procent území je panenské, nezkažené a lidé jsou naprosto skvělí a jako cizinec se kdokoli bude těšit velké úctě (to je má zkušenost).
02. 07. 2009, 21:12:30
Milan
Milan
Ahoj vsem.Ja byl v Nepalu v dobe voleb asi pet tydnu.A rekl bych ze Maoiste meli pomerne velkou podporu obyvatelstva hlavne na venkove.Mluvil jsem s lidmi hodne,a skoro kazdej volil Maoisty, ve mestech mají velkou podporu strany ktere UDAJNE podporuje Americka vlada.Potrebují tam mít vliv ,vzhledem k blízkosti hranice s Cínou. Chudinka DEMOKRACIE :-) Jinak příroda a lidé super!!!
03. 07. 2009, 18:02:25
Diabolique
Diabolique
Ahoj, mam dotaz. Pred par lety jsem byl na klasickem treku k Everestu a tenkrat se mluvilo o novych narizenich, ze si kazdy turista bude muset pronajmout pruvodce a nejake nosice primo v Kathmandu, zaplatit jim dopravu do hor a zpatky do Kathmandu, jinak ze ho do oblasti Everestu nepusti. Coz by zrejme znamenalo vetsi penize mistnim cestovkam v Kathmandu, minimalni almuznu nosicum a pruvodci (clovek by je pak stejne musel zaplatit zvlast, aby z toho neco meli) a navic by se jednalo o lidi z nizin neprivykle vysokym vyskam, u kterych by existovalo vazne nebezpeci vysokohorske nemoci. No a taky by prisli o mozny zdroj obzivy nosici z hor. Nevite, zda bylo nejake takove narizeni skutecne zavedeno, anebo ma clovek moznost vyrazit na trek sam s batohem, pripadne si nekoho najmout az v Jiri nebo vys?
27. 07. 2009, 01:08:09
Vojtech
Vojtech

Ahojte,

chci se zeptat, příští rok jedem s kamarádama do Nepálu a moc nás zajímá Mustang, je tam opravdu tak drahý vstup ? Dočetl jsem se až 700USD, děkuji

13. 10. 2018, 21:46:49

Stale drahy vstup:

15. 10. 2018, 07:10:33

Sem vložte diskusní příspěvek.

+   =
*napište slovy, kolik je pět plus pět

* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů

RSS této diskuze

CESTOVATELSKÝ TWEET

Cestování je očistou duše.
Sponzorováno