HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

POSLEDNÍ DISKUSE

Diskuse k cestopisům

Indonéské přesuny

MartinT.
Fajn článek, zase jednou něco o Indonésii... mimochodem, nebyla to Pelni, která se převrátila u Sulawesi, to byl menší trajekt(http://en.wikipedia.org/wiki/MV_Teratai_Prima). Pokud si chcete užívat lokálních přesunů v Indonésii, měli byste znát aspoň většinu z následujících pojmů z oblasti veřejné (neletecké) dopravy: ojek, bemo, oplet, mikrolet, pete-pete, taksi, bajaj, bentor, sitor, bemor, bis kota, bis patas/cepat, metromini, travel, andong, dokar, bendi, cidomo, kapal feri (ferry), klotok, ketinting, spid, johnson, perahu, kereta (api), truk,... :)
05. 08. 2010, 13:09:23
Tudor
Vecny a dobry clanek, ktery mi doda spousty informaci. Do Indonesie se chystame za dva tydny s rozpoctem 5$ na den a osobu. Jezdime stopem a rad by jsem se te Peto zeptal, jestli to v Indonesii pujde taky a popr jake jsou priblizne ceny. Je jasne, ze si to musime otukat sami, ale jakoukoliv radu uvitame. Muzes se prosim ozvat na cestujici66@seznam.cz ? Diky Tudor
15. 03. 2011, 15:15:54
MartinT.
Představa, že západní cizinec v Indonésii stopuje a očekává svezení zdarma, protože je "nemajetný", je docela úsměvná. Utratit v Indonésii v roce 2011 5 USD na osobu a den se mi taky nezdá možné.
15. 03. 2011, 20:56:18
Palo
Palo
Tudor, obavam sa, ze to stopovanie Vam neklapne. Indonezania pravom a logicky ocakavaju, ze za zvezenie turista zaplati VIAC nez domaci, a nie ze ho budu vozit zadarmo. Na to rovno zabudni. Doprava moze byt, v inak stale pomerne lacnej Indonezii, najvacsou polozkou v cestovatelovom rozpocte. Hlavne ak sa budete presuvat casto a odchyti si vas nejaky nadhanac, co sa vam asi zo zaciatku stane, kym sa rozkukate. A na niektorych miestach pre turistu ani ina moznost nie je, hlavne u lodnej dopravy. Na den pocitajte minimalne s 20 USD. Inak sa vam prijemny vylet zmeni na nocnu moru a budete si po navrate pamatat len neustale hadanie sa s miestnimi o kazdu rupiu.
16. 03. 2011, 12:36:46
turista
turista
nechci vas podcenovat, ale myslim, ze to za pet dolaru nedate. snad mozna, kdybyste nasli nejaky lidi, treba pres couchsurfing, ktery by vas u sebe nechali prespat a pak vas treba posunuli nekam dal, ale bez toho ...v odlehlejsich mistech stopovat muzete zkusit, jel jsem takhle, davno, na acehu nebo na kawah ijen, ale treba na jave jsem stopare snad nikdy nevidel
16. 03. 2011, 14:26:09
Ahoj, po několika měsících života na Bali jsem vytvořila stránku s nabídkou ubytování u česky hovořících lidí - ubytování spolehlivá, kvalitní. Osobní doporučení = Vaše jistota na cestách. A dobrá zpráva na závěr - za zprostředkování ubytování mi nic neplatíte! Najdete mě na Facebooku - stránka Ubytování na Bali, kde jste srdečně vítáni! :) https://www.facebook.com/pages/Ubytov%C3%A1n%C3%AD-na-BALI/507136082731064
24. 03. 2014, 20:22:48
Jen tak mimochodem - leden - duben 2014 jsme byly (dvě ženský) v Indonesii a projely jsme 8 ostrovů JEN stopem. Byla to nejlepší věc, co jsme tam mohly udělat. Nejúžasnější zážitky. To pro Palo a MartinT.
11. 10. 2014, 00:23:12
Libor
Libor
2 mladé (předpokládám) holky jsou pro místní řidiče asi atrakce, zvlášť v oblastech bez turistů, takže se nedivím, že ochotně brali.
11. 10. 2014, 00:54:09
Baky
Baky
Libore, představ si, že nám je 58 a 40. Přesto byli ochotní a vstřícní, věk neřešili. Nemyslím si, že bylo už ze soucitu :-)))
24. 10. 2014, 16:25:08
Tudor

Po letech jsem mrknul na tuto diskusi. Ani jsem nevedel, ze se v ni zapojilo tolik lidi. Vsem budoucim cestovatelum a dobrodruhum sdeluju, at se neboji a do teto rozmanite zeme vyrazi. Stopem jsme za pet mesicu projeli od Sumatry az pa Zapadni Timor. Mezi ostrovama jsme samozrejme pouzili levnou lodni dopravu. A s peti dolarama jsme tez krasne vyzili a nijak nestradali. Jde to tak po celem svete a inflace ci zvysovani cen na tom nic po letech nemeni. Jsem cely rok 2017 v Mexiku a i tady si s touto sumou vystacim. Jasne ze to neni to pro vsechny, ale kdo citi, ze by chtel neco podobneho vyzkouset, at do toho jde. Neni se ceho obavat. Zkusenost kterou mam po letech cestovani je, ze 99% lidi na svete je dobrych, nechce nasili, ci nekomu ublizt a okrast. Jen 1% zustava tech spatnych a pokud se potka clovek prave s nim, neudela nic. Pouzivat obezretnost je vsak stale dulezite. Za celou dobu jsme v Indonesii zadne negativni zazitky, krome jednoho okradeni v hotelu nezazili. Good luck

09. 12. 2017, 01:37:28

Tudore, když tu propaguješ cestování za 5 USD na den jako snadné všude, mohl bys to trochu rozvést? Že to stačí v mnoha zemích na skromné jídlo (základní a často nezdravé smažené, ne ovoce, což je v tropech škoda nejíst), to bych ještě souhlasil, ale pokud by se mělo i spát v ubytování třeba i nejlevnějším, už to nestačí (pokud člověk cestuje sám, 5 USD většinou nestačí ani na spaní). Navíc za 6 let od tvé cesty ceny v turisticky zajímavých místech Indonésie a podobných zemích dost narostly. Mj. proto, že v posledních letech začali dost cestovat i domácí turisti. Někde a někdy lze ušetřit díky couchsurfingu, ale obvykle jen ve městech a je obtížné to plánovat při cestě stopem. Spíš tedy většinou asi ve stanu někde na cizím pozemku. Mj. si nemáš kde schovat věci, když se třeba chceš vykoupat v moři. Spát v nižších polohách v tropech ve stanu je dost nepříjemné kvůli horku a obvyklému bezvětří (v levném ubytování bývá aspoň větrák). O deštivém období ani nemluvě, i když aspoň není horko. Snad jen v suchých zemích subtropů a v létě v mírném pásmu lze spát běžně pod širákem, protože tam nebývají komáři.

Jezdit stopem v zemích, kde místní nemluví anglicky, je sice obvykle možné, ale je to vhodné spíše pro cestovatele na dlouhých cestách, kteří mají času dost a naučí se trochu místní řeč. V některých chudých zemích běžně vyžadují za svezení peníze i po místních, tak by bylo trapné se při vystupování hádat, že mám limit 5 USD a nic jim nedat (po cizincích ale někdy zaplatit nechtějí). Nevěřím, že by se do limitu 5 USD na den vešly i náklady za delší trajekty Sumbawa - Flores - Timor. Letenky, kterým se občas nevyhneš, tam samozřejmě zahrnuté nejsou. Třeba u Filipín nebo v Oceánii se bez nich nebo ne zrovna levných trajektů neobejdeš, tak nepiš, že to jde za 5 USD po celém světě. Taky do toho asi nepočítáš poplatky za víza (zvlášť při delším pobytu než 1 měsíc). Třeba u Indonésie je snadnější odletět po nějakém čase na chvíli do Malajsie.

Další věc u takto extrémně nízkonákladového cestování je, že nenavštívíš většinu památek, národních parků, sopek atd., protože se vstupné a případně povinný průvodce nevejde do rozpočtu. Pak je otázka, jestli není lepší si přece jen vydělat více peněz a vidět toho na cestách více než jen města, vesnice, silnice, pláže a lesy (dnes většinou mimo NP jen plantáže). Tvůj způsob cestování je asi podobný způsobu života bezdomovce, což je pro někoho dobrá alternativa, ale pro většinu lidí ne.

09. 12. 2017, 14:05:33
Tudor

Ahoj....nevim koho oslovit. Kazdopadne diky za rozumny nazor a nadhled. Samozrejme mas ve spouste vecich pravdu. I s tim bezdomovcem, ale je to dobrodruzstvi, ktere clovek jinak neziska. V Indonesii jsme byli tenkrat ve dvou a proste jsme to za pet dolaru dali a nijak extra nestradali. Kdyz jsme se chteli napriklad nekde seknout na delsi dobu, ubytovali jsme se v domech, kde se pronajimal pokoj na mesic, ale dalo se to ukecat i na par dni ci tydnu. Zel si ted nevzpomenu na nazev tohodle ubytka, ale vyslo to mnohem levneji nez hotel. Zaroven byly i rozdily ve kvalite - nekdy zarizene, jindy jsme spali na zemi na karimatkach. Hodne jsme stanovali a kdyz jsme potrebovali schovat veci protoze jsme podnikali nejakou turu, schovali jsme si je v domku u mistnich. Jedli jsme na ulici i si varili. Vsak ani tolik smazenych veci, spise naopak ty zdravejsi, pac jsme nejedli maso. Jasne, s pamatkama a narodnima parkama to muze byt tez problem, ale jde o to, co clovek od cesty kterou chce do dane zeme podniknout, ocekava. Treba na Borobudur jsme se divali jen z dalky, ale sopek co jsme si tam gratis vyslaply, bylo pozehnane. Nekdy za den clovek utrati vice a pak zase mene, takze se vydaje srovnaji. Viza jsme prodluzovali co 25 dni a je jasne, ze jsme meli usetrene na extra vydaje. Rozpocet 5$ beru jako nejzakladnejsi - nejpotrebnejsi vydaje na den , coz z toho prisveku nevyznelo. Tento styl cestovani jak jsem zminil nemusi vyhovovat kazdemu a neni pro vsechny, ale kdyz cestuju, snazim se natahnout ty usetrene penize na co nejdelsi dobu bez prace. Neni to pro klasicky turismus, ale pro lidi co chteji v dane zemi stravit delsi cas. Ten prispevek ma byt spise jen informace pro ty, kteri by chteli neco podobneho podniknout, ale obavaji se, ze to timhle stylem nejde. Indonesky jazyk mi prijde nejjednodussi, jaky jsem se kdy ucil a za par mesicu jsme byli schopni komunikovat. Cestuju timhle stylem, protoze je to pro me zpusob, jak byt co nejblize v kontaktu s mistnimi a poznat jejich realny zivot. Taky jak se rychle naucit jazyk, protoze clovek se musi prakticky neustale na neco ptat a neco zjistovat. Mnohdy to bylo narocne, ale zazitek ktery z teto petimesicni cesty mam, je nezapomenutelny a uzasny. Nevidel jsem treba Borobudur zblizka, ale prozil mnoho jinych zajimavejsich veci. Kazdy ma volbu a vyber a preju at kazdy dela to co chce a to co si mysli, ze je pro nej i pro okoli to nejlepsi. Hodne stesti na cestach vsem, bez ohledu s jakym rozpoctem cestujete...

09. 12. 2017, 18:50:26

Sem vložte diskusní příspěvek.

+   =
*napište slovy, kolik je pět plus pět

* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů

RSS této diskuze

CESTOVATELSKÝ TWEET

Krok za krokem, poznat celou planetu!
Sponzorováno