HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

POSLEDNÍ DISKUSE

Diskuse k cestopisům

Fidži - ostrovy lidojedů (Cannibal Islands) - Jaroslav Derka, 9.5.2007

Martin T.
Martin T.
Nezda se vam, ze pouzivani slova "kanibal" ci "lidojed" v titulku jakehokoliv clanku je dnes uz ponekud provarene? Viz napr. V. Lemberk: Sumatra- orangutani a lidojedi, Sulawesi- kanibalove (nebo obracene), Borneo- lidojedi, Jahoda: Papua- lidojedi, Fidzi- lidojedi.
Ze bych take pridal nejaky kanibalsky region???
12. 05. 2007, 17:19:18
kamil
kamil
co treba cesi, potomci lidozroutu
14. 05. 2007, 14:06:19
tr
cau martine, dobra poznamka.
22. 05. 2007, 15:47:24
tr
ono to tak nejak dobre zapada do mysleni "bilych" lidi... ;-)
22. 05. 2007, 16:15:13
Jarda
Jarda
Jsem rád, že kromě názvu se vám můj článek líbil, děkuji.
02. 06. 2007, 22:01:15
Klára
Klára
Já se při čtení Vašeho článku rozplývala blahem, po těle mi naskočila "husí kůže" a dojal mne až k slzám. Musí to být nádherné místo na zemi! Snad mi štěstí bude přát a budu se moct také podívat, nadechnout se, sáhnout si...:-)
11. 09. 2012, 11:00:58
opravdu zaujatě popsaný cestopis Jaroslave! moc hezky se četl.. ;) za 14dnů se na Fiji chystám, budu tam mít zastávku cestou na Zéland a už se nemůžu dočkat ;)
21. 04. 2013, 23:53:01
Moc krásně napsáno. Chystáme se tam příští rok, mimo jiného i za potápěním, nemáte někdo nějaké tipy? Díky Jindra
05. 11. 2013, 11:35:41
najviacej ludi sa chody potapat na yasawu,, okolo ostrovou su vacsinou vsade koralove utesi,, pozryte cez google earth Mana island,, tam je asi najviac potapacov a aj najviac organizovane,, majitelia su francuzy,,a samozrejme v rezortoch okolo Blue Lagoon,, najlacnejsie bolo v resortu Nabua Lodge
28. 01. 2014, 06:45:15
Procestovala jsem yasawas, velký ostrov Viti Levu,a malinkaty ostrov Leleuvia. Hlavně potápění... Potapela jsem se uz na hodně zvučných místech, ale Fiji.. Nejlepší co jsem zažila! Žraloci,jeskyne,barevné korály..dech beroucí. Pokud by někdo chtěl třeba nějaký tip či radu,písnete. slesingrovapetra@seznam.cz
03. 10. 2014, 19:56:22
Jiří
Jiří

Ponechám stranou poněkud laický pohled na hlavní tahák článku (kanibalismus) a zcela mimo je hodnocení etnického problému dnešního Fidži. Ono uklidnění situace nastalo až poté, co díky nepokrytě rasistickým zákonům byla až 1/3 Indofidžijců donucena k emigraci - či přijetí "fidžijské - melanéské identity". Smutná kapitola v dějinách Fidži je právě ona rasistická ústava z roku 1990, která uzákonila právo na veškerou moc rodilým Fidžijcům a postavila většinu (54%) mimo zákon. Následná emigrace Indofidžijců byla tak masová, že způsobila zhroucení ekonomiky tohoto pidistátu. Leckde, včetně Evropy v historii provozovaný kanibalismus jest proti tomu úplným hovnem :)

24. 01. 2018, 01:42:39

Váš příspěvek je úplně mimo. Článek je velmi kvalitní, kanibalismus je popsán odpovídajícím způsobem a autor etnické vztahy na Fidži nijak nerozepisoval, jen je v úvodu velmi stručně a správně zmínil. Pro většinu lidí tak stručné vysvětlení úplně stačí. Jestli došlo za nějakých 20 let do roku 2007 k poklesu podílu indofidžijské populace z 54% na 38%, tak to i s ohledem na vyšší porodnost Fidžijců a přirozenou velkou emigraci z menších a chudších zemí (třeba okolních zemí jako Tonga) není nic překvapivého a strašného. Třeba v porovnání s tím, jak jsme vyhnali po 2. světové válce Němce nebo teď Barmánci Rohingy, to proběhlo mnohem civilizovaněji.

Nešlo zdaleka jen o rasismus, ale jiné náboženství, tradice a způsob života, kdy se tyto populace nesžily podobně jako dnes muslimové v Evropě. Kdyby se západní Evropa neprobudila, budou mít zanedlouho stejný problém a také se budou bouřit. Oni je tam ani nezvali, ale koloniální Britové si je tam dovezli na práci a povolili jim tam zůstat i po skončení kontraktu. Tak je logické, že když už jich tam bylo moc a chtěli měnit zákony podle svých tradic a potřeb, že se proti tomu původní obyvatelé postavili. To je podobné, jako kdyby v budoucnu muslimové zaváděli v Evropě právo šaría.

K žádnému zhroucení ekonomiky nedošlo. Byl jsem tam v roce 2003 a vše fungovalo normálně, Indofidžijci žili spokojeně (s některými jsem strávil hodně času) a na Fidžijce nebo politiku nenadávali. Ekonomiku chudších států emigrace samozřejmě postihuje a mohlo by se bez ní žít lépe, ale emigrovalo i hodně vzdělaných Fidžijců, tak jako emigrují třeba vzdělaní Ukrajinci nebo před revolucí Češi.

24. 01. 2018, 13:52:34

Sem vložte diskusní příspěvek.

+   =
*napište slovy, kolik je pět plus pět

* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů

RSS této diskuze

CESTOVATELSKÝ TWEET

Nechval dne před hotelem.
Sponzorováno