Kavkazské republiky

Gruzie – třeba i praktické rady

Maty_loser

Zdravím všechny, co plánují cestu do Gruzie. Dávám do placu pár praktických rad. Pro někoho možná budou „samozřejmé“, pevně doufám, že někomu třeba ulehčí pobyt.
Píši chronologicky tak, jak jsme cestovali.

Přílet – pokud přiléte brzy ráno, dá se chrupnout/pozevlit přímo na letišti pod schody v hale „na trávníku“. Na letišti je hnedka bankomat, banky, odchytávači taxíků. Co jsme se bavili, cesta letiště tbilisi cca 20-35 GEL.
My jeli busem č.37. První jede v 7:00 hned před východem z letiště. Přijíždí ale dřív, doporučujeme si tam stoupnout třeba už v půl, s báglama je potom lepčejší bejt někde vzadu, než se tam cpát. Bejvá dost narvanej. Lístek stojí 50 tetri a mašinka bere jenom drobné. Musíte mít přesně, nevrací. Ještě, že je na letišti burgerking 🙂 pokud budete chtít více lístků, na mašince vpravo nahoře si navolíte 2 lístky, pak mašinka akceptuje i 1 GEL minci. Jinak ne-e. Cestující ochotně poradí, ale určo je dobrý mít u sebe ty drobáky. 37 jede přes liberty square – poznáte podle obrovského sloupu se zlatým svatým Jiřím. Konečná je na hlavním nádraží.

MHD – metro – musíte si koupit metro kartičku za zálohu 2 GEL, kterou si nabíjíte dle potřeby. 1 jízda je za 50 lari bez ohledu, jestli jedete zastávku nebo jestli v metru budete drandit celý den. V některých průvodcích je informace, že první jízda je za 50, druhá z a 30 tetri a potom už celý den jezdíte za 20 tetri. To už neplatí. Prostě 50 tetri za vše. Pokud budete chtít na konci pobytu vrátit zálohu 2 lari – SCHOVEJTE SI ÚČTENKU! Bez toho Vám zálohu zpět nedají. Ty zapeklitější zastávky se hlásí i v AJ. Na pravidlo „nejdřív vystoupit, potom nastoupit“ zapomeňte. J

Kazbegi – Maršutky vyjíždí z autobusového nádraží Didube. Tam se dostanete metrem. Jen co vystoupíte, maršutkáři se o Vás postarají. Jízdenka nás stála 10 lari. Chytnul nás tam i nějaký „taxikář“ s tím, že nás tam hodí za 20 GEL/osobu a že nám zastaví, kde chceme. My jeli maršutkou, ta má do Kazbegi jednu zastávku na vodu a na lulání.
V kazbegi hned na náměstí stojí tetky a odchytávají na ubytko – cca 15 GEL bez jídla, 30 s jídlem. Pokud budete mít s sebou stan, dá se i v pohodě stanovat.

Mestie – Jeli jsme nočním vlakem z Tbilisi do Zugdidi. Lístek jsme si kupovali 3 dny předem (vlastně hned co jsme dorazili z letiště) a beztak už na nás nevyzbyla postel. Takže jsme jeli ve 2.třídě. Sedačky pohodlné (možná pohodlnější než v letadle airBaltic), dost místa na nohy, žádnej bordel, lidi prostě chrupkaj.. Člověk se do růžova nevyspí, ale dá se zabrat chrupnout. Cena za jízdenku cca 12 GEL. V Zugdidy hned odchytávají maršutkáři, cena do Mestie 20 GEL. Cesta tak na 3-4 hoďky.
V mesti můžeme doporučit Hotel/Camp Manoni (nebo tak nějak). Cena za pokoj 15 GEL, s jídlem 30. Pokud máte stan – 5 GEL na noc. V pohodě sprchy, pani hodná a mluví trochu anglicky, čaj, kafíčko, možnost přemáchnout si prádlo a když se zeptáte, pustí vás na net. Možná tam je i wi-fi, to nevím. Z centra to je cca 5-10 min pěšky. Na náměstí jsou informace, tam určitě poradí, i když ne nějak ochotně. Se vším Vám budou odkazovat do souvenir shopu, který je ale dosti drahý. Praktické informace se dají sehnat i v café Leila´s. Tam mluví anglicky bez problémů a jsou o dosti příjemnější. Je to asi 15m od těch informací. Dá se tam i domluvit maršutka a zamluvit si místo (do Adishy, Usghuli nebo zpět dolů).
Cesta do Adishy nebo Usghuli 30 GEL, je to cca 50 km, dá se to ujít zpátky za 2-3 dny, podle toho, jakou cestu zpět si zvolíte.

Cesta zpět – cesta k pobřeží. Maršutka do Poti, Ureki, Batumi stojí 30 GEL. Nám bylo místními doporučeno na relax Ureki. Batumi stojí za návštěvu, buď tam jezdí maršutky, nebo taková prdlavka z Ureki asi 4-5x/den (cenu nevim), ale vypadá to jako autíčko na dobytek. Ubytko jsme sehnali za 7GEL/noc/osoba. Taxikáři docela odchytávají, pokud Vám slíbí nějakou cenu, je dobré si tu cenu potvrdit za přítomnosti taxikáře i v hotelu. Jinak samožné moře nic moc, ale na oddych a načerpání energie postačí. Připřavte se na houfy rusáků a všechno v azbuce.

Do Tbilisi jede noční vlak, lístky dobré koupit s co největším předstihem. Taxík z Ureki na nádraží 5 GEL. Dá se ujít pěšky za 15-20 minut uplně v pohodě.

Tušetie – Maršutka do Alvani cca 10 GEL, nebo jsme potkali kluky, který tam za 50 GEL hodil taxikář z Tbilisi. Potom Jeepem za 200 lari/auto do Omala. Krásná cesta tak na 4 hoďky. V Omalu je pěkné informační centrum, umí tam anglicky, uvaří čaj, kávu, maj pivo, limču.. k dispozici jsou mapy jednotlivých treků, dá se domluvit odvoz zpět, určitě stojí za návštěvu a poptání. Dobrý výchozí bod, nejsou tam sprchy. Dá se spát ve stanu přímo u budovy za 5 GEL/osobu, nebo kdekoliv jinde v přírodě zadarmo ve stanu, jen bacha na krávy. Plus samozřejmě guesthousy a hotely. Roste to tam jako houby po dešti. Samotné informační centrum není přímo v Omalu, ale špetku stranou v lesíku, místní poradí, nebo jeepař rovnou zaveze..

Sagarejo – dá se dostat z Tbilisi maršutkou za 6 GEL, moc pěkné městečko na oddych a nabrání sil.
Telavi – městečko tak na půlden. Z Alvani nás tam hodil taxikář za 5 GEL/auto.

David Gareja – moc pěkné, nenchávali jsme se odvážet taxíkem přímo ze sagareja, ale koupili jsme si maršutku do Tbilisi s tím, že nás vyhodil na půl cesty. 5GEL/osobu (jenom pro info, až do tbilisi to bylo za 6 GEL a je to asi tak o 35 kiláků dál) a až potom jsme si vzali taxíka – tam i zpět za auto – 50 GEL. Moc pěkné místo.

Tbilisi – ubytko – Hostel Romantik – hlásají, že je to nejlevnější ubytko v tbilisi, hrozně příjemná atmosféra, je to vlastně ve sklepení jedné budovy, angličtina ok, máte tam zadára wi-fi, čaj, kávu i véču. Večeří se rozumí zeleninový „eintopf“ na sto a jeden způsob. Pro ty, kteří nenávidí lečo to je bonus bez užitku. Spí se tam v takových kójích – budiž. Průšvih je, že se tam vždycky najde banda blbů, co v 10 začnou kalit a řvát a občas se ve 4:00 ráno ještě hraje na kytaru. Takže peklo. Bez šputnů do uší bych to ani nezkoušel, ale třeba budete mít štěstí a chytnete klidný večer. Ale asi bych nedoporučoval a podíval s po něčem jiném.
Paradoxně v 7 nebo v 8 tam je klídek, lidi si povídaj nebo se tam kouká na film, na seriály a fakt klídek. Ale večer se to většinou zvrhne a to je potom peklo.

Tbilisi-sea – na vyvalení u vody postačí, možná i lepší nejž jejich moře J Jezdí tam autobus č.95 ze stanice Grmaghele (jedna zastávka za Didube) – výstup poznáte, budou tam vystupovat všichni. Nebo se zeptáte.
V Tbilisi jsou 2 aquaparky, jeden je u tbilisi-sea – ten nevím, pak je jede mezi zastávkou Didube a Gotsiridze – nepochopili jsme systém, kterým to funguje, ale imrvére tam je hlouček lidí, občas někdo projde dovnitř, vůbec se to nehýbe… takže asi taky nedoporučujeme, i když zvenčí vypadá aquapark jako na sranda-odpoledne uplně v pohodě.

Poslední autobus směr letiště (č.37) odjíždí z hlaváku ve 22:50. Většinou je mega-narvanej, takže doporučujeme být na zastávce s předstihem a dobře uklidit bágly, hrozně se to narve. Přímo na hlaváku je i supermarket, zavírá cca v 10 nebo v 11, takže nákup pitiva na letište uplně ideální. Koření, ovoce a podobné vychází finančně lépe na trhu. Mezi hlavákem a stadionem dynama tbilisi je obrovitánské tržiště, tam seženete uplně vše.

Ve tbilisi jsme narazili na Carrefour, tak jsme se tam jeli podívat cestou do Mskhety – ale nestojí to za to, ceny jsou tam stejné jako v jejich večerkách, kterých je po tbilisy mraky.
Do Mskhety vás hodí jakákoliv marshutka, která jede do Kazbegi. 1 GEL/osobu, jede to tak 15-20min z Didube.

Pár rad – s angličtinou jsme moc nepochodili (ani u mladých), takže ruské fárze a znalost ruštiny mnohé ulehčí, znalost azbuky byla mnohy spásná. Mnohdy nemají ani latinku, ani azbuku a používají pouze jejich klikiháky. Čert to vem u jídeláku, ale u autobusu to už docela omezuje. Takže jsme si potom zapamatovali, jak se píše to město v jejich škrábanici. Dosti ulehčilo.
Na bankomaty jsme naráželi asi všude (kromě tušetie a nevím nevím, jesti jsme viděli bankomat v Alvani – odtud jezdí jeep do omala). Příležitostí vybrat je docela dost.

Tak snad asi vše, v případě dotazů určitě pište – spíš na e-mail, než sem do fóra.

Jinak zbylo nám cca 30 lari, pokud by měl někdo zájem (včetně drobných, které se do začátku určitě hodí), mapy, průvodci atd.

Užijte si Gruzii!

Zkušenosti čtenářů

.

Ten aquapark u tbiliského moře měl být již otevřený, ale zatím není. Říkali nám to místní, byli jsme tam začátkem července, zůstali jsme tam kde i všichni ostatní. Pak jsme ještě byli v jacht klubu, je to placená zóna, asi 10 km dále podél vody, jsou tam dva bazény, jeden pro dospělé, druhý pro děti + brouzdaliště, lehátka, slunečníky, prostorná restaurace, možnost půjčit skůtr, šlapací loďky, zaserfovat na prkně atd. Vstupné je 15 GEL na osobu a den. Nebylo to špatné, ale je potřeba tam přijet dopoledne, jinak se tam nahrne moc lidí a nevyjdou lehátka.

Pavel

Jen dotaz- jezdívám už pár let do Gruzie, to letos opravdu chtějí do Ushguli nebo Adishi jen 30Lari za osobu? To už tam postavili cestu jako je ta nová do Mestie? Loni koncem září jsme totiž vzali auto za 150Lari a níž nešli, předloni a dříve to bylo to samé, minimum 150Lari… zato do Omala z Alvani jsem usmlouval cestu starou Ladou za 100Lari, jelikož jsem byl sám a dvojnásobek se mi dát nechtělo, když si tam stejně vezli místní zásoby do Dochu 😉

Eva
Pavel:

Pavle, ve Svanetii jsem byla pred 3 dny.marsrutky Mestie-Ushguli a zpet jezdi nekolikrat denne,jmy jeli zpet za 20 GEL/os a do Adishi za 25GEL.
Jeepy jezdi a v informacich tvrdi, ze zadny marsrutky nejezdi, chteji z nas vytahat penize.
Jinak se nam tam moc libilo, nadhera!!

Jirka

Těch 30 GEL si od vás rád koupím. Letím koncem srpna do Kutaisi a peníze na autobus do Tbilisi se mi budou hodit, na letišti zatím není směnárna.

Elene

Pokud už musím výjimečně přespat v hostelu v Tbilisi tak z nostalgie jedině u Irine na Ninoshvili street, nedaleko hlavního nádraží. Net má taky, mluví teda hlavně rusky ale už se i snaží anglicky, čaj, kafíčko je vždy a něco k jídlu bývá taky 🙂 Jinak kdyby náhodou někdo z vás jel do Lago deki tak doporučuju Hotel Lago, objevili jsme to úplně náhodou, většinou mám stan. Jmenuje se sice hotel, ale je to v podtatě větší rodinný dům, paní moc milá, dostali jsme domácí hrozny a spoustu dalšího ovoce na cestu.

dalich

V Gruzii jsem byl opakovaně autem, jel jsem přes RUS-GE přechod, nakouknul do Abcházie přes Inguri a pak přes GE-TR přechod zpět. Autem je to sice do GE štreka, ale po ní je to pak autem podle mě lepší: mohu jet kam chci, spát v autě a tankovat levný benzín a LPG 🙂

Zbylo mi omylem 15 GEL, pokud by někdo chtěl, rád se jich zbavím (na mail).

tarquin

Prodám průvodce Gruzie – Lonely planet 2012, cena 350,-
+ 2 mapy Kazbegi a okolí (Geoland 3 + 4) jednu za 50,-

[email protected]

Jinak letos do/z Mestie letadlo nelítá, cesta maršutkou ze Zugdidi s „dobrým řidičem“ (podle stylu jízdy se někteří pravděpodobně účastní nějakýho tajnýho závodu) cca 2 a pul hod. Zpět jezdí maršutky už v 5 ráno a kolem třetí je to v Tbilisi (s přestupem v Kutaisi).

pecadlo

Po návratu ze Svanetie posílám naše ceny za dopravu. To je asi největší úskalí Gruzie, snaží se škubat.
Maršrutky/Taxi

Zugdidi – Mestia – 20GEL/os
Ushguli – Mestia – 20 GEL/os (po šotolině)
Mestia – Zabeshi – 50 GEL celkově (původně chtěli 80 GEL)
Zugdidi – Batumi – 12GEL/os
Tbilisi – Mscheta – 30GEL celkově – to náš oškubal jak prase!! Maršrutka stojí 1 GEL

jinak vše podstatné bylo řečeno výše a potvrzuji

martin

Chystame se s partou (4 lidi) posledni rijnovy vikende do Gruzie, poletime do Kutaisi (prilet sobota 6 hod. tmniho casu), odletame v utery rano, takze 2 cele dny na vylety. Lakaji nas hlavne hory, co byjste doporucili? Dle kratkeho zkoumani mne laka Svanetie – Ushguli, je to dobry napad? Nebo radsi nekam jinam? Co doporucite?
Dik moc.
Martin

martin:

To je spíš 1 celý den ve Svanetii. Navíc bude asi už dost zima. Ať si každý jezdí kam chce, ale toto už je šílené. Příště poletíte na prodloužený víkend na Zéland, ne? Takové plýtvání vaším časem, penězi a benzínem kvůli 1 dni v horách! Radši si příště vemte dovolenou.

Eliška

Vsechny zdravim,mam dotaz pro ty co Gruzii navstivili a trochu znaji. Myslite si,ze je to bezpecna zeme pro samotnou holku? Chystam se v listopadu,mela jsem jet s kamaradem,ale bohuzel mi cestu odrekl a tak premyslim,ze cestu podniknu sama (projela jsem si sama uz Brazilii a Rusko a nikdy zadny problem nebyl). Diky za odpovedi….

Ela
Eliška:

Ahoj,
Gruzie určitě nepůsobí nebezpečně. Např. turistické destinace jsou v pohodě. Doporučuji i samotné holce. Když cestuji sama – ať jsem kdekoli – tak si dávám bacha víc v noci. V Gruzii bych neviděla problém. Jen dbát na základní normy pro cestování o samotě. Větší města jsou přehledná, civilizovaná. Chlapi mne tam vůbec neobtěžovali,nepokřikovali, nebyli dotěrní. Naopak, lidé byli vstřícní a nápomocni.

Eliška
Ela:

Moc dekuji Elo 🙂

lída

Třeba by se to někomu hodilo – ubytování v Khashuri, v samostatném domu se zahradou http://www.opu.cz/cz/article/338

marvy

Ahoj,
chtěli bychom přespat jednu noc u moře.
Neznáte někdo nějaké místo na pobřeží nebo na pláži, kde nebude moc lidí dá se tam zajet autem a na noc postavit stan.
Diky
marvy

maty_loser
marvy:

Ahoj Marvy,
viděli jsme pár stanů ve městě Ureki. Sice jsme pod stanem nebyli, protože jsme tam chytli levné ubytko… ale viděli jsme tam pár stanů.
Měj se
Maty

marvy
maty_loser:

Dík za info, ale už máme po výletě. Spali jsme dvě noci na pláži pod Botanickou zahradou. Je asi 2 km dlouhá a možností je tam dost. Jen je třeba si na Google earth najít jedinou příjezdovou cestu přes koleje (myšleno teda pro auto) Od žel. zastávky na konci pláže se dá jít i do botanický zadarmo.
Měli jsme půjčenýho Patrola a všech 10 nocí jsme spali na divoko.
Ještě je spousta možností vjet na písečnou pláž pod Poti a stanovat v borových hájcích za pláží. V oblasti Kobuleti to taky jde, ale tam byl velký provoz hlavně kamionů.

Lubo
marvy:

Ahoj, kolko Vás vyšiel Patrol na deň? Máš kontakt na požičovňu? Ďakujem veľmi pekne.

Tomáš

Právě jsme se odtud vrátili a musím potvrdit, že Maty Loser má pravdu a že se toho za ten rok moc nezměnilo.
Přiletěli jsme kolem 0.30 hod. do Tbilisi a první setkání na letišti bylo s „taxíkářem“, resp. se synem člověka, jež předstíral, že je taxikář. Auto nemělo označení „taxi“ ani taxametr a pan řidič byl tak hodný, že by nás odvezl do centra Tbilisi za celých 50 GEL. Muselo se smlouvat 🙁 Takže to stálo 40 GEL a protože maršrutky už po půlnoci nejezdí, museli jsme přijmout – i když by se dalo usmlouvat s jinými i za 30 GEL. Ubytování jsme měli zajištěno, ale to panu taxikáři nebránilo, aby nás celou cestu přemlouval a přesvědčoval, že zná lacinější a lepší místo k našemu pobytu. 🙂
Vyzkoušeli jsme všechny druhy dopravy v Gruzii a výsledek je takovýto: taxi jsou předražená a hodí se nejlépe jen na výlet, kde vás řidič někam odveze, pak počká a odveze vás zpět. To vše po předem dohodnuté ceně. Přesun mezi městy – maršrutky. Jsou laciné, zdánlivě nepohodlné, ale když už se rozjedou, i jakás takás „klimatizace“ (průvanem) je zajištěna. Pro porovnání: Tbilisi – Kazbegi taxi: zkoušeli to na nás i od 200 GEL po 60 GEL (řidič byl zjevně z Kazbegi a navečer se domů nechtěl vracet prázdný); zatímco maršrutka 10 GEL.
Vlak: na větší vzdálenosti ideální!! Je klimatizovaný s Wi-Fi a uvnitř jsou i automaty s občerstvením. Lepší rezervovat (zaplatit na I-netu a vytisknout si lístek) předem na http://www.biletebi.ge. I tak nejspíš budete muset vyhnat někoho ze svého sedadla. 🙂
Metro: nutná plastická kartička, kterou vám prodejce za sklem při vstupu do metra nabije. Stojí 2 GEL a vyplatí se. Ano, účtenku si uschovejte, pak ji můžete vrátit. Anebo – u kasy vás může paní nabít na kartu jinému cestujícímu, který se vás pak ujme a umožní průchod turniketem. Gruzínci to chápou a rádi pomohou.
Tolik k cestování po GE.

Tomáš
Tomáš:

Dodatek k cestování: z Achalciche do Vardzie a zpět nás odvezl Lev (přátelsky L´ova) nejlepším autem, co jsme v Gruzii měli možnost využít. Mercedes Vito, prostorný, pohodlný se zatmavenými skly. Cena za odvoz sem a tam, včetně asi 5 hodin čekání na nás a jeho výkladu: 80 GEL pro všechny (za auto). Pro jistotu: +995 599 25 26 37. Hodně zdaru a kdyby něco, klidně se ptejte! Rád odpovím. 🙂

Tomáš

K ubytování:
V Tbilisi jsme měli k dispozici v centru, hned za Rustaveli Ave., celý byt se vším všudy za $80 na noc. Vejde se i 5 lidí (se spacáky i 20), je tam vše potřebné, vč. WC, koupelny, Wi-Fi, balkónu, ledničky, kuchyně, nádobí apod. Domácí nás mj. pozvali k sobě, pohostili a na cestu vybavili lahvemi vína.
Pro případ potřeby: Tbilisi, Kiacheli str. 23, +995 551 730 690, [email protected], pan Gela a jeho paní Keti.
V Kazbegi jsme byli ubytováni u rodiny Tamase Gudushauri (+995 599 016 803) za 20 GEL na osobu a noc + 20 GEL za snídaně a večeře. Paní Latia se starala vzorně a tento zp. ubytování neměl chybu! K dispozici jsme měli celý domek a členové rodiny s námi rádi trávili volný čas, když jsme byli přítomni. Tamas i jeho bratr, žijící hned vedle, vlastní off roady, jimiž vás rádi vyvezou, kam si řeknete. Juta (pro nás za 80 GEL) se vyplatí, vodopád (za 70 GEL) nikoli. Trinity Gergeti jsme si vyšlápli za asi 1,5 hod. sami.
Další hotel – podle cíle cesty – skalního města Vardzie, jsme našli v Achalciche asi 4 min. od náměstí. Pak jsme po cestě objevili ještě další, ale na internetu k nalezení nebyly. Opět, pro příp. potřeby: Hotel Ariali, Grigol khandztelis str. 30, +995 577 441 889, +995 597 441 889. Hotel skromný, ale se vším potřebným za 50 GEL/pokoj pro dva a noc.
Na cestě do Batumi jsme si mysleli, že přespíme v hotelu v železničním uzlu Kashuri, ale nejbližší hotel jsme našli až v Surami. Opět 50 GEL/pokoj a noc. Název ani kontakt nemám, ale maršrutkář, který nás přivezl z Achalciche, nás tam odvezl (po poradě s řidiči dalších maršrutek a taxi) zdarma. Hotel opět skromný, ale se vším nezbytným. Pozn.: snídaně v těchto hotelích nejsou v ceně!
Poslední ubytování bylo u Batumi. Záměrně. Batumi je totiž nesmírně rušné místo. Jako Václavák rozpuštěný do mnoha menších ulic, uliček a pobřežní kolonády. Konkrétně tedy poslední zastávka vlaku na trase Tbilisi-Batumi, Machindžauri, 22 GEL za 2. tř. (úroveň jak zmíněno výše). Penzión na Avlabari str. 4 (asi 8 km od Batumi, maršrutka za 0.50 GEL) vede pan Zorbeg a 3 dny vyšly na cca 4.100,-Kč pro 4 lidi. Jinak také 2 pokoje ve 2. patře s výhledem na moře. K pláži jsou to asi 3 minuty, na pláži bar, kde mají i něco k jídlu a pití (šašlyk 7 GEL, pivo Natakhtari nebo Zedazeni čepované za 1,5 GEL). V moři delfíni, za humny jedna z největších botanických zahrad světa. Kontakt: [email protected], ale co jsem se díval, skoro celý srpen má zabraný. Starší pán, působící nevrle, ale jinak milý, nápomocný a pohostinný. K dispozici vše, jako např. kuchyň, pračka, zahrada, altán, Wi-Fi, jen WC v patře společné, ale naprosto bez problémů. Za ten klid a vše v místě se to rozhodně vyplatí. Nádraží 500 m a obchůdků plno.
Rozhodně se vyplatí si koupit místní SIM kartu (název Beeline, myslím), v hodnotě 2 GEL a to vystačí bohatě na všechno to volání taxíků a hotelů. Ale radši doporučuji se zeptat prodejce. Tolik k ubytování na některých místech v Gruzii.

Petra K.

Dobrý večer, chtěla bych se zeptat, na koli tak vyjde pobyt na 10 – 14 dní. A jaká místa se určitě nesmí vynechat? A když chceme pod stan, je tam problém se stanováním kdekoliv?

lubo
Petra K.:

S tym stanovanim zaleži hlavne na oblasti kam chcete ist.Večšinou to nie je žiaden problem , v niektorych narodnych parkoch by sa však malo oficialne (Tušetia ,Kazbegi(stanovat bezplatne na vyhradenych miestach  no nikto to nijak nekontroloval ale napriklad v Borjom Karaguli je potrebne už pred vstupom nahlasit sprave parku kadial sa budete pohybovat kolko dni a zaplatit si vopred chatku alebo miesto za stan.

lubo:

Dekuji moc za odpoved 🙂

lubo:

Mohl bych se zeptat, na kollik tedy vyjde tak tech 10 dni? a jaka mista nevynechat? Dekuji

Andrej

moje skusenosti a odporucania ohladom Gruzinska:
http://hroch.sk/destinacie/azia/gruzinsko/

Nikky

Ahojte , v Gruzii jsem byla několikrát vždy na den/noc s přáteli z Arménie kam létam často , letos poporvé letím i s 4,5 letou dcerou , mám v plánu letět z Katowic do Kutaisi – kdde přistaneme 3,55 rano , tak přemýšlím jeslti vzít na jeden den hotel , a projít se po Kutaisi , pak mám v plánu přejet pronajatým autem do Chakvi – kousek od Batumi a být i s malou u moře cca 3 dny , a potom bych se ráda právě přesunula do Mestia na 2 dny , nemáte tam někdo kontakt na ubytování někde v rodině ? v Chakvi mám zajištěné ubytko , zbytek hledám , po Mestii a okolí , uvažuji projet do Tbilisi a strávit tam 2-3 dny a pak už směr Kutaisí a let zpět , nebo pokud Vás napadá kam se dá v Gruzii zajet i s dítětem (Vardzia mi přijde pro tak malou holku dost náročná zatím , v Borjomi nic zajímavého není =D , díky za tipy i na ubytko , Nikky

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: