Jižní Amerika

Peru-Bolivie-Chile

Tom

Ahoj,
Mam predbezne vymyslenou trasu. A) Lima-Pisco-Nazca-Cusco-Titicaca-La Paz-Uyuni-Antofagasta (mozna jeste Huaraz). B) Lima-Cusco-Titicaca-La Paz-Uyuni-La Paz-Arequipa-Nazca-Pisco-Lima (mozna jeste Huaraz). A dotaz na nekoho kdo projel tyto zeme, za jakou casovou dobu se to da zvladnout, tak aby to nebylo nejak hekticky. Pripadne pridat nejaky zajimavy misto.
Predem moc diky Tom

Zkušenosti čtenářů

Libor

Ahoj a z Antofagasty pak do Limy nebo Santiaga? A autobusem? Proč tě zaujala zrovna Antofagasta? (Kromě nedaleké bílé skalní brány v moři nic moc.) Také Machu Picchu (drahým vlakem tam a zpět?) a Sacred Valley? Přidal bych aspoň ještě Coroico, jinak tam uvidíš zeleň a trochu džungle jen u Machu Picchu.

Libor:

Ahoj,
Ve Antofagaste konec, jen prelet do Santiaga a domu. Ale psal jsem i variantu B (okruh), ale to by bylo bez Chile. Machu Picchu urcite taky, bylo to brano jako soucast Cusca. U varianty B z Limy do Cusca prelet, jinak vsechno busem, mozna i stop. Nevim, ale jak casove je to narocny.
Diky za napad s Coroico (snad si nenadelam do kalhot)

Libor

Místo Antofagasty bys mohl letět už z Calamy, to je běžnější spojení se severem Chile. Pokud řešíš i rozpočet nebo chceš vidět více z Atacamy, doporučil bych jet 17,5 h. jízdu autobusem z Antofagasty, což i v luxusní třídě Cama na samostatné velké sedačce stojí od 54 USD na rozdíl od více než 200 USD za letenku. Ideálně odpoledne start a sedačka před předním sklem ve 2. patře, já tak jel.
https://www.turbus.cl/wtbus/indexCompraCMS.jsf

Do Coroica můžeš jet s místní CK na kole po bývalé Silnici smrti, ale není to už moc nebezpečné, protože většina aut jezdí po nové asfaltce, jen úvodní sjezd ze sedla je po široké asfaltce spolu s auty. Většina turistů se ten den vrací do La Pazu, což je škoda (možná ani do Coroica nezajíždí, je to dost do kopce na závěr). Já jsem tam jel mikrobusem po nové silnici a i to stálo za to. Jsou tam pěkné výlety na kopec nad město nebo dolů k řece s koupáním pod vodopádkem.

K časové náročnosti bych řekl, že to závisí hlavně na tom, co vše chceš vidět, protože možností je spousta a klidně i měsíc může být hektický. Minimum je asi 3 dny na přejezd z Limy do Cuzca, pokud chceš navštívit i něco cestou (mezi Limou a Arequipou to ale nemám projeté) a pokud i Colca Canyon přidej 1 den (rychlovýlet s místní CK z Arequipy, start v noci), 2 dny (jako já) nebo 3 dny (pokud bys chtěl na trek dolů). Pak ještě asi 15 h. přes noc Nazca – Cuzco.

Na Cuzco a okolí jsem potřeboval 7 dní, aby to nebylo příliš hektické, a to se příliš nezajímám o památky a měl jsem na jižní Peru jen 10 dní. Památky jsou umístěné v krásných horách, takže i pro ty, co se zajímají hlavně o přírodu, se vyplatí. Kromě Cuzca a MP včetně hory Machu Picchu stojí za návštěvu určitě Sacsayhuamán, Ollantaytambo, Pisac a Salinas:
http://www.planetware.com/sacred-valley/moray-per-cs-svm.htm.
Večer je příjemné se vykoupat v termálech v Aguas Calientes. 1 den se dá ušetřit, pokud se jede vlakem nejen na MP (jako já) ale i zpět. Pro mě byl ten den ale jeden z nejhezčích a nejzajímavějších v Peru: trek podél kolejí džunglí u řeky, jízda colectivem i ve strmé soutěsce a pak autobusem z 1100 m n.m. přes sedlo Abra Malaga ve 4300 m n.m., které je jen asi 4 km od zaledněného Nevado Verónica (5680 m), na který mi svítilo slunce 10 minut před západem. Oklikou to vyjde asi do 15 USD, zatímco vlakem 1-směrně nad 50 USD za 2 h. 1 směr ale stojí za to. Pak to je ještě 6-7 h. do Puna, kde se mohou navštívit plovoucí ostrovy na jezeru Titicaca, a dalších pár hodin do Copacabany, hranice je otevřená jen přes den. Při dopoledním příjezdu už nestihneš přechod Isla del Sol ten den.

Cestou přes Bolívii jsem také neměl moc čas se zdržovat, ale na trasu z jihu k jezeru Titicaca jsem potřeboval 13 dní včetně 5-denního výletu přes R.E. Avaroa a Salar de Uyuni (trasa Uyuni – San Pedro de Atacama se jezdí 3 dny). Navíc jsem navštívil Sucre, krátce Potosí při přestupu, La Paz, Coroico a Copacabanu s přechodem Isla del Sol. Pro zájemce o ruiny bych doporučil i Tiwanaku. Počítej tedy s 11 dny při takovémto itineráři a musíš mít i štěstí, abys našel rychle spolujezdce na cestu do San Pedra, jinak můžeš v Uyuni čekat, protože každý den se asi nejezdí.

Okolí San Pedra také stojí za návštěvu. Pro ty, co přijeli z Bolívie min. Valle de la Luna, ale i gejzíry jsou jiné než ty cestou z Uyuni. Pak ještě necelý den na přejezd do Antofagasty a výlet k té skalní bráně. Celkem varianta A vychází min. na 3+6+11+2, tedy 22 dní.

U varianty B by Bolívie podobným stylem byla asi na 13 dní, protože výlet terénním autem by byl nejlepší 4-denní na trase Uyuni – Tupiza (já jsem měl 5 dní kvůli výstupu na 1 horu) a pak je třeba přejet do Peru (silnice Tupiza – Uyuni je asi bez asfaltu a přímá Uyuni – Oruro také, jinak je vše autobusem asfalt). B tedy vychází asi na min. 6+13+4=23 dní.

Huaraz by vyžadoval aspoň 3 dny na místě, aby to mělo smysl + doprava, což lze přes noc. Pokud bys tam jel hned na úvod bez aklimatizace, nedal bys nejzajímavější 1-denní výlety s místními CK – trek na Lagunu 69 do 4600 m n.m. (stačí bez průvodce, jen doprava od CK) a výlet k ledovci Pastoruri do 5000 m n.m., ale jednoduchý výstup ze 4800 m. Nejlepší je tam dát ale i nějaké delší treky, já jsem strávil v Huarazu a okolí 3 týdny.

Tom
Libor:

Diky Libore,
za vycerpavajici info. Planuju na ctyri-pet tydnu, takze by to melo byt s rezervou, chci to v klidu zadny honeni, spis podle letenky jak budou drahy.
Tom

Lenka
Tom:

Ahoj Tome,
budeš cestovat sám? Já hledám, ke komu bych se mohla přidat, jelikož mám podobný plán, ale sama si na cestu netroufnu. Kdyby jsi chtěl spolucestující, tak se ozvi na [email protected]
Pěkný den přeje Lenka

milan štourač

chystám se na 40 dnů do j. Ameriky(Ekvador,Peru,Bolivie).Zajímala by mě cena jednosměrné letenky z Trujila do Cuzca?Jaká l. společnost a lety ,každý den?Děkuji za případné příspěvky,info.Milan

Libor

To ocekavas, ze to bude nekdo vyhledavat za tebe? Ani jsi nenapsal datum. Primo urcite nic neleta, dojed busem do Limy, je to kousek. Jinak skyscanner, google atd.

milan štourač

Ahoj Libore-neočekávám-musím sám,jen jsem zkusil,jestli náhodou někdo nemá přímou zkušenost.Něco létá,byt dražší(zvážím letadlo,stejně jako busy).Koncem září letím a budu pár dnů v Ekvadoru,potom v říjnu Peru a Bolivie(při moc dobré konstalaci i trochu v Chile-severním) a začátkem listopadu ,zpět z Limi.Zdravím,měj se-Milan.

Libor

Ahoj, jednoduchym a rychlym vyuzitim skyscanneru bys to zjistil hned. Podival jsem se tedy a opravdu leta, ale jen 3x tydne a o 50 az 60 EUR drazsi nez z Limy. I kdyby nahodou mel nekdo zkusenost s touto pro vetsinu lidi nevhodnou linkou, ceny letenek jsou obecne velmi promenlive. Je velka skoda nezajet do Huarazu, kdyz pojedes okolo a jeste asi stale pri vhodnem pocasi. Minimalne na 3 dny, ja tam byl 3 tydny a patrilo to k tomu nejlepsimu za 13 mesicu v Jizni Americe. 3-4 zeme JA za 40 dni je dost, budes mit mozna polovinu casu na silnici.

Ahoj-ano,je to tak.Ten Huarez je asi opravdu dobrá úvaha.Pravděpodobně,pak zamířím do Limy a dále.Jo-ty vzdálenosti jsou,přeci jen velké.I proto jsem ,pro začátek zvolil „prcka“-Ekvador.Možná budu muset,např. z Peru-něco tzv. „osekat“.Jasně-v Peru,nebo Bolivii může sehrát svoji roli počasí i v souvislosti s kvalitou silnic ap.Počítám tak 700-800kč na den-jsem tzv. v realiích? Milan.

Libor

Ekvador je maly, ale budes asi hlavne v horach, kde se jezdi pomaleji i pres dobrou kvalitu silnic. Navic je tam toho tolik zajimaveho, ze jsem ho krizoval nekolikrat smer vychod-zapad 2 mesice. Zapad neni tak uplne nutne navstivit pri nedostatku casu (snad jen Isla de la Plata a plaz o neco severneji ve stejnem NP Machalilla, kdyby byl cas) a vychodni podhuri And take asi nenavstivis, i kdyz Bombuscaro v NP Podocarpus u mesta Zamora by za mensi zajizdku rozhodne stalo. A pri hezkem pocasi urcite Cajanuma jizne od mesta Loja. Krome sopek pro me to nejlepsi z Ekvadoru.
Pocasi v bolivijskych horach je suche az do listopadu a v Peru jsou hlavni silnice kvalitni a vetsi deste by jeste byt nemely. Byl jsem tam pred 5 lety a cestoval jsem pomaleji, tedy na den levneji. Obvykle asi za 700 USD na mesic, i kdyz jizni Peru bylo drazsi a Bolivie diky 5-dennimu vyletu terenakem z celkovych 13 dni byla take drazsi v prepoctu na den.

Dík Libore za konzultace/Tvé zkušenosti.Píšeš,žes byl 13 měsíců v J.Americe.Máš můj obdiv/uznání.Já cestuji,tak -těch 20,30,nebo 40 dnů.Vzhledem k tomu,že plánuji z Ekvadoru zamířit do Peru a mám dnů kolik mám,zaujaly mě ,kromě Quita tyto místa/města od Quita na jih.A jedná se:příroda-N.P. Cajas,laguna Qulotoja a města:Baňos,Cuenca.A na západě,právě ten zmíněný ostrov Isla de la Plata a N.P.Machalilla.Na tu Cajanumu -mrknu.Pokud začínají deště v Peru a Bolívii v listopadu(to budu končit),tak dobré.Já byl před 5 lety v Etiopii(30 dnů) a období deštů začalo poslední čtyři dny.Tak by to mohlo být-podobné.:-).Cestovat za 700 USD na měsíc je výborné.Ale i těch -cirka 700-800 KČ-průměrně,myslím dobré.Vím-Machu Picchu,Cuzco-dražší,jinde by zas mohlo být levněji.V Bolivii,bych chtěl končit ,také terenákem(stačily by mi 3-4 dny)z Uyuni-výlet(snad ,při dobrém čase zakončeno v San Pedro de Atacama).Uvidím.Zeptal bych se-co vařič a ešus?Čtu-Ekvador,Peru,Bolivie mají levná jídla,tak asi nebrat?.Na stranu druhou-hory,popř. Chile,možná vzít?Dřív jsem vařič vozil,poslední roky už nikoliv.

Rekni mame at ti napece buchty s sebou…

ha,ha,ha.:-)

Libor

Varic a esus jedine na vicedenni trek z Huarazu pripadne jinde, ale asi nebudes mit cas. Pripadne muzes s pruvodcem, ktery zajisti jidlo. V Chile jsou v hostelech kuchynky.
Me NP Cajas neprisel nejak zvlast krasny nebo mimoradny. Pokud pojedes busem z Manty do Cuency, muzes v nem rovnou vystoupit a neztratis moc casu. Ja mel celodenni vylet z Cuency. Tim nejlepsim z Ekvadoru myslim Cajanuma + Bombuscaro, oboje 1 NP, 1 na horni hranici lesa a nad ni, na ostrem hrebinku a 2. prales u reky se strmymi svahy.
Kdyz sezenes v Uyuni dalsi lidi do San Pedra de Atacama na podileni se na nakladech, bude to asi celkove nejrychlejsi, jak se lze vratit do Limy. V San Pedru dej aspon Valle de la Luna.
Prset muze v horach u Huarazu (spise odpoledne) a na Machu Picchu. Jinde (krome Ekvadoru) asi moc prset nebude ani v listopadu, pokud nepojedes na vychod od And (napr. Coroico)

Huaraz mě zaujal,zajedu tam.Asi by to chtělo ,alespon 3-denní trek,ale uvidím ,jak s časem.Asi vařič/ešus nechám doma.Na Cajamunu jsem se díval.Na tom jihu Ekvadoru bych ,tento N.P. měl navštívit ,také.To Uyuni,plánuji-jak píšeš.Taky bych chtěl ,ty gejzíry,ale zase bude záležet jak to bude vycházet/nevycházet s časem.Jak ses nejlépe a nejlevněji dostal na Machu Picchu?Zdraví M.

Libor

Na MP jsem jel vlakem (tehdy za 50 USD) s mensim smlouvanim u 2. dopravce. Zpet oklikou pres Santa Maria, coz bylo nejen levne, ale i krasny celodenni vylet. Popisovane to je ode me i dalsich na jinem vlakne.
V Huarazu jsou pekne 3 celodenni vylety s mistnimi CK (levne, jen doprava,  ne pruvodce): Laguna 69, Ledovec a Chavin de Huantar (ten z hlediska pamatek). Jsem priznivcem vicedennich treku, ale nez jit ten nejpopularnejsi, radeji tyto vylety.

niemandos
Libor:

To je vsechno? Napis kde jsi nebyl. Pokud takove misto existuje.

Možná mám „tz. velké oči“ na 3-4 země J.A,za cirka 40 dní.Uvědomuji si to.Nicméně Ekvador,Peru,Bolivii chci navštívit,byť bych něco měl(z Peru,popř. Bolívie „osekat“).Libore-jako znalce J.A. ,bych se optal-co určitě nevynechat z Peru a Bolivie?A pokud jde o ceny,bezpečnost/kriminalitu(krádeže)atd.,lze srovnat,jako podobné Stř.Ameriku a Jižní Ameriku? Zdraví M.

Libor

Co nevynechat, to je individualni. Asi ten Huaraz a aspon 4-5 dni na Machu Picchu, Cuzco a dalsi pamatky v okoli. V Bolivii za me celodenni prechod Isla del Sol a Salar de Uyuni + Res. E. Avaroa. Z mest v techto zemich Sucre (1 z nejhezcich v J.A.). Pres Trujillo, Limu a La Paz pojedes, za mensi zastavku jiste stoji. Pralesy v Amazonii jsou obvykle vetsi zajizdka nebo let, nejsnadnejsi je Bombuscaro, aby aspon neco z toho bylo v itinerari.
Ve Str. Am. jsem nebyl, ale co vim, je to ruzne jak ohledne cen i bezpecnosti i tam. Krome Venezuely asi neni zadna zeme J.A. na tom s bezpecnosti tak spatne jako Salvador a Honduras. Nektere casti Ekvadoru, Peru a Bolivie maji ale vyrazne vetsi riziko kradezi a prepadeni. Ja jsem se tam citil bezpecne, ale treba na vyhlidkovy kopec v Quitu, v Lime nebo vecer po El Altu bych pesky nesel. V jinych castech techto velkomest i jinde v J.A. jsem bezne chodil i vecer.

niemandos
Libor:

to jsou zase „rady“…

souhlasím s Liborem.Byl jsem ,třebas v Hondurasu,nebo Guatemale.Ohledně J.A. jsem rád prokonzultoval.Za výrazně nebezpečnou ,považuji v současnosti Venezuelu.Nevylučuji v budoucnu nepokoje v Bolivii,ale zatím ne.Není třeba plašit.A k turistice:co jižní Peru-místa jako Arequipa,canon Colca,Nazca? A v Bolivii mne ještě napadla ty incké památky-Tiwanaku a Saipanta?Jinak -souhlasím s uvedenými místy.A děkuji.

Libor

Zajimavych pamatek je tam dost a 3 zminene by za navstevu staly (Saipantu neznam, ani google nic nenajde). Kdyz mas 40 dni na 3-4 zeme, tak holt neni cas na vse zajimave. Ja jsem zrovna na jihu Peru a v Bolivii mel casu malo, protoze jsem se po 6,5 mesicich vracel domu (a pak hned planoval severni pulku J.Ameriky). Na Tiwanaku, Arequipu ani Nazcu jsem nemel cas, ale Colca Canyon jsem si uzil pekne a bez turistu (spani v Yanque misto Chivay, vylet v okoli vcetne termalu, vylet po silnici od Mirador de Tapay misto Cruz del Condor do Cabanaconde, dolu se mi nechtelo, vyhled je ze silnice mnohem lepsi a moc aut tam nejezdi).
Kdyz pojedes pres severni Peru, tak bych asi spis doporucil zajet do Chachapoyas a odtamtud celodenni vylet s mistni CK na Kuelap a dalsi na vodopad Gocta, ktery patri k nejvyssim na svete a pritom byl objeveny pro svet (mistni ho znali) nedavno a je kousek od hlavni silnice. Jsou tam i dalsi moznosti na vylety, ja byl jeste na hornim okraji blizkeho kanonu.

Libor

Prosim o smazani

Karel

Bolivie je nebezpecna. Byl tam zastrelem i Che Guevara.

Libor

A take 21. 08. 2017, 14:36:12. Che Guevara byl zastrelen v Paname.

milan štourač
Libor:

Libore prostuduj si poradne kubanskou historii.

Libor

Byl zastrelen v Bolivii, ale to nema souvislost s aktualni situaci.

milan štourač

Ta by mela vysetrit policie. To je trestny cin. Takze Libor neni Libor?

milan štourač:

Někdo používá i mé jmeno. Takže ho taky považuji za zmrda. Milan.

Libor

Jeste k te bezpecnosti. Neco jsem ted napsal do vlakna o Bolivii. Nocni prepadeni busu se na tve trase nestavaji, protoze z Quita na zapadni pobrezi asi nepojedes a usek Nazca – Cuzco take ne. Nejezdi pres JZ Ekvadoru v noci a jinde to neni vyuzitelne. Cestou z Quita je vysoka pravdepodobnost vykradeni batuzku i pres den, pokud ho nechas u nohou nebo nahore. V nocnich busech v Peru se to take muze stat.

Slyšel jsem ,že v Peru cestuje autobusy hodně lidí.Nezatvrdls tzv. někde?Kupuji lístky,vždy na nádraží nebo jen den dopředu.Většinou to vyšlo.Bolívie se ti zdála z těch zemí nejbezpečnější(co se týče přepadení/krádeží)?MilanŠ.

Libor

Vetsinou to ani jinak nez busem nejde krome vetsich mest letadly, ale to je zlomek poctu cestujicich. Nakup jizdenek tak, jak pises. Vecer davaji na nocni spoje i slevy, kdyz je dost volnych mist a vice spolecnosti tj. konkurence. Zadny problem s listky, nejedes v hlavni sezone. I v ni asi OK.
Krome vykradeni batuzku spolucestujiciho cestou z Quita to mam jen z netu a z doslechu. Muj pocit je, ze taxi a falesne minivany ci minibusy v nekterych lokalitach jsou nejvetsi riziko v Bolivii. Nocni prepadeni busu zase nejmensi riziko v porovnani se zememi dal na sever J.A. Krome El Alto a Potosi z tech nejnavstevovanejsich oblasti bych tipoval, ze je to jinde v normalu (treba jako v evropskych mestech – taky pro turisty nijak zvlast bezpecne, ale O.K.)

Libor

Jo a pokud jde o osobni auta, rekl bych, ze mistni je na dlouhe cesty moc nepouzivaji a turisti si auta bezne nepujcuji.

Libor

Quito je snad nejhorsi. Prepadeni treba v prave poledne neni vyjimkou. Policie je zkorumpovana nebo nekdy i jen lina neco udelat. Nekdy to i turiste resi nakupem zbrane (to je to nejjednossi) a vzit pravo do svych rukou.

Jiny Libor

Tak ty jsi neco podobneho. Chytrak nad chytraky.

niemandos
Jiny Libor:

hovado…

Jirka

Povinná registrace by bohužel pomohla.
Co se Quita týče, závisí na oblasti. Obecně, čím více na sever, tím bezpečnější. V centru jsem se nebál chodit v noci. Jih jsem v noci raději projel tágem (což obvykle nedělám)
Zbraň bych si tam nekoupil ani omylem. Jednak by tě mohla dostat do vězení, jednak by ti mohla dodat sebevědomí a mohl bys jít do konfliktu. Myslím, že můžeš mnohem více ztratit než oni.

niemandos

kdo je de.bil ty cu.raku?

Karel

Tak uz te dostali?

Webmaster potrebuje penize a nic se tady nezmeni. Jinak nastavte si blokovace reklam a pohoda.

Ahoj -má někdo zkušenosti v J.Americe,ohledně úschoven zavazadel na  místních nádražích?Dík. Milan.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: