Jižní Amerika

Machu Picchu

Honza J

Ahoj všem,

chtěl bych si ujasnit cest na MP. Chápu správně, že do Ollantaytamba se dostanu colectivem buď přímo a nebo s přestupem v Urubambě? Vlak z Ollantaytamba do AC. Jeho cenu jsem našel někde zde v diskuzích za 24 USD, ale na Peru Railway byla cena dost odlišná. A vstup na MP je pro cizince za 128 SOL.

Chtěl bych se zeptat jak je to tedy s tím vlakem a jeho cenou? Kolik stojí přibližně levnější ubytování v AC. Samozřejmně uvítám i další postřehy k MP i jiným věcem co se týče Peru.

Děkuji Honza

Zkušenosti čtenářů

Libor

Ahoj, colectivo jezdí přímo, ne přes Urubambu, ale jistě je možné jet i jinudy, tedy přes ni nebo přes Pisac (což doporučuju při cestě tam či zpět a prohlédnout si stavby nad Pisacem, stejně jako solná jezírka u Urubamby).

Cena vlaku byla už před 3 lety minimálně kolem 50 USD za 1 směr. Jsou i o dost dražší lístky. Můžeš jet autobusem do Santa Maria, pak colectivem k hydroelektrárně a pak pěšky, jak se tu mnohokrát popisovalo.

Lístek na MP stojí opravdu 128 solů (pro studenty méně), ale doporučuju jít i na horu Machu Picchu (1 z mých nejkrásnějších výhledů v životě), což celkem stojí 142 solů. Nebo MP + Huayna Picchu za 152 solů, ale to se pak musí koupit lístek dlouho dopředu.

Mimo sezónu bylo ubytování v AC jen o trochu dražší než jinde, ale možná bude třeba hledat a smlouvat.

Renáta

Ahoj, můžeš kouknopu sem, třeba ti něco napoví, poradí, zhodnotíš a vybereš si.
http://www.cestovani.nafoceno.cz/Peru_-Bolivie.html#Machu%20Picchu

Honza J

Ahoj, oběma děkuju.

Chtěl bych se tedy zeptat jestli ta cesta z Hydro na MP je nějak značená a jak je schůdná? A kdy jezdí první colctiva ze Santa Marii k Hydru?

Děkuji.

Pavel
Honza J:

Cesta je jednoduchá a jasná, navíc bude označená proudem batůžkářů 🙂 Jde se po kolejích nebo pěšinou vedle a koupil bych si jízdenku přímo z Cuzca na Hydro, stejně člověk nic moc neušetří a je to bez starostí.

Cuzco – Hydro tam i zpet za 80 peruánských cca 640 Kč

Petr

ubytování v AC, ve 4 lůžkovém pokoji 14 USD (levnější hostel), v dormitory i levněji, dělali jsem rezervaci přes booking, myslím, že na místě o nic moc levněji neseženeš

Lukas

My ted jeli Cusco hydroelelektrarna a zpět za 30solu.Prez hostel casa-in.

Lukas:

Ale těch 30 solů bylo za 1 směr, ne?

Honza J
Lukas:

A jak to vypadalo v tom hostelu? Mohl by jsi ho doporučit? Cena,úroveň apod.

Lukáš

Hele záleží na tom jakou čekáš úroveň,ale pro nás to bylo v pohodě,mrkni na booking na fotky.Pokoje nemaj okna,ale maj vlastni sociálku.S cenou dopravy,já mám za to že jsem platil 30solů za cestu tam a zpátky, ale bavili jsme se o tom že to možná blbě spočítala a napočítala nám to jenom za jednoho.Jinak cesta od elektrárny je v poho a doporučuju nevracet se hned druhý den ale až ten další abyste měli dost času na MP.Stojí to za to.

tiburon

Chápu, že se tady pořád hledají levnější náhradní varianty cesty, ale přece jen by stálo za to zmínit, že turistickým zážitkem (samozřejmě jak pro koho) může být i sama jízda vlakem, protože trať je krásně vetknuta do údolí řeky a pokud se nepletu nějaká úvrať je i na dolním úseku (ono je to už deset let, když jsem tam jel podruhé a prozatím naposledy). Bohužel samozřejmě už to není, jako za časů úvratí v Cuzcu a jízdenky za 10 solů, ale i tak bych to úplně nezatracoval, i když chápu omezený rozpočet.

Libor
tiburon:

Výhledy z vlaku opravdu stojí i za těch 50 USD. Cestou z Ollantaytamba to chce sedět vlevo u okénka. Ideální je 1 směr tak a druhý směr přes Santa Maria.

To je totiž nejen levnější, ale ještě mnohem větší zážitek. Lepší než cesta vlakem z Aguas Calientes k hydroelektrárně (který je drahý a moc často nejezdí, u hydroelektrárny jsou 2 úvratě, jinde ne), je jít pěšky podél kolejí, aby si tu scenérii člověk měl čas užít. Pak je dobrá úzká prašná cesta colectivem (částečně i ve strmém kaňonu) do Santa Maria a dále busem z 1100 m n.m. přes sedlo Abra Malaga nad 4300 m n.m., odkud je vidět za dobrého počasí asi 4 km vzdálený zaledněný vrchol Nevado Verónica (5682 m).

Libor:

Já jen strašně lituju, že jsem se, když to šlo, neprojel za těch 10 solů až do Quillabamby.

verousek

Souhlasím, jízda vlakem je zážitek !

Dotaz na platnost cesty

Chceme jet v Breznu do Peru na Machu Picchu, ceny ale pri prostudovani me vyrazili dech.
Tudiz nyni resim, jak dostat se tam co nejlevneji + zaplaceni jen listku do vnitr Machu Picchu.
Da se jeste tohle? Pry se usetri 100USD.
Jedeme colectivem (sdíleným taxi) z Cusca do Ollantaytamba, odtud ve stoje nacpaným autobusem plným místňáků do Santa Marie a z ní taxíkem do Santa Terezy. Taxikáři se o nás poperou, což nám srazí cenu z „15 Sol a čekáme na další dva pasažéry“ na „10 Sol a jedeme hned“. Začneme brzo ráno a do Santa Terezy dorazíme až pozdě večer.
a pokud ne taxi tak…
Nejlevnější a přitom možná nejpříjemnější cesta vede takzvaným Posvátným údolím Inků. Je to varianta, při které se necestuje vlakem hned z Cuzca, ale dojede se po silničkách co nejblíže k Machu Picchu do vesničky Ollantaytambo…v Ollantaytambu silnice konči.
Jenze pokud silnice konci v Ollantaytambu, jak muze jet nekdo do Santa Terezy?
Ta Santa Tereza je teda kde? Nedari se me ji na mape najit.
Ja bych to chtel totiz misto toho vlaku, klidne pesky, treba 3dny trek a postupne dojit.
Pripadne ten taxik za 15SOL. Clovek to zas uvidi z jinyho pohledu, vlak je moc bohuzel drahej.
 

Saša
Dotaz na platnost cesty:

ahoj, je možno na tebe dostat mail? potřebovala bych něco z Peruánské lékárny 🙂 za úplatu…

Jarda
Saša:

Hmmm. To uz tady bylo. Dovolim si upozornit, ze peruanska vezeni jsou dosti tvrda.

Karel

Kdyz nemate penize tak nikam nejezdete. To je tak tezke pochopit?

Sulestino

Doporucuju procist docela podrobny popis moznosti ve vlaknu:
http://www.hedvabnastezka.cz/diskuse/jizni-amerika/jak-na-machu-picchu-/?page=3
Aktualni ceny v rijnu 2016 za osobu jsme platrili:  bus  Urubamba – Santa Maria (20 S s gringo prirazkou, mistni to meli za 15 S; collectivo Santa Maria – Santa Teresa 8 S, taxik Santa Teresa – Hidroelectrica 5 S a pak zdarma pesky do Aguas Calientes pod M.P. podel koleji. Zpet z M.P. do Ollantaytamba vlakem jedna cesta stala 75 USD, collectivo Ollantaytambo – Cuzco 10 S. Od Hidroelectricy je to do Aguas Calientes 13 km, silnice tam nevede. Je to krasna prochazka podel reky.
V Ollantaytambu silnice samozrejme nekonci, jen nevede podel reky, ale prave nahoru pres sedlo Abra Malaga a k rece se pripoji zase az v Santa Marii, podel reky vede z O. jen trat k Hidroelectrice. Takze to je komplet v poklidu na 2-3 dny. Jinak pokud spechas, tak jezdi prima turisticka collectiva Cuzc o – Hidroelectrica, cenu nevim.

Cordell

To neni ze nemaj penize, ale nechtej treba tolik za to dat, jelikoz ten rozpocet maj i na jiny veci a ne to jen narvat do nakej zeleznice treba 🙂 Proc taky, jsou lidi co maj dobrej pocit pokud si vyslapnou 40km turu, usetrej a videj prirodu a prespej cestou ruzne venku 🙂
Proto zkoumaj jak by to slo. Ja sam treba to hodlam jit pesky cca 40km.

Pesky to stoji pres 500 USD. Je to Inca Trail. Po kolejich zadarmo jedine od hydroelektrarny (pres Santa Maria), ale ne z Ollantaytamba.

Iva

Ahoj, byl jste nekdo v Peru v zari? Myslite, ze je to vhodny termin? Pocasi by melo byt docela dobre, teplo a malo srazek. Ale nevim jestli by nas nemohlo omezit nejak jinak? Predem diky Iva PS: Event. chystame se zari 2017, pokud by se nekdo chtel pridat

Tonda
Iva:

Zari je nejlepsi termin. Minimum turistu, pohoda. Do zari 2017 je jeste dost daleko do te doby muzete zemrit proto zadejte aktualni info cca cervenec-srpen.

Libor

V zari jsem tam byl a je to idealni. Jen na mnoha mistech pobrezi je vetsinou zatazeno, ale tam stejne asi moc nebudete.

Michal

Zdar, zrovna řeším podobnou situaci. V Teď o víkendu si to chci všechno nastudovat. Ti, co tam byli, opravte mě prosím, jestli tam mám nějakou botu.
V září letím do Peru. Ve čtvrtek brzy ráno dorazím do Limy. Na pondělí si chci koupit lístek na Machu Picchu >>> Dá se to koupit přes oficiální stránku? Zatím jsem našel rozdílné názory, někteří píšou, že nebere zahraniční karty.
Někdy v sobotu chci z Limy přeletět do Cuzca. Z Cuzca se následně potřebuji přesunout do Agua Calientes (známo také jako Machu Picchu Pueblo). Tam se jede vlakem za 145 USD zpáteční.
>> Jde nějakým rozumným a spolehlivým způsobem ušetřit za cestu vlakem? Jsem k tomu svolný hlavně pro zpáteční cestu, odkud stejně budu mířit k jezeru Titicaca (a vzhledem k tomu, že jsem na webu Peru Rail zahlédl i Puno, tak doufám, že mě cesta k jezeru nedorazí po finanční stránce :-D)
Z puebla v pondělí ráno autobusem ke vchodu za 14 USD jedna jízda.
Je to tak??

Libor

Ahoj, o te alternative, ktera je nejen vyrazne levnejsi, ale i zajimavejsi, nez jet stejnou cestou zpet, si precti v tomto vlaknu nebo v tom, na ktere je tu odkaz. Ja jsem sel z Aguas Calientes pesky a zpatky taky.
Listek dopredu je treba na Huayna Picchu, ale na samotne MP, pripadne s vystupem na horu Machu Picchu (coz je podle me lepsi nez HP), neni treba, pokud tedy neomezili pocet lidi (na webu se da zjistit aktualni pocet volnych mist).
Do Puna jed autobusem. Je skoda nepodivat se na incke pamatky v Cuzcu, Pisacu a Ollantaytambu a na solna jezirka Salinas de Maras.

Michal

Díky za info. Do Puna pojedu určitě autobusem. Lístky na Machu Picchu jsou už omezené všechny. Normální na 2500, s Huayna Picchu na 400 a s Machu Picchu mount na 400 denně. Na MP možná nakonec pojedu vlakem, protože mě bude trochu honit čas.

Libor

Tyto pocty jsou dlouhodobe a krome Huayna Picchu je mist dostatek, minimalne mimo cervenec a srpen.1 smer je lepsi jet vlakem, ale ten den vyhrazeny na cestu zpet (pripadne opacne) se vyplati i pri nedostatku casu, a to nejen financne. Lepsi je ale v tomto pripade turisticky minivan, protoze 1. autobus ze Santa Maria by mohl byt plny.

Eva

Pokud chcete ekonomicky a zároveň i videt různé ruiny v údolí po cestě na MP, tak si půjčte v Cuscu motorku- v centru najdete několik půjčoven. My jsme ji měli na 4 dny a byl to opravdu zážitek. Spali jsme v Chinchero, AC a Santa Teresa. Po cestě jsme navštívili Pisac, Chinchero, Moray, Maras a Ollantaytambo, zahřáli jsme se v horkých pramenech v Santa Teresa a přejeli jsme jedno vysokohorské sedlo- Ábra de Malaga vysoké 4316 m n.m. Z Ollantaytamba se jede chvilku po nedodělané silnici, pak už je to standartní asfaltka až do Santa Maria. Po překonání nejvyššího bodu se horský krajinný ráz změní v tropický, občas v otáčce musíte přejet přes velkou vodní kaluž na silnici. Ze Santa Maria do Santa Teresa je to hliněná cesta s hlubokou propastí po vašem levoboku a není úplně nejkratší (prdel mě bolela řádně), ale když je sucho, tak se to dá. Ze Santa Teresa dojedete za 30 min na Hidroelektriku. Tam je za mostem jediný barák- za drobný úplatek jsme tam nechali motorku přes noc. Pak 2-2,5 hod chůze- cesta podél kolejí na AQ- rovinka. Ubytko jsme dopředu booklé neměli, ale našli jsme tam levný hotel bez problému. Restaurace tam byly celkem předražené- hlavně na náměstí. Večer jsme si šli v centru koupit vstupné na MP na příští den- mají otevřené minimálně do osmi večer. Ráno jsme vyjeli nahoru busem, zpět jsme šli pěšky. Kdyby jsme si nepůjčili motorku, tak bysme si asi domluvili minibus, co jede přímo z Cusca až po Hidroelektriku, dá se usmlouvat za dobrou cenu. Jinak jsme tam byli v řijnu a počasí bylo parádní.

Michal

Evo, děkuji za příspěvek. Taky přemýšlím nad tím, že si něco půjčím. Jen k těm dvě kolům mám dost nedůvěru a nemyslím si, že je vhodné s tím začínat zrovna v Peru, když pár metrů vedle mě bude propast 😀 Jinak ono i auto plus mínus vychází stejně nebo líp jak ten vlak. Jen mě štve ten limit 200 km/den a mají to snad všechny půjčovny.
Dá se cesta colectivem nebo turistickým minivanem a) dopředu rezervovat, b) nějakým způsobem spojit s prohlídkou sacred valley? Díky

Marek
Michal:

Tak zrovna s dopravou problem mat nebudes. Vzdy sa nieco najde, hociktorym smerom. Velmi ti vsak usetri peniaz, ak vies po spanielsky. Inak ta osklbu ako kura 🙂 Vobec to nieje treba riesit pred cestou, ale az tam podla moznosti ktore ta stretnu.

Peru a povodne
Michal:

Pokud se v aute spis cestou nezabijes, jelikoz to muze byt cele podmacene, znicena cesta pripadne dane oblasti pod vodou. Peru ma ted nejhorsi povodne. Pruser je pokud je koupena letenka.

Peru a povodne

Ahoj, jaka je nyni situace s dopravou napr busem, kolektivem a pod na Matchu Picchu, oblast Tarapoto, Nazca? Jsou tam zaplavy?!
https://www.climate.gov/news-features/event-tracker/heavy-summer-rains-flood-peru
http://larepublica.pe/impresa/politica/856746-otro-dia-de-fuertes-lluvias-desbordes-e-inundaciones-en-el-norte-peruano
Chci zjistit jaka je realna nyni situace, mame uz totiz letenky a bojime se Dubna. Abyse tam dalo vubec nekde jet. V planu je treba vyse zmine, Chavin de Huantar atd. Pokud by nekdo pomohl zde situaci zjistit, moc dekuji.
pripadne zpravu na email deadlybeyond (at)gmail (dot) com
 

SL
Peru a povodne:

Situace může být jiná teď, a jiná v dubnu až tam budete. Holt uvidíte na místě. Záplavy rovinatých území na severu se budou ještě zhoršovat. Prší i na jihu okolo Cusca a MP, a ještě minimálně týden tam pršet bude. Hrozí tam spíš sesuvy, což se nedá dopředu předvídat, ale spíš bych s tím počítal. Když už máte letenky, tak nezbývá než sledovat počasí a improvizovat. Hodně štěstí.

honza
Peru a povodne:

Nenechte se vystrašit a vůbec ne pokud letíte až v dubnu.
Peru si o svojí turistický business maximálně pečuje a na hlavních trasách případné škody napraví během minimální doby.
Byl jsem např. svědkem napt. toho, jak už druhý den po stržení mostu k Machu Picchu povodní vojáci natáhli „lanovku“ pro turisty a za pár dní už tam stál provizorní most.
Naprosto odlišná je situace v odlehlejších oblastech např. vysoko v horách.

honza:

A co vzrustajici pocet vrazd a unosu cizincu? Chapu, ze se to taji, ale je to oravdu tak kriticke?

Peru a prepadeni

To mas nejake nove aktualni informace? Tohle nic nerika. Jasne ze vobrat o veci te muzou kdekoliv. Unosy a prepadeni, jasne ze jsou ale necetl jsem konkretne ze by neco tak v Peru bylo o tolik vyssi.

Lima a ubytovani
honza:

Ahoj Honzo,
mam jeden dotaz co bys mohl vedet. Chci do lacineho ubytka – cast Miraflores v Lime a pak dalsi den pryc. Tudiz jen to fakt zakladni.
Jenze z letiste, da se jet timhle za tech 6 USD?
http://www.peruvian-shuttle.com/en/transfer-lima-airport/shared-transfer
Jako ze pockam az naberou tam vic lidi, tim nas bude 6-7 osob.
Mistni bus bych treba taky risknul. Z Miraflores jezdi nejake cislo konkretniho busu nekde na busy, co jezdi smer Huarez?

Honza B.
Lima a ubytovani:

Ahoj, když nevozím větší obnos peněz nebo nepřilétám do Limy v noci, jezdím do Miraflores autobusem. Stojí to 2 soly (musíš mít připravené drobné soly).
Přímo tam má jezdit bus s označením IM-18, ale já jsem nikdy neměl dost trpělivosti počkat na něj (nebo nejezdí?), takže jezdím s přestupem. Pokud se domluvíš španělsky, místní ti s autobusy ochotně poradí – jak na zastávce, tak v autobuse. Každopádně napoprvé, když se v Limě úplně neorientuješ, tak to bude trošku složitější.
Autobusovou zastávku před letištěm většinou hlídá policie. V narvaném autobuse se těžko vystupuje s batohem a je riziko, že tě někdo při tom prodírání se okrade nebo se o to pokusí. Přestupovat bys měl (obzvlášť za tmy) jen na větších zastávkách.
Další alternativou jsou taxíkáři uvnitř, kteří když vidí, že máš málo peněz a trochu se snažíš, tak ti nabídnou, že tě svezou společně s dalším turistou s podobným „problémem“ a sleví ti i pod 30 Solů.
Za bezpečnou alternativu nepovažuju taxíky brát venku mimo areálu letiště, tady už byla řada případů okradení turistů falešnými taxíkáři.
Pokud jsi výřečný, tak úplně nejjednodušší bude, když se v letadle nebo při výstupu seznámíš s dalšími turisty a složíš se na taxíka s nima. Velká část turistů jede do Miraflores a jede tam taxíkem.
Z Miraflores do La Victoria bych šel pěšky k busu Metropolitano a jel tím autobusem. Spíše bych ale uvažoval o tom obětovat 10-14 solů a jet tam taxíkem.
Hezkou cestu! Honza B.

Lima a ubytovani
Honza B.:

Je dekuju 🙂 Takze IM-18 jede ale kam? Na jakou dalsi stanici, kde teda prestoupis na bus kolik cislo? A z tej do Miraflores kam? Potreboval bych trochu upresnit cisla a treba konkretni zastavku.
a jeste spojeni Lima – Huarez, mam info ze musim jet do Javier Prado Avenue. Tam je Cruz del Sur busak. Koupim jizdenku do Huarez. Jen ted jestli z toho stejnyho busaku to i jezdi? Nekdy je tam totiz problem, ze koupis prej jizdenku ale jede to odjinud.

Lima a doprava Miraflores
Lima a ubytovani:

Uz jsem to nasel, tak odpovim zde pro ostatni lidi. Pokud by to uz neplatilo, prosim o info.
After exiting the airport, turn right and walk just past the walking bridge. There, there’ll be a bus stop. The one you want is the Las Flores 18, whose code is IM-18. It’s recognizable by its blue stripe. One the side of the bus, where the main route points are written, it will say Miraflores.Fare is just 2 Peruvian soles, the equivalent of US$0.60. Don’t worry about paying upon entering, as you’ll generally be charged before disembarking orat some point along the route. To take advantage of this option, you must absolutely have Peruvian soles on hand, in change if possible. Any denomination greater than a 5 sol coinThe local bus will take about 1 hour and 30 minutes to arrive at Av. Jose Pardo, by Kennedy Park (you might hear it referred to as Parque Kennedy, Óvalo de Miraflores, or Parque Central de Miraflores). This is convenient, as our hostel in Lima, Pirwa Inclan B&B, is located just four blocks from Kennedy Park!

Peru a povodne

Dekuji za odpovedi 🙂 No hledal jsem, koukam ze je to tam caste napr roce 2011, 2014… kamarada jen teda vystrasilo ze vycetl ze je to 3/4 uzemi letos.
Ten dest by tolik az nevadil, spis mit potom moznost se tam dostat, neskocit s busem v v prikope 😀 Do hor jdeme planujeme treba Chavin De Huantar, Huarez a kolem. Pripadne duhove hory. Nazca – zde je info ze se topi nejake to mestecko, ale poust by snad byt vytopena nemela? Pokud mate nekdo vice info z Nazca, prosim dejte ho jsem 🙂
Dale oblast Matchu Piccthu – uvidime jak to dopadne, dame klidne cast pesky, kolektivem a vlak by nam byl jedno, ten ani nechceme. Tam se jen da prejit asi 2km po kolejich.
Tarapoto snad je vejs a nektera jungle aby nebyla zatopena kolem.

Libor

A do toho Tarapota chcete letet tam i zpet? Jinak na na nej zapomente. Ani ten let by nestal za to kvuli blizkemu okoli, i kdyby tam uz nebyly znamky povodni. Nevim, jestli bude mozne jet do Rezervace Pacaya Samiria, aby mel ten let smysl. Ja bych tam v dubnu nejel ani v predchozich letech, protoze dzungle je cela pod vodou asi bezne.
Severne od Limy bych ted v dubnu nejel, ale situaci neznam. Spis zvazte pridat neco v Bolivii, treba Salar de Uyuni, kde si muzete pridat i vystup na sopku, pokud zvladnete aklimatizaci.  To uz ale bude vylet na 5 dni z Tupizy do Uyuni (nebo opacne). Pokud trvate na dzungli, tak mozna let La Paz – Rurrenabaque.

Tomáš
Libor:

Tyto povodně jsou opravdu hodně výrazné. Srovnávají se s povodní v roce 1998. Podle těchto povodní by se dalo zjistit, jak se sitauce bude v Peru vyvíjet dál. Máte někdo nějaké informace, co se tento rok v Peru událo? Podle ministerstva zdravotnictví tam začíná být zvýšené riziko infekčních nemocí. Infrastruktura se dá do pořádku určitě rychle, ale případná epidemie už by mohla cestování v této zemi výrazně zkomplikovat. Už teď jsou zaneseny studny a některé potraviny. Ale jak říkám, chtělo by to srovnat si tuto situaci s tím rokem 1998.

Peru a povodne
Libor:

Tarapoto by nemelo mit povodne, videl jsem aktualni fotku a ok. Jen letet max tam kdyby uz. Aha takze kolem jungle je spatna, to jsme tam chteli jit se podivat ale spis za jednim samanem. Jeste je Yurimaguas, tam udajne ok tak snad i jungle. A jeste mam jeden typ a to Puerto Maldonado, litaj tam letadla a vedle je jungle. To je vse zaplaveny ty jungle? Vzdyt ctu ze Duben je pak obdobi sucha. A co ctu tak tam prsi sem tam vsude, treba koncem Zari / Rijen v Peru leje. Lednu, Breznu tam leje.

Libor

Kazda cast Peru ma trochu jine klima. Na SV je nejdestivejsi duben a brezen. Zacatkem rijna je voda nejniz (to jsem tam byl, obcas ale taky poradne zaprselo, to muze kdykoliv behem roku) a v breznu a dubnu nejvys. Tarapoto neni pod vodou a nejaky prales v okoli je, ale ne nizinny. Na ten se musi jet lodi z Yurimaguas asi 10 h. do Lagunas. Hlavne ale busem do T. byste museli jet pres ty nejvic zasazene oblasti a pak nocni jizda pres hory. P.M. neznam, ale do dzungle je to asi jeste kus cesty a je to asi drahe min. v porovnani s jinymi moznostmi (Pacaya Samiria, Iquitos, Rurrenabaque).

Peru a povodne

To je slozitejsi, jediny co je ted blby a ctu tak z Tarapoto neni mozny jet nejakym zpusobem na jich? Vsude hledame ale musi se zpet do Limy a potom na jih.
Neni tam ani letadlo, ze by clovek treba z Tarapoto prelitnul do Cusco?

Libor

Z Tarapota letadlem asi jedine pres Limu. Silnice na jih vede, ale jet po ni je nebezpecne (prepadeni, unosy) a stejne by to nebylo rychlejsi.

Libor:

A uz je to tady! Prepadeni, unosy. Zapomeli jste na vrazdy turistu.

Eva

Michale, taky jsme si původně chtěli půjčit auto na celý pobyt, ale nakonec jsme to vše zvládli busem. Peru má velice levné autobusy a luxusní. Jsou dvoupatrové, sedátko se dá napolohovat na 160 nebo 180 stupnu a můžete spat, někdy vám donesou i večeřu, pití a snack vždycky. Výhodné je cestovat přes noc, takže nemusíte řešit hotel a ráno jste na místě. Busy můžete booknout online nebo se dá lístek koupit přimo na místě- většinou se dá platit jen v hotovosti. Je tam dost společností, nám se líbila např. Cruz Del Sur (dále Tepsa, Oltursa, atd.). Jeli jsme Lima-Nasca, Nasca-Arequipa, Arequipa-Puno, Puno-Cusco, Cusco-Puerto Maldonado a zpět. Z Cuzca zpět do Limy jsme letěli. Každý lístek vyšel cca na 200-250 Kč (někdy jsme i smlouvali), přestože se jedná o velké vzdálenosti (každá jízda až 10 hodin cesty), letadlo vyšlo na 85 dolarů (kupovali jsme to pár dní dopředu). Autem tohle odřídit a ještě si užívat těch míst není žádna sranda. Jinak různé výlety po okolí bych řešila až tam. V Arequipě, Punu i Cuscu je dost cestovních kanceláří, kam zajdete jeden den a druhý den jedete na výlet (někdy se to dá zařídit i přes hotel, kde spíte). Takhle jsme jeli letadlem na Nasca Lines (80 USD), z Arequipy do Colca kaňonu na dva dny (60 solů včetně ubytka), z Puna lodí po jezeru na ostrovy Uros a Taquile (30 solů) a v Cuscu mají taky bohatou nabídku. Bookovat něco přes internet dopředu, co jsem se teď dívala, je předražené. Takže bych ti doporučila projít pár kanceláří v Cuscu, pozjišťovat program a ceny, něco vybrat a druhý den jet. Určitě tam najdeš organizované výlety na ruiny turistickým busem nebo nějakou dodávkou, těch jsme potkali několik. Nezapomeň smlouvat, někdy nadhodí cenu a čekají, co ty na to. PS: Ta cesta mezi Santa Marií a Santa Teresou není úplně úzká a provoz je tam minimální, ale je třeba dávat pozor a jet pomalejc. Jinak v Peru jsme se nikdy, ani večer, necítili nijak ohroženi na životě ani zdraví.

Jungle sever Yurimaguas, Balsa Puerto nebo Puerto Maldonado?

Ktera oblast jako priroda, zvirata je podle vas hezci? 🙂

Ked uz raz bude niekto v Tarapote,

bola by skoda sa trepat na juh. To sa da bud autobusom dlho dlho dlho, ale pohodlne. Lietadla jedine cez Limu.
Pri Tarapote je nadherna priroda, malo zahranicnych turistov. Predovsetkym chcem dat do pozornosti narodny park Rio Abiseo a Rio Huallabamba. Turizmus tam este len zacina. Nadherne pralesy, nedotknuta priroda, uchvatne scenerie. Treba sa odputat od tradicnych destinacii v Peru, ktore su jednoducho uz preludnene. Peru je obrovske, moznosti nekonecne.
Video z expedicie Rio Abiseo 🙂
https://www.youtube.com/watch?v=vhPCCZ7ZoKU

Tomáš

Máte o tom nějaké větší informace? Stane se z toho stadion? :/
https://www.novinky.cz/cestovani/441528-machu-picchu-uz-jen-s-pruvodcem-a-ve-vyhrazeny-cas.html

Honza
Tomáš:

Informace z článku jsou správné – snad bych ještě doplnil, že návštěvníci hory Wayna Picchu mohou zůstat v areálu do 13.00 a hory Machu Picchu do 14.00.
Osobně pochybuju, že to v praxi bude fungovat. Už jen ten chaos, který by vzniknul, když se všichni turisti bez průvodců budou párovat s povinnými průvodci (ale třeba to zvládnou už předem). Taky nevím jakým způsobem by mohl průvodce udržet pohromadě skupinku, ve které někdo jde na horu Machu Picchu hodinu a půl, někdo tři hodiny a další tam vůbec nevyjde. (Za ztracené turisty budou dle nové vyhlášky průvodci dostávat pokuty). Mám pochybnosti i o disciplíně turistů, kteří asi nebudou mít moc velký zájem chodit třeba 5 hodin jako ocásci za místním průvodcem. A ani si nejsem jistý, jaký způsobem mají v plánu strážci odchytávat v areálu ve 13.00 a ve 14.00 návštěvníky hor a vykazovat je pryč 🙂
Jak to tak v Peru bývá, musíme si počkat na to, jak to bude fungovat v praxi.
PS: Díky tomuto nařízení se povedlo za souhlasu UNESCO navýšit návštěvnickou kapacitu Machu Picchu na dvojnásobek, na téměř 6000 turistů za den.

Martin
Tomáš:

Tomáši, o tom mám informace jen z toho článku, který jsem rychle přelétl očima.
– Jestli to má platit od letošního července, česká média jsou ďábelsky rychlá jako vždy. Jestli od příštího roku, netýká se mě to.
– Každopádně ještě podle starého pořádku mám koupenou vstupenku na září.
– Bude-li mě někdo odpoledne vyhazovat, zapomenu na slušné vychování a hned v zápětí přestanu mluvit anglicky i španělsky.
– Jako bonus to nahlásím karetní asociaci jako podvodné jednání. Protože místo celodenní vstupenky od nich dostanu půldenní. Sice podmínky si Peruánci můžou měnit, jak chtějí, ale platba odešla z území EU.
– Hledat oficiální peruánský zdroj, teď už nemám mentální kapacitu a taky hrozí, že po jeho přečtení bych zbytek dne nadával jako špaček.

Alena
Martin:

Typicka reakce „vychodoevropana“…. No comment.

Martin
Alena:

Aleno, a to co předvádí Peruánci, zase typická vyčůranost potentátů rozvojové země. Jim nestačí neskutečně napálených 60 USD za lístek, ale ještě v průběhu sezóny změní všem podmínky, aby mohli víc rýžovat a postaví se k tomu „my nic, vše je přece v pořádku“. A na to přichází oprávněná reakce.

Martin
Alena:

Aleno, koupíš si u nich lístek na MP. V té době na celý den. V PDFku je to i napsané. Pak nějaký chytrák přijde s „řešením“, aby jim tam UNESCO povolilo natřískat dvakrát víc lidí. A kvůli tomu od začátku tohoto měsíce změní podmínky a začnou praktikovat dva turnusy a všem, co si koupili už předtím lístky nenapíšou ani ň, natož třeba částečná refundace, jak by z logiky věci vyplývala. Neskutečné pohrdání. Na současném už zaplaceném lístku nic takového není – jsou tam jen návštěvní hodiny, kdy je možné vstoupit do areálu. K tomu už samotná cena je diskutabilní. 60 USD není zrovna málo. Z mého pohledu další důkaz rýžování. A samozřejmě, rezidenti ho mají cca 3x levnější. To by v ČR neprošlo kvůli pravidlům Evropské unie.
Jaká reakce na to má následovat? Z mého pohledu jedině důrazná asertivita. A když ta nepomůže, tak se prostě někde ztratím nebo přestanu rozumět, protože si hádáním s nimi nebudu kazit výlet.

Alena
Martin:

A co zustat v te „skvele“ Evropske unii a nikam nejezdit?

hb
Martin:

Pro ty, kteří mají koupenou vstupenku ještě podle starého pořádku se nic nemění, proto vám nic nemusí psát. Všechny zuřivé reakce jsou zcela zbytečné…PS: Dvojí ceny u nás naštěstí nejsou legální, ale zdaleka ne všichni podnikatelé to dodržují.

Martin

Ahoj, teď řeším dilema. V září se dostanu kolem 11:00 z Agua Calientes do Ollanty a budu mít 2 dny na prozkoumávání Sacred Valley (druhý den v 22:00 budu odjíždět z Cusca autobusem). V Sacred Valley bych rád navštívil alespoň Sacsayhuamán a Salinas de Mara. Pohybovat bych se chtěl hlavně místní dopravou, ne taxi. Něco zvládnu už ten samý den, něco druhý. Ruiny v Ollantě předpokládám, že stihnu navštívit už při cestě na Machu Picchu.
>> Kde je pro tento účel lepší nocovat? V Ollantě, Urubambě nebo Cuscu? Zatím mám rezervovaný nocleh v Urubambě. Co se koukám na mapu, nejsem si úplně jistý, jestli neexistuje nějaká lepší volba.
Díky moc.

Karel
Martin:

Ja myslim, ze nejlepsi reseni je nikam necestovat. Jaky to ma vyznam? Ukajet vlastni Ego nebo ohromovat sousedy nebo tupe stado na Facebook? Navic to stejne nikoho nezajima kam jedes a jaky mas problem s noclehem. Stastnou cestu a „kvalitni“ zazitky.

Martin
Karel:

Karle, to je kvalitní matroš, co konzumuješ. To chci taky! Díky za přání šťastné cesty. Neboj, užiji si. Snad aspoň stejně jako tu minulou po Rusku. Kvůli Facebooku to nedělám, dělám to, protože mě to baví. Tobě přeji, ať se o tobě někdo zajímá, a to nejen na Facebooku, protože z toho cítím frustraci 😉 Spíš větší než menší.

Karel
Martin:

Dekuji. Facebook nemam a nikdy mit nebudu. Tento „vynalez“ Marka Zuckerberga je urcen vyhradne pro pitomce, kteri tvori 80% teto planety. O me se nastesti nikdo nezajima coz povazuji za velky bonus.

Libor
Martin:

Ahoj, nejlepe asi v Pisacu. Mel jsem to casove podobne. Dopoledne jsem si prohledl ruiny v Ollante (po vecernim prijezdu pres sedlo z MP), pak jel busem do Urubamby, odkud jsem se kousek vratil po ulozeni baglu v 1 prodejne (u zname majitelky hostelu na namesti Ollanty) do Salinas a vpodvecer dojel do Pisacu. Rano jsem sel na mistni ruiny, ktere jsou super a cesta pesky je s krasnymi vyhledy, kde temer nikoho nepotkas (ostatni jedou busem okolo). Zrovna ten den byl i znamy trh. Sacsayhuaman neni v Sacred Valley, ale nad Cuscem. Muzes ho videt i pred Machu Picchu (jako ja) nebo pred odjezdem z Cusca (ja take pak odjel vecer).

Libor

Prosim admina o smazani toho nesmyslu vyse. Jestli toto forum budete nechavat bez dozoru, tak vam sem prestanou brzo lidi chodit.

Ilona

Ahoj, nemáte někdo aktuální informace, jak to teď funguje na MP? Hlavně mě zajímá jestli je nutné najmout si průvodce? Jak to kontrolují uvnitř?
Díky za odpověď

PepaS
Ilona:

Od 1.9.2017 byly zavedeny pruchozi dektory, namatkove osobni prohlidky. Je tez hlasen zvyseni pocet utoku na turisty.

honza
PepaS:

Tak schválně jestli nám doložíte alespoň jeden jediný o útok na turisty na Machu Picchu za poslední rok… Silně o tom pochybuju!

PepaS
honza:

Tak asi nepujde dolozit. Kazdy pripade se vzdy peclive ututla mistnimi urady a zkorumpovanou policii. Jedna se prece priliv turistickych dolaru!!!

Katka

Zdravím, chci se zeptat na variantu – půjčit v Cuscu auto, dojet k Santa Teresa a tam nechat auto, taxíkem k hydro a od tama pěšky do Aqua Calientes, přespat a ráno na MP? Především, abychom se nemuseli vracet zpět do Cusca a pak stejným směrem zase jet Sacred Valley, ale vzít to při cestě. Letíme v půlce listopadu. Díky za reakci, K.

V zaveru pocitej s brodenim reky viz film o trabantech a uzkou sterkovou cestou nad propasti, coz v obdobi destu muze byt riskantnejsi a nevim, jestli to pujcovna povoluje. To spis jedte taxikem uz ze Santa Maria, kam vede asfaltka. Neni ale moc duvodu, proc si auto pujcovat, kdyz muzete jet tu trasu minivanem a cestou zpet se nechat vysadit v Ollantaytambu (i z busu  tam muzete vystoupit) a udoli si pak prohlednout v nasledujicich dnech busem ci taxi. To je ale treba prespat 2 noci v A.C. (Slo by i 2. noc v Santa Teresa, ale to by bylo zbytecne honeni.) Pokud mate malo casu, jedte z A.C. odpoledne vlakem do Oll.

a jak je to s temi vrazednymi utoky na turisty?

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: