Jižní Amerika

Amazonie 2020

Miroslav

ahoj, příští rok se chci vydat do amazonského pralesa pozorovat zvěř, hledám někoho, kdo takovou dovolenou absolvoval a byl mi ochoten zodpovědět na pár otázek. Děkuji

Zkušenosti čtenářů

Libor

Ahoj, kam konkrétně? Zeptej se tady, i když asi se moc odpovědí nedočkáš. Doporučuju přečíst recenze za poslední rok (hlavně ze stejných měsíců, ve kterých se chystáš) z daného místa na tripadvisoru.

Miroslav

Přemýšlím o kombinaci Brazílie+Kolumbie, v Brazílii hlavně ten prales a Iguazu, chci si najmout místního průvodce a na týden se s ním vydat stopovat jaguáry, kajmany, kapybary, anakondy aj., do Kolumbie už bych se vydal sám. Památky vidět nemusím, na ty fakt nejsem jde mi čistě jen o přírodu. Msylím, že by 16 – 18 dní mohlo stačit, rozpočet cca 80k

Libor

Na tato zvířata je v Brazílii nejlepší mokřad Pantanal (ne prales). Já tam nebyl (tato zvířata kromě jaguára jsem viděl dříve v Los Llanos ve Venezuele), ale pochybuju, že by se tam jezdilo na týden s průvodcem. Spíš to budou max. 1-denní výlety z ubytování a po pár dnech se když tak přesunout do jiné části. Vygoogluj si něco jako třeba toto:
https://www.naturalworldsafaris.com/blog/my-top-5-wildlife-sightings-in-the-amazon-and-pantanal
Za cca týden se toho v Kolumbii moc nestihne (na památky by ani nebyl čas). Na zvířata asi jedině kolumbijská část Los Llanos nebo prales u města Leticia (nebyl jsem ani v jednom).

tiburon

Už je to hodně let, ale opravdu velké množství kajmanů a kapybar (desítky) a i tu nějakou anakondu jsem viděl při týdenním výletu loďkou v Beni v Bolívii. Jeli jsme z Rurrenabaque autem cca 80km a pak dál loďkou. Navíc předpokládám, že Bolívie je pořád (už jsem tam pár let nebyl) levnější.

Libor

Rurrenabaque je dobré pro lidi, kteří už jsou v Bolívii. Ne ale pro někoho, kdo je u Iguazú a do Bolívie by jinak nejel. To by i při nižších cenách v Bolívii stálo celkově víc a zabralo víc času. Je tam nutné letět přes letiště La Paz, které je 4060 m n.m., zatímco k Pantanalu se doletí domácím letem nebo dojede za 10 h. nočním busem z Foz do Iguacu.
Jinak Rurrenabaque má výhodu, že se tam dá jet nejen na Pampa tour na kajmany, kapybary atd. jako v nedalekém Pantanalu, ale i na Jungle tour po řece do pralesa v NP Madidi. Pokud by to nahradilo Leticii v Kolumbii, mělo by to smysl, ale pozor na aklimatizaci při přestupu. Nejlepší by byl návazný let ten den, protože noc v La Pazu je pro neaklimatizované riziková, i když se obvykle spí trochu níže v centru města ve 3600 m n.m.

tiburon

Sorry, všiml jsem si, že tady vše víte nejlíp, ale pak nevím, proč na jedné straně lamentujete nad vzdálenostmi a pak tam máte „nedaleký Pantanal“. Mmch, pokud zájemce tak jako tak uvažuje o Kolumbii, má to při vlastně při cestě a já bych mu to kliedně k úvaze doporučil. U nadšence o pozorování zvířat předpokládám, že nějaká špetka nepohodlí a trpělivosti nevadí, pak ovšem nechápu, proč bych ho hnal draze letecky přes LPB, když to TAM, jak je po léta notorietou, každou chvíli ruší a pokud se pamatuju, docela nerad refunduje cenu letenky, nabízí-li se ze Santa Cruz cesta pohodlně autobusem do Trinidadu a pak colectivem do Rurre, celkem tak za 30 USD, aniž by jeden pokoušel výšky Altiplána. To jen na okraj, k těm radám vyčteným někde na internetu…

Libor

Jaké lamentování nad vzdálenostmi? „Nedaleký“ Pantanal byl myšlen relativně na poměry Jižní Ameriky a ve vztahu ke zvířatům (jejich druhové složení bude podobné).
Miroslav nemá problém s rozpočtem, ale možná (tak jako většina lidí) s nedostatkem času. Doporučovat mu cestu 550 km busem po bolívijských silnicích a pak 385 km colectivem a to samé zpět asi není nejlepší. Nejel jsem tam, ale pochybuju, že svezení nejspíš přeplněným colectivem po odlehlé části jedné z nejchudších zemí kontinentu bude pohodlné. Fakt je tam kvalitní silnice?
Když má někdo 16-18 dní, tak Bolívie (s Rurre po zemi) není zrovna při cestě z Iguazú do Kolumbie. To je tak pro backpackera s mnoha měsíci času. On by si musel vybrat jedno nebo druhé.

tiburon

Pokud to shrnu, kdo umí číst, pochopí smysl slov „doporučit k úvaze“. Takže aby bylo jasno, nic nedporučuju k realizaci, pouze, protože pan Miroslav teprve přemýšlí, nadhazuji myšlenku hledat tu atraktivní přírodu právě v Bolívii. Jestli a jak to využije, nebo ne, je jen na něm. Samozřejmě je na něm i to, nakolik zohlední rady vaše, jež mi dost často ve vší úctě spíš než vlastní zkušenost připadají jako subjektivní výcuc cestovatelských webů.

Libor

Však já jsem taky ve 2. odstavci psal, že Rurrenabaque by mohlo být vhodné, pokud byl jel jen tam (kromě Iguazú). Jen jsem upozorňoval na riziko spojené s cestou letecky, zatímco váš návrh pozemní cesty to nepohodlí a délku nejdřív nezmínil a pak zlehčoval.
Nikdo jiný tu k jeho úvahám o Brazílii a Kolumbii nic nenapsal, ani vy. Já jsem zrovna v těch místech bohatých na zvířata v těchto zemích nebyl (jen ve Venezuele, Peru a Ekvádoru, jinak cestuju hlavně po horách a pobřeží, občas po městech), ale byl jsem v Brazílii 1,5 měsíce, měsíc v Kolumbii a procestovával jsem poměrně intenzívně (bez práce, dobrovolničení nebo válení se na plážích a vysedávání v barech) 13 měsíců téměř celou Jižní Ameriku, což může říct málokdo. Cestou jsem mluvil s mnoha cestovateli a samozřejmě i dost přečetl.
Já sem v posledním roce a půl už moc nepíšu a občas sem píše jiný Libor. Strávil jsem na cestách (bez práce) už 5 a 3/4 roku, takže nechápu vaše nesmyslné útoky, že radím jen podle vyčtených rad. Nepíšete sem v poslední době ale ani vy (v posledních měsících diskuzi aspoň sleduju) a když se teď ozvete s neúplnou radou, hned mě urážíte, když jsem si dovolil trochu polemizovat (to je snad smysl diskuze, ne?). Právě kvůli takovým (či ještě horším) přispěvatelům dříve populární diskuze na tomto webu téměř skončila a mnoho otázek zůstává nezodpovězeno, ale to asi takovým ješitům jako vy vyhovuje (když nevím sám odpověď, ať hlavně nikdo jiný nemá lepší znalosti).

Miroslav

Děkuji za postřehy a doporučení, jak jste psali výše, rozpočet zatím pro mne nikdy nebyl problém, když se věnujete jednomu koníčku naplno, horší to je s časem, 14 dní na takové dobrodružství je málo, 3 týdny Vám každý schválit nemusí, já měl to štěstí, že mi ho párkrát schválili, loni 3 týdny na Chile + Argentinu bylo akorát, stále si vyčítám, že na Argentinu jsem si vyhradil menší část dovolené. Stále nejsem rozhodnut jakou kombinaci zvolím, jsem rád, že jste vyjmenovali pár lokalit o kterých jsem vůbec nevěděl, že existujou. Jedno je jisté, do nočního autobusu mě nikdo nedostane, zvlášť ne v Brazílii.

Libor

Někdy se při cestování po Jižní Americe ani nedá nočním busům vyhnout, ale v tomto případě se dá přiblížit letadlem. Kvalita busů a bezpečnost je v jižní Brazílii srovnatelná s Chile a Argentinou. Horší je to s kvalitou a bezpečností (z hlediska řidičů) v Bolívii. S bezpečností z hlediska přepadení v noci byly aspoň v minulosti někdy problémy (a možná stále jsou) na severovýchodě Brazílie (a taky v některých oblastech Ekvádoru, Peru a Kolumbie).

tiburon

Pane Libore, OK, navíc pokud jsem Vás zaměnil v dojmu inflace příspěvků se jmenovcem, tak mne to samozřejmě mrzí a sorry. Snad naše přestřelka panu Miroslavovi k něčemu byla. Mně osobně přišla ta kombinace Iguazú + Kolumbie docela náročná a co se týče jím jmenovaných zvířat Beni má skutečně podstatně blíže a celkově se mi jeví jednodušší jet tam, než (alespoň, jak mi vyšlo z nedávného marného plánování – s rodinou by to už jen logisticky šlo blbě) do Kolumbie. Možná by mohl být stejně dobrý i ten Pantanal.
Co se týče přispívání, já jsem se vždy držel zásady psát jen o tom, co jsem zažil, resp. viděl sám. Jo, možná to působí ješitně, ale pokud se toho držím, tak to prostě takhle je. To že celkově nepíšu moc často je z více důvodů, jednak, co jezdím s dětmi, tak to není zase tak moc často a většinou to příliš nekonvenuje tématům zdejší diskuse a jednak se zde začalo objevovat příliš mnoho debat takových těch módních moderních nomádů, co vyrazej tu do Asie, tu do Afriky, tu do Latinské Ameriky a za pár dní to maj v příslovečném merku, případně napíšou blog a jsou experti. To není můj styl a s nimi soutěžit v diskusi nehodlám.
S těmi autobusy vcelku souhlas, i když po sedmi cestách původní silnící z La Cumbre do Yungas včetně jedné šílené noční jízdy před volbami (paro de tráfico) nejsem v tomto směru objektivní.-)

Libor

Dobře, ale nemyslím si, že by tu v poslední době bylo nějak moc příspěvků ode mě nebo jiného Libora. Možná v porovnání s tím, že odpovědi od jiných už téměř vymizely, jich tu bylo nejvíc. Na zahraničních webech ani na nejpopulárnější české a slovenské diskuzi o cestování jsem nikdy nezaznamenal narážky, že dotyčný radí dle internetu. Na HS je to ale časté, třeba v posledních letech na evidentně zcestovalého Čechoameričana pdmlynka a dříve (3-6 let zpět) na mě. Asi to psali závistivci, kteří na cestování neměli peníze nebo schopnosti, a teď jste se přidal i vy. Na rozdíl od HS mají ostatní populární weby povinnou registraci přispěvatelů, což spolu s fungujícím adminem podobným výlevům zamezí.
Kdyby se lidstvo drželo zásady mluvit a psát jen o tom, co vidělo a zažilo, nikam se neposune. Mozek se dá využít i k přemýšlení. Miroslavovi by moc nepomohlo, kdyby jediná odpověď byla ta vaše první. I když jsem nebyl na těch místech, která jsem zmínil, tak mám na rozdíl od Miroslava z dříve uvedených důvodů přehled a bylo jistě užitečné, že jsem ho nasměroval (a následně v diskuzi oba) a poradil vyhledat aktuální recenze a ty ze stejného ročního období na tripadvisoru. Sám to tak dělám a je to užitečnější, než kdyby mu radil někdo, kdo tam byl vícekrát, ale ze své zkušenosti třeba 10 let staré.
Kolumbii si Miroslav vymyslel sám a předpokládal jsem, že si o tom už něco přečetl. Dříve se do kolumbijských Los Llanos (jinde v Kolumbii kapybary neuvidí) moc nejezdilo, protože se nejezdilo ani tolik do Kolumbie, zatímco venezuelské Los Llanos byly snadno, pohodlně a levně dostupné. Náročnější by to asi bylo, ale při dostatku peněz realizovatelné. Bylo by to třeba ale prověřit googlováním.
Pokud by chtěl jet pozorovat zvířata do amazonského pralesa, jak psal v 1. příspěvku, tak při dostatku peněz na letenky by mělo být celkem snadné dostat se do Leticie. Z měst v Amazonii, kam se dá doletět spolehlivě letadlem běžných rozměrů, je to podle mě lepší místo na pozorování zvířat než populární Iquitos a Manaus (přečetl jsem tehdy možná přes stovku recenzí na výlety do džungle v okolí Manausu a byly smíšené). O možnostech delších výletů více nevím, to by bylo třeba zjistit.
Dobrá alternativa na výlety do pralesa, jak bylo psáno dříve, je Rurrenabaque, zvlášť když se může ze stejného místa vyjet i do mokřadů na kapybary a další. Český pár tam viděl dokonce i jaguára:
http://cundr.jurisfoto.cz/2012/08/dzungle-v-parque-national-madidi.html
Možná už teď není problém ani s rušením letů, když tam létá ne TAM ale Amaszonas. Jistější ale bude doletět do Santa Cruz a odtamtud mít letenku přes LPB. Pak při zrušení letu nebude hrozit uvíznutí v La Pazu na noc.
https://www.flightradar24.com/data/airports/rbq

Honza

Zdravím, přečetl jsem si všeechno zde, chtěl bych letět do Brazílie. Bohužel už nemůžu na měsíc, jelikož mám dítě, takže to směruju na 17 dní. A alespoń 6 strávit někde v pralese, vidět opice, slyšet zvěř. Napadlo mě letět do Manaus, ale co jsem shlédl ty ceny na webu průvodců… tak spíš bych to viděl pomoc nějakého místního.. myslíte, že by to v Brazílii šlo. Měsíc jsem putoval po Fr. Guyaně, Surinamu a Guyaně a přes neznalost angličtiny, španělštiny a francouzštiny mi to vyšlo, ale asi to bylo štěstí začátečníka. Teď bych se rád dozvěděl, stli by to fungovalo i pro Brazílii a zdali je Manaus vhodným místem pro návštěvu pralesa. Díky za tipy.

Libor
Honza:

V Brazílii je Manaus nejlepší možnost pro návštěvu amazonského pralesa, min. z hlediska dopravy tam. Nic se nedá vyloučit a dovedl bych si představit při ubytování v okolí Manausu, že by ses s někým seznámil (někoho dohodilo ubytování) a šel by s tebou na 1-denní výlet do okolního pralesa. Možná by ukázal místo, kde bys mohl přespat ve vlastním stanu a další den by přišel nebo tam přespal taky. Nedovedu si ale představit, že by někdo místní vyrazil na 6-denní trek. Pokud ano, tak jistě ne levněji než místní CK, které mají ve skupině několik lidí. Jenže těžko se seznamuje bez znalosti jazyka. Jak jsi to dělal na severu kontinentu? Jestli se chceš něco dozvědět, tu angličtinu by to chtělo, i když dnes už pomáhá třeba mobil s aplikací na překlad (písemně i ústně).
Jinak je prales třeba i na jihu: https://cs.wikipedia.org/wiki/Atlantick%C3%BD_les
Tam se dá chodit někde na kratší výlety i bez průvodce. Já takto chodil po Ilha Grande, kde jsem mj. slyšel vřešťany. I v Riu nebo na jeho okraji jsou pěkné pralesy, třeba cesta z botanické zahrady na Corcovado nebo NP Tijuca. Možností je více, třeba třeba Sendero Macuco v NP Iguazú nebo méně známé parky, kde je třeba půjčené auto, ale tam jsem nebyl.
https://www.zonerama.com/liborstein/Album/356535

Honza
Libor:

Super, díky moc.. no já furt mam v hlavě ten Manaus.. a v Guyaně sem byl v pralese 4 dny.. z toho 2 dny sám.. ale co sem pak slyšel od všech, tak sem měl sakra štěstí, že se mi nic nestalo..a v Surinamu 2 dny a ve Fr. Guayně 3 dny (mluvim jen o pralese a procházení jím)..ve stanu se bojim spát, řiká se, že pod nim spí pak hadi.. :D..takže většinou sem visel na hamace.. každopádně díky, holt teda zkusim ty cesty ve skupinkách.. a bohužel s jazykama je to se mnou naprd..mluvim anglicko-francouzko-česky.. protože prostě plynně nevim…ale něco rozumim, zkusim si teedy stáhnout i tu aplikaci, o tom sem ještě neslyšel :)..ale vlastně mobil sebou vzít nemůžu..no je to oříšek.. o tom jihu sem neuvažoval..a taky mě to vůbec nenapadlo, dík za tip

Libor
Honza:

Ztratit se v pralese je snadné, zvlášť bez GPS. Před časem byl v TV i nějaký dokument, jak se někdo ztratil na několik dní (možná víc než týden, už nevím) na výletě u Manausu, který měl trvat jen pár hodin, max. 1 den. Myslím, že podobně se někdo na pár dní ztratil i na Ilha Grande na výletě na Pico do Papagaio, kde se dá cesta nalézt poměrně snadno (jen jednou cestou dolů jsem v zatáčce, kde bylo více cestiček chvíli hledal tu správnou). Na vícedenním treku bez průvodce nemáš šanci, pokud se nedržíš jedné řeky a nejdeš podél ní tam a zpět.
Jo hamaka je lepší, i když já v ní nikdy nespal. Spal jsem buď ve dřevených domcích v amazonském pralese v Peru nebo ve stanu na Sumatře, jinak jen max. 1-denní výlety. Plynně mluvit není třeba, tak to se nějak domluvíš. Používám někdy třeba aplikaci Google Translate.
Na jihu je prales pěkný a příjemný, ale spíš jako doplněk jiným atrakcím. U Manausu bude lepší, ale přečti si recenze. Co si pamatuju, lidi si v nich např. stěžovali, že se na lodi po malých vodních tocích jelo s motorem (v Pacaya Samiria v Peru průvodce pádloval) a více nespokojení byli ti, co jeli u Manausu na tour při nižší hladině vody v sušší části roku. V Peru jsem byl v nejsušší části roku v říjnu a v pohodě. Tam naopak vyšší stav vody nedovolí pěší výlety.

Honza
Libor:

super, díky moc…tak letim do Ria..a pak do Manaus.. něco si určitě vyberu, měj se

Katka

Ahoj,
mam dotaz ohledne ockovani. Budeme s rodinou vetsinu casu (12 dni) v okoli Rio de Janeiro, ale na 3 dny planujeme vylet do Amazonie. Mame deti 11 a 7 let, je nutne se nechat ockovat na zlutou horecku? Ma tady nekdo zkusenosti, rady nebo doporuceni ohledne ockovani?

Libor

V posledních letech je žlutá zimnice i na jihovýchodě Brazílie včetně Ria, ale záleží i na období. Tam hrozí hlavně od prosince do května.
https://wwwnc.cdc.gov/travel/destinations/traveler/none/brazil
https://www.who.int/csr/don/18-april-2019-yellow-fever-brazil/en/
Doufám, že ten výlet je na 3 celé dny na místě plus lety (ty ale bývají většinou v noci), abyste stihli 3-denní výlet (nějaký čas trvá, než se dostanete z Manausu do džungle). Pokud bude výhodnější cena na let z Manausu do Sao Paula, můžete pak jet busem do Paraty (přímý z autobusového nádraží). Je to podobná vzdálenost do Paraty jako z Ria. Paraty doporučuju a pak můžete busem do Angra dos Reis a z něj trajektem na Ilha Grande, kde doporučuju více dní. Možná tuto část plánujete autem, ale pokud nechcete vidět něco z okolí, bude auto stát většinu času na parkovišti, když budete na ostrově nebo na lodním výletě po zálivu u Paraty.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: