HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

POSLEDNÍ DISKUSE

Írán, Pákistán, Afghánistán

Režim vstupu do Íránu 2018

Kavorka
Kavorka

Ahoj,

byl jste někdo v posledním půlroce v Íránu, aby to bylo co nejaktuálnější: jak je to s vyřízením víza? Dá se spoléhat na získání až na letišti (Chomejního v Teheránu)? Pokud jo, co s sebou? Počítám s prokázáním zpáteční letenky, aspoň první noci ubytování, nějakýho pojištění, fotek, snad kopie pasu, prokázání prachů na účtu. Stránka iranemb.cz teď zrovinka nějako nefachá, tak sháním info, kde se dá.

Nebo radši všechno vyřídit v ČR? Jak je to s tím referenčním číslem? Je nezbytný? (3-týdenní pobyt, čeká mě za cca 7 týdnů). Pokud jo, vyřídit přes cestovku? Tzn. za vstup cca 1000 Kč + 60 EUR?

Díky za vaše zkušenosti.

02. 03. 2018, 23:43:11
Romana
Romana

Ahoj, v Íránu jsme byli letos v lednu a sepsala jsem článek o vízech, tak mrkni :-)  https://whereisromanca.com/2018/01/23/jak-ziskat-viza-do-iranu-2018/

26. 07. 2018, 10:02:03
Romana
Romana

Ahoj, v Íránu jsme byli letos v lednu a sepsala jsem článek o vízech, tak mrkni :-)  https://whereisromanca.com/2018/01/23/jak-ziskat-viza-do-iranu-2018/

26. 07. 2018, 10:02:43
Franta
Franta

Ahoj, jet do země bez víza a žádat až po příletu letišti je vždy risk, protože nikdo neví co se může změnit anebo už jsme s Íránem zažili mnoho :-). Íránska ambasáda jede teď na stránce: http://prague.mfa.ir/, kde jsou popsány podmínky vstupu v Consulate Section.

10. 03. 2018, 20:28:42
Petr
Petr

Byli jsme před deseti měsíci a vízum na letišti bylo za půl hodiny hotovo. Ubytko na první noc chtěli vidět, pojistku jsem měl přes Axu a neřešili ji vůbec. Platili jsme 73 Euro za osobu, včetně nějakého jejich připojištění které si musel koupit každý. Za mne je tedy  referenční číslo zbytečné. Příjemnou cestu.

16. 03. 2018, 15:05:07
Lojza
Lojza

Co to jsou za informace? 73 EUR? Vždyť bylo vždy standardně za 75 plus poplatek nějakých 3 eura za bankovní operaci. Připojištění? To myslíš to íránské cestovní připojištění 10-25eur, které se  vyžadovalo" na hranicích? Ten jejich kiosk pojištění byl zrušen někde kolem poloviny roku 2017. Myslím, že informace tady jsou hodně zavádějící a věci kolem Íránu se hodně mění. Jednou tak, podruhé jinak.

20. 03. 2018, 20:09:56
Alice
Alice

Doklad o cestovním pojištění i referenční číslo po nás na letišti v Teheránu chtěli. Bylo to na začátku dubna 2018.

25. 04. 2018, 14:39:29
Silvie
Silvie

Zrovna jsem se vratila z Efsahanu. Vizum jsme dostali na letisti pri priletu, akorat je dobre si cenu zjistit dopredu, protoze si kazdy urednik rekne, co se mu libi. Kamaradka platila 100 EUR, po me chtel prvne USD 150 ( vcetne to jejich pripojisteni za EUR 10 myslim) , ale kdyz se mi to zdalo hodne a dala mu USD 100, tak si vzal penize a uz nic nerekl. Samozrejme jsme nedostaly zadnou uctenku. Takze mi to pripada, ze zalezi, kolik si jaky urednik rekne.

Jinak nepotrebovali videt nic, jen jsme vyplnili nejaky jejich papir a to bylo vse.

02. 05. 2018, 10:43:17
Petr
Petr

Osobně bych si vyřídil vízum už v Praze - Měli jsme ho hotové za týden a nechtěli ŽÁDNÉ referenční číslo, pouze výpis z účtu, pojištění, letenku, vyplněný formulář. Vše za 50EUR. Proč utrácet více? Navíc po příletu na IKA (červenec 2018) pouze jedno razítko do pasu, žádné čekání, žádná kontrola co vezeme (mohl jsem mít v batohu třeba pět litrů vodky a deset kilo vepřovýho), žádné prokazování pojištění či rezervace první noci ubytování. Vůbec jsem nechápal, že jsme se do země dostali tak strašně snadno.

26. 07. 2018, 11:11:53
Simona
Simona

Byli sme v Íránu v srpnu 2018 a prakticky jsou pouze dvě varianty jak dostat vízum:

1) na ambasádě v Praze za 50 E

2) nebo na letišti v Íránu (my vyřizovali v Teheránu) za 75 E.

Všechny ostatní varianty s referenčním číslem a elektronickým vízem jsou k ničemu, neboť referenční číslo od cestovky akorát zbytečně vytáhne z cestovatelů peníze a elektronické vízum je pouze elektronickou žádostí o vízum, kdy si stejně u okýnka Visa Insurance musíte vízum vysedět :) Ale možná je lepší jet s vytištěnou elektronickou žádostí z domova, než vyplňovat formuláře přímo na místě.

Nicméně obě varianty jsou poměrně časově náročné, neboť někdo čekal na vízum přes ambasádu v Praze skoro měsíc a někdo ho dostal za 5 dní. Na letišti v Teheránu má někdo vízum do půl hodiny, jiní tam tvrdnou hodin 5! My měli za hodinu a 20 minut pro 4 lidi víza vydána! Ptali se na hotel kde budem spát, pak destinace, které chceme navštívit, jaké je naše povolání a samozřejmě sme museli předložit pojištění v anglickém překladu (pokud si tedy nechcete koupit to jejich za další zlaťáky).

Vyřízení si víza až na letišti se vůbec nebojte, je to poměrně sranda, když vidíte zmatenýho úředníka, jak pořád nesmyslně točí kolečkem myši, kouká na vás na pas, na vás, na pas, na kolegu, na pas, na vás a pořád točí kolečkem. Je to takovej krátkej exkurz toho jak to v Íránu vypadá.

Jinak kontrola zavazadel nulová - osobní prohlídky se nekonají... Do země se skutečně dostanete lehce, jak zde již bylo uvedeno!!!

Takže hurá do toho, Írán byl nezapomenutelnej :)

03. 09. 2018, 15:02:10
-dana-
-dana-

Ahoj Simona

dakujem za info, do Iranu sa chystam v oktobri. Prosim ta, nemala si problem pri nastupe do lietadla, kedze si nemala vizum? Ja som vyplnila formular na e-vizum, snad ked mi pride nejake vyjadrenie, tak ma s tym vytlacenym papierom pustia do lietadla (aerolinky Pegasus). O referencnom cisle neviem nic a nejdem cez nijaku cestovku. No snad to vizum na letisku dostanem (IKA, shengen pas, turist visa) :-)

03. 09. 2018, 22:13:32

Sem vložte diskusní příspěvek.

+   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět

* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů

RSS této diskuze

CESTOVATELSKÝ TWEET

Jen ten, kdo se odváží jít dál než ostatní, se dozví, jak daleko může doopravdy jít.
Sponzorováno