Írán, Pákistán, Afghánistán

Režim vstupu do Íránu 2018

Kavorka

Ahoj,
byl jste někdo v posledním půlroce v Íránu, aby to bylo co nejaktuálnější: jak je to s vyřízením víza? Dá se spoléhat na získání až na letišti (Chomejního v Teheránu)? Pokud jo, co s sebou? Počítám s prokázáním zpáteční letenky, aspoň první noci ubytování, nějakýho pojištění, fotek, snad kopie pasu, prokázání prachů na účtu. Stránka iranemb.cz teď zrovinka nějako nefachá, tak sháním info, kde se dá.
Nebo radši všechno vyřídit v ČR? Jak je to s tím referenčním číslem? Je nezbytný? (3-týdenní pobyt, čeká mě za cca 7 týdnů). Pokud jo, vyřídit přes cestovku? Tzn. za vstup cca 1000 Kč + 60 EUR?
Díky za vaše zkušenosti.

Zkušenosti čtenářů

Franta

Ahoj, jet do země bez víza a žádat až po příletu letišti je vždy risk, protože nikdo neví co se může změnit anebo už jsme s Íránem zažili mnoho :-). Íránska ambasáda jede teď na stránce: http://prague.mfa.ir/, kde jsou popsány podmínky vstupu v Consulate Section.

Petr

Byli jsme před deseti měsíci a vízum na letišti bylo za půl hodiny hotovo. Ubytko na první noc chtěli vidět, pojistku jsem měl přes Axu a neřešili ji vůbec. Platili jsme 73 Euro za osobu, včetně nějakého jejich připojištění které si musel koupit každý. Za mne je tedy  referenční číslo zbytečné. Příjemnou cestu.

Lojza
Petr:

Co to jsou za informace? 73 EUR? Vždyť bylo vždy standardně za 75 plus poplatek nějakých 3 eura za bankovní operaci. Připojištění? To myslíš to íránské cestovní připojištění 10-25eur, které se  vyžadovalo“ na hranicích? Ten jejich kiosk pojištění byl zrušen někde kolem poloviny roku 2017. Myslím, že informace tady jsou hodně zavádějící a věci kolem Íránu se hodně mění. Jednou tak, podruhé jinak.

Alice

Doklad o cestovním pojištění i referenční číslo po nás na letišti v Teheránu chtěli. Bylo to na začátku dubna 2018.

Silvie

Zrovna jsem se vratila z Efsahanu. Vizum jsme dostali na letisti pri priletu, akorat je dobre si cenu zjistit dopredu, protoze si kazdy urednik rekne, co se mu libi. Kamaradka platila 100 EUR, po me chtel prvne USD 150 ( vcetne to jejich pripojisteni za EUR 10 myslim) , ale kdyz se mi to zdalo hodne a dala mu USD 100, tak si vzal penize a uz nic nerekl. Samozrejme jsme nedostaly zadnou uctenku. Takze mi to pripada, ze zalezi, kolik si jaky urednik rekne.
Jinak nepotrebovali videt nic, jen jsme vyplnili nejaky jejich papir a to bylo vse.

Romana

Ahoj, v Íránu jsme byli letos v lednu a sepsala jsem článek o vízech, tak mrkni 🙂  https://whereisromanca.com/2018/01/23/jak-ziskat-viza-do-iranu-2018/

Romana

Ahoj, v Íránu jsme byli letos v lednu a sepsala jsem článek o vízech, tak mrkni 🙂  https://whereisromanca.com/2018/01/23/jak-ziskat-viza-do-iranu-2018/

Petr

Osobně bych si vyřídil vízum už v Praze – Měli jsme ho hotové za týden a nechtěli ŽÁDNÉ referenční číslo, pouze výpis z účtu, pojištění, letenku, vyplněný formulář. Vše za 50EUR. Proč utrácet více? Navíc po příletu na IKA (červenec 2018) pouze jedno razítko do pasu, žádné čekání, žádná kontrola co vezeme (mohl jsem mít v batohu třeba pět litrů vodky a deset kilo vepřovýho), žádné prokazování pojištění či rezervace první noci ubytování. Vůbec jsem nechápal, že jsme se do země dostali tak strašně snadno.

Simona

Byli sme v Íránu v srpnu 2018 a prakticky jsou pouze dvě varianty jak dostat vízum:
1) na ambasádě v Praze za 50 E
2) nebo na letišti v Íránu (my vyřizovali v Teheránu) za 75 E.
Všechny ostatní varianty s referenčním číslem a elektronickým vízem jsou k ničemu, neboť referenční číslo od cestovky akorát zbytečně vytáhne z cestovatelů peníze a elektronické vízum je pouze elektronickou žádostí o vízum, kdy si stejně u okýnka Visa Insurance musíte vízum vysedět 🙂 Ale možná je lepší jet s vytištěnou elektronickou žádostí z domova, než vyplňovat formuláře přímo na místě.
Nicméně obě varianty jsou poměrně časově náročné, neboť někdo čekal na vízum přes ambasádu v Praze skoro měsíc a někdo ho dostal za 5 dní. Na letišti v Teheránu má někdo vízum do půl hodiny, jiní tam tvrdnou hodin 5! My měli za hodinu a 20 minut pro 4 lidi víza vydána! Ptali se na hotel kde budem spát, pak destinace, které chceme navštívit, jaké je naše povolání a samozřejmě sme museli předložit pojištění v anglickém překladu (pokud si tedy nechcete koupit to jejich za další zlaťáky).
Vyřízení si víza až na letišti se vůbec nebojte, je to poměrně sranda, když vidíte zmatenýho úředníka, jak pořád nesmyslně točí kolečkem myši, kouká na vás na pas, na vás, na pas, na kolegu, na pas, na vás a pořád točí kolečkem. Je to takovej krátkej exkurz toho jak to v Íránu vypadá.
Jinak kontrola zavazadel nulová – osobní prohlídky se nekonají… Do země se skutečně dostanete lehce, jak zde již bylo uvedeno!!!
Takže hurá do toho, Írán byl nezapomenutelnej 🙂

-dana-

Ahoj Simona
dakujem za info, do Iranu sa chystam v oktobri. Prosim ta, nemala si problem pri nastupe do lietadla, kedze si nemala vizum? Ja som vyplnila formular na e-vizum, snad ked mi pride nejake vyjadrenie, tak ma s tym vytlacenym papierom pustia do lietadla (aerolinky Pegasus). O referencnom cisle neviem nic a nejdem cez nijaku cestovku. No snad to vizum na letisku dostanem (IKA, shengen pas, turist visa) 🙂

Pavel

Ahoj,
Prave sedim v kavarne v tureckem Trabzonu, kde jsem zadal z visa pro pozemni prechod iranskych hranic. Postup byl nasledujici:
Pres vladni portal e_visa.mfa.ir/en jsem zazadal o referencni cislo, ktere mi prislo na mail za 3 dny (!). Je to zdarma, nemusite platit zadne cestovce a bez nej visa nedostanete, alespon ne v Trabzonu na konzulatu. Vytiskly dokument jsem prinesl na konzulat, kde me pozadali o zaplaceni poplatku 75€ za vyrizeni urgentniho visa. Dosel jsem do banky, kam me nasmerovali (10 minut chuze od konzulatu), kde jsem castku zaplatil. Po navratu na konzulat bylo turisticke visum na 30 dni vyrizeno behem 15 minut. Mily pan mi popral stastnou cestu a bylo hotovo. Je mozno zaplatit jen 50€ za non-urgentni visa, ale pak je cekaci doba 5 dni. Zadne pojisteni, fotky ani itenerar cesty ci zarizene ubytovani nebyly potreba. Dle mych informaci nelze na pozemni hranici ziskat visa on arrival.

Pavel
Pavel:

Vyse uvedene platilo v rijnu 2018. Pripadne otazky rad zodpovim pres mail.
[email protected]

Jenda
Pavel:

No a jak se ti líbí Trabzon ? Něco k vidění ? Byl jsi na Sumele ?

Pavel
Jenda:

V Trabzonu toho zase tak moc k vidění není. Slavná Hagia Sofia (ano, ta v Trabzonu) je nyní přestavěná na mešitu. Fresky sice jdou vidět, ale tak nějak to narušilo celé kouzlo toho místa. Já trávil v Trabzonu čas spíš navštěvováním kaváren a debatováním s dalšími cestovateli. V Sumele jsem nebyl, protože ji zrovna rekonstruují. Nicméně vřele doporučuju navštívit na pár dní blízké pohoří Kačkar. Zejména na jaře a v brzkém létě musí být nádherné.

Petr

Rozumím dobře proceduře udělení víza přes stránku http://e_visa.mfa.ir/en/ ? Odešlu vyplněnej formulář + přílohy a hlídám status, dokud to není vyřízený. Pak si vezmu pas + potvrzení o úhradě 50 EUR a půjdu na ambasádu v Praze, kde mi na počkání (jako na letišti v Teheránu, ale rychleji) jen vlepí vízum do pasu? Musí tam každej žadatel osobně nebo to můžu vyřídit sám pro celou rodinu? Musím si tam brát s sebou všechny ostatní dokumenty typu pojištění, výpis z účtu atd.?

Pavel
Petr:

Zkusenost z Prahy nemam. Jak jsem psal nize, v Trabzonu byl potreba pouze pas. Zadne pojisteni ani nic podobneho, al e v Praze to muze byt jinak. Vizum na pockani bylo za 75€. Ja zadal jen pro sebe, takze nevim, jak to je s rodinou.

Pavel
Pavel:

Jeste je samozrejme potreba prinest vytiskle referencni cislo, ktere prijde mailem.

Petr
Pavel:

Takže ty e-viza v podstatě nahrazují proceduru získání referenčního čísla a dělají z toho bezplatnou záležitost… A s tímto referenčním číslem si můžu jít pro vízum jak na konzulát, tak pro VOA na letiště. Zasloužilo by to spíš označení e-referenční číslo, pojem e-viza je trochu zavádějící.

king

Tento příspěvek byl redakcí smazán jako nevhodný

Hanz

Minuly tyden jsem se vratil z Iranu. Procesoval jsem obe varianty, jelikoz manzelce zamitli e-viza. Po zamitnuti je nutne dojit na ambasadu v Praze s bankovnim vypisem o prevodu 50 EUR na ucet Iranske ambasady. Cislo uctu je na strankach prazske ambasady v sekci Consulate section. Bez tohoto potvrzeni z banky nikoho neprijmou. Dale je nutne mit pas, 2x pasovou fotografii, kopii zadni strany pasu s fotografii, potvrzeni od pojistovny, ze pojistka je platna na celem uzemi Iranu. Po vyplneni formulare a predani vseho vyse zmineneho vcetne pasu dostanete poradove cislo pomoci ktereho si muzete telefonicky overit, jestli bylo jiz vizum udelene. V mem pripade to trvalo 5 dnu. Pri vyzvednuti pasu na ambasade dostanete udelene vizum v podobe vytistene A4ky. Tuto A4ku urednice vehementne doporucuje okopirovat, jelikoz tento papir nesmite ztratit. Pri odchodu z ambasady si otevrete branku pomoci leveho tlacitka. 🙂 Nekolik odchazejicich se muselo vratit zpet do kancelare, jelikoz stiskli prave tlacitko a tim spustili mrize a pristup do cele ambasady. :))
V pripade zadosti o e-viza vyplnite formular na webu. Za cca 4-5 dnu prijde potvrzeni, ktere je nutne si vytisknout a vzit sebou na cestu pro udeleni viza on-arrival.
Po priletu na letiste Teheran chce urednik nejdrive videt vyse zminene cestovni pojisteni. Pokud mate jiz viza pridelena v CR, jdete rovnou k dalsi procedure. Pokud mate e-viza, urednik Vas posle k okenku, kde zaplatite 75 EUR (ptal jsem se proc je to o 25 EUR vice nez na ambasade, je to pry tzv. fast process). S potvrzenim o zaplaceni prejdete k okenku naproti, kde potvrzeni odevzdate a dostane opet papir formatu A4, coz je Iranske vizum. Tato operace trvala 15 min. Zalezi kdy na letiste priletite a jaka bude fronta.

Javana
Hanz:

Hanzi prosím vás, ač jsem již 4x byla v iránu na VOA, v únoru bych si raději udělala vízum tady, nechci tam čekat, jsem z toho vždy unavená. prosím vás, četla jsem si o tom vše na webu ambasády. vy jste nepotřeboval výpis z účtu z banky? mají na webu tiskopis, lze vypůnit česky, je to to o čem jste mluvil? Děkuji jana

-dana-

Ja som sa vratila tiez minuly tyzden z Iranu. Mala som urobenu e-ziadost o referencne cislo (dokonca som to robila 2x, lebo platnost prveho vyprsala pred odletom). O turisticke vizum som ziadala na letisku IKA s CH pasom, dostala som ho asi za 10-15 minut. Samotne vizum bolo papier A5, do pasu sa uz vraj nedava, dokonca pasy ani nepeciatkovali. Vyhodou je mat vytlacene potvrdenie s referencnym cislom (ale boli aj taki, co ho nemali) a potvrdenie o zdravotnom poisteni (inak sa da kupit na mieste). Nerobili ani otlacky prstov, nevyzadovali plan cesty (ani som nemala). Turisticke vizum sa vydava na max. 30 dni, stoji 75€ a da sa v kazdom vacsom meste predlzit.

Lojza

Díky za vaše příspěvky. Předevčírem mne z IKA deportovali. Nemel jsem v ruce žádný papír na základě „dobrých“ doporučení z tohoto fóra, že vyřídit si vízum až letišti bez jakéhokoliv referenčního čísla je banalita atd. No, nepustili mne. Čekal jsem 10hodin, absolvoval 4x pohovory a pak mne posadili na letadlo domu. Njn, za blbost se platí.

Petr
Lojza:

Lojza: tak to docela zírám – nevychytali tě tam na nějakých častých návštěvách Izraele? Já před skoro třema lety jel bez referenčního čísla, trošku dělali drahoty v Berlíně na letišti, odkud jsem letěl, ale na IKA jsem předložil něco jako pozvání od jednoho místního a prošlo to. Akorát procedura zabrala asi 3 a půl hodiny, ale to bylo spíš tím, že tam bylo zrovna poměrně hodně lidí

Javana
Petr:

Prosím vás, jaký uvedli důvod? Nechápu to, byla jsem v iránu již 4x a nikdy se to nikomu  nestalo. Museli vám říci proč. Byl jste v nějakých zemích, které se jim nelíbíly? Můžete to prosím rozvést i pro ostatní. Děkuji

Petr

Teď budou všichni mačkat pravý tlačítko 🙂
To vízum na ambasádě jsi vyřizoval za manželku ty?

-dana-

Lojza, s akym pasom a ake vizum si ziadal, ak to nie je tajomstvo? Tiez ma to prekvapuje. Ja som priletela 20.okt.2018 na IKA a mi polozili otazku, ci uz mam referencne cislo. Prave preto, lebo som videla, ze niektori ho nemaju, ti vypisovali na mieste viac podrobnosti. U mna uz mali vsetko v pocitaci, takze trebalo len meno a zaplatit poplatok za vizum. Este chcu nejake kontaktne cislo v Irane (to uz pri online ziadosti), tam som zadala cislo hostela, ktory som mala rezervovany v Teherane na jedinu noc (za cely pobyt). Zeby sa odvtedy nieco zmenilo? Alebo si mal (podla teba) nejaky pre Iran „podozrivy“ udaj v tvojom profile? Oni dovod povedat nemusia, ziadna ambasada na svete nemusi zdovodnit svoje rozhodnutie.

Lojza

Ahoj, mám normálně český pas a žádal jsem přeci o normální letištní turistické vízum na 30 dní. Cestuju hodně, ale považuju se za standardního turistu, nedělám nic extra, jsem účetní. Nikdy jsem v Izraeli nebyl, ani v USA. Nevím proč mne do Íránu nepustili, sám jsem z toho jelen. Důvod mi neřekli, jenom se mně furt ptali na to, proč nemám to e-vízum nebo to referenční číslo a proč jsem si si ho nezařídil před cestou. Tak nevím, jestli jsem byl nějak potrestán „egzemplárně“ nebo jak to mám chápat. Jedno mně napadá, totiž ono se jim tam asi začaly hromadit lidi, co si přiletí jen tak a oni pak s tím mají více práce, možná když je pak pustí do země, tak je to na jejich zodpovědnost, takže úředníci se asi naštvali, že to teda tak nebudou dělat a výsledek ten můj případ.

Petr

jsem se díval na e-viza a zarazil jsem se u kolonky „fathers name“ Vypisovali jste křestní, příjmení nebo oboje?

Anička

Požádala jsem o e-visa, ale dostala jsem zamítavý výsledek s tím, že si musím evízum zařídit přes íránskou cestovku. Naštěstí jsem našla web http://www.zirhamia.cz, ti mi e-visa do týdne zařídili. Určitě doporučuji.

Pavel

Íránská ambasáda ve Varšavě v těchto dnech nevýdává turistická víza Polákům a taktéž Poláky deportují z íránských letišť bez jakýchkoliv předem zařízených vízových dokumentů:
https://www.fly4free.pl/ambasada-iranu-wstrzymala-wizy/
Otázkou zůstává, zda je to ojedinělá situace nebo trend, který příjde i do ČR.

Karel

Chtěli po Vás výpis z účtu za poslední 3 měsíce? Pokud ano, dávali jste potvrzení o konečném zůstatku, nebo trvali na detailním výpisu?
Jde mi o to, že jsm byl koncem prosince v Izraeli a platil jsem tam kartou, takže by to z výpisu tak nějak bylo do očí bijící. Dva pasy mám, ale pokud trvají na detailním výpisu, nezbývalo by mi nic jiného než před žádostí pár měsíců počkat, nebo výpis protočit photoshopem a trochu upravit.

-dana-
Karel:

Karel, mna sa na nijaky ucet (ani peniaze v hotovosti) nepytali. Neviem ani o tom, ze by mala byt podmienka pre udelenie viz vobec byt majitelom nejakeho uctu, nehovoriac o tom, ze Iran nie je napojeny na svetovy bankovy system a teda ziadne karty a seky zahranicnych bank tam nie su pouzitelne.

Lenka

Ahojte, tak mě se stalo to samé, žádala jsem o e- vízum, vše jsem vypsala i jméno a příjmení otce, a byla jsem odmítnuta. Kamarádka se kterou letím vízum dostala a jáne. Tak jsem napsala do hotelu a poslala žádost o e-vízum znovu už i s vizitkou hotelu. Ale opětovné zamítnutí. Tak babo raď!!
Jestli jet na ambasádu do Prahy či přes tu Zirhamii? Poradíte někdo?  mám z toho nervy a mám letět 26.4.
Díky všem za info Lenka

Vendula

Na první pokus nám e-visa také zamítli. Podruhé jsme zadali, že si je vyzvedneme na ambasádě v Praze a už to vyšlo, težko říct jestli díky téhle změně. Na ambasádě chtěli jen toto potvrzené e-vzum z emailu a potvrzení o pojištění. 50 euro jsme zaplatili na místě kartou. Brali nám otisky prstů, proto se tam musí osobně. Obsluhovali nás milí Íránci, paní dokonce mluvila krásně česky. Hotové vízum si ale můžeme vyzvednout až po dalším týdnu. Takže to ve výsledku trvá docela dlouho!

Lenka
Vendula:

Ahojte, nakonec jsem si zažádala přes Zirhamii za 1000 peněz, ale bylo vše v pořádku. Vrátila jsem se z Íránu velmi nadšená a překvapená úžasnými iránskými lidmi. Mimo plán jsme se dostaly až k perskému zálivu do města Bushehr, kde jsme prožily 2 noci v úžasné, pohostinné rodině. Kdyby chtěl někdo kontakt na rodinku. V té části jsme nepotkaly žádné jiné cizince.
Kontakt: Jásir  (Busher) Mobil+98 936 558 3487  Můžete mu napsat na what´s up.
Všem doporučuji a přeji spoustu cestovatelských zážitků

-dana-

Ahoj Leni, super, ze si sa ozvala.
Som rada, ze nakoniec vsetko dobre dopadlo, Iran je uzasna krajina.

Lenka
-dana-:

Dani, máš pravdu, hned bych se tam rozjela znovu. Jsou tam tak milí a pohostinní lidé. Všude, kde jsme byly. Díky za tvoje poznatky. Byla to úžasná cesta po Íránu.

Felix

Pár zkušeností ode mě: v lednu nám při registraci přes stránky íránského ministerstva zahraničních věci taky přišlo vyrozumění, že musíme vyřídit vízum přes cestovní kancelář, a tak jsme to taky vyřešili číslem přes Zirhamii.
Na letišti v Teheránu se to od minulého roku dost změnilo, udělali tam pěkné posezení a všichni byli takoví milejší. Bylo tam také několik turistů z jiných zemí, kteří výzum dostali, aniž by se předem někde registrovali. Vízum jsme dostali hned, ale nic nám nevlepili do pasu: řekli, že je to elektronické vízum, které mají v počítačovém systému. Ani policajt u pasové kontroly nám nedal do pasu razítko.
No, a to se pak ukázalo být problémem kdesi na malém městě v Chúzestánu, kde policie o počítačovém systému nic nevěděla, a tak si myslela, že jsme vstoupili do země ilegálně.
Moje rada tedy zní: domluvte celníkům na letišti, aby vám dali papírové vízum. Nebo alespoň razítko, které vám pomůže dokázat, že jste v zemi legálně.
Pokud půjdete na policejní stanici, informujte předtím české velvyslanectví o tom, kde jste. Protože když jednou budete vevnitř, už vám to nikdo nedovolí. A to není úplně příjemnej pocit.
No, a při vysvětlování íránským policajtům, jak funguje íránský vízový systém, mi dost pomohlo, že umím trochu persky. Takže poslední rada: naučte se persky! 🙂

Vendula

Přidávám další poznatky z ambasády: Když po dvou týdnech ještě nebylo vízum k vyzvednutí (ačkoliv ho slibovali do týdne), dojela jsem se tam zeptat osobně. Ukázalo se, že pasy s papíry tam leží a víza začnou dělat, až když se člověk ozve, tedy vlastně na počkání. Štěstí má ten, kdo přijde dřív a může si počkat, další musí přijít druhý den. Před návštěvou ambasády oni sami doporučují si tam zavolat a zeptat se, jestli není íránský svátek a zavřená ambasáda! Nenechte se odradit, když telefon zvednou a řeknou „telefon je rozbitý, zavolejte zítra“. Zavolali jste jen ve špatný moment, za chvíli s vámi třeba mluvit budou… Víza dávají max na 30 dní.

Vignette

Ahoj, máte prosím někdo čerstvou zkušenost s vízy do Íránu? Žádala jsem online, což bylo odmítnuto s tím, že to mám vzít přes agenturu. Na spoustě míst jsem se dočetla, že referenční číslo je zbytečnost a v praxi ničemu nepomůže, je to vážně tak? Letím za měsíc a jsem z toho trochu nervózní 😉

Karlos
Vignette:

Ahoj, my žádali o vízum přímo na ambasádě v Praze. Vše bez jakéhokoliv problému. Do 2 týdnů jsme je měli. AKorát občas se tam dovolat je problém jak je zmíněno v příspěvku přede mnou…

Iman

Ahoj
Ja jsem persan a jsem byl student v liberci.ted bidlym v isfahanu.jesti mate plan pro cestovat do iranu a mate otazku muzete me poslat email.
[email protected]

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: