HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Volná diskuse

Dlouhodobé pojištění do Čech i zahraničí

Petr

Dobrý den,
mám na Vás dotaz, prosím, jsem námořník profesí i zálibou, tedy jsem neustále ve světě, respektive na mořích a oceánech (kolem 300+ dní v roce), často bez geograficky předem konkrétně určených destinací, a při tomto způsobu života si platím cestovní pojištění již několik let. Již jednou v minulosti jsem u VZP prokazoval své pojištěni za dobu svých dlouhých a četných cest. Nejsem výdělečně činný, respektive bez zdanitelných příjmů, tudíž v žádné zemi nemám obecné základni zdravotní pojištění, protož v žádné dlouhodobě nepobívám a doma v ČR jsem samozřejmě od pojištovny odhlášen, abych neměl dvojí pojištění. Problém nastává, když se 1-2x do roka vrátím domu za rodinou na 1-2 týdny tak musím mít pojištění zřízeno/zaplaceno na min. 2 měsíce, což tak dlouho tu nikdy nejsem, a přihlásit se bez doplacení celého předchozího období mohu až po 6 měsících souvislého pobytu mimo republiku, a to při mé činnosti nejde odhadnout ani přesně naplánovat, jak dlouho kde budu. Takze bud‘ budu doplácet vše, budu-li si tady platit základni zdravotni pojisteni a vratim-li se do ČR dříve než za 6 měsíců, ale každopádně budu přeplácet za nevyužitý potenciální servis 2 měsíce.
Moje otázka je, protože nechci ani nemohu tady či kdekoliv jinde být nepojištěn, jak Česká legislativa praví, tak hledám bud‘ za „A“ pojištění (např. cestovní) pro Čechy v Čechách krátkodobého charakteru (max. 1 měsíc), nebo za „B“ dlouhodobé pojištění (cestovní) pro svět, které při krátkodobých návštěvách České Republiky pokrývá i místní požadaky na základní zdravotní pojištění, či jinou alternativu. Velice rád zaplatím za své pravidelné i jiné lékařské návštěvy v ČR hotově, jak jesm již v minulosti činil, ale stejně jsem nakonec nucen v téhle zemi nějaké pojištění mít. Přijde mi zbytečné tu platit 2,000,- měsíčně jakožto samoplátce bez zdanitelných příjmů, když tady fyzicky nežiju, prakticky v žádné zemi za poslednich 8 let, od mého 6ti letého pobytu v Irsku. Jsem vždy pojištěn na lodi jako posádka, ale protože to nikdy není na konkrétní osobu, tak si ještě platím pojištění cestovní.

Děkuji Vám velice za pomoc či jakoukoliv radu

S pozdravem
Petr Teuchner

Zkušenosti čtenářů

Petr Teuchner

Dlouhodobé pojištění (cestovní) do zahraničí včetně pokrytí i v Čechách, to je správná otázka !

P.
Petr Teuchner:

Napadá mě, že by šlo změnit občanství na občana země, která má legislativu, která nepožaduje pojištění (ale nevím jakou a jestli existuje taková, kam je zároveň reálné změnit občanství).
Navrhované možnosti jsou s největší pravděpodobností nereálné. Nechápu, že někdo, kdo má dost peněz na život bez práce (nezávidím, sám to mám významnou část života taky), řeší, že „budu přeplácet za nevyužitý potenciální servis 2 měsíce“ pár tisíc Kč. Jde o základní nepochopení smyslu a rozsahu pojištění. Nešlo by o dvojí pojištění, protože každé pojištění má jiný účel a rozsah. Z cestovního se platí jen neodkladná péče. U mladého zdravého to většinou tak nevadí, ale představa, že si jednou za čas člověk s různými nemocemi za 2×2000 Kč vyřídí potřebnou lékařskou péči včetně třeba operací, je trochu naivní.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: