Černá Afrika

Zanzibar, safari aktuálně 2017

Pavel

Zdravím všechny vrátili jsme se v únoru 2017 ze Zanzibaru a napíši Vám pár rad o cestování, jídle atd na Zanzibaru. Všude berou dolary, ale je lepší si vyměnit šilinky. Mnohdy je lepší cena v šilinkách než v dolarech. Kurz 1dolar=2200šilinků(dále jen š.) Na letišti ve směnárně kurz 2100š za jeden dolar. Ve Stone Town až 2230š. 1000šilinků=11,2Kč. Příletová taxa 50$. Odletová žádná není. Taxi z letiště do Stone Town 15000š. Budou vám říkat 20-25tis.š, nenechte se. Když odejdete, že to nechcete, tak příjdou a vezmou vás za tu cenu. Jeli jsme i do Tanzánie na safari, tak něco k tomu. Transfer lodí do Dar es Salam 35$. Jeli jsme do Mikumi parku na safari. Bydlení v Mikumi vilage. Taxík z přístaviště na Ubungo bus terminál odkud jezdí autobusy do Mikumi vilage 15000š, nedávat víc(cenu si samozřejme předem domluvíte).  Obecně když si necháte kýmkoliv poradit zaplatíte klidně 3x víc než jaká je opravdu cena. My se zeptali na autobus, borec nás vzal do kanclíku a dal nám cenu 45000š (20$)na osobu do Mikumi vilage. Když jsme jeli nazpět, tak u řidiče byla cena 15000š. Jet klasickým velkým autobusem jaké jsou u nás. Ty menší zastavují úplně všude a cesta pak trvá 7hodin. Bydleli jsme Bastian Mikumi Camp 20$ na osobu. Za auto na safari jsme zaplatili 150$ dohromady. Původní cena byla 180, ukecali jsme je. Plus vstupní poplatek do parku 30$. Safari jsme si domluvili v den příjezdu do campu v campu. Stačí jednodení, celodení safari. Viděli jsme všechny druhy zvířat co v parku byli.
Nazpět do Stone Town. Spice Tour jsme si domluvili v turistických informacích. Původní cena 18 a my to stáhli na 15$ na osobu. V ceně, cesta, průvodce po tour, oběd, hodinová koupačka na pláži. U místních lidí ve Stone Town si Spice tour dokážete sehnat i za 10$, ale asi v ceně nebude oběd a koupačka.
Pak jsme přejížděli do Paje. Tady jsem se dočetl že cena má být 5$. Chlapík z turis.centra nám řekl, že ze Stone Town musíte Dala dala(místní trojkolka motorka nebo se tak i nazívá místní autobusík) do předměstí a odtamtud že jede bus do Paje. Že cena do předměstí je 1$. U stanovišť dala dala se nás chytil nějaký chlapík že nám pomůže a cena do předměstí byla hned 1,5$. Jel samozřejme s námi do toho předměstí a tam nám ukázal autobus co jede do Paje. Něco řekl řidiči. Chtěl jsem si cenu domluvit sám, tak jsem se zeptal řidiče na cenu, ten řekl 20000š za dva lidi a já mu řekl, že dám maximálně 16tis.š. Tak jsme jeli za 16tis.š.(3,6$ na osobu) Cena taxíkem začíná na 40$, ale dokážete to usmlouvat na 25$. Tady se opět ukázala dobrá rada NENECHAT si od nikoho radit. Nazpět když jsme jeli busíkem z Paje do Stone Town, tak jsme si stopli autobus u cesty, zastaví na mávnutí. Cena do předměstí byla 2000š. na osobu a z předměstí do Stone Town 300š. Dohromady 2300š. Když jsme jeli tam tak cena byla 11300š./os. V Paje jsme si od místního chlapíka půjčili skůtr za 15$ na den.Plus 10$ za vyřízení místní licence. Policajti to od nás vyžadovali V půjčovně chtěli 35$ za skůtr. Skůtrem jsme jeli do Jozani forest parku na opičky. Vstup 10000š (tady byl lepší kurz v šilinkách než v dolarech). Kdo si nechce půjčit motorku, může jet Dala dala do Jozani parku. Cena cca500š. Další výlet byl na delfíny do Kizimkazi vesnice. Tady jsem dal na rady od chlapíka z Hedvabné stezky. Který říkal, že jet pozdějí aby jste tam nebyli, když je tam houf turistů a cenu si domluvit u místních lidí. S tou cenou měl pravdu. Loďka nás stála 15$/os. i se šnorchlem a ploutvemi. Jenže vyjet na moře v 11hod už bylo pozdě a neviděli jsme ani jednoho delfína. Jet tam klidně na 7:30.
Pak jsme přejeli do Nungwi. Musíte přes Stone Town. Cenu jsem už psal. Ze Stone Town jsme si už nikým nenechali poradit a jeli autobusem do Nungwi za 4000š./os. V Nungwi není bankomat. Ale některé rezorty vám dokáží z karty strhnout peníze, dolary,  a dají vám šilinky. Neekonomické. Platíte za nějaký kurz dolaru vaší bance a místní vám pak za jeden dolar počítají jen 2000š.
Jídlo. Vždy jsme jedli u místních. Jejich jídla. Jakože místní jídelárna. Pro mně to je větší exotika než nějaká restaurace. Cena od 1000š až tak po 3000š. Výjmečně 5000š. Na cenu se zeptat vždy dopředu. Někteří jsou prostě vyčůraní a oberou vás. Např. rýže, fazole, špenát, kousek masa nebo ryba. Cena 3000š. Jednou jsme zapadli do slaměněho baráčku, kde byli jen místní. Žádní bílý. Ani jsme se na cenu neptali v takové špeluňce a dali nám to za 5000š. Jinde dokonce za 8000š/os. Takže vždy se ptát na cenu dopředu a když víte kolik co stojí, tak se hádat že cena je taková a ne taková co vám říkají. Nakonec Vám ustoupí a prodají vám to levněji.
Pivo 2500š, voda 1,5l 1000š, voda 0,6l 500š., cola, sprite….0,5l 1000š. Čapati placka 500š. Mango 500š. ananas 1000-1500š. Banány 7ks 1000š.
Takže vždy smlouvejte, nenechte se okrást. Opravdu to zneužívají. Jsou strašně vstřícní, poradí vám, pomohou, ale vždy za peníze.
Doufám, že jsem někomu poradil :)) Jinak samozřejmě dovolená byla super :))

Zkušenosti čtenářů

petr

Velmi užitečná recenze !!! díky

Libor

Ahoj Pavle, mohu se zeptat zda jste byli očkovaní na žlutou zimnici?? a zda po vás někdo vyžadoval ověření o očkování?? v září máme letět přes Dubai do Tanzánie do Daru – a od tama bychom chtěli lodí přeplout na Zanzibar..zpět opět odlétáme z Daru..tak právě nevím jestli musíme být očkovaní..děkuji za odpověď..Libor S.

Pavel
Libor:

Nikdo to po nás nechtěl. Má se očkovat pokud jsi v Tanzánii a pak jedeš do Zanzi. Neriskoval bych to, co když narazíš na blbého úředníka. Ale jak říkám ani cestou tam(Tanzánie) či zpět (do Zanzi) to po nás nikdo nechtěl

Michaela

Ahoj, máme letos podobný výlet a chtěla jsem se zeptat, zda po vás někdo to očkování nakonec chtěl? Díky za odpověď 🙂

Pavel
Michaela:

Ne, nikdo ho po nás nakonec nechtěl.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: