Černá Afrika

Rwanda

Milan

Ahoj, hledám někoho kdo navštívil Rwandu a byl by ochotný odpovědět na pár otázek. Moc díky. Milan

Zkušenosti čtenářů

Kitty

No tak piš:)

Katka

Ahoj, byli jsme ve Rwandě a Ugandě v létě 2015. Co tě zajímá? Katka

Milan

Dáš mi na sebe kontakt? Třeba mail. Potřeboval bych odpovědět na 15 otázek týkajících se převážně Rwandy.

Miki

Milane, napiš je sem, odpovědi zajímají i ostatní. Proto tu ty diskuse jsou

Milan

Není problém, ideální je odpovědět detailněji a rozvést je. Díky 🙂
Prosím, povězte mi něco o tom, kdy jste poprvé začal/a přemýšlet o cestování do míst, která jsou poznamenána temným turismem, konkrétně genocidou?
Co nebo kdo Vás dovedl k tomuto druhu cestování?
Co Vám cestování přináší?
Jak Vás napadlo navštívit Rwandu?
Znáte historii Rwandy/víte, co se tam odehrálo?
Navštívil/a byste Rwandu opakovaně?
Navštívil/a jste ještě jinou lokalitu charakteristickou temným turismem?
Co Vás vedlo k navštívení této lokality?
Jak hodnotíte tuto lokalitu?
10.  Lákají Vás takováto místa (poznamenaná tragickou událostí) nebo nikoliv?
11.  Konkrétně ve Rwandě se Vám líbilo? Jaké jste tam měl/a pocity?
12.  Čím Vás Rwanda zaujala?
13.  Čím Vás zaujala jiná lokalita, pokud jste navštívil i jiné lokality, které jsou charakteristické temným turismem?
14.  Hodnotil/a  byste tento výlet spíše pozitivně nebo negativně?
15.  Sbíráte rád/a odbornou literaturu či brožury o těchto destinacích? (poznamenaných temným turismem, genocidou?)

Katka
Milan:

Nejsem tu denně 🙂
Nehledám pro své cesty místa poznamenaná gencidou nebo temným turismem. Spíš během cest nezavírám oči před touhle stránkou historie té dané země.
1. Poprvé jsem byla na místě poznamenaném genocidou v Bosně v roce 1999. Nebyl to plán, ale výsledek špatného počasí v Chorvatsku a zvědavosti.
2. Viz úvod. Tenhle druh cestování nevyhledávám. Ale taky se těmto zemím nevyhýbám. Vlastně, která země nemá svou temnou chvilku minulosti?
3. Jednoduchá otázka, složitá odpověď 🙂 Cestování mi přináší poznání, ukojení zvědavosti, rozšíření obzorů, spoustu nových podnětů k přemýšlení, nový prostor k setkávání a částečně i únik ze všedních dnů a zábavu.
4. Předtím jsme projeli JAR, Namibii a Botswanu a Afrika se mi dostala pod kůži. Ve výběru další cesty byla Etiopie, Keňa, Tanzanie, Rwanda a Uganda. Rwanda s Ugandou zvítězily v zajímavosti, ceně letenek i aktuální bezpečnosti.
5. Ano, před každou cestou procházím různé zdroje k dané zemi. Navíc kamarád je fanda moderní historie a vojenské historie, takže tahle část informací nešla minout 🙂
6. Určitě ano
7. Temný turismus je divný pojem, trochu bulvární ne? Nejezdím specielně po místech tragédií, ale ano, navštívila jsem různá místa spojená s temnou stránkou člověka – Lidice, Dachau, Mostar, Phnompenh, Murambi a asi by se našla i další.
8. Je to součást historie země, která má vliv i na současnost místních. Navíc si myslím, že bychom se měli snažit pochopit, co vedlo k těm událostem. Jak to mohlo dojít tak daleko a co bylo na počátku. Pochopení těchto událostí by snad mohlo zabránit tomu, aby se něco podobného opakovalo. Snad.
9. Silný a velmi osobní zážitek, který doporučuju všem. Násilí tam není anonymní jako v televizi, je reálné a nepochopitelné.
10. Neřekla bych, že mě lákají. V Tuol Slengu se mi udělalo blbě a musela jsem to jít rozdýchat na dvůr. Ale nemůžeme před touhle částí historie zavírat oči.
11. Rwanda je krásná a hodně zajímavá země. Hodně se mi tam líbilo a velmi pozitivně mě překvapilo, jak jsou místní lidé k turistům vstřícní, přátelští a rádi si povídají. Je hodně míst v Africe, kde děti chtějí sladkosti nebo peníze a pro dospělé je běloch především chodící peněženka. S tím jsme se ve Rwandě nesetkali.
12. Hodně lidmi a samozřejmě i zajímavou krajinou a přírodou.
13. Každé místo je jedinečné, to není na zjednodušenou diskusi.
14. Každý výlet je pozitivní. I negativní zkušenosti přece mají přínos.
15. Sbírám zážitky, zajímavosti, píšu si deníky, cestopisy a články. V knihovně mám jen jednu knihu o genocidě – Údobí pekla (Ed Vulliami).

Milan

Katko, tak jsem otázky napsal a ty teď nic 🙂

Milan

Moc díky za odpovědi 🙂 Temný cestovní ruch/temný turismus (dark tourims) není bulvární pojem, ale pojem, který se používá v odborné literatuře, cestovním ruchu, na univerzitách apod. Je to oficiální označení místa, kde došlo k tragédii a lidé toto místo navštěvují.

Milan

Ještě bych tě chtěl poprosit o věk, bydliště a povolání. Tedy pokud jsi ochotná to sdělit. Jsou to identifikační údaje ke zpracování rozhovoru do bakalářky. Díky 🙂

Vek, bydliste a povolani bych nedal ani Ceske Policii, bacha na to…

Milan

Bydlištěm se myslí jen město/obec. Ne celá adresa 😀 Ani přijmení nechci

Katka
Milan:

35, Mladá Boleslav, administrativa

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: