Černá Afrika

Jak draho je dnes v Zimbabwe?

Pavel

Nevíte někdo? Při té inflaci je situace nepřehledná.
Myslím baťůžkářský nocleh, safari, celodenní výdaje apod.

Zkušenosti čtenářů

Andrea

V Zim se pouzivaji jen USDollary, nebo SArandy, nekde berou i botswanskou pulu, ale ojedinele. Nyni tam je velka krize, do obehu se dostaly i falesne dolary. Cenove jsou kempy do 4usd do 50usd zalezi na miste a narocich. Safari bohuzel neporadim, do Zimbabwe vzdy cestujeme pouze autem. Viza za 30usd na hranicich ci letisti, urednici pratelsti a v pohode.
Potraviny hsou celkem drahe, nebot se vetsina dovazi z okolnich zemi, predevsim z JAR. Nejlepsi je nakupovat primo u mistnich nez v supermarketech, bude to levnejsi a predevsim podporis mistni lidi. ekonomicky je na tom Zim hodne spatne, lide upadli do bidy, prosim podpor je, minimalne tim, ze od nich budes nakupovat, dej jim nejaky dolar za nocleh u nich, vyuzivej jejich sluzeb – uvidis, vrati Ti to v peci, pomuzou Ti s cimkoliv budes potrebovat. Jen jejich vstricnosti nezneuzivej.
Zimbabwe se Ti bude libit, jak lidi, tak kultura, krajina i divoke parky. Mana Pools – super, ale odlehly park, Hvange stoji za navstevu, stejne jako Matopos.
Preji krasnou cestu!

Rhodesia forever
Andrea:

Proc je podporovat kdyz zabijeji bile farmare? Proc si rezou vetev na, ktere sedi?

Andrea
Rhodesia forever:

Takze Vas nazor je, ze vsech tech xmilionu mistnich nedela nic jineho nez zabijeji bile? Myslim, ze nez zde zacnete anonymne prezentovat sve neuplne informace tak bych si nejprve ucelila poznatky. V Zimbabwe jsem travila dost casu, znam I cerne I bile obyvatelstvo a s vasim nazorem se neztotoznuji.

Rhodesia forever
Andrea:

Tak proc tedy jsou tam kde jsou? Kdo zpusobil treba jejich inflaci? Nikdy v historii nebyla zaznamenana tak smesne astronomicka cisla na bankovkach Kde se stala chyba(y). Dekuji za Vase pripadne fundovane vysvetleni. S nazory typu pohoda a pokoj na dusi neztracejte prosim cas.

Andrea
Rhodesia forever:

Proč jsou tam kde jsou? Pokud se vyjadřujete k příspěvku o Zimbabwe, máte nick name Rhodesia Forever, tak určitě máte aspoň základní přehled o dění v zemi. A doufám, že ne jen ten – že jsou na dně a bankovky mají astronomická čísla.
Diskuze o situaci v zemi není na pár řádek. Doporučuji Vám si vyhledat a pročíst si historii, nemusíte ani chodit do hluboké historie, stačí cca od roku 1999. Dozvíte se kdo je strůjcem celého zvratu, proč, za jakým účelem se tak stalo a kam to díky tomu došlo. Jakto že nastala taková inflace, jakto, že země má prázdnou pokladnu i přesto že má jedny z největších naleziť diamantů, atd atd
Zobecňovat je špatné, ale prakticky to funguje takto v každé africké zemi pod černou vládou. Možná Botswana je výjimkou…

Pavel

Andreo, díky za zprávu. A jak je to s těmi ruinami hradů? Velké Zimbabwe samozřejmě v prvé řadě, ale má význam hledat další? Z literatury znám Khami, Danamombe, Ziwa apod. Chci se zeptat, jestli to není ve skutečnosti jenom pár kamenů, zda jsou to opravdu stopy té úžasné historie.

Andrea
Pavel:

Jé Pavle omlouvám se, neviděla jsem reakce…
Velké Zimbabwe je velké Zimbabwe, to je „must see“. Ale i osttaní stojí za návštěvu. Naletale, Khami atd. Kdyžtak si hoď do googlu obrázky názvy a ono Ti to nějaké fotky vyhodí a budeš vědět, jestli se Ti ta místa líbí a nebo ne. Podle toho se rozhodni na itinerář.

Ian Smith
Andrea:

Mugabe ma plna konta v zahranici tomu nejaka inflace nevadi. Doufam, ze jsem Vas neurazil „rozumna“ Andreo.

Andrea
Ian Smith:

Mboko chete ari akavanda seri fals zita 😀

barbora

v zimbabwe jsme byli loni, cca 10 dní, měli jsme půjčené auto a projeli to od Vic Falls po Eastern Highlands a zpět. Draho-asi jako v Čechách, supermarkety plné, lidi strašně příjemní a milí. Památky- Velké z., Khami ruins. Naletale… to Naletale je špatně značené, měli jsme jen hrubě orientační mapy a kilometráže na nich nebo na místních ukazatelích jsou zavádějící, resp. je to dál, než se uvádí. Celká země byla pro mě jedno velké a velmi příjemné překvapení. Doporučuju vřele.

Roman

Další trotl, který tady cpe do příspěvků co tam vůbec nepatří. Jestli chceš blbě kecat, tak si otevři své vlákno a nezaplňuj tady Pavlův příspěvek rejpavejma nejapnostma!

Alena

Zimbabwe je super zeme, ja jsem z ni byla nadsena, i kdyz si bohuzel nejde nevsimnout momentalni financni krize. Coz je asi nejdulezitejsi pro kohokoliv, kdo planuje cestu do Zim – s dolarama do zeme uz musite prijet, na bankomaty se neda spolehat, protoze jsou z 90% prazdne. V zemi nejsou penize v obehu a jen na par mistech muzete omezenou castku vybrat (Victoria Falls). Pokud najdete banku s penezma, vetsinou neprijimaji mezinarodni karty a i tak je limit na vyber pouze $50. Ja jsem byla takhle bez penez skoro 2 tydny, nakonec jsem to musela resit pres Western Union, kde az sesta pobocka mela nejakou hotovost. Jinak jak uz je tu zminovano, plati se v USD, coz znamena, ze to neni uplne levna zeme. Na kemp podle me v pohode, ale hotely a Airbnb nejsou moc low budget. Ale urcite je to zvladnutelny. Lidi, co jsem potkala jsou super hodni, mili a vstricni.

Alena:

Tak hlavne, ze lide jsou super hodni, mili a vstricni…

Pavel

prave jsem v Zimbabwe, bankomaty funguji, da se platit kartama v hotelech a nekterych obchodech ( supermarkety), dolary jsou potreba a zacinaji se objevovat Bondy , 1:1 s USD, je zde draz  nez v CR ale zalezi kde, v Vic Falls ano i restaurace, nekde je stal levne , tam kde  neni zarizeni pro turisty, jsme 12 dni na ceste po Zimbabwe pujcenym autem,prave v Nyanga Nat.Park, hory uzasne, vodpady super, lidi extremne mili, byli jsme varovani pred policii na cestach, ano jsou kazdych cca 50 km nekdy i casteji ale az na jednu kontrolu trojuhelniku a hasicaku nic , parkrat zastavi a poprejou stastnou cestu, vetsinou nechaji projet. Zdravim z  Nyanga mountains

Denisa

Ahoj lidi, vy kdo jste byli v nedávné době v Zimbabwe a Botswaně, měla bych dotaz ohledně toho, jestli momentálně Češi potřebují vstupní vízum do Botswany (podle mzv čr třeba není, ale nepotvrdili mi to, britská amb. v čr nevědí, čr ambasády v zambii  také nevědí, v pretorii mají volno, a info na webech se liší)
+ kolik stojí 2 vstupové vízum do Zimbabwe – jestli 45 USD (info z amb. v Berlíně) nebo 130 EUR (web amb. v Berlíně)
Díky za odpovědi.
Denisa

Venca
Denisa:

No ty mas starosti…

Pavel
Denisa:

Ahoj, ja byl v kvetnu, vizum do Botswany neni potreba, projde se v pohode na razitko.
do Zimbabwe stoji vizum 45 USD na hranici, ne 130 EUR
Pavel

Pavel
Pavel:

Opravuji: 75 USD na hranici, ne 130 EUR

Andrea

Víza do Zimbabwe z letošní osobní zkušenosti stojí 30usd jednovstupní, 45 usd dvouvstupní.
Botswana má od 1. června zavedený poplatek ve výši 30usd na osobu s platností 30dnů – je to tzv. tourist levy. Botswanou jsem projížděla v květnu a pak ještě v červenci a i když jim to tam visí na nástěnce u přepážky immigračního, tak nám nic neúčtovali, prý systém ještě není v provozu. S tím jak jsou Botswaňáčci „rychlí a aktivní“ tak to asi ještě nějaký pátek nebude vybíráno… Ale v každém případě vše na hranicích při vstupu do země.
 

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: