HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

POSLEDNÍ DISKUSE

V tropickém pralese

Čtvrtá část našeho seriálu, ve kterém zvídavé děti poznávají svět.

(Úvod do seriálu a předchozí díly najdete zde.)Dnes se podíváme do teplých krajů, do tropických pralesů. Ty jsou mimořádné hlavně pestrostí života. Množství druhů rostlin, hmyzu, ptáků a zvířat, které v pralese žijí, je neuvěřitelné. Vědci například napočítali na jednom jediném stromě přes 1500 druhů brouků - to je mnohem více, než většina lidí uvidí za celý život.

Mnoho druhů (statisíce, možná i miliony) pralesních zvířat a hmyzu ještě ani nebyla objevena a pojmenována.

Kaeng Krachan

Životu se v tropických pralesích daří díky neustálému teplu, slunečnému svitu a dostatečným dešťům. Taková místa najdete v Africe, Indii, Jihovýchodní Asii a Střední Americe. Největší deštný prales se však nachází v Jižní Americe kolem řeky Amazonky, podle které se tato oblast nazývá Amazonie.

Některá zvířata nebo rostliny v pralesích přežívají opravdu neobvyklým způsobem. Najdete zde žáby, které celý život neslezou ze stromu. Netopýry, kteří se živí jako upíři - sají krev ptákům nebo savcům - i takové, kteří si nakoušou velké listy a vytvoří si tak deštník, pod nimž přečkají den (viz foto). Mravence, kteří si pěstují v mraveništi houby (nic jiného nejí) a nosí jim listy rozkousané na malé kousíčky, na nichž pak houby rostou. Hady rychlé (nebo spíše pomalé) tak, že chytí jen slimáky, kterými se živí. Stromy - škrtiče, které obepnou a obrostou jiný vysoký strom, vyšplhají se po něm ke světlu a postupně ho svými kořeny zadusí. Opice, které na vetřelce z vrcholku stromů čurají. A stovky, tisíce dalších zajímavostí.

Prales pro vás má vždycky dost překvapení.

Netopýří "domečky" z nakousaných listů

Stačí otočit list a ...

Velestrom v thajském pralese (Khao Yai)

 


 

Na malou procházku do pralesa se můžete celkem jednoduše vydat třeba v Thajsku, Indonésii, Kostarice nebo Panamě. Oblečte si dlouhé rukávy i nohavice, i když je tam horko, abyste byli chráněni před hmyzem a různými trny. Při návštěvě pralesa, přestože v něm žijí tisíce druhů zvířat, jen tak něco neuvidíte. Většina živočichů totiž dělá všechno proto, aby vidět nebyli. Jsou dobře maskovaní a mají tak vycvičené smysly, že vás uvidí, uslyší nebo ucítí mnohem dříve než vy je. Proto buďte potichoučku a dívejte se pozorně kolem. Časem se naučíte, kde a jak hledat a budete odměněni.

Nevyhlížete jen slony a opice, ta nejmenší zvířata bývají často stejně zajímavá: brouci, motýli, mravenci, stonožky a spousta další malé havěti překvapivých tvarů a barev.

 

Články a cestopisy z různých pralesů si můžete přečíst zde.Pro zvídavé a šikovné děti tu máme jako obvykle tři otázky:

 

Úkol první

Jak to vypadá v nepoškozeném tropickém deštném pralese:

1) Je zcela neprůchodný. Všude je hustá džungle a křoví.

2) Jsou tam samé bažiny, takže tudy člověk neprojde.

3) Pralesem se dá volně chodit, asi jako u nás ve vysokém lese.


Úkol druhý - který pralesní živočich je nejnebezpečnější?

Mnoho lidí se návštěvy tropického pralesa bojí. Žijí zde šelmy jako jsou tygři a jaguáři, jedovaté kobry, bambusové zmije a mamby, hadi-škrtiči anakondy či krajty, krokodýli, jedovaté žáby, pavouci, stonožky, štíři a další nebezpečná zvířata. (Nutno ovšem podotknout, že během návštěvy pralesa většinou žádné takové zvíře nezahlédnete, neboť se všechna člověka bojí a utečou, či se schovají mnohem dříve než je uvidíte!)

Který živočich ale představuje největší nebezpečí?

Thajští pralesní sloni, Thajsko


Úkol třetí - kdo váží nejvíc?

Kdybyste posbírali všechna zvířata žijící v Amazonském pralese, kdo by vážil nejvíce?

1) Všichni ptáci žijící v Amazonském pralese.

2) Všichni plazi a obojživelníci žijící v Amazonském pralese.

3) Všichni savci žijící v Amazonském pralese.

4) Všichni mravenci žijící v Amazonském pralese.

 


*** Odpovědi na otázky najdete zde. ***

 

 


24.09.2009,


CESTOVATELSKÝ TWEET

Žít bez cílů je jako jít na výlet a nevědět kam..