Chodící průvodci: Blízký východ

Chodící průvodci: Blízký východ

Chystáte se do Turecka, Ománu nebo jiné země Blízké východu? Chcete vědět, kde v Turecku zajít na nejlepší kebab, kdy je nejlepší navštívit Jeruzalém nebo poradit se bezpečnostní situací?

Přední čeští znalci zemí Blízkého východu se vám budou hodinu věnovat v moderované diskusi. Přijďte se zeptat na to, co jste na internetu či v knižních průvodcích nenašli našich „chodících průvodců“ – Ivan Brezina, Jiří Kalát a Martin Mykiska.

Ivan Brezina

Ivan Brezina

Je novinář, zaměřující se především na ekologickou problematiku a na cestování po Asii. Na desítkách výprav po zemích tohoto kontinentu prožil více než tři roky života a v roce 1995 publikoval prvního českého průvodce pro pozemní cestu z Prahy do Indie, knihu Cesta na Východ. Pro Českou televizi natáčí v Asii reportáže pro pořad Objektiv. Je šéfredaktorem časopisu Outdoor a redaktorem webu www.g.cz. Zabývá se i filozofickou a kulturně–antropologickou reflexí cestování.

Jiří Kalát

Jiří Kalát

Jsem publicista a fotograf, který se narodil s toulavými botami na nohou a láskou k Blízkému východu v srdci. Vždy mě fascinovala komplikovanost a komplexnost izraelsko-palestinského konfliktu i jeho dopady na evropskou a potažmo západní společnost. Proto bylo jenom logické odjet do Svaté země žít a pracovat. Po dobu krásných dvanácti měsíců jsem procestovával Izrael i Palestinské území. Někdy to byly cesty smutné, jindy děsivé a nebezpečné, ale vždy zajímavé. Cestuji rád a všude, proto mé nohy už stanuly na mnoha místech celého světa. Všude rád zůstávám co nejdéle, měsíc a nebo šest, čím více tím lépe.

Osobní webové stránky

Texty o izraelsko-palestinském konfliktu pro Literární noviny

Rád bych se v diskuzi zaměřil na Palestinu a Izrael, tedy na místa, kde jsou konflikty dvoudobého charakteru. Nezasahují cestovatele tak intenzivně, jako v zemích, kde probíhá válka, za to ale nesnáze mohou vypuknout nečekaně a s netušenou intenzitou.

Martin Mykiska

Martin Mykiska

Publicista, spisovatel, fotograf, kameraman, průvodce. Nejraději má hornaté země jako Bolívie, Peru, Chile, Afghánistán, Pákistán, severní Indii, Nepál, Írán, atd. Dále miluje zimu, kterou si užil v Antarktidě, Norsku, na Aljašce nebo v Himálaji. Nevyhýbá se ani vedru, jaké panuje v Amazonii, na Borneu, nebo Indii.Na cestách kromě zážitků a poučení:-) sbírá materiály pro knihy, přednášky, reportáže, a také zkušenosti pro průvodcovské služby. Jižní Ameriky se jako průvodce vydal mnohokrát.

Princip moderovaných diskusí:

V sále naleznete několik znalců, kteří země Blízkého východu navštívili již mnohokrát a kteří jsou ochotni své zkušenosti předat dál. Celá doba je vyhrazena pouze na vaše dotazy. Nečekejte zdlouhavou a nezajímavou přednášku, ale připravte si své vlastní dotazy na témata, které vás o daném místě zajímají.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: