Chajda pod trakaři (Nový Zéland)

Chajda pod trakaři (Nový Zéland)

Pokoušíme se přeložit náhodným zahraničním pocestným: „Padaj tu ale dneska trakaře, co?“ (It looks like falling wheelbarrows, doesn´t it?) Nechápou. Tak jinak: „Ženěj se tu ale dneska čerti!“ (Devils are getting married.) Nechápou.

Chápou jedno, že všichni čvachtáme a nám že už z toho asi čvachtá na věži.

Australan by řekl: „It´s bloody bucketing!“

/To nám to dnes kýbluje!/

Angličan by zabručel něco o „falling cats and dogs.“

/Padaj nám psi a kočky./

preplneneho interieru chaticek - turiste si susi veci

Vlastně obě mezinárodní pořekadla mají logický základ. V Anglii prý občas lije natolik, že číčám to klouže na střeše a tak ucpávaj okapy. V Austrálii tolik rozhodně nelije, ale když už, je to jak kýblem na hlavu – do 5 sekund durch. My Čechové měli s logickým vysvětlováním trakařů menší problém, ale všichni jsme se shodli na tom, že na Zéland nelze žádným z těchto lidových říkadel plýtvat. Tady když do toho uhodí, padaj kýble, vany, trakaře, buldozery a veškerá domácí zvířena zároveň.

A právě pro to má Nový Zéland báječné řešení pro Čochtany ztracené hluboko v horách – tzv. backcountry huts – trampíkovské chatičky. Za 90 NZD na rok můžete složit hlavu v suchu takřka kdekoli daleko v horách, kde by Vám za normálních podmínek stan uplaval i s Váma. Chajdaloupky se dají platit i jednotlivě 5-10 NZD/ nocleh, kupón zakoupíte v infu pod horami a v chajdě hodíte do čestného boxu.

Jedny kamínka, svíčka, dřevěný stůl, suchý záchodek, 16 postýlek pro 25 příchozích. Aneb když se trakařů sejde, dobrých lidí se vejde… Krása horských chatiček spočívá v potkávání stejně veselých, stejně promoklých individuí, co si v životě vyvolili svěřit horám duši a omrzlé uši. Některá romantická individua se naneštěstí vyskytují periodicky úplně všude, jako např. „šustící dědek.“ Tvor, který již od půlnoci do rána šustí, balíc si batoh na svítání. Dědovi čiperovi zpravidla konkuruje minimálně jeden zcela nečipera „Mistr Husqarna“ a nezadře a nezadře. Stará dobrá rada českých babiček – mlaskat na Husqarnu – se na mezinárodním poli míjí účinkem, protože akorát leká šustícího dědka, jež aby nebudil světýlkem, střídavě potmě naráží do ešusů všech přítomných.

Což o to, sluchovod se dá zabetonovat zbytky rozmočeného přilnavého záchoďáku z kapes, ale poraďte mi, jak zdvořile, před dvaceti dalšími lidmi, naznačit neznámému šaramantnímu mladíkovi, že mu naprosto odporně zakysaně jedou ponožky? Někdo by si myslel, že nad výmluvným doslovným anglickým překladem „going socks“ se naše výprava dusila smíchem. Naše výprava se tentokrát dusila doopravdy.

Vyhlašujeme válku. U večeře rozvíjíme vážnou debatu o hemeroidech, na šachovnici vyjíždí Džef v Dámě nečekaně z bílých políček na černá. Soupeř je zmaten ze hry. Znechucen z večeře. Ale ne aby byl vypuzen do umýváren! Místo toho si jde nožky nahřát ke kamínkům. Spokojen sám ve své půlce místnosti vyhlíží, proč se 20 dalších třepe průvanem u dveří. Naději 95 procent nezahřátých obyvatelů chaty zachraňuje „Pan učitel.“ Z batohu pana učitele outdoorových sportů visí všemožná chrastítka, mačky, cepín… V ruce lavinovou lopatu, kterou právě dopádloval na kajaku až k chatě. S chrastítkem nejzáhadnějším strávil plodných 15 minut, aby nám oznámil, že dle barometru se má počasí stabilizovat. Měl recht. Další den na treku nám stabilizovaně lilo od rána do večera. A tak jsme se na příští štaci znovu rádi podvolili „nepohodlí“ vytopené chatičky 🙂

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí