HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

CESTOVATELÉ

POSLEDNÍ DISKUSE

Thomas Mitchell - cestovatel po Austrálii

Kartograf, mapoval a prozkoumával Austrálii, na severu neúspěšně hledal řeku vlévající se do Carpentarského zálivu.MITCHELL Thomas (* 15. 6. 1792, Craigend, Skotsko, † 5. 10. 1855, Sydney, Austrálie) – britský kartograf, cestovatel po Austrálii

Řeky Murray a Darling, objevené před časem Ch. Sturtem, se staly prvním cílem někdejšího Wellingtonova důstojníka z válek proti Napoleonovi ve Španělsku Thomase Mitchella. Patřil k nadaným kartografům, ale i k milovníkům a znalcům klasické literatury (přeložil do angličtiny Camõesovy Lusovce). Po příjezdu do Austrálie (1827) stanul v čele kartografické služby Nového Jižního Walesu. Vydal se nejprve (1831) na marné hledání velké řeky, která by tekla z vnitrozemí na severovýchod. Dostal se k hornímu toku Darlingu a objevil jeho přítoky Peel a Namoi. Pro srážky s Austrálci se nakonec vrátil do Sydney.

Znovu se vydal k Darlingu přes Bat­hurst v roce 1835, kdy založil Fort Burke jako východisko pro další pronikání do australského vnitrozemí. Plul 500 km po proudu Darlingu a potvrdil Sturtův závěr, že se tato řeka vlévá do Murraye. V dalším roce pronikl podél řeky Lachlan k jejímu soutoku s Murrumbidgee a po ní až k Murrayi. Pokračoval k soutoku s Darlingem a proti jeho toku až do míst, kde se jeho tok proměňuje v řetěz mělkých jezer a louží. Vrátil se k Murrayi a po jejím levém přítoku (Loddon) se obrátil k řekám, které se nedaleko dnešního Melbourne vlévají do moře. Překročil přitom Viktorijskou vysočinu, kterou nazval „Šťastnou Austrálií“ a předpověděl jí velkou budoucnost při osídlování kontinentu (v té době již připlouvali osadníci z Tasmánie).

V prosinci 1845 T. Mitchell zamířil spolu s Edmundem Kennedym (1818–1848) z farmy v blízkosti Bathurstu na sever. Postupoval proti směru přítoků Darlingu a doufal, že konečně najde řeku směřující do Carpentarského zálivu. Ani Warrego ani Barcoo, kterou nazval jménem královny Viktorie, nenaplnily Mitchellovy naděje, jak zjistil E. Kennedy, jenž pokračoval ve výzkumech i po Mitchellově návratu do Sydney.

Kennedy sám prováděl výzkumy v severovýchodní Austrálii. Postupoval za nesmírných útrap, jimž podlehla většina jeho společníků, až na sever Yorského poloostrova. Zahynul při srážce s místními obyvateli a jeho austrálský společník donesl do Sydney jeho cestovní deníky.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.


15.05.2012, Jiří Martínek


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Cestování je takové, jací jsou lidé, se kterými cestujete.
Sponzorováno