HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

CESTOVATELÉ

POSLEDNÍ DISKUSE

Ivan Moskvitin - kozák a objevitel Ochotského moře

Vedl oddíl kozáků, díky této výpravě vznikla první mapa dálného východu a bylo objeveno ochotské moře. 

MOSKVITIN Ivan (17. století) – sibiřský kozák, objevitel Ochotského moře

Ruské pronikání na Dálný východ se v roce 1637 načas zastavilo na řece Aldanu, východním přítoku Leny, kde ataman Dmitrij Kopylov založil osadu vhodnou k přezimování jeho oddílu. Na jaře 1639 odtud vyslal tři desítky svých lidí, aby ověřili zprávy Evenků o moři na východě. Kozáci, které vedl Ivan Moskvitin, se pustili proti proudu Aldanu a pokračovali po řece Maje až k jejím pramenům. Překročili pohoří Džugdžur a v srpnu 1639 se dostali na pobřeží moře, které později dostalo jméno Ochotské.

Moskvitinova výprava přezimovala u řeky Ulji (1639–40) a vystavěla si lodě, na kterých se kozáci pustili po moři k jihu – do Udského zálivu. V něm se doslechli o velké řece Amuru a jejích přítocích Amgun a Zeja. Kolem Šantarských ostrovů pronikli do Sachalinského zálivu. Podzimní bouře nedovolily kozákům návrat do ústí Ulji, a proto přezimovali v místech, kde se do Ochotského moře vlévá Aldoma. Na jaře 1641 znovu překročili Džugdžur k některému z levých přítoků Maji a v červenci 1641 dorazili do Jakutska. Na základě zpráv Moskvitinovy výpravy vznikla první mapa Dálného východu.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.

 


16.05.2012, Jiří Martínek


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Jediné čo v živote obmedzuje sú bariéry v našej hlave.....