HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

CESTOVATELÉ

POSLEDNÍ DISKUSE

Ivan Moskvitin - kozák a objevitel Ochotského moře

Vedl oddíl kozáků, díky této výpravě vznikla první mapa dálného východu a bylo objeveno ochotské moře.



 

MOSKVITIN Ivan (17. století) – sibiřský kozák, objevitel Ochotského moře

Ruské pronikání na Dálný východ se v roce 1637 načas zastavilo na řece Aldanu, východním přítoku Leny, kde ataman Dmitrij Kopylov založil osadu vhodnou k přezimování jeho oddílu. Na jaře 1639 odtud vyslal tři desítky svých lidí, aby ověřili zprávy Evenků o moři na východě. Kozáci, které vedl Ivan Moskvitin, se pustili proti proudu Aldanu a pokračovali po řece Maje až k jejím pramenům. Překročili pohoří Džugdžur a v srpnu 1639 se dostali na pobřeží moře, které později dostalo jméno Ochotské.

Moskvitinova výprava přezimovala u řeky Ulji (1639–40) a vystavěla si lodě, na kterých se kozáci pustili po moři k jihu – do Udského zálivu. V něm se doslechli o velké řece Amuru a jejích přítocích Amgun a Zeja. Kolem Šantarských ostrovů pronikli do Sachalinského zálivu. Podzimní bouře nedovolily kozákům návrat do ústí Ulji, a proto přezimovali v místech, kde se do Ochotského moře vlévá Aldoma. Na jaře 1641 znovu překročili Džugdžur k některému z levých přítoků Maji a v červenci 1641 dorazili do Jakutska. Na základě zpráv Moskvitinovy výpravy vznikla první mapa Dálného východu.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.

 


16.05.2012, Jiří Martínek


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Naučte se neočekávat. Neočekávaní je skělé umění. Jakmile již nežijete zčekávaní, žijete v nové dimenzi. STE VOLNÍ.....
Sponzorováno