HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

CESTOVATELÉ

POSLEDNÍ DISKUSE

Fjodor Alexejevič Minin - důstojník na severu

Patřil k prvním objevitelům nejsevernějšího Ruska, objevil něklik ostrovů a severovýchodní mys.MININ Fjodor Alexejevič (* asi 1709, datum a místo smrti neznámé) – ruský námořní důstojník.

V roce 1737 pronikly první čluny ruských námořníků do Jenisejského zálivu. Ke členům výpravy, kterou vedl D. Ovcyn, patřil Fjodor Minin. Po sesazení Ovcyna (1738) byl postaven do jejího čela. Na lodi Obi-Počtalion prozkoumal východní břehy Jenisejského zálivu. Objevil přitom skupinu ostrovů a severovýchodní mys, od kterého se pevnina (poloostrov Tajmyr) otáčí dál na východ. Zamrzlé moře zabránilo Mininovi v další plavbě a přezimoval proto v zátoce, kde je dnes přístav Dikson, významný bod cesty Severovýchodním průjezdem.

Zamrzlé moře dovolilo Mininovi vyplout znovu až v létě 1740, ale už na počátku téhož roku vyslal svého zástupce Dmitrije Stěrlegova na saních se psím spřežením ke Karskému moři a Stěrlegov popsal jeho pobřeží od Severovýchodního mysu celých 500 km na východ. Minin vyplul v červenci 1740, objevil ústí řeky Pjasiny a dostal se až na 75° 15’ severní šířky. Navršené ledy pak zabránily jeho člunům pokračovat v plavbě a celá výprava se uchýlila do Turuchanska.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.


15.05.2012, Jiří Martínek


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

neexistuje zlá krajina....existujú len zlí ľudia
Sponzorováno