HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

CESTOVATELÉ

POSLEDNÍ DISKUSE

Ejnar Mikkelsen - Dán v Grónsku

Již od mládí cestoval do Grónska, kde mapoval flordy na pobřeží, účastnil se záchranné výpravy a také působil jako vládní inspektor na ostrově.MIKKELSEN Ejnar (* 23. 12. 1880, Vester Brønderslev poblíž Hjøringu, Dánsko, † 3. 5. 1971, Hellerup, Dánsko) – dánský polárník

Dvacetiletý geograf se poprvé dostal do Grónska v roce 1900 s Amdrupovou výpravou, při které se nechal vysadit ve Scoresbyho zálivu (Itoqortoormiit) a v jeho blízkosti mapoval fjordy u východního pobřeží Grónska. V dalším roce pobýval s výpravou Baldwina a Zieglera na Zemi Františka Josefa. Roku 1906 se plavil na malé jachtě kolem pobřeží Aljašky a v Beaufortově moři pátral po neexistující „zemi tuleňů“, o které hovořili Eskymáci. Pokus proniknout odtud dál k severu (1907) zastavil příliš měkký sníh.

S lodí Alabama se Mikkelsen vydal do Grónska hledat zmizelého Mylia-Erichsena. Prohledal Lambertův ostrov, kde J. P. Koch našel mrtvého J. Brønlunda, a v následujícím roce se pustil ze zálivu Hove spolu s I. Iversenem ke fjordu Danmark (našel tam dvě zprávy Mylia-Erichsena) a pokračoval k severovýchodnímu cípu Grónska. V listopadu 1910 se dánští polárníci vrátili do zálivu Dove, kde zjistili, že se Alabama potopila a posádka odplula na tuleňářské lodi, která ji zachránila. Osamocení polárníci přežili v obtížných podmínkách dvě zimy, až je v létě 1912 zachránila nová výprava J. P. Kocha a A. Wegenera.

E. Mikkelsen se nepřestával vracet do Grónska. Vedl několik dalších výprav na jeho východní pobřeží. V období 1933–50 zastával funkci vládního inspektora na ostrově, který byl dánským poručenským územím.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.


14.05.2012, Jiří Martínek


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Chceš si splnit své sny? Probuď se!