HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

CESTOVATELÉ

POSLEDNÍ DISKUSE

Diego Ordaz - cesty za bohatstvím

Touha po bohatství a moci hnala Ordaze po Jižní Americe.ORDAZ Diego (* 1480, Castro Verde, León, Španělsko, † 1532) – španělský conquistador

Lesk zlata, stříbra i drahého kamení přitahoval španělské dobyvatele Nového světa, kteří se vydávali hledat bájné El Dorado. Na stejnou cestu jako mnozí jiní se vydal i Diego Ordaz, rytíř, jenž v letech 1519–20 provázel H. Cortése při jeho tažení Mexikem. V říjnu 1519 se vydal se skupinou vojáků z obsazené Tlaxcaly na jihozápad. Lákaly ho zasněžené vrcholy Iztaccíhuatlu (5 286 m) a Popocátepetlu (5 452 m). S Cortésovým souhlasem pak Ordaz vystoupil se dvěma dalšími vojáky až ke kráteru vyšší z obou sopek, která se stala jedním ze symbolů Mexika.

Cortés vyslal Ordaze ke španělskému dvoru a dobyvatelův posel dokázal získat od Karla I. (V.) patent na kolonizaci severovýchodní části Jižní Ameriky. V roce 1531 se s malou flotilou vydal k ústí Amazonky, kde uragán zničil téměř všechna Ordazova plavidla. Výprava se zachránila na svou malých lodích a obrátila se k severozápadu, aby se uchýlila do některé ze španělských osad. Podél pobřeží doplula do ústí Orinoka a Ordaz se vydal se svými ozbrojenci vzhůru po mohutné řece. Minuli ústí Caroni, Caura a Apura. Vrátili se a hledali cestu na západ, kde měla být legendární země zlata.

Dospěli k jednomu z levých přítoků Orinoka, který nazvali Meta (Cíl). Nepronikli až k jeho hornímu toku, v jehož blízkosti byla rozsáhlá indiánská sídla Bogota a Tunja – nedostatek zásob spolu s chorobami, jež se šířily mezi španělskými vojáky, donutily zklamaného Ordaze k návratu. Výprava urazila 1 500 km po řekách Orinoko a Meta, objevila velké řeky, vlévající se do mohutného veletoku, a rozlehlé pláně – llanos – na jeho březích. Položila základ španělskému panství nad územím, které dostalo jméno Venezuela.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.


13.06.2012, Jiří Martínek


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Kdo se bojí, nesmí do světa!