HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

CESTOVATELÉ

POSLEDNÍ DISKUSE

Daniel Gottlieb Messerschmied - cestovatel po Sibiři

Cestoval po Rusku, probádal oblasti za Uralem a přinesl nové geografické poznatky pro úpravu map.MESSERSCHMIDT Daniel Gottlieb (* 16. 9. 1685, Gdańsk, nyní Polsko, † 25. 3./5. 4. 1735, Sankt Petěrburg, Rusko) – německý lékař a přírodovědec v ruských službách

Při cestách kozáckých oddílů, které se po celé 17. století vydávaly do rozsáhlých oblastí Sibiře a Dálného východu vybírat jasak (naturální daň především ve formě kožešin), se Petr Veliký rozhodl organizovat vědecké expedice k soustavnému poznávání asijské části rozsáhlé říše. V roce 1716 pozval do Ruska německého přírodovědce Daniela Gottlieba Messerschmidta, který na saních odcestoval roku 1720 na Sibiř. Na jaře 1721 vyjel z Tobolska vzhůru po Irtyši až k jeho soutoku s Tarou a projel přes západní okraj Barabinské stepi k Obu a do Tomska. Po řece Tomu, na jejímž břehu objevil kosti mamuta, se v červenci 1721 pustil do pohoří Kuzněckij Alatau a na koních se jeho výprava dostala do pohoří Abakanskij chrebet.

Po řece Abakan pokračoval Messerschmidt do Krasnojarska, kam přicestoval počátkem roku 1722. Po řekách Bolšoj Kemčug a Čulyma se na jaře 1722 pustil na horní Jenisej (od soutoku s Abakanem až po 53° severní šířky). Prozkoumal přitom a popsal Kuzněckij Alatau a Minusinskou kotlinu. Téměř zázrakem se zachránil z potápějící se loďky, na které cestoval, a v říjnu 1722 se vrátil do Krasnojarska.

V příštím létě se D. G. Messerschmidt odebral do Turuchanska a pečlivě sledoval Nižní Tunguzku až po její horní tok v centrální části Sibiřské náhorní roviny (Sibirskoje ploskogorje). V září 1723 překročil hřbet, který jej dělil od horního toku Leny (108° východní délky). V březnu 1724 pokračoval na saních k Bajkalu, k ústí Selengy a do Udinska (dnešní Ulan Ude). Přes Zabajkalsko se dostal do Něrčinska a v polovině srpna k jezeru Dalajnor v Mongolsku. Messerschmidt opuštěný průvodci se na dva týdny stal zajatcem mongolských vojáků. Po propuštění se dostal k řekám Onon-gol a Inogda, do Čity a v dubnu 1725 do Irkutska. Po proudu Angary připlul v létě 1725 do Jenisejska.

Vědecké putování D. G. Messerschmidta pokračovalo v srpnu 1725 po řece Keť na Ob a po jeho proudu do Surgutu. Na saních přicestoval v listopadu 1725 do Samarova (dnešní Chanty-Mansijsk) na řece Irtyši a v březnu 1727 zakončil svou sibiřskou misi v -. Během sedmi let důkladně prozkoumal rozsáhlou část Sibiře a podstatně přispěl k vytváření geografického obrazu krajů za Uralem (zejména řek Ob, Angara, Nižní Tunguzka). Opravil mnohé nepřesnosti na dosavadních mapách. Získal bohatý botanický a zoologický materiál; objevil mnohé nerosty, na něž je Sibiř bohatá. Vytvořil základ teorie o věčně zmrzlých půdách. Popsal některé etnografické zvláštnosti obyvatel východní části carské říše a v Minusinské kotlině provedl první archeologické vykopávky.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.


11.05.2012, Jiří Martínek


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Několikahodinové cestování letadlem je tu od toho, abyste pak vypadali stejně jako na fotografii v pase.