LAPTĚV Chariton Prokofjevič († 21. 12. 1763) – ruský námořník, polární cestovatel
Spolu s hlášením o výsledcích, kterých dosáhla výprava V. Prončiščeva († 29. 8./9. 9. 1736) a S. Čeljuskina při průzkumu Tajmyru (v rámci Velké severské expedice), došla do Petrohradu zpráva o smrti vůdce expedice. Ruská Admiralita v březnu 1738 vyslala na Sibiř Charitona Laptěva, který dosud sloužil na Baltu jako námořní důstojník. Na Sibiř odešel se svým bratrancem Dmitrijem Laptěvem.
V Jakutsku shromáždil členy bývalé Prončiščevovy výpravy. S nimi vyplul Ch. Laptěv po Leně na sever, zamířil do ústí Oleňku a v srpnu zakotvil v Chatangském zálivu, když obeplul Begičevův ostrov a objevil průliv, jenž dostal jméno Nordvik. Nastávající zimu využili Rusové k průzkumu poloostrova Tajmyr, u jehož břehů kotvili. Jednotlivé skupiny na saních se psím spřežením se dostaly do ústí řek Tajmyra a Pjasina.
V létě 1840 rozdrtily ledové kry expediční loď a Rusové pokračovali v saňových výpravách, křižujících poloostrov. V létě 1741 a 1742 procestovali členové výpravy několikrát Tajmyr a po pevnině sledovali linii jeho pobřeží. Při jedné z cest dosáhl S. Čeljuskin v květnu 1742 mysu, který je nejsevernějším bodem asijské pevniny. Na podzim 1742 se celá výprava vracela proti proudu Jeniseje na jih a o rok později, na konci září 1743, podal Ch. Laptěv Admiralitě podrobnou zprávu o výsledcích expedice. Její součástí byla mapa, zachycující geografickou podobu poloostrova Tajmyr.
Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.