HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

CESTOVATELÉ

POSLEDNÍ DISKUSE

Ahmad Bej Hasanajn - Egypťan cestuje po Africe

O poslední nedostatky na africké mapě se ve dvacátém století postaral Egypťan Hasanajn. Podnikl dvě velké cesty - nejprve jako průvodce, později sám za poznáním.HASANAJN Ahmad Bej (* 1892, † 1949) – egyptský cestovatel

Cesty tohoto Egypťana vyplnily jedno z posledních bílých míst na mapě Afriky. Egypťan, ale „evropsky“ vzdělaný a znalý dosavadních objevů, mohl jako muslim a znalec místní problematiky postupovat bez problémů i tam, kde metody i znalosti Evropanů selhávaly.

První ze svých dvou cest podnikl Hasanajn roku 1921 jako průvodce Angličanky R. Forbesové: z Benghází vyšli jihovýchodním směrem a bez větších obtíží se dostali do oblast oáz Kufra, kde dosud z Evropanů stanuli jedině Rohlfs a Stecker (na společné výpravě). Po zmapování Kufry se obrátili k severu, na Džaghabúb, a z něj přes oázy Síwa dorazili Angličanka a Egypťan do Káhiry.

Ještě větším úspěchem byla druhá cesta tohoto Egypťana, podniknutá v letech 1923–24. S karavanou velbloudů vyšel ze Sollúmu na severoegyptském pobřeží. Odtud zamířil na jih, do Džaghabúbu, a opačným směrem než před dvěma lety do Kufry. Hasanajna ale lákaly další, zcela neznámé končiny, ležící jižně od oáz Kufra. Proto jeho karavana pokračovala do severozápadního Súdánu; v místech, kde se dnes stýkají libyjské, egyptské a súdánské hranice, objevil zcela neznámé pohoří Uwénat (téměř dva tisíce metrů vysoké) a jednotvárnou plošinou Sahelu dorazil do Al-Fašíru v Dárfúru a z něj do Chartúmu. V cestopisu ­Through Kufra to Darfur (Londýn 1924) tak mohl představit podobu dosud neznámého koutu Afriky.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.


06.12.2011, Jiří Martínek


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Dobrá cena existuje, ale ne pro nakupujícího.