HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

CESTOVATELÉ

POSLEDNÍ DISKUSE

George Grey - průzkumník australského kontinentu

Do vnitrozemí Austrálie se několikrát vydal Brit Grey. Asutralský kontinent ale zkoumal i z moře, a když se mu jednoho dne rozbily čluny o útesy, čelila jeho výprava drsné cestě bez dostatečných zásob.GREY George (* 14. 4. 1812, Lisabon, Portugalsko, † 19. 9. 1898, Londýn, Anglie) – britský důstojník, cestovatel po Austrálii

S podporou Královské zeměpisné společnosti se poručík George Grey vydal v září 1837 na jižní polokouli, aby zkoumal západní pobřeží Austrálie. V Kapském městě si najal škuner Lynher, na který se nalodila jeho dvanáctičlenná výprava spolu s ovcemi, kozami a psy, aby obohatili faunu pátého světadílu.

 

Těžké první kroky

Přistáli 9. prosince 1837 v Collierově zátoce na severozápadě Austrálie a na každém kroku se přesvědčovali o neprostupnosti hustého porostu na pevnině. Těžko mohli pomoci poníci, které namísto koní přivezl Greyův zástupce Lushington z Timoru. Obtížně se probíjeli hlubokými roklemi a trnitým porostem v nesnesitelném žáru ke vzdálené Labutí řece. Museli čelit projevům nepřátelství původních obyvatel a v jedné ze šarvátek byl Grey zraněn.

Britská výprava objevila řeku Glenelg a její vůdce nepřestával věřit, že proti jejímu proudu se dá proniknout k bohatým pastvinám australského vnitrozemí. Jako první Evropan spatřil v Kimberleyském pohoří jeskynní malby domorodců. V dubnu 1838 přerušil cestu a vrátil se na Mauritius, ale o necelý půlrok později se objevil v Perthu, odkud se dvakrát vydal do vnitrozemí. V únoru 1839 odplul G. Grey na americké velrybářské lodi Russel s dvanáctičlennou skupinou do Žraločí zátoky a při další cestě podél západoaustralského pobřeží se dostali k ústí řeky Gascoyne.

 

Pět set pěších kilometrů

Při snaze dostat se k Labutí řece se rozbily v ústí Murchisonu čluny, na kterých se Greyova expedice přepravovala. Do Perthu chybělo téměř 500 km, které Greyovi muži museli projít pěšky a s minimem zásob. Zubožený Grey se spolu se silnějšími účastníky výpravy dostal 21. dubna 1840 do hlavního západoaustralského centra.

Skupiny zachránců obtížně hledaly rozptýlené zbytky výpravy. Na mapu Austrálie přibyly řeky Glenelg, Murchison, Hutt Irwin. Nedlouho po návratu do Perthu postoupil G. Grey na společenském žebříčku – stal se guvernérem Jižní Austrálie a později řídil britskou správu v Kapsku (guvernérem 1854–59) a na Novém Zélandu (v letech 1861–68 guvernér, 1877–79 pre­miér). Pohřben je v londýnské katedrále sv. Pavla.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.


03.12.2011, Jiří Martínek


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Život je těžkej? Né,jen ten, kdo to říká, je slabej!