HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

CESTOVATELÉ

POSLEDNÍ DISKUSE

George Grenfell - misionář geografem

Smutné životní okolnosti dovedly Brita Grenfella až do Afriky, kde působil nejen jako misionář, ale i jako geograf v oblasti Konga.GRENFELL George (* 21. 8. 1849, Sancreed, Anglie, † 1. 7. 1906, Basoko u ústí Aruwimi, nyní Konžská demokratická republika) – britský misionář a cestovatel

George Grenfell byl svým povoláním misionář církve baptistů, ale mnohem více než působení v řadách šiřitelů jména Božího jej proslavily geografické objevy. Studoval na misijní škole v Bristolu, tam se také oženil, ale když mu manželka několik měsíců po svatbě zemřela, ­rozhodl se pro působení v koloniích.

V letech 1874–77 tak byl misionářem v jižním Kamerunu a už tam upřesňoval mapy dosud neznámých oblastí. Po krátkém pobytu v Evropě se roku 1881 do Afriky vrátil, tentokrát do Konžské pánve; během pětadvaceti let proplul na parníku a zmapoval celou řadu toků, ústících do Konga (Aruwimi, Sankuru, Ubangi aj.). Vždy postupoval systematicky až k místu, kde se řeka stávala nesplavnou. Výsledkem Grenfellových cest byla podrobná mapa říčního systému Konga v měřítku 1:500 000, publikovaná roku 1902.

Grenfell působil v Africe až do své smrti; v posledních letech ale v nemilosti koloniálních úřadů, k jejichž činnosti se stavěl ostře kriticky.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.


03.12.2011, Jiří Martínek


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Čínské přísloví: Za tři roky se může člověk stát učencem, avšak ani za deset let zkušeným cestovatelem.
Sponzorováno