HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

CESTOVATELÉ

POSLEDNÍ DISKUSE

Francisco Tomáso Hermenegildo Garcés - šiřitel křesťanství v Americe

I do Ameriky se vydávali misionáři, aby zde šířili křesťanství. Jedním z nich byl i Španěl Garcés, který procestoval velkou část kontinentu a mezi domorodci našel svou smrt.GARCÉS Francisco Tomáso Hermenegildo (* 13. 4. 1738, Moráta del Conde, Španělsko, † 19. 7. 1781, Yuma Crossing, nyní USA) – španělský misionář

Po jezuitech, vyhnaných španělskou vládou v roce 1763, přišli do misií v Novém Španělsku (Mexiku) františkáni. Patřil k nim Francisco Garcés, který šířil křesťanství v oblasti řeky Gily. Od tamních Indiánů získával zprávy o krajích na severu a na západě a na jejich základě přesvědčoval J. B. Ansu o možnosti vydat se do Kalifornie šířit slávu křesťanské víry a spolu s ní i moc španělského panovníka (resp. jeho místokrálů).

S Ansovou výpravou se Garcés vydal v lednu 1774 do misie San Gabriel (dnešní Los Angeles) a o rok později do zálivu San Francisco. Pokračoval však dál, až k řece Colorado. Získal další podrobnosti o jejím okolí a s pokřtěným Indiánem Sebastianem Taravalem z kmene Hopiů se v únoru 1776 pustil na další cestu přes Mohavskou poušť k pobřeží a do San Gabrielu. Odtud se vydal do Kalifornské nížiny, ale na jejím začátku se rozhodl vrátit přes Mohavskou poušť k dolnímu toku Colorada.

Počátkem června 1776 pokračoval s indiánskými bojovníky proti proudu Colorada až po 36. rovnoběžku, kde se řeka prudce obrací k východu. Dostal se k Velkému kaňonu. Přešel k Malému Coloradu a k řece Oraibi a do stejnojmenné indiánské vesnice. Odtud se na podzim 1776 vrátil do své misie. Pokračoval v christianizaci Hopiů, ale byl jimi roku 1781 zabit.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.


23.11.2011, Jiří Martínek


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Seš pankáč? Pak jed do Indie, ať poznáš,co je ztělesnění punku!