HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

CESTOVATELÉ

POSLEDNÍ DISKUSE

Francisco Tomáso Hermenegildo Garcés - šiřitel křesťanství v Americe

I do Ameriky se vydávali misionáři, aby zde šířili křesťanství. Jedním z nich byl i Španěl Garcés, který procestoval velkou část kontinentu a mezi domorodci našel svou smrt.GARCÉS Francisco Tomáso Hermenegildo (* 13. 4. 1738, Moráta del Conde, Španělsko, † 19. 7. 1781, Yuma Crossing, nyní USA) – španělský misionář

Po jezuitech, vyhnaných španělskou vládou v roce 1763, přišli do misií v Novém Španělsku (Mexiku) františkáni. Patřil k nim Francisco Garcés, který šířil křesťanství v oblasti řeky Gily. Od tamních Indiánů získával zprávy o krajích na severu a na západě a na jejich základě přesvědčoval J. B. Ansu o možnosti vydat se do Kalifornie šířit slávu křesťanské víry a spolu s ní i moc španělského panovníka (resp. jeho místokrálů).

S Ansovou výpravou se Garcés vydal v lednu 1774 do misie San Gabriel (dnešní Los Angeles) a o rok později do zálivu San Francisco. Pokračoval však dál, až k řece Colorado. Získal další podrobnosti o jejím okolí a s pokřtěným Indiánem Sebastianem Taravalem z kmene Hopiů se v únoru 1776 pustil na další cestu přes Mohavskou poušť k pobřeží a do San Gabrielu. Odtud se vydal do Kalifornské nížiny, ale na jejím začátku se rozhodl vrátit přes Mohavskou poušť k dolnímu toku Colorada.

Počátkem června 1776 pokračoval s indiánskými bojovníky proti proudu Colorada až po 36. rovnoběžku, kde se řeka prudce obrací k východu. Dostal se k Velkému kaňonu. Přešel k Malému Coloradu a k řece Oraibi a do stejnojmenné indiánské vesnice. Odtud se na podzim 1776 vrátil do své misie. Pokračoval v christianizaci Hopiů, ale byl jimi roku 1781 zabit.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.


23.11.2011, Jiří Martínek


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Sejdeme se na Svatém Tomáši! OK, ale v Karibiku nebo v Atlantiku?!
Sponzorováno