HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

CESTOVATELÉ

POSLEDNÍ DISKUSE

Gustav Adolf Fischer - lékař cestující po Africe

Poprvé se dostal do Afriky jako lékař výpravy. Později sám vedl expedice, objevoval nitro i pobřeží a mapoval dosud neznámé oblasti.FISCHER Gustav Adolf (* 3. 3. 1848, Barmen, Německo, † 11. 11. 1886, Berlín, Německo) – německý cestovatel

Původem vojenský lékař G. A. Fischer se do Afriky dostal poprvé v roce 1876, když měl na starosti zdraví členů expedice Clemense a Gustava Denhardtů; ti se z podnětu Hamburské geografické společnosti pokusili zmapovat údolí řeky Tany (ve východní Keni). Expedice (1876–78) se ale více než o geografii starala o obchodní využití kolonizaci oblasti.

 

Jezera Natron a Najwaša

Kromě zmapování dosud jen letmo známé oblasti dolního toku Tany tak bylo jejím největším úspěchem to, že získala pro Afriku G. A. Fischera. Ten se do Afriky vrátil v roce 1882, aby prozkoumal oblasti, navštívené kdysi Krapfem, ale jinak známé jen velmi zhruba.

Při svém putování z přístavu Pangani nejprve prošel mezi masivy KilimandžáraMeru, při další cestě k severu zhruba načrtl orografické schéma východní Afriky a objevil dvě jezera: slané Natron a sladké Najwaša. Pokus o proniknutí k dalšímu jezeru, o kterém slyšel, totiž Baringo (ÚThomson), se mu nezdařil. Raději se vrátil zpět na pobřeží, tentokrát o něco jižnější cestou (mj. obešel Meru z druhé strany). Zpět do Pangani se vrátil v srpnu 1883, jeho objevy ale brzy zastínil Thomson, který se do téže oblasti vydal pět měsíců před Fischerovým návratem.

 

S ozbrojeným dorpovedem to dál nejde

V roce 1885 Fischera najal petrohradský bankéř Junker, aby v Africe nalezl jeho bratra, cestovatele V. V. Junkera, o němž chyběly zprávy již dva roky, neboť byl na horním Nilu odříznut Mahdího povstáním. V srpnu 1885 tak Fischer vyrazil od pobřeží Indického oceánu, skrz „zemi Masajů“ (tak nazval i svůj cestopis z první expedice) přibližně stejnou cestou, jako roku 1874 Stanley.

Cestou doplnil mapu regionu (průzkum řeky Bembere) a koncem roku stanul na břehu Viktoriina jezera. Další cesta směřovala do království Buganda, ale tady vyvstaly nečekané problémy: nový král Mwanga (syn Mtesy, který kdysi přijal ÚSpekea) totiž odmítal vpustit cizince vůbec do země. Když se do ní roku 1885 pokusil proniknout britský cestovatel Hunnington, byl Buganďany zabit; Fi­scherovi byl vstup do země povolen pouze pod podmínkou, že se vzdá svého ozbrojeného doprovodu. To Fischer odmítl a musel se vrátit; přes jezero Baringo došel v červenci 1886 zpět k Indickému oceánu. Krátce po návratu domů zemřel na celkové vyčerpání.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.


15.11.2011, Jiří Martínek


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Žít se zavřenýma očima je snadné. Je to ale život v neporozumění. John Lennon