HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

CESTOVATELÉ

POSLEDNÍ DISKUSE

Henri Duveyrier - sedmnáctiletý badatel

Duveyrier podnikal už od mládí cesty do Afriky. Kontinent si zamiloval a opakovaně se na něj vracel.DUVEYRIER Henri (* 28. 2. 1840, Paříž, Francie, † 25. 4. 1892, Sèvres, Francie) – francouzský cestovatel

Když Henri Duveyrier v sedmnácti letech (1857) poprvé cestoval do Alžírska, totálně propadl kouzlu černého kontinentu. Tehdy podnikl cestu z Alžíru na jih, přes pohoří Atlas do města Laghouat. To už leží na počátku Sahary v místech, kde žijí domorodí obyvatelé pouště – Tua­regové. Setkání s nimi ovlivnilo Duveyrie­ra na celý život.

Po návratu do vlasti mladík napsal Barthovi; ten byl Duveyrierovou snahou o průzkum Sahary potěšen a dal mu dlouhou řadu cenných rad. Duveyrier pojal ideu, že k průzkumu Sahary je nutné se pohybovat po poušti stejně jako domorodci.

Roku 1859 se vrátil do Alžíru a vydal se na první ze svých saharských cest: z Alžíru jihovýchodním směrem do Biskry, odtud do údolí M’záb a jako první Evropan vůbec navštívil oázu El-Goléa. Dále postupoval do Wargly, přes Tuggurt a kolem tuniských šottů (slaných jezer) do Gabésu na pobřeží zálivu Malá Syrta. Během cesty důkladně, přesně podle Barthových rad, mapoval a vůbec vědecky zkoumal procházené území. Cesta byla o to větším úspěchem, že mu tehdy nebylo ani dvacet let.

 

Nekonečná láska k Africe

Druhou saharskou expedici podnikl Duveyrier – tentokrát už s finanční podporou francouzské vlády – v roce 1860. Z Tuggurtu prošel po staré karavanní cestě do pouštního města Ghadámes a po dnešním alžírsko-libyjském pomezí do Ghátu, kde si zřídil základnu pro další expedice. Při nich prozkoumal pohoří Tassili’n’Adžér a severní část pohoří Ahaggar. Když dokončil poslední měření, zamířil z Ghátu na východ do Murzúku a pak do Tripolisu. Tato dvanáctiměsíční cesta také přinesla mnoho cenných výsledků, které Duveyrier shrnul v knize Les Touaregs du Nord (1864).

V pozdějších letech Duveyrier podnikl ještě řadu menších cest, např. roku 1874 zkoumal slaná jezera (šotty) v alžírské části Sahary, roku 1885 se neúspěšně pokusil proniknout do marockého pohoří Ríf. Vedle toho se intenzivně zabýval vědou, k jeho nejvýznamnějším pracím patří Liste des positions géographiques en Afrique (1884), vyčerpávající bibliografie literatury, týkající se černého kontinentu.

Duveyrier byl idealista a doufal v přátelský vztah mezi Tuaregy a Evropany. Proto jím velmi otřásla událost z roku 1881, když pouštní kočovníci zmasakrovali francouzskou vojenskou expedici pod vedením plukovníka Paula Flatterse (1858–1881). Nakonec zklamaný badatel v únoru 1892 spáchal sebevraždu.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.


09.11.2011, Jiří Martínek


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Naučte se neočekávat. Neočekávaní je skělé umění. Jakmile již nežijete zčekávaní, žijete v nové dimenzi. STE VOLNÍ.....
Sponzorováno