HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

CESTOVATELÉ

POSLEDNÍ DISKUSE

Erik Dagobert von Drygalski - autor teorie proudícího jevu

Němec Drygalski se svou lodí zamrzl v jižních mořích. S kolegy si zde čas krátili přednáškami a přišli s teorií proudícího ledu.DRYGALSKI Erich Dagobert von (* 9. 2. 1865, Královec, Königsberg, dnes Kaliningrad, Rusko, † 10. 1. 1949, Mnichov, Německo) – německý geofyzik, oceánograf a antarktický badatel

Německý badatel Georg Neumayer předpokládal v Antarktidě (mezi 60. a 100. východním poledníkem) existenci hlubokého zálivu, který se víc než Rossovo moře zařezává do antarktické pevniny. K prozkoumání příslušné části ledového kontinentu vyplula 11. srpna 1901 německá loď Gauss. Polární výpravu vedl profesor geografie na berlínské univerzitě Erich von Drygalski, který už v letech 1891–93 stál v čele dvou německých expedic k západnímu Grónsku.

Na počátku roku 1902 se loď zastavila na Kerguelenových ostrovech a potom zamířila k jihu. Koncem února (21. 2.) se dostala k jižnímu polárnímu kruhu, kde účastníci expedice spatřili rozsáhlé zaledněné pobřeží. Dostalo jméno císaře Viléma II. (dnes pobřeží Pravdy) a vysoká hora, která z něho vyčnívá, se stala Gaussovou. Na konci března 1902 využil Drygalski mimořádně pěkného počasí k pozorování Antarktidy z upoutaného balonu. Nastávající zima uvěznila německou loď v ledovém sevření. Dlouhé jihopolární noci si krátili členové expedice přednáškami, a z lodi tak vytvořili jakousi antarktickou univerzitu.

Led kolem Gausse povoloval jen zvolna. Teprve na počátku března 1903 se za prudké bouře loď uvolnila z ledu (i když s poškozeným lodním šroubem). Mezi plovoucími ledovci a uvolněnými krami se obtížně proplétala k volnému moři. Dobrodružná plavba ledovým oceánem přispěla k vytvoření teorie proudícího ledu, jejímž autorem je E. D. von Drygalski.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.


09.11.2011, Jiří Martínek


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Cestování je nejlepší škola, tak studujme.