HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

CESTOVATELÉ

POSLEDNÍ DISKUSE

Charles Montagu Doughty - křesťan v Arábii

Dvouletou cestou po Arábii se zapsal anglický geolog do historie. přivezl mnoho poznatků z mnoha oblastí a vše zpracoval na vysoké beletristické úrovni.DOUGHTY Charles Montagu (* 19. 8. 1843, Teherton Hill, Suffolk, Anglie, † 20. 1. 1926, Londýn, Anglie) – anglický geolog, cestovatel a spisovatel

Klasik britské cestopisné literatury Ch. M. Doughty vystudoval přírodní vědy a věnoval se zejména geologii pravěké archeologii, kvůli nimž procestoval značnou část Evropy Středomoří. Do dějin geografie se zapsal jedinou cestou – v letech 1876–78 značně rozšířil tehdejší poznatky o dosud neznámých oblastech severní Arábie.

 

Napříč Arábií v přestrojení

Doughty vyrazil z Damašku k jihu, přes Jordánsko (navštívil i Petru) postupoval s karavanou do severního Hedžázu. Jako první Evropan se dostal do Madá-’in Sálih; odtud pokračoval k východu do Tajmá, přičemž se vydával za lékaře mezi beduínskými kmeny. Další cestou k východu dosáhl města Há’il, odkud podnikl kratší exkurzi do okolních oáz, a dále k jihovýchodu do Burajdy. Tam se opět připojil ke karavaně a došel s ní až do Džiddy. Jeho dvouletá cesta je o to obdivuhodnější, že Doughty putoval sám a celou dobu nezakrýval, že je křesťanem. Přesto si i jako „nevěřící pes“ dokázal mezi Araby udržet respekt.

Své cenné poznatky – Doughty přinesl biologické, geologické, klimatické i etnografické informace – zpracoval do dvoudílného spisu Travels in Arabia Deserta (1888). Doughty rozhodně nepsal suše, ale složitým viktoriánským slohem, ovlivněným renesancí i arabskou literaturou (tvrdil, že sloh je významnější než obsah). Tím toto své vědecké dílo zařadil i mezi ceněnou beletrii.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.


09.11.2011, Jiří Martínek


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

neexistuje zlá krajina....existujú len zlí ľudia
Sponzorováno